Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola
piteroo    1

I do mnie dziś dojechało i to jest pewne że się kurzy bo straszny pył, ale w bezwietrzną pogodę myślę że nie będzie najgorzej

Pasjonata    3

Jest ładnie rozdrobnione przez co będzie lepsza efektywność ale kurzyć się będzie na pewno.

Wiadomość z agroFakt.pl

APT    1

Dobre wapno polecam z nordkalku standard cal jest dobrze zmielone i jest to wapno węglanowe a nie jakiś dolomit co moje wnuki może zobaczą efekt na pole.

Ainat    10
Napisano (edytowany)

To jest jakiś przewał , ktoś zmienił parę liter w nazwie "Wapniak Koszelowski" żeby się ludziom kojarzyło z najlepszym wapniakiem w kraju.

Wapniak Koszelowski produkowany jest w Koszelowskich Zakładach Kredowych  http://www.kzkpolska.com/

A to wapno z fotki to na bank jakiś przekręt. Czytałem ,że to wapno jest podrabiane i oferowane ze zmyłką w nazwie , że niby markowy produkt.

Trzymajcie się od takich ofert jak najdalej. Mówią przecież ,że "tanie mięso psy jedzą" , albo że "Tanio to jest drogo"

Lepiej w dzisiejszych czasach dołożyć trochę kasy i kupować towary sprawdzone z uznaną renomą , mając pewność , że kupiło się

nawóz który zadziała jak oczekujemy a nie fundować sobie loterię bo trochę taniej. Uprawa to rok a my nie mamy czasu roku tracić.

Ja osobiście parę podobnych wpadek zaliczyłem (nie o nawozy chodzi) i powiedziałem sobie ,że nigdy więcej. Domokrążców gonię z podwórka od razu.

Jak kupuję coś od nieznajomych pośredników to dzwonię do kopalni , czy zakładu i pytam czy gość jest ich klientem, jeżeli nie potwierdzą to wypad.

Edytowano przez Ainat

Pawel1296    0
Napisano (edytowany)

Niestety już kupiłem to wapno.

Edytowano przez Pawel1296

KlimekPL    123
Napisano (edytowany)

Lepsze to niż jakieś śmieszne Wap-Magi kupować za 500zł/t

Edytowano przez KlimekPL

Pawel1296    0
Napisano (edytowany)

Nigdy nie stosowałem wapna, nie wiem ile tego rozsiać na ha, żeby uzyskać jakiś efekt ,

na worku pisze od 400 do 800 kg/ha.

KlimekPL

Obawiam się że to wapno jest to samo warte co wap-mag.

Edytowano przez Pawel1296

mariuszd93    489

Na  worku sa podane  dawki  -  na  4 pory  roku  ;) weź  to pod  uwagę  ,że  trzeba  4  razy  siać ;)

ile  za  to płaciłeś? 

Jak to wyglada?   rozpuszcza  sie  to  w wodzie? 

robi57362    56

Dotarla dzisiaj do mnie kreda z kornicy wydawalo sie jakos dziwnie malo ale na papierku zgadza sie i przeliczylem nlmniej wiecej ze jest ponad 30 metrow szesciennych wiec chyba zgadza sie. Teraz mysle czym to rozsiac

KlimekPL    123

Wap-Mag ma 2x mniej wapnia od tego cuda i kosztuje znacznie więcej, ten nawóz to tylko i wyłącznie chwyt marketingowy na rolniktów którzy nie mają żadnego pojęcia o składnikach pokarmowych, aż mnie boli gdy moi dobrzy znajomi to kupują i nie da im się do rozumu przemówić, bo "sprzedawca polecał"

mariuszd93    489

kupno jakiegokolwiek wapna w granicach 400 zł/t, w celu podniesienia ph, jest bez sensu. Według mnie trzebaby go dać ze 2 tony na ha , to o ile skład jest prawdziwy- ph powinno się podnieść ze stopień. Jeżeli teraz masz w granicach 5...

Agrest    410

No faktycznie, że przewał z tym wapnem.

I po barwie patrząc to albo dolomit, albo otoczka z domieszką gliny czy też innego lepiszcza. Zawartość CaO też dość duża bo 58%.

Dawkowanie zalecane podane w CaCO3 zamiast w CaO. Czy na worku była data pakowania, nr partii - dziś każdy nawóz musi mieć takie dane - ja brak nadruku to szwindel (chyba, że w wapnach nie wymagają)

mariuszd93    489

Nie jestem dobrym chemikiem, ale to raczej niemożliwa taka zawartość, tlenku wapnia i tlenku magnezu, w wapnie węglanowym...?

Tomek90    196

Dotarla dzisiaj do mnie kreda z kornicy wydawalo sie jakos dziwnie malo ale na papierku zgadza sie i przeliczylem nlmniej wiecej ze jest ponad 30 metrow szesciennych wiec chyba zgadza sie. Teraz mysle czym to rozsiac

Nic dziwnego, szykuje się kolejny mokry rok i problem z kupnem kredy luzem. Dzwoniłem dziś do 3 kierowców co mi wozili to każdy odradzał i mówił czekać na pogodę. 

robi57362    56
Napisano (edytowany)

A wlasnie u mnie z pogoda jest kiepsko bo susza okropna od poczatku maja nie widzialem prawdziwego deszczu tylko mzawki a kreda dojechala sadze ze w miare sucha tylko najgozej ze nie mam zadnego poruwnania bo pierwszy raz ja wziąłem. Wiesz moze ile wazy metr szescienny kredy

Edytowano przez robi57362

Agrest    410

Tu są fajne tabele z ciężarem właściwym różnych towarów http://www.zbiorniki-silosy.pl/masy-nasypowe.html

Tylko nie wiem czy to jest miarodajne, bo dla kredy podają 1,8-2,6t/m3, a wydaje mi się że to za dużo, zwłaszcza że kreda akurat ma najbardziej porowatą strukturę, a więc i ciężar właściwy mniejszy

laryy123    11

Panowie czy ktoś spał wapna z morawicy w dawce 10 ton na ha czy lepiej takiej dawki nie dawać. Kupel ładuje łódkę na 1,4 ha na warzywa czy dać 6 ton oczywiście chciałem podnieś pH bo miejscami jest 4.5pH

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?