Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
Arek    113

Polecisz jakąś firmę? Bo dzwoniłem do kilku i ceny są 75-80zł/t brutto. Na miejscu w raf-polu 25zł :blink:

Wg. atestów z raf-polu lepiej zmielone, przesiew poniżej 0,5mm 76% a morawica 56%.

thumb_zoom_54e6f2a1e46b8.jpg

atest_wapno_2017_01.jpg

Tomek90    196

Ja biorę z morawicy tylko cuil wie jaka kopalnia, to jak rozsiewane przed deszczem = pylica za RCW. 

stempos1980    38

koledzy proszę o rade-musze skasować zboże bo niema sensu go trzymać do młocki.w bardzo dużym stopniu zboże wygniło a gdzie wyżej to brak wapna w glebie i pytanie brzmi jakie wapno zastosować granulowane?niemam siewki do wapna i niema skąd pożyczyć więc pyliste odpada,na tą chwile u mnie w na składzie jest wapniak koszelowski kornicki i jurak i magnezia

Wiadomość z agroFakt.pl

Tomek90    196

Ecrogran tzn koszelowski wapniak, albo kornicki bo kopalnie obok. 

mariuszd93    489

a ile ha do wapnowania? jak sporo to za różnicę w cenie między granulowanym, a sypkim- kupisz rozsiewacz...

stempos1980    38

Ecrogran tzn koszelowski wapniak, albo kornicki bo kopalnie obok. 

może i tak ale tak jak u mnie to koszelowskie kosztuje od 280 do 360 a kornickie 450

lazik11441    17

witam, zrobiłem badania gleby i potrzebuje wapnowac kilka kawalkow i mi polecono na te ziemie dac tone wapna tlenkowego, moje pytanie. co się stanie jak na słabą ziemie pod zyto hybrydowe dam wapno tlenkowe? bo bym nie kupowal zadnego weglanu tylko na te 2 hektary a chce kupic tlenek na ciezkie ziemię :) co mi doradzicie? i czy tona tlenku wystarczy na rok przy ph 4-5? :)

stempos1980    38

Wapno tlenkowe na ciężkom ziemie tak a na lekkom to trzeba uważać bo może być degradacja po tlenku

marko06060    2

Aktywność i reaktywność to jest to samo? (wg TPR tak) Frakcje poniżej 0,5mm tak samo szybko działają, np odmiana 04 56% poniżej 0,5mm z morawicy a mączka odmiany 06 95% poniżej 0,5mm?

bartekd91    3

A ten raf pól ile z transportem pod Łęczyce? Potrzebuje wywrotkę tez będzie chyba odległość jak do Łowicza

Arek    113

Zamawiane bezpośrednio w raf-polu 1850 netto za 26t czyli ok 76,8 brutto/t, zamawiane przez damo z Łowicza 76 brutto/t.

mk9422    111

Jakie wapno polecacie na gleby piaszczyste i torfowe? Transport na północ mazowsza.

StB    1

Na piaszczyste najlepiej węgla wapnia 2t/ha a na torfy jeżeli ph jest poniżej 5 to również węglan lub dolomity 2-3t/ha

KlimekPL    123

Czy ktoś z was brał wapno za pośrednictwem firmy OMYA? Na targach pod Płońskiem gadałem z ich przedstawicielem, bardzo ogarnięty i mądry człowiek swoją drogą. Mówił, że krede mają po 60zł netto bez transportu co wydaje mi się być dość sporo.

damianzbr    992

OMYA to główny eksploatator złoża w Mielniku. Czyli kreda z pierwszej ręki, a cena jej niestety z roku na rok drożeje. Ja jeszcze pamiętam jak kupowałem po 45zł/t a ostatnio było już chyba 55zł/t. Teraz może być i 60 zł bo zainteresowanie wapnem rośnie.

mk9422    111

Na piaszczyste najlepiej węgla wapnia 2t/ha a na torfy jeżeli ph jest poniżej 5 to również węglan lub dolomity 2-3t/ha

Dzięki za odpowiedź. Orientujesz się może z której kopalni było by najbliżej na północne mazowsze?

StB    1

tyle tylko że jest to kreda surowa wilgotna ok. 20-30% wody

damianzbr    992

Tyle wody nie ma bo o ile się nie mylę ustawa przewiduje do 18%. A latem w sierpniu za pewne nawet i tego nie ma. Po za tym 60 zł/t z wodą to i tak znacznie taniej niż 300zł/t granulowanej.

HANK    2

Ma ktoś telefon do sprzedawcy tej kredy?

karol091193    93

mnie bardziej interesuje wapnowanie wyłącznie tą kredą z mielnika, bo do tej kopalni  mam najbliżej, chociaż jesienią kupiłem patelnię wapna z morawicy, bo przez deszcze kredy nie sprzedawano i muszę przyznać że ładny efekt jest na łąkach. @Damianzbr coś więcej o wapnowaniu wyłącznie kredą?

StB    1

na łąki lepszy jest węglan bo wolniej się rozpuszcza i dłużej działa przy korzeniach, kreda działa szybko i szybko jest wymywana :)

iron    398

Damianzbr a o którym Mieliniku mówisz ? bo u mnie też jest Mielnik ale Omya ma zakład w Romanowie .zobacz do mnie do galerii tam dodałem zdjęcie z wyników badania ich wapna co kopią nie daleko mnie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?