Challenger

Odmiany pszenicy ozimej

Polecane posty

ahten    177

A co polecacie na 3b o sredniej zawartosci PK i ph 6 po jecmzienju jarym? Zastanawiam sie nad Tobakiem i KWS Dakota?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adiss    6

Polecacie pszenice patras? łapie się z parametrami? 

patras -15 białko gluten 30, gęstość 78 plon średni 8t jak na kujawską Saharę  nie ma co narzekać 3dawki N dwie dobre grzybówki zabrakło dwóch deszczyków w maju i czerwcu a była by rewelacyjna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

@KULAWA_KOZA

 

rezygnuję bo nie popisała się w tym roku, nawożenie N 210, zabieg od grzyba 3 razy, a wydała jedynie 6,8t/ha gdzieś, fakt że parametry ma bardzo dobre.

 

To coś jej nie spasowało.A ile siałeś na ha?ja 220-240kg.Moja tez tyle azotu dostała 2x poszła saletra wapniowa.Ja nie sieje pszenicy na parametry bo nie oddaje do młyna tylko sprzedaje do siewu a każdy patrzy by ziarno było grube.A Agil ma najgrubsze ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kupiłem Agila 600kg i Keplera 250kg.

Agil 54.2 Mtz

Kepler 48.4Mtz.

Zaprawiane.

 

Agil dobrze plonuje na stanowiskach po zbożu, nawet zaryzykowałabym stwierdzenie, że łatwiej jest ją prowadzić po pszenicy niż po rzepaku by zebrać 8-9 ton z ha jak na ten rok z niedoborami wody w poprzednim sezonie 10 ton z haczykiem to norma ale i sezon był nietypowy, trzyma parametry ima niezwykle wysoka zdrowotność jest natomiast wrażliwa na niedobory manganu , na świerzo wapnowanych stanowiskach na to warto zwrócić uwagę.

 

Panowie mam do wyboru pszenice Tobak, Tacitus, Julius, Arktis. Przedplon pszenica. Stanowisko 4 klasa dość słabe. Ziemia zakwaszona. Która z tych pszenica najlepiej podoła w tych warunkach technologia bedzie intensywna. Ziarno na sprzedaż a wiec i parametry mile widziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1528

To coś jej nie spasowało.A ile siałeś na ha?ja 220-240kg.Moja tez tyle azotu dostała 2x poszła saletra wapniowa.Ja nie sieje pszenicy na parametry bo nie oddaje do młyna tylko sprzedaje do siewu a każdy patrzy by ziarno było grube.A Agil ma najgrubsze ziarno.

 

no ziarno miała grube, siałem 205kg, przedplon pszenica ozima

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

U mnie Agil oddał 9t stanowisko po rzepaku, 170N + odzywki i 2 razy ochrona grzybowa. Ziarno ma piękne grube a do tego łapie parametry bez problemu. W tym roku wszystko obsiewam Agilem może tylko na próbę wezmę coś innego na jeden kawałek pola. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

czyli u mnie coś nie poszło bo i ozon i agil kiepsko plonowały powiedzcie mi ile tego siejecie na ha i jakie opryski i nawozy dajecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

powiedz na jakiej ziemi  to rosło, nie pytam o klasy ale czy to glina? i jaka zasobność? ozon uprawiam od 4-5 lat oczywiście co dwa lata świeży materiał, dłużej nie sieje i plonuje wiernie na stanowiskach od bardzo lekkiej ale IVb nie mam słabszej, po bardzo zwięzłą, po niżej 9 t z ha nie schodzi, pytam o zawartości bo u mnie wszystkiego jest wysoko lub bardzo wysoko jedynie jakieś niedobory magnezu koryguje ale nie zależnie od tego wiosna idą odzywki z mikroelementami plus siarczan Mg i co najmniej dwa zabiegi grzybowe. Jakie to zależy od przebiegu pogody i przewidywanej na miesiąc do przodu, zwykle na pierwszy zabieg idzie prochloraz lub cyprodinil, coś z morfolin, epoksykonazol bo o septoriozie trzeba myśleć wtedy gdy jej nie widać, (w momencie gdy się pokaże jest za późno i nic już nie pomoże) do tego jakaś strobiluryna.  W tym roku zrobiłam mieszaninę Capalo z Juwel by zmienić prochloraz, wszystko było po zbożu, na drugi zabieg znowu epoksykonazol plus strobiluryna do tego chlorotalonil bo ogranicza zarodnikowanie grzyba i jest tani jak woda, no i do tego tebukonazol na fuzariozę kłosa albo oddzielnie w trzecim zabiegu tebukonazol na początku kwitnienia. Oczywiscie o robakach trzeba było pamiętać więc jakiś pyretroid . Takie mieszaniny stosuje od kilku lat oczywiście daje to w mniejszych dawkach, np. 0,8l/ha Capalo plus 0,6l/ha Juwel.

 Agil już o tym gdzieś pisałam jest wrażliwy na niedobory molibdenu zaś na jego flagowym szerokim lisciu pojawiaja sie zmiany fizjologiczne po kroplach rosy w mocnym słońcu na przykład i wydaje się, że to pierwsze objawy DTR lub innego grzyba i nic bardziej mylnego, ona ma niesamowitą zdrowotność, wymaga gęstego siewu po słabo się krzewi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Agila siałem 170kg materiał kwalifikowany. I nie zgodzę się z tym że słabo się krzewi bo u mnie krzewił się aż za mocno przez co zmniejszyłem pierwsza dawkę azotu. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

powiedz na jakiej ziemi  to rosło, nie pytam o klasy ale czy to glina? i jaka zasobność? ozon uprawiam od 4-5 lat oczywiście co dwa lata świeży materiał, dłużej nie sieje i plonuje wiernie na stanowiskach od bardzo lekkiej ale IVb nie mam słabszej, po bardzo zwięzłą, po niżej 9 t z ha nie schodzi, pytam o zawartości bo u mnie wszystkiego jest wysoko lub bardzo wysoko jedynie jakieś niedobory magnezu koryguje ale nie zależnie od tego wiosna idą odzywki z mikroelementami plus siarczan Mg i co najmniej dwa zabiegi grzybowe. Jakie to zależy od przebiegu pogody i przewidywanej na miesiąc do przodu, zwykle na pierwszy zabieg idzie prochloraz lub cyprodinil, coś z morfolin, epoksykonazol bo o septoriozie trzeba myśleć wtedy gdy jej nie widać, (w momencie gdy się pokaże jest za późno i nic już nie pomoże) do tego jakaś strobiluryna.  W tym roku zrobiłam mieszaninę Capalo z Juwel by zmienić prochloraz, wszystko było po zbożu, na drugi zabieg znowu epoksykonazol plus strobiluryna do tego chlorotalonil bo ogranicza zarodnikowanie grzyba i jest tani jak woda, no i do tego tebukonazol na fuzariozę kłosa albo oddzielnie w trzecim zabiegu tebukonazol na początku kwitnienia. Oczywiscie o robakach trzeba było pamiętać więc jakiś pyretroid . Takie mieszaniny stosuje od kilku lat oczywiście daje to w mniejszych dawkach, np. 0,8l/ha Capalo plus 0,6l/ha Juwel.

 Agil już o tym gdzieś pisałam jest wrażliwy na niedobory molibdenu zaś na jego flagowym szerokim lisciu pojawiaja sie zmiany fizjologiczne po kroplach rosy w mocnym słońcu na przykład i wydaje się, że to pierwsze objawy DTR lub innego grzyba i nic bardziej mylnego, ona ma niesamowitą zdrowotność, wymaga gęstego siewu po słabo się krzewi.

u mnie pola 2-3 klasa. stanowisko po qq lub burakach. Przed nimi obornik. Stanowiska dość mocne wg mnie i zasobne. Fakt nie kropiłem na żadnego grzyba jedynie zaprawiałem przeciw ziarno na siew, nie pamiętam zaprawki ale coś takiego mokrego. NPK pod korzeń i na wiosnę pryskane jedynie na chwasty to chyba był mój błąd bez środków jak to mówicie "przycinających" i na septoriozę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

... gesty siew to miałam na myśli 190kg do 200 kg/ha, ozon sieje 140-150 kg/ha we wczesnym siewie ale specyfika każdej gleby i mikroklimat lokalny trzeba uwzględnić.

  Wracając do ochrony, po takich stanowiskach masz tyle azotu dostępnego w glebie , że ta pszenica rośnie jak burza przypuszczam. Nie musisz martwic się o podstawę pszenicy czyli choroby podsuszkowe wszelkiego  rodzaju ale domniemywam, że łan jest bardzo gęsty w tak dobrych warunkach głupi mączniak może robić spustoszenie na dole robiąc wejście groźniejszym patogenom jak septorioza liści, plew, czy fuzarioza kłosa.

  Po takich stanowiskach i do tego skoro nie stosowałeś do tej pory grzybówki moim zdaniem nie musisz sięgać po środki z najwyższej półki o tak szerokim spektrum działania by nie ładować się w koszty, czynnik ekonomiczny jest  bardzo ważny, wystarczy śledzić co się dzieje na polu po ruszeniu wegetacji i jeszcze jedna rzecz, czy ta pszenica stała czy leżała bo jeśli to drugie  to czas zacząć stosować regulatory wzrostu i obstawiam, że na tak mocnej ziemi i takim stanowisku 9-10 ton z ha będziesz zbierał lekko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

W zeszlym roku posialismy pszenice ozima Mewa 170kg/ha (material kwalifikowany), posiany 6 wrzesnia i nigdy wiecej tak wczesnie nie posiejemy pszenicy ozimej... Wszystkie grzyby, choroby itp. sie jej czepialy. Co chwile tylko jakis oprysk, a nawet to w malym stopniu pomagalo, ale jednak dala w najlepszym miejscu 8 ton/ha na IV klasie, a w najgorszym (maly kawalek okolo 1.5ha) 5ton/ha. Jakos ja wybronilismy. Dostala 3x RSM 28%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

też biję się z myślami co z terminem siewu pszenicy w tym roku, zmiany pogody na bardziej wilgotną nie widać do połowy października , a jak  podawał amerykański instyt pogodowy pogodę dla Polski tydzień temu to pisał o ekstremalnie ciepłej jesieni zaś zima ma być ciepła i nieco wilgotna do lutego, to zasługa el-nino, którego anomalia  dopiero się nasilą co potem ? nie podali, dodali tylko że przyszły ro może być bardzo podobny do 1997r który pamiętamy jako powódź tysiąclecia, miejmy nadzieje, że się mylą bo w naszym kraju nie przybyło ani zbiorników retencyjnych ani wałów specjalnie nikt nie wzmacniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Termin siewu pszenicy to od 25.09 do 10.10 ja zawsze sieje pod koniec wrzesnia i jest lux.



czyli u mnie coś nie poszło bo i ozon i agil kiepsko plonowały powiedzcie mi ile tego siejecie na ha i jakie opryski i nawozy dajecie.


Powiedz mi ile siałes na hektar? ile dałeś N, i jaka ochrona?Ph jakie masz?
Odemnie brali ludzie ozona i Agila i w tym roku jeszcze zboze nie wystawiałem do ogłoszeń a telefonów juz kilka miałem o pszenice.
Niestety już w zniwa jeden gość z Krzyża k/K.Wielkiej zamówił całość. Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Panowie pamiętajcie ze masa tysiąca ziaren jest ważna. Przy zasiewie czym grubsze ziarno tym więcej musicie wySiać.jak sypał princeps i nelson bo słyszałem że na Zamojszczyźnie złapała po
11ton czy to prwada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendreks    0

Czy sial ktos z was odmiane SAX? Chce wsac na prube dwa hektary. W tym roku mialem Ensio i Sailor.

plonowanie okolo 7 ton/ha ale puzno siana 20 pazdziernika, stanowisko po rzepaku 2-3 klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

@kulawakoza od Ciebie brałem w tamtym roku właśnie nie wiem co  było nie tak ale właściwie kiepsko było u mnie widać brak środków na grzyba, stanowiska mocne to ja wiem ale jednak bez przycinania pszenica nie urosła zbyt duża a poza tym w niektórych miejscach nie mogłem kombajnem wziąć jej. Nie położyła się nigdzie odnośnie npk: Jesień polifoska 6 200 kg /ha, wiosna saletra/saletrzak 300 kg/ha (po 150kg mieszam), i chyba była polifoska znowu 200 kg ale chyba nie na tych polach gdzie była qq i buraki tylko na innych tak sobie zapisałem w książce ale głowy za to nie dam. Opryski jedynie na chwasty aminopielik zgodnie z instrukcją stosowania that's all.Żadnych przycinań,na wyleganie czy na grzyba nie stosowałem. W związku z tym prośba co stosujecie na grzyby / septorioze etc., wyleganie, przycinanie ? Siana między 10 -20 października.  Na burakach późno bo pod sam koniec października. 

 

Widzę że braki w saletrze jednak wszystko zależy od skracania najpierw muszę się nauczyć skracać znalazłem fajny artykuł a później mogę dawać saletry bo co mi po niej jak będzie kiepsko "przycieta" albo wcale wtedy wylegnie. Widzę błędy muszę spróbować je skorygować 

 

@kulawa_koza saletra wapienna = saletrzak ? wiesz nie widziałem nigdzie saletry wapiennej możesz podać nazwę ? Oki nie zauważyłem nazwy 

 

W sumie mam mniej od Was jakieś 3t czyli ok 1,5 - 1,8 tys. zł.. Modus 2x0,3 koszt ok 200 zł. (trzeba kupić 1L to zostanie 0,3).  CCC x 2L koszt ok. 60 zł.. 300 kg dodatkowej saletry to koszt ok 360 zł. Razem koszt ok 600 zł. bez kosztów ciągnika 3x 10 l wychodzi jakie 150 zeta. 

Niby się opłaci niby nie zwłaszcza jak nie mam w tym doświadczenia ale bez roboty nie ma niczego to nie te czasy gdzie posiało się nawiozło i opryskało i rosło ;).

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

No wiem że odemnie.Ale jak raz dałeś saletre to mało , to już pierwszy błąd.ja daje wczesną wiosną na ruszenie 300kg saletry wapiennej , a potem jak pszenica ma tak 50cm jak zaczyna sie pokazywać liść flagowy ,skracam 2x (pierwszy raz jak jest 1cm pierwsze kolanko nad ziemią-2 L CCC+ 0.3 Modus.

Drugie skracanie a w zasadzie usztywnienie to przed wyjściem liścia flagowego, przed daniem II dawki saletry.

Siew 25.09-10MAX pazdziernik.--220-240kg w zalezności od stanowiska , im lepsze stanowisko tym mniej wysiewam, oraz im większe MTZ tym wiecej się wysiewa.

Na wiosne nie ma potrzeby dawac polifoski .NPK dajesz na jesień.Ty masz dobre stanowiska wiec odpóść NPK jesienne.

Przyładuj jej lepiej na wiosne.

Bardzo ważne by na wiosne II dawke N dać z wapnem , najlepiej saletre wapienna a najlepiej YaraMila :) .Ozon na brak wapna jest uczulony, przynajmniej u mnie tak było.

Ochrone to już dopasowywujesz w zależności od stopnia choroby.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

No wiem że odemnie.Ale jak raz dałeś saletre to mało , to już pierwszy błąd.ja daje wczesną wiosną na ruszenie 300kg saletry wapiennej , a potem jak pszenica ma tak 50cm jak zaczyna sie pokazywać liść flagowy ,skracam 2x (pierwszy raz jak jest 1cm pierwsze kolanko nad ziemią-2 L CCC+ 0.3 Modus.

Drugie skracanie a w zasadzie usztywnienie to przed wyjściem liścia flagowego, przed daniem II dawki saletry.

Ta II dawka saletry to trochę nie za póżno, bo jeśli pszenica nie idzie na jakościówkę, to azot lepiej dać wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1528

Dzisiaj przywiozłem Desamo, a zmówione jest jeszcze Arkadia, i Tobak (nie ma Memory)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj