Zaloguj się, aby obserwować  
Rolnikix

Obora bezsłupowa??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rolnikix    4

Witam

Interesuje mnie jaka jest różnica kosztów w stawianiu obór z słupami a bez słupów. Podejrzewam,że bez-słupowa jest wiele droższa z powodu bardziej zaawansowanej konstrukcji, ale jakie są w różnice w cenie załóżmy budynku 20x50m czy innego z konstrukcją słupową a bez-słupową?

Możecie swoje wypowiedzi opierać na różnych wymiarach obór, te 20x50m to po prostu luźna sugestia dla zobrazowania sytuacji.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

dla przykładu hala firmy frisomat bezsłupowa 17x45x4 kosztuje 225 tys netto.

w cenie ocynkowana konstrukcja, pokrycie blachą, 2x drzwi, świetliki, dostawa i montarz. ceny słupowych nie znam ale napewno tansze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Dzięki za jakąś informacje.

Interesuje mnie raczej cena budynków murowanych, ale hali również nie wykluczam...


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

zwykle hale bez podpór są 20 do 30 % droższe

ale istnieje tez zróżnicowanie w cenie ze względu na konstrukcje

czy to będzie tzw konstrukcja ramowa czy oparta na dwu teowniku

oraz konta nachylenia dachu

zwykle hale na obory mają 24 lub 36 m rozpiętości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

20-30% to już bardziej konkretne informacje, dzięki za info.

I jak właściwie sądzicie, czy lepiej zainwestować więcej w oborę bez-słupową dla późniejszej(wątpliwej) wygody? Mam na myśli budynek dla bydła mlecznego w utrzymaniu wolnostanowiskowym.

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR12    1

Kolego lukaczmarek Jaką blachą pakryta jest ta hala czy w cenę wchodzą ściany i fundamęty

Kolego Rolnikix na ile krów masz zamiar stawiać oborę.

Edytowano przez KACZOR12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ja akurat użytkuje oborę bez słupów

fajna sprawa nie ma problemu z ociepleniem nic nie trzeba wycinać z myciem też jest prościej bo manitu i jeżdżę w poprzek korytarza, mniejszy problem przy budowie, no tylko ta cena, ale myślę ze warto

tylko przy 36 to już chyba bym się zdecydował na słupy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Póki co nie będę nic stawiał, obecnie tylko czytam, pytam, myślę, kalkuluję, planuje, zastanawiam się, zmieniam itd., itp., Budynek jest na razie kwestią marzeń na najbliższe ok. 2 lata ale warto w tym czasie nie siedzieć bezczynnie i zasięgać informacji, zmierzam do tego, iż ilość sztuk nie jest odgórnie ustalona ale w przypadku nowego budynku z pewnością przekroczy 50 sztuk krów w laktacji + młodzież + ewentualnie kilka opasów.

Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt, czy sztuczne światła spowodują taki sam efekt jak te okna w dachu które dostarczają duże ilości naturalnego światła?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

sztuczne światło to ostateczność naturalne jest najlepsze i o nie powinniśmy zabiegać tak ze swietlik jak najbardziej wskazany, ewentualne przeszkolone drzwi i okna w ścianie południowej

ja mam oborę 24x60

mam w niej 110 stanowisk na krowy dojne

15 na zasuszone i około 60 na jałówki

też juz planuję druga oborę może 2012 albo 2013

tyle ze 36 x70

na jednej cześć były by 2 grupy krów mlecznych po 60sztuk

po drugiej opasy i młodzież hodowlana

oczywiście wszystko na podłodze szczelinowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR12    1

Ile może wynieści koszt budowy obory wolnostanowiskowej na 50 sztuk krów dojnych może ktoś z was taką stawiał i czy ktoś z was kożystał przy budowie z PROW-u

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Kaczor12 tutaj gdzieś na forum pisali o kosztach takiej obory więc poszukaj bo jest taki temat na pewno. Ogólnie koszt zależy od wielu czynników i u jednego na 100 sztuk bydła może to być 500tys, a u drugiego 1 mln...

 

Rolstudent, mówiąc podłoga szczelinowa masz na myśli ruszta?

Ja raczej akurat wolę oborę na płytko z warstwą ściółki dla większej wygody krów ale można się spotkać z wieloma rozwiązaniami które mają zarówno swoje zalety jak i wady. Poza tym planuję małe tourne bo większych oborach więc mogę jeszcze w kilku kwestiach zmienić zdanie, zresztą po to te moje pytania aby zasięgnąć wiedzy od osób które maja doświadczenie pracując w większych oborach.

 

Rolstudent a czym doisz to swoje stadko, ile to zajmuje czasu, ile razy dziennie i ile osób bierze udział w tym procesie?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Rolnikix

 

tak podłoga szczelinowa to synonim ruszt

co do ruszt to nie będę cię namawiał każdy buduje to co chce ja powiem tylko tyle ze to przy stadzie 100 krów tak delikatnie to oszczędność około 100 tys (słoma obsługa czas koszty usuwanie itp)

ja chcę podłogę szczelinowa bo to wygoda a problemy z racicami są w każdym sposobie utrzymania

 

czym doję

hala udojowa 2x8 GEA z metatronami c21

czas doju 96 krów godzina 20 minut bez pośpiechu

doją tylko moi rodzice tyle ze tata w miedzy czasie zwykle napoi jeszcze cielęta przejrzy stado na komputerze pozgarnia maty i ruszta i czasem jeszcze za inseminuje jakaś sztukę

 

hala współpracuje z 3 boksami paszowymi czyli żywienie krów jest oparte na systemie PMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Rolstudent a nie uważasz, że obornik zwłaszcza na słabszych glebach jest lepszy i te pieniądze "zaoszczędzone" powinny być wykorzystane w utrzymanie odpowiedniej próchnicy w glebie? A najlepiej chyba tego dokonać poprzez nawożenie obornikiem, chyba że sa inne sposoby o których nie słyszałem.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Rolnikix nie mam krów na ruszcie, ale świnie juz tak a wczesniej miałem na ściółce i powiem ci że wole 3 razy tyle wydać na nawozy niz wracać do ściółki. Ilość pracy jest nieporównywalnie mniejsza zaczynając już od żniw bo nie trzeba słomy zbierać, przez ścielenie, usuwanie potem tego wszystkiego itp. Nie mówić już o tym ze słomę trzeba gdzieś składować bo jak pod chmurką to potem ścielisz gnojem

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

@lukaczmarek ja Ciebie dobrze rozumiem, ale jednak też nie każdy dysponuje dobrymi glebami aby móc sobie pozwolić na niszczenie w niej poziomu próchnicy co z pewnością się odbywa poprzez erozie itp.

Z tego też względu zastanawiam się mocno nad jednym i drugim rozwiązaniem bo jednak w każdym z przypadków są pewne wady jak i zalety...


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj