wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość
2 minuty temu, Rolnik1973 napisał:

No a jak jest saletra wapniowa to już w worku razem. Ja tam sypię kredę salmag i potafoskę razem przed sianiem i nie słychać by które kwiczało. 

Wszystko razem ? Ja jednego roku chciałem sobie uprościć i wsypałem jakiś tam wap-niak razem saletrzakiem , to pop paru minutach zrobiła się breja w rozsiewaczu :D . Od tamtej pory aż tak sobie nie ułatwiam .B|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15348

No razem ale nie w rozsiewaczu, tylko na polu każde osobno bo w lejka nie wejdzie wszystko na raz, ale jednego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
10 godzin temu, Gurul napisał:

Witam. Mam takie pytanie odnośnie nawożenia wiosennego wapnem i azotem w pszenicy. Czy mogę rozsiać WAPNIAK JURAJSKI G i od razu saletrę amonową czy muszę odczekać? Na internecie znalazłem sprzeczne informację, niby na ulotce informacyjnej pisze, żeby nie łączyć tylko z obornikiem i  fosforem, ale wole się Was zapytać :) 

 

Na internecie różne rzeczy są. Ja wiem że unika się połączeń typu wapno węglanowe o dużej reaktywności (kreda) i forma amonowa azotu ponieważ powstaje amoniak który ulatnia się w powietrze.

10 godzin temu, Rolnik1973 napisał:

No a jak jest saletra wapniowa to już w worku razem. Ja tam sypię kredę salmag i potafoskę razem przed sianiem i nie słychać by które kwiczało. 

Skoro jest to już w worku wymieszane to pewnie zostało to w ten sposób wyprodukowane żeby nie generowało strat azotu.

10 godzin temu, kamil255 napisał:

@knoro93Dlaczego na wiosnę nie siać tej kredy?Z tego co wiem to zalecają pogłowie 

Bo wiem że zanim ta kreda zacznie działać to monie ze 2 miesiace a co mi z tego jak wapno zacznie działać dopiero w maju czy czerwcu? Granulat jak już to pod agregat i jesienia. A jak nie wyjdzie pod agregat to pogłównie jesienia żeby był czas na rozkład do wiosny. Pomyśl logicznie. Krede z kopalni jak sie rozsiewa po żniwach to tylko cześć z tego będzie działać w pierwszym roku reszta w kolejnym i kolejnych. A Ty chcesz siać krede granulowana na wiosne i liczysz że Ci zadziała w pełni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale jak ma niskie ph to lepiej niech teraz rozsypie i nei czeka do żniw. Nie zaszkodzi a pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15348

Zadziała, jak miałem żółte place to kupiłem pastewnej bo akurat rolniczej nie było i rozsiałem ręcznie przed deszczem i na drugi dzień wsiąkła że znaku nie było,  po miesiącu zaczeło się wyrównywać. Może i drogo ale skutecznie w porównaniu z kamykami z tira.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

KoNie wiem jaka kredę kupiłeś ale ja dawałem też z musu 2 tygodnie temu granulat to do tej pory leży i nie myśli znikać z powierzchni pola. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25489

To warto było by napisać jaki granulat kupiłeś. Jak po taniości wyrób olx to może długo poleżeć

Kreda pastewna której użył @Rolnik1973 na pewno  zadziała szybko, bo jak domyślam się to kupił najdrobniejszą pylistą wersję (oczywiście kreda z nazwy bo to mielona skała jurajska), która zacznie od razu działać po rozsiewie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wapniak koszelowski posiałem. Granulacja jest spora i to mi sie nie podoba w tej kredzie i w porównaniu do innego granulatu który siałem 2 lata temu nie zalepiała łopatek czyli jest jakaś twardsza nie wiem jak to okreslic.
Wapna z Kornicy Koszelówki czy Mielnika to podobne i bardzo dobre kredy tam kamyków nie znajdziesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15348
Dnia 18.03.2018 o 10:58, KlimekPL napisał:

I twierdzisz, że w Kornicy sprzedaliby ci kamyki jakbyś brał tira luzem?

Nie o kredę chodzi tylko o te kamyki po 50zł t

 

Edytowano przez Rolnik1973
Zwolnienie załącznika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

 

17 minut temu, aro321 napisał:

koszelówkę siałeś teraz pogłównie po zbożu?

tak a co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    714
19 minut temu, Rolnik1973 napisał:

Nie o kredę chodzi tylko o te kamyki po 50zł t

Screenshot_20180318-135022.png

Wyobraź sobie że te kamyki też działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

też miałem taki zamiar dać kredkal pogłównie na pszenżyto ale w leksykonie nawożenia wyczytałem że przy stosowaniu nawozów wapiennych nie wysiewać saletry pulan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    791

50zł za tonę razem z transportem czy za sam towar? Bo kreda z Kornicy kosztuje 60zł netto loco kopalnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
1 godzinę temu, aro321 napisał:

też miałem taki zamiar dać kredkal pogłównie na pszenżyto ale w leksykonie nawożenia wyczytałem że przy stosowaniu nawozów wapiennych nie wysiewać saletry pulan

Nie wysiewać łącznie. Ale po odpowiednim odstępie czasu można. Nie jestem pewny ale ten odstęp to coś chyba tygodnia dwóch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianbob    0

Czy mozna teraz rozsiac wapno weglanowe przed siewem kukurydzy? Jesienia nie dalo sie wjechac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Skoro jesienią się nie dało to teraz trzeba. Do wysiewu nawozów jeszcze trochę minię, więc spokojnie można siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

a to https://www.olx.pl/oferta/wapno-granulowane-weglanowe-wapcalc-CID757-IDgWw2J.html ktoś testował ? u mnie przy dawce 2t/ha po roku wzrost ph z 4,5 na 6 , Z tym że wysypane na wiosnę pod kultywator i do tej pory nie zaorane więc dlatego taki efekt. Oczywiście żeby nie było fali hejtu to przy cenie 420zł/tona w wersji workowanej zastosowałem to w ogrodzie na powierzchni 10ar.

 Teraz zastanawiam się czy nie kupić tony w BB za 350zł i nie sypnąć tony na małą łąkę 30ar, tylko tam mam bardzo niskie ph, 3,8 dokładnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8956
Dnia 5.12.2017 o 12:06, GRZES1545 napisał:

Wapniak kornicki z Kornicy big bag 500kg za tonę płaciłem 340zł

 

Ja stosowałem to wapno ma fajną granulke od 2-5mm ładnie się rozsiewa nawet lejkiem tyle że po jednym zbiorniku musiałem łopatki czyścić.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugii    689

Stosowalem juz z 4 rodzaje wapn w big bagach ( polcal, kedzierzynskie, 2 innych nie pamietam) i po kazdym rozsiewaczu trzeba bylo wejsc i wyczyscic bo na dnie zbieral sie pyl. I nastepny rozsiewacz mniej wysiewal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj