Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
Pola
StB    1
Napisano (edytowany)

siarczan wapna dajemy w celu uzupełnienia siarki 0,5-1 t/ha bo wapna jest tam tylko 30%CaO  czyli ph tym nie podniesiesz :)  

No faktycznie, że przewał z tym wapnem.

I po barwie patrząc to albo dolomit, albo otoczka z domieszką gliny czy też innego lepiszcza. Zawartość CaO też dość duża bo 58%.

Dawkowanie zalecane podane w CaCO3 zamiast w CaO. Czy na worku była data pakowania, nr partii - dziś każdy nawóz musi mieć takie dane - ja brak nadruku to szwindel (chyba, że w wapnach nie wymagają)

przelicznik CaCO3 na CaO wynosi chyba 0,56 więc 100%CaCO3 x 0,56 = 56%CaO ale mogę się mylić dodatkowo na worku nie wiem czy jest 16%MgO czy 1,6%MgO ?

Edytowano przez StB

robi57362    56

30m 3 to ile wziąłeś? 2 łódki?

Nie jedna pryzma ma wymiary 7x7 i 1.2 m wysokajest dosyc kanciata odjac po metrze po szerokosci i dlugisci wychodzi ponad 40 wiec 30 napewno jest

Wiadomość z agroFakt.pl

mikcom20    22

Dobre wapno polecam z nordkalku standard cal jest dobrze zmielone i jest to wapno węglanowe a nie jakiś dolomit co moje wnuki może zobaczą efekt na pole.

To jest według ciebie dobre wapno

[galleryimg=686750]

pabloooo    13

na pewno to standard z nordkalku?? nie ten kolor i u mnie czegoś takiego nie było, było mocno zmielone, więc ciężko jest mi w to uwierzyć. Może  przewoźnik nie miał do końca czystej patelni ,że takie coś miałeś??

Taurus83    88

Jaką macie cenę na oxyfertill 90 ? Mi przy całym składzie proponują 445 netto

wilhelm    401

Słyszał ktoś coś, albo stosował wapno węglanowe bez magnezu odm. 04 z Wierzbicy "Jurasik" o frakcji 0,1-0,4, lub 0-0,9 ?

mikcom20    22

na pewno to standard z nordkalku?? nie ten kolor i u mnie czegoś takiego nie było, było mocno zmielone, więc ciężko jest mi w to uwierzyć. Może przewoźnik nie miał do końca czystej patelni ,że takie coś miałeś??

Napewno to nordkalk. Kolor nie taki bo bryłki te leżą w glebie. Po rozbiciu młotkiem robi się "bialy" pył. Jak znajdę więcej to rozbije je i wstawię zdjęcie.

marcin5320    1

Panowie jestem z okolic Krk potrzebuj wapno do podniesienia ph najlepiej w granulacie. .ma ktoś może jakieś namiary na solidne wapno? Kawałek ok. 5 ha ile tego wysiac? Dzięki z góry

piertucha    0

witam, przeczytałem z połowę tego tematu i dalej jestem w . ;) potrzebuję wapna, nie wiem jakie dokładnie wziąć, na 6 ha czyli akurat jedna łódka będzie. w tym roku nawet żyta nie ma placami więc pewnie bardzo niskie ph jest. jaki rodzaj i skąd wziąć wapno?

robi57362    56

Bierz krede podniesie ci szybko ph a za rok mozesz juz jakis weglan dawac zeby wychodzilo taniej i byl zapas na kilka lat. Ja mam zas inne pytanie uzytkuje ktos phmetr? Dobrze to dzila czy pic na wode ?

damianzbr    988

Panowie jestem z okolic Krk potrzebuj wapno do podniesienia ph najlepiej w granulacie. .ma ktoś może jakieś namiary na solidne wapno? Kawałek ok. 5 ha ile tego wysiac? Dzięki z góry

Na 5 ha to od biedy węglanowego będziesz potrzebował 15t, a najlepiej sypnąć 4t/ha. W okolicach Działoszyna są kopalnie.

witam, przeczytałem z połowę tego tematu i dalej jestem w . ;) potrzebuję wapna, nie wiem jakie dokładnie wziąć, na 6 ha czyli akurat jedna łódka będzie. w tym roku nawet żyta nie ma placami więc pewnie bardzo niskie ph jest. jaki rodzaj i skąd wziąć wapno?

Podaj gdzie mieszkasz aby ktoś mógł ci doradzić.

Ja mam zas inne pytanie uzytkuje ktos phmetr? Dobrze to dzila czy pic na wode ?

jaki pHmetr?

Hubert21    9

Witam mam ofertę na nordkalk standard cal po 103 zł tone warto brać to wapno czy lepsze jakieś inne? gleby średnie nie wapnowanie z 15 lat na 6 hektarów chciałem rozsypać 25 ton

StB    1

ciężko ustalić czy cena jest dobra jak nie wiadomo gdzie mieszkasz, generalnie wszystkie węglany mają podobna chemię czyli ok 50% CaO a ich tzw. jakość zależy głównie od stopnia zmielenia. Jak ziemia nie widziała wapna 15 lat to dobrze by było zrobić jakieś badania wtedy łatwiej ustalić co i ile dać

Nie kupuj tego miernika pH bo on nic nie wskazuje w ziemi zawsze ph 6,5 tylko ocet wskaże mniejszy :D najlepszy orientacyjnie zbadać to płytka i płyn helliga

piertucha    0

Dobra, przejrzałem jakieś oferty z firm niedaleko mnie(zachodniopomorskie, pomiędzy Szczecinem a Stargardem) i z tego co widzę to jest Nordkalk i Ampol Merol ma z Morawicy. Wiecie może jak cenowo oraz jakościowo to wygląda?

marley313    2

Panowie podpowiedzcie. Chcialem pod rzepak dać wapno Radkowit, tylko przerwa między wapnem a NPK wyszła by około 3 tygodni. Może być taka mała przerwa czy odpuścic wapnowanie działek pod rzepak?

Taurus83    88

może byc. nic się nie stanie. robiłem tak i inni tak robia pod rzepak własnie. a jak się boisz to daj wapno pogłównie

lukasz121515    10
Napisano (edytowany)

Damian możesz coś powiedzieć na temat tego wapna z Działoszyna, bo tych producentów to jest tam ich jak mrówek i dość tanio ale jak z jakością??

Edytowano przez lukasz121515

szczypka    58

jak chcesz wapno z tych okolic to bież albo wapniak rolniczy z zakładu minerał w trębaczewie (mąka) albo prosto z kopalni wkg z raciszyna   

bambrzwlkp1    6

Panowie co myślicie o wapnie z Morawicy odmianie,,4''  Jest możliwość kupna bezpośrednio z kopalni? W jakiej cenie mozna kupić ?

lukasz121515    10

Mi to chodzi o granulowane, bo mączki nie mam czym rozsiać, ale ci w trębaczewie też mają granulowane. Muszę tam do nich podjechać i zobaczyć.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie