wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

bialy2005    581

5-6t nie zaszkodzi :) moze polezec nic mu sioe nie stanie ale lepiej przemieszac talerzówka lub czyms podobnym


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Panowie, jak lepiej wykonać rozsiew dolomitu. Na ściernisko i przeorać. Czy też, zaorać - wysiać - wymieszać. Następnie za jakieś dwa tygodnie był by siew zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

siew 5-6 ton tlenkowego wapna to przegiecie zabija sie dzieki temu wszytkie bakterie znajdujace sie w ziemi co spowoduje spadek plonu zamiast poprawe w pierwszym roku ja proponuje pezrz 2-3 lata dawac po ok 2 tony az uzyska sie pozadany efekt . w 1 roku bedzie widac juz roznice w plonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    581

ja pisałem o weglanie (dolomit) bo koles zapewne pomylił nazwy :) tlenku tez bym nie dał 5 t :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Panowie, jak lepiej wykonać rozsiew dolomitu. Na ściernisko i przeorać. Czy też, zaorać - wysiać - wymieszać. Następnie za jakieś dwa tygodnie był by siew zboża.

 

I jedna i druga opcja dobra. Ja dałem na ściernisko i potraktowałem to talerzówką. A tam gdzie będzie pszenica to tylko rozsiałem i od poniedziałku zaczynam orać pod oziminy


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Przeczytajcie ten artykuł, zastanówcie się i dajcie sobie spokój z tym mielonym kamieniem, nie mówiąc o dolomicie...

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/nawozy/artykuly/wyjatkowe-wapno,12651,0.html

Dodam że plantator za zestaw 24t płaci ok 420zł(mój przypadek) lub ok 7zł/t+transport, nie macie wśród znajomych planntatorów?


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

czy wapno magenzowe leżące około 20 lat na pryźmie mogło stracić swoje właściwości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

co sądzicie o dokładności pomiaru ph sprzętem "ogrodniczym"-czyli płytka plus odczynnik do zakraplania? dziś robiłem pomiary to na jednym kawałku mozaikowatej gleby wychodziło różnica pH do 3 stopni-czyli na cięzszej, glinkowatej ok 6,5-7,5 a 50 metrów dalej na V klasie spadało do 4-4,5. Taka zaleznośc wyszła mi na wszystkich polach- im cięższa gleba tym wyższe ph. traktowac te wyniki jako miarodajne czy szukać błędów metody pomiaru?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

na butelce mam napisane że to mieszanina czerwieni metylowej i błekitu etylowego czy jakoś tak...


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Płyn helliga to mieszanina czerwieni metylowej z błękitem bromoetylowym. Czyli pewnie masz płyn helliga, jego odczyt jest dokładny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Joachim    0

Witam!

Chciałbym zawapnowac pole po kukurydzy oxyfertilem 80% w dawce 0,6 t/ha, tylko jest jeden mały problem bo na słomę kukurydziana przydało by się posypać trochę azotu dla lepszego rozkładu, a do tego będzie tam siana pszenica ozima wiec trzeba tez posypać jakiś NPK. W jakiej kolejności i miedzy jakimi zabiegami radzilibyście to zrobić żeby się to nie gryzło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Tomek73 wapno kupiłem w Kazimierzy wielkiej w GS , nic nie spaliło wręcz przeciwnie pszenica była jak nigdy dotąd bujna i ciemno zielona a jeszcze rok temu w tym miejscy jęczmień nie chciał urosnąć.Ph miałem 4.2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

na ścierń wapno, porządnie wymieszać gruberem/ talerzówką na 15 cm. Nie napisałeś czy ta słoma to ściernisko po kiszonce czy poprostu na ziarno już zebrana od tego zależy czy do polifoski dodać mocznik czy nie. Polifoske lepiej pod agregat mocznik pod pług po gruberze


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Joachim    0

tez tak myślałem tylko zastanawiałem się czy lepiej azot na słomę czy wapno ( pole po zbiorze na ziarno), a polifoske to zawsze daje pod agregat przed siewem. Ale i tak mam wątpliwości czy wapno z azotem się "nie pogryzie", wiem ze na pewno nie powino się sypać na obornik, a to przecierz tez azot. A to wszystko będzie w bardzo krótkim czasie bo po kukurydzy trzeba się spieszyć bo pora już będzie pozna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja znalazłem dostawcę z 40 km ode mnie. Ma tlenkowe po 100 zł. Koło mnie w kopalni po 250zł. Teraz czekam aż zacznie wozić. Na razie przywiózł mi samochód mixu po 75zł. Węglanowe z tlenkowym. Dość fajnie się woziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

nie pogryzie spokojnie


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crimer    0

Witam otrzymałem dzisiaj wyniki badań ze stacji chemiczno-rolniczej i tak:

na pierwszej działce:

 

Fosfor-17,9, Potas-15,0, Magnez-6,2 pH-5,33

 

na drugiej działce:

 

Fosfor-8,4, Potas-14,5, Magnez-9,3, pH-3,99

 

I moje pytanie brzmi jakie wapno moglibyście mi polecić aby możliwie szybko podnieśc odczyn gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crimer    0

Witam otrzymałem dzisiaj wyniki badań ze stacji chemiczno-rolniczej i tak:

na pierwszej działce:

 

Fosfor-17,9, Potas-15,0, Magnez-6,2 pH-5,33

 

na drugiej działce:

 

Fosfor-8,4, Potas-14,5, Magnez-9,3, pH-3,99

 

I moje pytanie brzmi jakie wapno moglibyście mi polecić aby podnieśc odczyn gleby? wiem ze jedno wapnowanie nie pomoze. prosze o pomoc w dobore wapna i dawkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Na 38 stronie masz tabele jaka dawka CaO, jakie pH jaka kategoria agronom. gleby. Ja przy pH 4,9 kat gleby średnia dałem w tym roku 3tony wapna tlenkowego 50%, i za rok robię powtórkę tylko magnezowym tez pewnie ze 3 t i powinno być ok.

Edytowano przez marcinn998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jezeli to piach to ph 5,3 nie ma tragedii natomiast 3,99 no to już porażka, najszybciej odkwasza kreda o wysokiej reaktywności praktycznie o 1 ph w kilka miesięcy można uzyskać. z kolei masz mało magnezu a warto podnieśc go wapnem z dodatkiem tego typu ale z reguły magnezowe wapnsie. dlateo dużo wolniej odkwasza w czago napisz jaki to typ gelby i powierzchnia


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Slyszal moze ktoś o wapnie w granulkach, taka sama postac jak nawoz granulowany. Moje pytanie brzmi czy oplaca sie nawozic takie wapno ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Prawie wszyscy słyszeli. Jest to wapno zgranulowany i z 4 razy dorżej wychodzi niż tlenkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj