Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
pola
knoro93    171

Stosowanie wapna na ściernisko jest najlepszym momentem ponieważ wapno mieszasz w trakcie podorywki i późniejszej orki. Dzięki temu wapno jest rozmieszane w większej objętości gleby i większą jej objętość odkwasi.

Jak zwapnujesz zaorane pole to niepotrzebnie ugnieciesz glebę i na pewno tak dobrze na większych głębokościach go nie wymieszasz.

Kreda szybko działa i szybko się przemieszcza dlatego zalecają ją stosować na orkę. Stosowałem wapniak koszelowski i zboża sporo ładniejsze niż zeszłego roku.

I kto ma raje ?

Wiadomość z agroFakt.pl

piotrb14    187

I kto ma raje ?

to odnosi się głównie uprawy buraka. gdy powapnujesz kwasna glebę na sciernisko i przyorzesz na jesieni to owszem 15 cm niżej bd dobre ph ale wyorzesz nie koniecznie odkwaszoną i wschody na wiosnę buraka mogą być nie takie jakby sie chciało. Zaleca się wysianie pół dawki na ściernisko i pół na zaorana rolę i wymieszać np cięzkimi bronami. 

U nas z ph 4,6 udało się podnieść kredą ph od żniw do wiosny do poziomu 7,2 - wysialismy 2x 2t wapniaka koszelowskiego tj wyżej pisałem. i burak plonował 80/90 t/ha

magoo871    0

Panowie, a czy to prawda, że przy wyborze wapna granulowanego ma znaczenie, w jakiej temperaturze je granulowali. Sąsiad mi gadał, żeby pytać o to sprzedawców, bo wchłanianie niby od tego zależy, a nie widzę nigdzie, by ktoś pisał, w jakiej temperaturze się granuluje. To nie jest jakaś tajemnica handlowa czy coś? I czy w ogóle może być coś na rzeczy, czy głupoty mi wciskał?

Z góry dziękuję.

damianzbr    993

piotrb14 byli tu tacy co twierdzili że coś jest do zrealizowania i osiągnięcia mimo iż jest to sprzeczne z wszelką nauką. Ale takiego który by tego dokonał to jeszcze tu nie widziałem. Z naszej str. możesz usłyszeć jedynie szczere gratulacje za osiągnięcie jakim jest podskoczenie pH o 2 i pół oczka w lekko ponad pół roku a wszystko to wapnem węglanowym.

Ale może powinieneś pomyśleć o zgłoszeniu się do księgi rekordów guinnessa.??

Kos_pl    14

to odnosi się głównie uprawy buraka. gdy powapnujesz kwasna glebę na sciernisko i przyorzesz na jesieni to owszem 15 cm niżej bd dobre ph ale wyorzesz nie koniecznie odkwaszoną i wschody na wiosnę buraka mogą być nie takie jakby sie chciało. Zaleca się wysianie pół dawki na ściernisko i pół na zaorana rolę i wymieszać np cięzkimi bronami.

Jest dokładnie tak jak piszesz - testowałem na małym poletku z dawką około 6 t kredy na ha na glebie lekkiej i średniej o ph około 4.00. Mimo że kreda na ściernisku leżała przez około 2,5 miesiąca i spadało na nią wiele deszczu to wyorana gleba miała oczywiście ph 4. Co innego było na powierzchni przed orką, im płycej tym większe ph, znalezienie próbki o ph 5-6 nie było problem.

Z granulatem kredowym Omya też wykonywałem testy, na poletku pow. kilku m^2, ale zupełnie się nie sprawdził - stosunek efekt/cena był bardzo słaby.

Edytowano przez Kos_pl

wilhelm    401

Jaka to gleba była, że ph tak wzrosło ? Bo jeśli lekka, to ph 7,2 jest za wysokie... jeśli ciężka, to mało prawdopodobne aby ph spadło aż do tak niskiego poziomu 4,6 ;)

ogar118    62

U nas z ph 4,6 udało się podnieść kredą ph od żniw do wiosny do poziomu 7,2 - wysialismy 2x 2t wapniaka koszelowskiego tj wyżej pisałem. i burak plonował 80/90 t/ha

Powiem tak, podnoszenie pH o 2,5 w ciągu roku nie jest zbyt rozsądnym pomysłem.

Co do stwierdzenia że zwapnowana gleba odkwasi się na 15 cm. Może i masz rację tylko dobra praktyka rolnicza mówi o wapnowaniu pod rośliny wymagające pH zbliżonego do obojętnego na 2 lata przed ich wprowadzeniu na pole. Wtedy mamy nawóz rozprowadzony w całej warstwie ornej. Nie powinno się gleby na hura odkwaszać. 

StB    1

Morawica, prosto z kopalni 73 netto z transportem 180km

Pod tym linkiem : https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-morawica-odmiana-s04-52-cao-transport-CID757-ID25Ixw.html#05e216efcb 

wychodzi 68 brutto z transportem.

Zamawiam chyba z ogłoszenia olx, bo przy większej ilości wyjdzie taniej.

PS: Od 1 lipca Morawica podnosi ceny !!!

węglan z Lhoist z Bukowej 60zł/t netto

Arek    121

Warto, bo jak przyjdzie ulewa i potem wyschnie to zrobi się skorupa.

W zeszłym roku nie przykrywałem, mokre bardzo fajnie się rozsiewało rcw. Różniej w upały też nie było problemów ani z załadunkiem ani z rozsianiem.

Tomek90    209

piotrb14 byli tu tacy co twierdzili że coś jest do zrealizowania i osiągnięcia mimo iż jest to sprzeczne z wszelką nauką. Ale takiego który by tego dokonał to jeszcze tu nie widziałem. Z naszej str. możesz usłyszeć jedynie szczere gratulacje za osiągnięcie jakim jest podskoczenie pH o 2 i pół oczka w lekko ponad pół roku a wszystko to wapnem węglanowym.

Ale może powinieneś pomyśleć o zgłoszeniu się do księgi rekordów guinnessa.??

Spróbuj tak może się uda, bo pewnie nie próbowałeś. Od siebie mogę powiedzieć że znam osobę co wzięła dzierżawę(przedplon pszenżyto wypadło placami) bobik ładny, pszenica ładna, a obecnie raps na 4-5t. Facet ładuje tylko granulat koszelowski pod gruber 50%, po orce drugie 50% dawki. Areał blisko 400ha. Coś w tym jest, ogólnie kiedyś braliśmy parę tirów tego ecogranu i nie powiem kto bez rcw bardzo dobra opcja.

damianzbr    993

Tomek90 nie trzeba dotykać ognia aby się przekonać że parzy.

Nie ma takiej możliwości aby wapnem węglanowym, w jeden sezon podnieść pH o 2,5 pt.

ogar118    62

a jednorazowa dawka kredy 4 tony nie bedzie za duza gleba lekka ph koło 5?

Potrzeby wapnowania dala tej kategorii agronomicznej to od 3-5 ton CaO jeżeli to wapno z mielnika ma 50% CaO  to zaproponowana przez ciebie dawka wydaje się rozsądna. 

Tomek90    209

Tomek90 nie trzeba dotykać ognia aby się przekonać że parzy.

Nie ma takiej możliwości aby wapnem węglanowym, w jeden sezon podnieść pH o 2,5 pt.

2.5 możliwe że nie. Niech kolega piotr powie czym badał pH za każdym razem.

no właśnie wtrące ad tych badań bo koledze robił badania jakiś przedstawiciel swoim przyrządem i na wykarczowanym polu nie uprawianym kilka lat wyszło ph od 6 do 7 . a jak wzieli próbe  u rolnika co wapnuje i o pole dba to wyszło ph około 10 . czy to jest realne ?

mariuszd93    489

z tym podniesieniem ph o ponad 2 stopnie- to nie jest niemożliwe. Kilka stron temu wstawiłem skan wyników badania, kilku działek. Na jednej z nich ph 7.5 gleba bardzo lekka. nieco ponad rok wcześniej ph było ok 5.

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/356-wapnowanie-pola/page-329?do=findComment&comment=2108327

Wiem  że  to  wcale nie jest dobrze , nie  spodziewałem się po prostu  takiego  efektu .

Dałem  7 - 8  ton/ha  wapna  defakacyjnego  , nie mam pojęcia  dlaczego taki skok.

Próbki pobierane po  całym polu  z kilkunastu miejsc i  zmieszane .

moze miec  znaczenie  fakt że  to  wapno leżało na pryźmie prawdopodobnie kilkanaście lat? 

W  cukrowni  nie u mnie ...

Edytowano przez mariuszd93

;)

damianzbr    993

Mariusz to mógł być zwyczajny błąd w pomiarach. Mam przyrząd do mierzenia pH z firm dramiński i często się trafia pojedyncze nakłucie o wyniku np. 6,8 na polu gdzie pH waha się 5,0 - 5,5.

Zresztą tamten kolega dokonał nie możliwego, 2,5 oczka w górę przez niespełna rok po 4 tonach redy :lol:

solek01    32

Ja jak daję glebę do badania do stacji chemicznej do badania to się zawsze pytają czy było ostatnio wapnowane,

bo muszą to uwzględnić w analizie próbki.

Może w tej próbce było wapno zmieszane z glebą i dlatego taki wynik. Spróbuj zbadać ph po pełnym sezonie wegetacyjnym to 

wtedy bedziesz miał pewność czy ph się uregulowało.

a tak z innej beczki to jakie macie najtansze wapno granulowane, tlenkowe, lub kredowe?

damianzbr    993

Tlenkowe będzie tańsze, bo nie dość że niej go potrzeba aby uzyskać ten sam efekt, to z natury BB tlenkowego są tańsze niż BB kredy.

Tomek90    209

Tlenkowe będzie tańsze, bo nie dość że niej go potrzeba aby uzyskać ten sam efekt, to z natury BB tlenkowego są tańsze niż BB kredy.

Jakie tlenkowe warte uwagi? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?