Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
shrek    1

Kopalina bez żadnej obróbki. Też do nich dzwoniłem i powiedzieli 80 netto za przesiewane, a już przez pośrednika mam po 60

A zamawiales może u tego pośrednika i masz to juz u siebie ?? Bo jestem ciekaw jak to wapno bez zadnej obróbki wygląda?? Czy ta wielkosc 1 - 3 cm jest faktyczna czy wieksze sa kawałki i do tego twarde to jest czy miękka skała, bo chodzi mi o to jak długo to sie będzie rozpuszczac w ziemi.

kobieras    0

Niby kreda to kreda jak twarda skala to juz chyba nie kreda. Tez jestem ciekaw i nie wiem bo nigdy kredy nie kupowalem

marcus1998    50

W tym tygodniu pierwszy transport ma przyjechać także zobaczę. Tak jak mówi kolega, jeśli to kreda to musi być "miękka". Certyfikat i wz z ladowania będzie także nie ma obaw.

Wiadomość z agroFakt.pl

shrek    1

S tego pośrednika znalazled na olx ?? Bo jest tam jeden co oferuje po 60 zl plus transport?? Czy masz pewniejsze źródło??

marcus1998    50

Chyba to o tego chodzi. Jeśli papiery będą ok to się wyladuje, jeśli coś bęDzie nie tak to go odesle i tyle..

marcus1998    50

Z mielnika nie wożą, odslylaja wszystkich do kornicy.. Ten gość też ma ze niby z mielnika w ogloszeniu, a tak serio to z kornicy. Zresztą to chyba podobne wiekowo pokłady..

marcin5320    1

Panowie wapno z koszelowki mam za 300/t z transportem te wapna od nich są warte ceny ? Ile dać w celu podniesienia ph?

lambogrand    26

wapno weglanowe 50% z lhoist kopalnia gorazdrze jest cos warte do podniesienia ph?

kobieras    0

Shrek nie wkleiles linku do tego od kornicy. Marcus saj znac jak to wyglada jak przyjedzie

robi57362    56

Wychodzi ze jest ich dwóch.

Jeden kornica

A drugi mielnik

https://www.olx.pl/i2/oferta/wapno-nawozowe-kreda-nawozowa-25t-CID757-IDg6TRt.html

Ciekawe ktory towar lepszy ?? Mial ktos do czynienia z ktorym kolwiek z tych dwoch??

U mnie lezy z kornicy to wyglada dosyc dobrze miekka w palcach mozna rozgniesc. A jak troche namoklo to papka sie robi wiec jak dla mnie warte lepszy niz weglan

warchest    46

panowie mam do was pytanie otoz zakupilismy wapno dolomitowe z magnezem  z kopalni jazwica i chce je rozwalic na polu teraz po zniwach . bedzie pocieta sloma na tym polu i pozniej bedzie siany rzepak . i takie pytanie czy jak te wapno rozwale na pocieta slome to moge dac jeszcze na to mocznik po ok 100 kg dla lepszego rozkladu slomy itd czy lepiej nie dawać ?

Tomek90    196

Panowie wapno z koszelowki mam za 300/t z transportem te wapna od nich są warte ceny ? Ile dać w celu podniesienia ph?

Nic lepszego z granulatu nie znajdziesz. 

Bambi14    3

wapno weglanowe 50% z lhoist kopalnia gorazdrze jest cos warte do podniesienia ph?

wlasnie zamowilem to wapno w cenie 69 zl brutto, frakcja jego 0-2 mm wiec powinno byc spoko

shrek    1

Shrek nie wkleiles linku do tego od kornicy. Marcus saj znac jak to wyglada jak przyjedzie

sorrki coś mi kiepsko chodzi forum jak piszę z koma :( ale już poprawiam 

kornica 

https://www.olx.pl/oferta/wapno-kreda-z-kornicy-CID757-IDmxbz2.html#6e7fc5b739;promoted

a to jeszcze raz mielnik 

https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-kreda-nawozowa-25t-CID757-IDg6TRt.html#e2f3853cbb

rozmawiałem wczoraj z gościem z Kornicy i to wygląda tak : 

faktycznie Kornice wykupiła szwajcarska firma omya to co ma wykupiony mielnik 

tak z mielnika już nie wożą wiec te ogłoszenie z mielnika to gościu bierze jednak z Kornicy 

w mielniku ponoć jest taki problem ze juz w granicach kopalni juz wszystko wybrali a w dól tylko kopią jak jest długoterminowa pogoda dobra, bo przy dużych opadach deszczu ich zalewa porządnie i jest problem w wypompowywaniem wody i dodatkowo przez to spada rentowność wiec może w lato zaczną coś działać ale to raczej kiepsko wygląda przy obecnej niewiadomej z pogodą.

facet sam brał wcześniej z mielnika bo ma bliżej ale przez takie niewiadome przerzucił sie na kornicę jak większość firm z kopalni mielnik.

kreda ma koło 20 % wilgotności, jak jest wiecej to kopalnia nie sprzedaje.

wielkość frakcji jest zblizona do tego co na zdjęciu przeważnie grudki 1 - 3 cm czasem 5 cm ale to rzadkość i dużo małych grudek i luzem sporo. 

zamówiłem jak przywiezie to sie okaże co to za towar 

jak bedzie taki jak pisze robi57362  to powinno być ok :)

marcin5320    1
Napisano (edytowany)

Nic lepszego z granulatu nie znajdziesz.

dobrze się rozsiew zwykłym lejkiem? Myślałem o granulacji bodajże 4-6 Edytowano przez marcin5320

wilhelm    401

Nawet kurna wapno i kreda w tym kraju sprzedane obcemu kapitałowi.. Gdzie są Ci patrioci tacy jak np. zetorki, elwaro, Rolnik ?

KlimekPL    123

Taka mnie naszła refleksja. Złoża wapna kiedyś się wyczerpią to jak wtedy trzymać w ryzach pH gleby? I są jakieś przypuszczenia za ile lat złoża mogą zostać wyczerpane? Nie mam pojęcia o wydobyciu i kopalnictwie stąd moje rozmyślenia.

damianzbr    988

Nawet kurna wapno i kreda w tym kraju sprzedane obcemu kapitałowi.. Gdzie są Ci patrioci tacy jak np. zetorki, elwaro, Rolnik ?

Ależ żadne ,,kurna,, zagraniczny kapitał nie leci z rolnikami w kulki i sprzedaje normalny towar po normalnej cenie i tym sposobem przez lata zdobywa klientów i majątek.

Kapitał krajowy liczył na łatwy zarobek, na kredzie granulowanej gdzie zawyżono cenę kilkakrotnie, oraz opisami na workach wprowadza się w błąd, że 500kg/ha wystarczy, to tak się musi skończyć że żadnemu z tych pseudo przedsiębiorców Kornicko - Koszelowskich nie opłaciło się kupić tego złoża które wykupiła OMYA.

A przypominam lenistwo to najszybsza drga do nie sławy.

Nie chciało się wozić kredy luzem w setkach ton, tylko liczono na łatwy zysk po przez oszukiwanie rolnika, to mamy taki finał że kapitał krajowy nie jest w stanie konkurować z uczciwym zagranicznym.

Taka mnie naszła refleksja. Złoża wapna kiedyś się wyczerpią to jak wtedy trzymać w ryzach pH gleby? I są jakieś przypuszczenia za ile lat złoża mogą zostać wyczerpane? Nie mam pojęcia o wydobyciu i kopalnictwie stąd moje rozmyślenia.

Skał węglanowych na świecie jest w brud. Gdybyśmy mieli takie ziemie jak na ukrainie dopłacano by nam aby zabierać odpad powstający przy kruszeniu skał czyli te nasze wapno, tak to jest odpad w tych wielkich kopalniach.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?