Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

damianzbr    977

Mam ofertę na Wapniak Koszelowski Ecogran w bb 500kg za 450 zł brutto z dostawą na palecie do gospodarstwa..

Mogę zamówić tyle ile potrzebuję. Nie muszę brać całego auta.

Czy to dobra oferta?

Potrzebuję pilnie 4 tony interwencyjnie na ćwikłę.

Może znacie lepszą ofertę na szybko ,ale żeby nie trzeba było brać całego auta. Bo to dla mnie za dużo i niepotrzebne.

Odebrałem wyniki badania gleby i mam ph 4,8 a burak za ciekawie nie wygląda. Mam to w ekologi a ta kreda ma atest.

Prawdę mi mówią ,że to działa od razu po wysiewie jak popada deszcz , czy to tylko marketing? Pielnikiem wymieszał bym dodatkowo.

Może to ktoś potwierdzić albo zaprzeczyć?

Bo jeżeli zadziała dopiero za rok to raczej kasy szkoda o tej porze na pole wyrzucać?

Planuję wysiać tonę/ha - zapewnia mnie gość , że tyle wystarczy? gleba piaszczysta i organiczna-torfowa klasy od 4 do 5.

Kapusta i fasolka szparagowa są obok , ph na tych działkach wyższe; 5,5 i 5,7 ale też za jednym zamachem dałbym po tonie/ha.

Za około 1500 zł posypał bym 4 ha. 530kg Cao chyba już coś zrobi dla aktualnej uprawy? Tylko czy naprawdę to szybko zadziała , teraz co dzień pada , więc kreda się szybko rozpuści, ma to sens?

Na wiosnę pod uprawę dał bym jeszcze raz po tonie i wtedy efekt byłby chyba widoczny.

Kolejne lata mógłbym po kilkaset kilo systematycznie sypać.

Wapno luzem rozsiewać to u mnie problem bo sprzętu nie mam a wynająć i zapłacić to już się cena na ha robi mało atrakcyjna bo jestem z zachodu Polski i u nas luz po niżej 150zł/tona mało realny i to za nie wiadomo co. Dolomitu już nie chcę bo to słabiutko działa.

Więc jak te opcje sobie porównuję (zakładając że prawdę mi mówią o tym wapniaku), to granulat nie wychodzi tak źle finansowo.

Jeden błąd już popełniłeś siejąc buraki na polu z tak niskim pH.

Drugim będzie próba podniesienia pH o dwa oczka dawką 2t/ha kredy.

Na 4 ha potrzebujesz minimum 16 t kredy. A czy kupisz granulowaną po 450zl czy luzem po 60zl mi to lotto, rób jak uważasz.

Panowie rozsypane wapno na ścierń przyspiesza rozkład posiekanej słomy czy i tak trzeba lecieć z azotem? Gdzieś tu kiedyś chyba pisało że wapno przyspiesza mineralizacje słomy, prawda?

No właśnie, wdusiłem odpisz a następnie przeczytałem że @ogar już poprawnie odpowiedział.

Czyli wapno nie wpływa na rozkład słomy, lecz na neutralizację związków szkodzących roślinie następczej.

Azot na ściernisko daj, jeśli zamierzasz siać roślinę ozimą. Nie musi być na ściernisko może być z dawką przedsiewną dla rośliny następczej.

Bambi14    3

Panowie a jak po burakach cukrowych dam rozsieje wapno pyliste weglanowe i zaraz zasieje pszenice to nie popali jej?

damianzbr    977

Bez najmniejszych obaw możesz wsiać tą pszenicę. Nic jej nie popali, na pewno nie wapno węglanowe o którym wspominasz.

Wiadomość z agroFakt.pl

kkk2006    0

Panowie a jak po burakach cukrowych dam rozsieje wapno pyliste weglanowe i zaraz zasieje pszenice to nie popali jej?

Mozesz siac. Dobrze by było jakbyś dobrze wymieszał przed siewem.

Bambi14    3
Napisano (edytowany)

przelece gruberem, pytanie tylko czy nie beda sie liscie ciagnac na slupicach  ? ;/ a moze lepiej odrazu gruberem glebiej na te 10-15cm i bez orki zasiac? z tym ze mam siewnik stopkowy. Gleby 1, 2 klasa

Edytowano przez Bambi14

damianzbr    977

Ty masz grubera i siejesz buraki. Ja nie sieję buraków ale też mam grubera i zdaje mi się że nerwicy dostaniesz za czym ukończysz to pole gruberować. Chyba że jakieś liche te liście będą skruszałe.

Bambi14    3

a co ma jedno do drugiego? nomalnie po burakach odrazu orke robie, tylko w tym roku chcialem wszystko wapnowac.. wiec albo pozycze talerzowke albo powapnuje za rok, a tam gdzie widac po roslinach ze jest kiepsko, okolo hektara na 5 hektarowym polu to sypne krede granulowana zeby juz dzialala..

kkk2006    0

Ja tam bym po burakach nie orał. Kwestia jaki masz gruber ale na 15cm liscie buraczane powiniem wymieszac, przeciez to sama woda.

kosa29    2

witam potrzebuje namiar na dostaece wapna radkowit premium

damianzbr    977
Napisano (edytowany)

a co ma jedno do drugiego? nomalnie po burakach odrazu orke robie, tylko w tym roku chcialem wszystko wapnowac.. wiec albo pozycze talerzowke albo powapnuje za rok, a tam gdzie widac po roslinach ze jest kiepsko, okolo hektara na 5 hektarowym polu to sypne krede granulowana zeby juz dzialala..

Nie miałem buraków więc mogę się mylić. Ale moje doświadczenia z połączeń gruber + coś zielonego na polu nie są miłe. Dlatego tak sugeruję że gruberem może się zapychać od tych liści.

Jeśli chodzi o samo wapno, gruberem wymiesza się dobrze. Ale to czy będzie gruber szedł w liściach po burakach, sam wiesz najlepiej.

\

EDIT: Ehh @pikul139 dobrze że polubiłeś moją aktywność tu na forum, bo miałem ci odpisać ale zwyczajnie zapomniałem. Dobrze że się przypomniałeś.

54 zł/t na kopalni tej kredy to jest dobra cena. Tylko czytając miejscowość Kornica zapaliła mi się czerwona lampka.

Jeśli gość chce ci to przywieźć 4 ośką to od razy zaznacz przez tel że nie życzysz sobie jakiś większych kawałków zlepków towaru. (kawałki wielkości kamienia brukowaca) dyskwalifikuje taką dostawę. oczywiście jeśli takich kawałków będzie 3 czy 13 to nie spoko. Chodzi o to by pół towaru nie były bryły.

Jeśli swoje wymagania jasno mu zaznaczysz przez tel, a najlepiej jak byś złożył zamówienie przez email i wszystko to opisał, to przed wyładunkiem i przed zapłaceniem kasy niech plandekę skręci i sprawdź czy nie ma takich kawałków/zlepków. Jeśli są to wyproś go z placu.

Edytowano przez damianzbr

pikul139    0

Powiedz mi a może znasz pewnego dostawcę kredy 06a lub węglanu wapnia jestem z Małopolski okolice Tarnowa

damianzbr    977

Powiedz mi a może znasz pewnego dostawcę kredy 06a lub węglanu wapnia jestem z Małopolski okolice Tarnowa

W twoją lokalizację jechać z podlaską kredą byłoby bez sensu. Szukaj czegoś jak najbliżej bo koszt wapnowania to w głównej mierze transport towaru z kopalni na pole a dopiero później wartość wapna.

knoro93    165

knoro93 głabie jakbys NIEZROZUMIAL te twoje wapno za 50zl dziala po paru latach i trzeba go wysypac 3-5t i ma 5.5ph a moje wapno sypie sie 0.5-1t na 1ha i ma 10ph i dziala odrazu. skoro wolisz kupic sobie tansze wapno i miec efekty po kilku latach to twoja sprawa ale to co ja robie to moja sprawa a pozatym posiadam 10ha polebko doswiadczalne GŁĄBIE

Myślę że już nie muszę nic pisać koledzy wyżej za mnie podsumowali Twój stan wiedzy.

piteroo    1

Panowie może mi doradzicie, mam teraz na polu pszenice i po niej chce zasiać poplon na kiszonkę, tylko że chce dać też obornik i wapno. Jak waszym zdaniem będzie najlepiej dać wapno po żniwach zrobić podorywkę i zasiać poplon a po poplonie (pażdziernik/listopad) dać obornik i orka zimowa? Czy może po żniwach dać obornik zrobić podorywkę i poplon a po nim wapno i może jeszcze zrobić gruberem i dopiero orka zimowa? co radzicie

lukasz121515    10

Zdecydowanie pierwsza opcja, też tak będę robił, a w polcalc nawet jest tabelka w jakich odstępach można dawać obornik po wapnowaniu przed roślina następczą, średnio jest 10 tygodni.

pikul139    0

Co. Sądzicie o wapnie i kredzie z tego źródła Lhoist Bukowa Sp. z O.o.
ul. Osiedlowa 10
29-105 Krasocin
Tel.: (041) 388 91 05
Fax.: (041) 388 91 06
cok@lhoist.com
www.lhoist.pl
Zakłady:
Lhoist Bukowa Sp. z O.o.
Krasocin, woj. świętokrzyskie.

StB    1

Lhoist z tego co wiem nie ma kredy tylko tlenki i mączkę wapienną np. Bukowiak

Pasjonata    3

Dzisiaj dojechało do mnie wapno z morawicy, teraz tylko czekać na żniwa i można ruszać z nim w pole :D

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się