Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
pola
Gość hospodar   
Gość hospodar

Zalecenia co do wapnowania są jednoznaczne. Wapnuje się ściernisko przed podorywką. Jedynie z braku czasu albo możliwości można wapnować wiosną. Jeśli chodzi o wapno zastanów się jeszcze czy będziesz stosować CaO czy CaCO3 bo to jest różnica. jeżeli masz gleby piaszczyste to zaleca się wapno w w formie CaCO3 gdyż działa ono powoli ( nawet 3 lata) i możesz całą dawkę dać na raz bez obawy. Ono sobie będzie pomału działać. Jeżeli masz gleby zwięzłe możesz sobie pozwolić na CaO ale dawkę podziel, gdyż działa ono bardzo gwałtownie, a zbyt duża dawka zamiast polepszyć może tylko pogorszyć sytuację w strukturze gleby.

abuk14    1
Zalecenia co do wapnowania są jednoznaczne. Wapnuje się ściernisko przed podorywką. Jedynie z braku czasu albo możliwości można wapnować wiosną. Jeśli chodzi o wapno zastanów się jeszcze czy będziesz stosować CaO czy CaCO3 bo to jest różnica. jeżeli masz gleby piaszczyste to zaleca się wapno w w formie CaCO3 gdyż działa ono powoli ( nawet 3 lata) i możesz całą dawkę dać na raz bez obawy. Ono sobie będzie pomału działać. Jeżeli masz gleby zwięzłe możesz sobie pozwolić na CaO ale dawkę podziel, gdyż działa ono bardzo gwałtownie, a zbyt duża dawka zamiast polepszyć może tylko pogorszyć sytuację w strukturze gleby.

Kurczę, Ja dawałem CaO w dawce ok 1,5 t / ha na gleby piaszczyste. Czy coś może z tego wyniknąć ??

Gość hospodar   
Gość hospodar

Ale dałeś 1,5 t/ha w czystym składniku czy w masie towarowej??

Wiadomość z agroFakt.pl

Silver    0

Jakie uprawy są wrażliwe na barki wapna a jakie nie? Podobno owies lubi lekko zakwaszone ziemie czy to prawda?

Gość hospodar   
Gość hospodar

W masie towarowej to się nie masz czego obawiać. Nawet i więcej bez problemu mogłeś dać. Jeżeli chodzi o odczyny- rzepak,gorczyca,buraki cukrowe, wiele warzyw lubią obojętny odczyn. Na buraki nie zaszkodzi jak nawet będzie lekko zasadowy ( rzadko się u nas zdarza) zboża i motylkowe - między lekko kwaśnym a obojętnym. Ziemniaki lekko kwaśny lub nawet średnio kwaśny. Poza ziemniakami mało jaka roślina lubi kwaśny odczyn. Jeżeli chodzi jakie rośliny najbardziej zakwaszają glebę na pierwszym miejscu jest kukurydza i pozostałe zboża. Potem okopowe i rzepak

MECHANIZATOR    156

tak wysokie dawki to tylko rozłozenie na kilka lat - a co do badania pH to można je zrobić samemu - w kazdym sklepie ogrodniczym dostaniesz kupić pH-metr i sam sobie zbadasz pH a z instrukcji mozesz odczytać ile wapna musisz wysiać (koszt ok 20 zł)

my w kwestii wapnowania to stosujemy taką technologie ze wapnujemy kazde pole co 4 lata dawką 2 tony / ha dolomitu i jak na razie pH mamy dość stabilne

wodzu    0

W tych czasach dzwonisz, zamawiasz, przywożą i wysypują Ci je gdzie chcesz(oczywiście bez przesady), płacisz od razu lub na przelew.. i o nic się nie martwisz :D Kilometry są wliczone w cenę wapna.. tylko zależy ile go potrzebujesz, również możesz iść do najbliższego ODR-u i tam się dowiesz wszystkiego..

gosysko    0

ja nie potrzebuję dużo. z 10-15ton. więc z taką ilością to nie każdy się liczy.

Kamyk514    0

Gdzie można kupić wapno w woj.Lubelskim okolice Parczewa(max20km za Parczew) bo zawsze kupowaliśmy w Lublinie ale chciał bym gdzieś bliżej

MACGYVER    0

Ja wapnuje zawsze przed oraniem czy to podorywka czy orka na zime. Wapno zawsze kupuje w cukrowni. I nawet do domu mi dostarczą.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja wapnuję zawsze na rżysko, później gruberuję. Wapno mam z cukrowni.

ZON    0

Ja sprzedaje nawóz Wap-mag45%(min15%MgO i min30%CaO), dokładnie wapno nawozowe odminana 05 worki 25kg,mam tez w ofercie czyste wapno tlenkowe min 60%CaO worki 50kg.Powinno sie sypać w zależności od zakwaszenia gleby.Jako ze jestem z Tarnobrzega cena loco mnie za tone to 115zł netto.Sprzedaje tylko hurowe ilości i posiadam własną spedycje krajową.Zainteresowanych innymi nawozami prosze o kontakt

z.o.n@wp.pl

MaxiKing    0

Ja miałem ostatnio ze ślaska magnezowe ale nie wiem skad dokładnie :/ a rozworze Piastem wioskowym <_< którego sami naprawilismy :/ a wszyscy teraz jak działą to chcieliby wapno rozwozic <_<

toniekmf255    4

Gdzie na Mazowszu można kupić wapno? Jaki rodzaj wapna i w jakich dawkach należy wysiać na gliniastą ziemię?

Andrzej626    0

każdy kto ma ciągnik siodłowy i naczepe przywiezie ci bez problemu wapno z Kielc w zeszłym roku brali 1800 za 30 ton

garek    67

w piątek zamówiłem 50 ton wapna granulowanego jakieś niemieckie badziewie. Oparte na wapnie kredowym zalecenia od 500kd do 1000 na hektar cena 376 zł za tone w big bagach. A co do mieżenia PH gleby weszłem w posiadanie pehametra firmy Dramiński. Zarąbista sprawa tylko troche drogo bo około 700 PLN brutto ale za to niesamowita dokładność. Najniższe zmieżone PH na mojej ziemi to jest 4,3. Pole kupiłem w maju i nie dałem rady już nic z tym zrobić szkoda było siać kukurydze jak będzie 4 tony to wszystko.

vvojtas1    25
Jakie uprawy są wrażliwe na barki wapna a jakie nie? Podobno owies lubi lekko zakwaszone ziemie czy to prawda?

Jeśli chodzi o wapno w glebie to jest go dosyć aby zaspokoić potrzeby roślin. Niektóre rośliny nie lubią jednak świeżo zwapnowanych gleb. Z wapnowaniem chodzi tylko o uregulowanie odczynu. pH obojętne (w KCl) to 6,5-7,2 Takie pH jest jednak z reguły zbyt wysokie dla większości roślin. Tym bardziej na lekkich i srednich glebach moim zdaniem jeśli już zaczynasz się starać uregulować odczyn to pH około 6 jest najlepsze (na ciężkich glabach o naturalnie wysokim odczynie oczywiście wyższe).

Pehametry kupione w sklepach mają często stare odczynniki z racji tego niedokładne. polecam wysłać próbke do stacji chemiczno rolniczych. koszt podstawowej pH, potas fosfor i magnez to niecałe 10zł

http://schr.bip.nor.pl/?aid=136

http://schr.bip.nor.pl/?aid=5

http://www.oschr-bydgoszcz.webpark.pl/cennik.html

Wyniki badań są z reguły nie później niż po 2 tygodniach

Mirek33    0
właśnie robiłem badania gleby i dostałem w wynikach że powinienem zastosować 3,5t CaO na hektar czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to przeliczyć na WapMag?

Gleba o tak niskim pH jest trudna do odbudowy. Dodaj jeszcze UGmax ażeby ją ożywić i przyspieszyć regenerację.

petes    0

a czy można na pole wysypać wapno takie budowlane bo ojciec kiedy skupił jak budowali dom jakies 10lat temu i jest tam tego z 50 worków nie wiem na co tyle tego kupił i w jakich ilościach sypać dodam ze pole nie było wapnowane 30lat i sa w okolicy kwaśne gleby

Pitekk    3

Znajmomy dostał za free ze 4 bog bagi wytłuczek od jajek rozsiewa je na pola twierdzi że podziałaja jak wapno...w końcu skorupki mają w sobie wapno ;) c o tym sądzicie

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie