Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
wilhelm    401

@mariusz Ale wapno z Józefki to dolomit ze skał jurajskich, nie dewońskich. Kilkadziesiąt mln. lat młodsza skała, nie tak twarda jak dewońska. Wsypałem do szklanki z octem szczyptę tego wapna, to zaczęło tak reagować, że z naczynia pianę wybijało. Dolomit siewierski mało co wogóle "syczał" wsypany do octu. Wiem, test tylko orientacyjny, ale jakiś obraz daje.

StB    1

dolomit żeby się rozpuścił musi być bardzo drobno zmielony np. radkowit premium 0-0,5mm 

Wiadomość z agroFakt.pl

mariuszd93    489

Tylko że  taka  frakcje  nie tak łatwo  rozsiać , jest  bardzo  lotna ...

Jak  to właściwie jest , reaktywność  , czy tam rozpuszczalność , przyswajalność w dolomicie jest podawana  na poziomie  30 - 40 % .

Dotyczy to tylko wapnia  ?  czy magnezu  tez? 

Również szukam wapna magnezowego i chciałbym się dowiedzieć czy braliście może wapno z Sandomierza?  http://www.ekodol.com.pl/asortyment.php

Ale o co  właściwie  pytasz? to jakiś pośrednik przecież ,  ma  różne produkty , pytaj o  cenę i inne parametry  co  cię interesują , i jak pasuje  - zamawiaj 

mariuszzz    14

Tylko że  taka  frakcje  nie tak łatwo  rozsiać , jest  bardzo  lotna ...

Jak  to właściwie jest , reaktywność  , czy tam rozpuszczalność , przyswajalność w dolomicie jest podawana  na poziomie  30 - 40 % .

Dotyczy to tylko wapnia  ?  czy magnezu  tez? 

Ale o co  właściwie  pytasz? to jakiś pośrednik przecież ,  ma  różne produkty , pytaj o  cenę i inne parametry  co  cię interesują , i jak pasuje  - zamawiaj 

Jakiś czas temu ktoś wrzucał tu fotki z rozsiewania Radkowitu Premium. Nieźle szło zwykłym Piastem, nawet nie kurzyło się mocno.

Rafael    0
Napisano (edytowany)

@mariusz Ale wapno z Józefki to dolomit ze skał jurajskich, nie dewońskich. Kilkadziesiąt mln. lat młodsza skała, nie tak twarda jak dewońska. Wsypałem do szklanki z octem szczyptę tego wapna, to zaczęło tak reagować, że z naczynia pianę wybijało. Dolomit siewierski mało co wogóle "syczał" wsypany do octu. Wiem, test tylko orientacyjny, ale jakiś obraz daje.

A czym to rozsiewałeś?? Albo inaczej czym rozsiewa to wapno ten twój znajomy??

Edytowano przez Rafael

StB    1

radkowit premium jest dość ciężki więc z rozsianiem piastem nie ma większych problemów 

wilhelm    401

@rafael Jeszcze nie rozsiewałem, bo w tym roku mam to wapno pierwszy raz. Wapno Piastem będe wysiewał, to nie "pływa" jak woda, tylko jest bardziej zmielone od przeciętnego węglanu z Morawicy czy tam z Celin... Obszarowiec o którym wspomniałem wcześniej, też pierwszy raz będzie dawał to wapno ze względu na Mg. On Annaburgerem wszystkie wapna rozsiewa.

knoro93    168

zależy od tego jakie gleby, jakie ph. Lepiej na ściernisko

Gleby lekkie 4-5 klasa. PH w Grani cach 5. Czemu lepiej na sciernisko wydaje mi się ze na zaorane lepiej wtedy wapno przemieszcza się w głąb ziemi z deszczem i działa już w pierwszym roku mowie o kredzie

ja mam wapno za 750zl i daje je na sciernisko jesienio dlaczego takie drogie bo jest szybkodzialajace a te wapna tanie 50-150zl są to wapna wolnodzialajace i nawet dzialaja po 5 a nawet 20 latach na polu, mam dolomit i krede wysypano 30 lat temu i jeszcze są kawalki na polu ponadto taniego wapna trzeba wysypac 3-5t/ha

daro189    11

Ja się skusze na oxyferti tlenkowe granulowane, co prawda wychodzi ok 500zł za tone, ale licze na szybki efekt, dam na ściernie po rzepaku, potem na podorywke, pole mieszane - raz ił, raz piasek.

wilhelm    401

To wapno za 750 zł. to pewnie jest z okresu "kredy jurajskiej" :D Na olx ostatnio znalazłem takiego "kwiatka"

damianzbr    992

ja mam wapno za 750zl i daje je na sciernisko jesienio dlaczego takie drogie bo jest szybkodzialajace a te wapna tanie 50-150zl są to wapna wolnodzialajace i nawet dzialaja po 5 a nawet 20 latach na polu, mam dolomit i krede wysypano 30 lat temu i jeszcze są kawalki na polu ponadto taniego wapna trzeba wysypac 3-5t/ha

Jeśli tak chcesz zrobić, to przynajmniej byś się ze swoimi przygłupimi zamiarami nie obnosił na forum, bo robisz pośmiewisko. :lol:

robi57362    56

Jakie wymiary mniej wiecej powinnamiec pryzma swiezo wysypana kredy z kornicy 26 t?

StB    1

Ja się skusze na oxyferti tlenkowe granulowane, co prawda wychodzi ok 500zł za tone, ale licze na szybki efekt, dam na ściernie po rzepaku, potem na podorywke, pole mieszane - raz ił, raz piasek.

lepszy efekt i mniejsza dawka jak dasz po orce przed agregatem

knoro93    168

Głąb z Ciebie. A te drogie niby wapno Twoje to z czego jest zrobione? Z tego samego wapna które kosztuje 50 zł. Twoje za 750 zł jest granulowane i za to płacisz kase. Jeśli chcesz szybko działające to posiej sobie krede albo inne weglanowe ze starszej kopalni ale zmioelone o drobnej frakcji i bedziesz miał taki sam efekt co po wapnie za 750 zł tylko 8 razy taniej.

tobi866    24

A jak to tak naprawdę jest z wapnem i obornikiem? Jakbym obornik roztrząsł po sciernisku, zaorał go a wapno pod agregat uprawowo siewny??

Niki20    6
Napisano (edytowany)

Przykrywacie pryzmy z wapnem plandeką? Wapno węglanowe z Morawicy.

Edytowano przez Niki20

Damianbob    0

o powiecie o tym wapnie z tej kopalni? Wapno węglanowe, jurajskie z kopalni Celiny z zawartością 54%CaO.
Cena to 77 zł brutto za tonę

Marcin133    21

Mam trawe i chcę ja skasowac po drugim pokosie.Planuje ja opryskac i teraz tak:czy dac obornik , zaorac i dopiero wapno  czy tylko samo wapno i orka. Praktykował ktos tak? Wapno z morawicy

knoro93    168

A może wapno agregat odbije trawa randap obornik i orka?

ogar118    62

Gleby lekkie 4-5 klasa. PH w Grani cach 5. Czemu lepiej na sciernisko wydaje mi się ze na zaorane lepiej wtedy wapno przemieszcza się w głąb ziemi z deszczem i działa już w pierwszym roku mowie o kredzie

Stosowanie wapna na ściernisko jest najlepszym momentem ponieważ wapno mieszasz w trakcie podorywki i późniejszej orki. Dzięki temu wapno jest rozmieszane w większej objętości gleby i większą jej objętość odkwasi.

Jak zwapnujesz zaorane pole to niepotrzebnie ugnieciesz glebę i na pewno tak dobrze na większych głębokościach go nie wymieszasz.   

Niki20    6

Kreda szybko działa i szybko się przemieszcza dlatego zalecają ją stosować na orkę. Stosowałem wapniak koszelowski i zboża sporo ładniejsze niż zeszłego roku.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?