wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Słuchajcie. Jestem zmuszony zastosować granule na pewien nowy kawałek w tym roku a nie sypkie i teraz pytanie ile tego dać? PH tragedia 3.9. Plon mimo wszystko idzie zrobić 4-5 ton na luzie. Gleba ciezka. Glina ale lubi pszenice 4 klasa. Aktualnie tam jest ściernisko. Polcalc u mnie po 600 za tonę ale sprowadzę z innego sklepu to będzie dużo taniej. Są też tańsze specyfiki. Nawet i za 250 zł widziałem. Caco3 90%  CaO 52% typ 04 granula od 2 do 6mm Opłaca się dawać takie coś czy brać tego polcalca czy coś innego? Jaki byście mi polecili plan na to? 

Nie chce ze tak powiem spier sprawy a żeby coś tam drgnęło. Wiadomo w rok wiele nie narobię ale od czegoś trzeba zacząć.

KlimekPL    553

Ciężko doradzić mimo wszystko wolałabym kupic łódkę wapna na jedno pole niz kilka ton granulatu ale jak uwazasz, na pewno ten granulat polu nie zaszkodzi tylko twej kieszeni 

• Thanks 1

stempos1980    5291

To może lepiej Wapniak Kornicki albo Koszelowski taniej będzie.W zeszłym sezonie było głośno że Polcalc to droga ściema byla

Wiadomość z agroFakt.pl

mariuszzz    46

POLCALC jest produkowany z mączek wapiennych, które mają nieco wyższą reaktywność niż kredy Koszelówki i Kornicy ale w działaniu w glebie różnicy nie będzie.

Kreda raczej nie będzie gorsza.

Problemem jest tylko cena granulatów. Jeśli pole ma sporo mniej niż hektar można próbować granulatem.

Ale skoro pisze Pan, że gleba jest ciężka a pH wynosi 3,9 to w takim wypadku w zaleceniach ma Pan dawkę 6 ton czystego składnika CaO na hektar.

Wapna mają najczęściej ok 50% CaO czyli zalecana dawka wapna to 12 t/ha.

Czyli jeden TIR wapna luzem pójdzie na 2 hektary.

Edytowano przez mariuszzz
uzupełnenie informacji
  • Like 1

zytt    0

witam gleba lekka 4.5-5 jakie wapno polecicie na mazury? kujawit? radkowit?(czy jest opłacalne sypanie go jeżeli mam magnez srednio i wysoko) i średnią dawkę mam wyliczona na 2.21 na ha czy co będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem i jak już ile sypaliscie tego rsdkowita/ kujawita i ile ton na raz powinienem zastosować bo według jednego przelicznika to się za glowe zlapalem ile tego muszę zamowic

zytt    0

tak jeszcze dodam jakieś opinie o kujawicie jaka i ile kredy byście do tego polecali

zytt    0

czy może lepiej rozwiać kujawit premium zamiast kredy i zwykłego kujawitu? napewno wyjdzie taniej

Kinimod    0
rozsiewac kujawit premium zwykłym rcw? lepiej zainwestować w premium czy lepiej zwykły + kreda wapienna? i ile sypać premium/zwykłego najlepiej tego na gleby lekkie 4.5-5ph bo nie mogę znaleźć reaktywności kujawitu premium zalecenie mam 2.2CaO na ha
rozsiewac kujawit premium zwykłym rcw? lepiej zainwestować w premium czy lepiej zwykły + kreda wapienna? i ile sypać premium/zwykłego najlepiej tego na gleby lekkie 4.5-5ph bo nie mogę znaleźć reaktywności kujawitu premium zalecenie mam 2.2CaO na ha

sorry telefon mi oszalał

10 godzin temu, mariuszzz napisał:

POLCALC jest produkowany z mączek wapiennych, które mają nieco wyższą reaktywność niż kredy Koszelówki i Kornicy ale w działaniu w glebie różnicy nie będzie.

Problemem jest tylko cena granulatów. Jeśli pole ma sporo mniej niż hektar można próbować granulatem.

Ale skoro pisze Pan, że gleba jest ciężka a pH wynosi 3,9 to w takim wypadku w zaleceniach ma Pan dawkę 6 ton czystego składnika CaO na hektar.

Zgadzam się. Sypkie bedzie za rok. Teraz mam zamiar spowodować aby coś ,,drgnęło". Doszedłem do wniosku że teraz dam 1.5 tony na hektar wapna tlenkowego granulowanego 60% i 95% reaktywność. Przedsiewnie zamiast polifoski dam sól potasową i polidap ( niski fosfor, średni potas)  i zastanawiam się czy w takim układzie dobrym rozwiązaniem będzie podanie 2 dawki wapna przed zimą ale juz węglowego pogłównie? Bedzie tam pszenica. Tak jak pisałem potencjał mimo takiego PH to 6 ton co mnie dziwi. 

Może to zły plan. Nie mówię że nie. Ucze się tego zwłaszcza kwesti z wapniowaniem. Mimo tego szukam odpowiedniego wyjścia jak to nawieść żeby coś było widać korzystając z granulatu. 

Dodatkowo pole zostanie przegłęboszowane

Ten kawałek o którym tutaj opisuje ma małą powieszchnie. 1.30ha 

Gość   
Gość

Zaniedbania wieloletnie chcesz naprawić w miesiąc? Za rok też będzie wapno w sprzedaży.

KlimekPL    553

Tą liczbe CaCO³ podziel se przez 1,785 i wyjdzie ci ile to na prawdę ma wapnia i to jeszcze nie wiadomo jakiej reaktywnosci.

I jeszcze te proponowane dawki 500kg/ha na gleby silnie kwasne....

Edytowano przez KlimekPL

1 godzinę temu, KlimekPL napisał:

Tą liczbe CaCO³ podziel se przez 1,785 i wyjdzie ci ile to na prawdę ma wapnia i to jeszcze nie wiadomo jakiej reaktywnosci.

I jeszcze te proponowane dawki 500kg/ha na gleby silnie kwasne....

15 godzin temu, Zapracowany napisał:

Zaniedbania wieloletnie chcesz naprawić w miesiąc? Za rok też będzie wapno w sprzedaży.

Dnia 28.07.2020 o 10:51, mariuszzz napisał:

Dobra. Po zastanowieniu, analizie tego wszystkiego doszedlem do wniosku ze szkoda dziadować i odwalać maniane. To co mam ( to na fotce wyzej) wysieje teraz wymieszam i tyle. W sierpniu dam 6 ton wapna czystego czyli pewnie z 12 ton trzeba będzie walnąć.  Zgodnie z tabelą

Teraz mi napiszcie jakie polecacie na tego typu glebe z takim PH 3.8) no i w dobrej cenie i jakości a nie badziew. Tlenkowe walnąć czy lepiej węglan? 

Dodam ze wapno sypkie dam pod koniec sierpnia bo wcześniej wyjeżdżam a końcem września bym chciał pszenice zasiać na tym kawałku 

qubeq    2

dostałem niedawno pole i mam zrobione badania z zeszłego roku i pół łódki będę miał więcej niż to co mi zwrócą czy mogę ta resztę wapna zostawić i szybko zrobić badania i ubiegać się o zwrot za całość na 2 różnych wnioskach z 1 faktury? w wielkim skrócie mogę zamówić wapno potem zrobić badania i dołączyć resztę wapna z faktury z ktorej została mi reszta wapna nie łapiącego się za tamten zwrot? proszę o szybką odpowiedź bo nwm co robić

masa24    1271

Ktoś pytał tu bie raz. Radkowit premium miesiąc pod gołym niebem Rcw łańcuchowy siał bez problemu. Te samo wapno 2-3 bez przykrycia , dużo deszczu i siew Rcw idzie tylko wtedy jak stoi na nim człowiek z łopata 

• Thanks 1

Tomek90    1196

Po głęboszu będzie co robione? Jak dla mnie wapno przed gleboszem.

• Like 1
  • Thanks 1

sumek666    5008

Mam do rozsiania wapno, głębosz (zwykły taki jak unia kret), wysiania poplony (rozsiewaczem oczywiście) no i gruber.

Bartek933    4999

A co po poplonie będzie rosnąć?

Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Gość tess
      Przez Gość tess
      Proponuję założyć nowy wątek FORUM -  wrzucajcie na tagu ciekawostki dotyczce naszych pięknych ogrodów-  krzewów,kwiatów itd. aż po architekturę ogrodową - zdjęcia mile widziane:)

• Przez bondek77
      Witam. Coraz częściej się mówi o ekologicznych formach poprawy żyzności gleby, więc moją uwagę przykuły Efektywne Mikroorganizmy. Szukałem wielu informacji na temat ich namnażania, ponieważ gotowe aktywne EM są drogie, bo aż 120 zł za 20 litrów co starcza na 0,5 ha. Na rynku dostępne są również koncentraty, którymi się sporządza aktywne EM, ale one są równie drogie jak gotowe EM. Czy może ma ktoś więcej informacji na temat namnażania tych mikroorganizmów, czy z wcześniej przygotowanych już aktywnych EM, możemy dalej sporządza (nawet w nie skończonośc) rozcieńczając je z wodą i poddawac je fermentacji, czy za każdym razem musimy kupowac gotowe koncentraty? Bo jeśli tak to niestety ta forma nawożenia nie znajdzie swoich zwolenników ponieważ jest za droga.
    • Przez Sobolxx
      Witam. 
      Kupiłem nowy dom na działce 10a. Dom ten soti na działce, na której wcześniej rosła pszenica. Teraz wzialem się za ogarnianie podwórka. Skosilem wszystko, z grzebałem glebogryzarka, wyrównałem, posiałem trawę i ubiłem. Oczywiście wraz z nową trawa wychodzą również różne chwasty i gdzieniegdzie pszenica. 
      Czym mogę pozbyć się tej pszenicy żeby nie rosła? Czym pozbyć się chwastów? Nowej trawy jeszcze nie kosiłem bo jeszcze na tyle nie urosla ale pomyśleć już trzeba czym się pozbyć tego dziadostwa z podwórka. 
      Z góry dziękuję za odpowiedzi. 
    • Przez KULAWA_KOZA
      Witam.Panowie , od 2 lat mam kilka drzewek i ciągle mi chorują na wiosnę , podpowiedzcie może czym to pryskać i co to za choroby bo już brakuje mi pomysłu ......drzewka naorzone zawsze na wiosnę nawozem NPK.
      Ps.moja zona ma róże i popatrzcie co się stało ........co to jakiś robak czy choroba?

C.d

• Przez michalkowalski115
      Witam. Chciałbym się poradzić odnośnie zabiegu fungicydowego w rzepaku, otóż, nie przeprowadziłem zabiegu T1 gdyż moim zdaniem pogoda nie dopisywała, w nocy były przymrozki, w dzień też bez rewelacji, od kilku dni temperatura wzrosła. Rzepak jest w dobrej kondycji, nie widać oznak chorób, na szkodniki pryskałem. Na pierwszy zabieg miałem kupione środki Mondatak oraz Pecari, jednak w sklepie odradzali mi teraz to stosować i dostałem środek Greenlook 0.5l/ha oraz Tobias Pro 0.5l/ha. Chciałbym się was poradzić, czy taka mieszanka wystarczy? Czy jednak pojechać tą pierwszą opcją ?
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj