Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola
StB    1

fajne wapno bo bardzo drobno zmielone więc ładnie się rozpuszcza tylko czym to rozsiewać

StB    1

Kupywał ktoś to wapno granulowane ,jakie macie opinie ,dobrze odkwasza glebe ,przyzwoita cena?

https://www.olx.pl/oferta/wapniak-koszelowski-kreda-nawozowa-promocja-CID757-ID905kL.html#d1dfdb3cb2;promoted

Ja stosowałem kredę tylko pogłównie 0,5t/ha cena fajna bo normalnie kosztuje 280-320 zł/t + transport, kreda działa szybko i ładnie odkwasza ale w 1t jest 500 kg czystego CaO a to trochę mało a dawać np. 2t to trochę wychodzi  :)

Wiadomość z agroFakt.pl

szymon09875    95

Ja w tym roku na jęczmień zastosowalem polcalc 500 kg/ha na cale pole i tam gdzie place zoltego byly poszlo ok 800 kg/ha. Do tego 150 kg/ha siarczanu magnezu i po dwóch tygodniach widać efekt bo place zaczynają znikać. Na drugim kawalku ktory dzierżawie sa place gdzie nigdy nic nie roslo i teraz to mamy i posialismy owies i po 400 kg polcalcu poglownie, kawalek zostawilem bez wapnowania zeby porównać i juz widać dokąd rozsiewacz sięgnął.

Ja stosowałem kredę tylko pogłównie 0,5t/ha cena fajna bo normalnie kosztuje 280-320 zł/t + transport, kreda działa szybko i ładnie odkwasza ale w 1t jest 500 kg czystego CaO a to trochę mało a dawać np. 2t to trochę wychodzi  :)

Rzeczywiście co do tego to masz rację że trochę ma mało Cao w 1t i na czysty skladnik drogo wyjdzie, a u mnie trzeba by to ph podniesc ok 1 punkt by sie przydało bo teraz na wszystkich polach w okolicy 4,7-4,8 więc ziemia kwaśna i nie ma za dobrego plonu.A co myślicie o  takich ofertach na wapna kredowe i weglanowe,ile wysiewac takiego weglanowego lub kredowego na hektar?

https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-kredowe-50-cao-miekkie-CID757-IDbeU9n.html#a585cb7eb2

https://www.olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-weglanowe-wapniowe-miekkie-CID757-IDb6u33.html#a585cb7eb2

StB    1

węglan im bardziej zmielony (mąka) tym szybciej działa wiele firm sprzedaje mąkę węglanową nazywając ja kredą :)  kreda to odmiana np. 06a, 07a , na szybko można zastosować drobny węglan dawany po orce chemicznie wszystkie są podobne a reaktywność to taki fajny chwyt marketingowy :) przy takim ph dawka około 3-4t/ha

farmer1973    12

Ja w tym roku na jęczmień zastosowalem polcalc 500 kg/ha na cale pole i tam gdzie place zoltego byly poszlo ok 800 kg/ha. Do tego 150 kg/ha siarczanu magnezu i po dwóch tygodniach widać efekt bo place zaczynają znikać. Na drugim kawalku ktory dzierżawie sa place gdzie nigdy nic nie roslo i teraz to mamy i posialismy owies i po 400 kg polcalcu poglownie, kawalek zostawilem bez wapnowania zeby porównać i juz widać dokąd rozsiewacz sięgnął.

Hehehehe a to dobre. 500 kg na ha czyli dawka bieżąca. I jeszcze siarczan stosowałeś który też coś tam zakwasza. Ile Ci płacą za marketing szemrany/ szeptany czy jak tam zwał ? 500 kg na hektar to 250 kg czystego składnika CaO, bieżące potrzeby. A żeby od razu efekt było widać po granulowanej mączce wapiennej ? Ile masz pola ? a raczej klientów jako agencja marketingowa ?

Mikruss    55

ja po lucernie dałem polcalc na początku kwietnia. Do dzisiaj lezy na polu....

szymon09875    95

U mnie trochę popadalo i dość padnie sie rozpuscil :) wzialem 4 tony na interwencję i podzialalo ale nie twierdze ze jest sens stosować to wapno w dawce 2-3 tony na ha bo sie za dlugo tak nie ujedzie..

hubert9595    4

nordkalka Standardcalc 110zł/t 

Specjalcalk 90 zł/t z dostawą do gospodarstwa co myślicie?

Agrest    347

Moje google chrome oszalało bo nie widzi żadnego specjalcaka. Co to jest i skąd ? Ale już wietrzę podstęp ;)

StB    1

cena wapna zależy głównie od ceny transportu im bliżej kopalnia tym taniej a skład praktycznie wszystkie mają taki sam

mariuszd93    489
Napisano (edytowany)

Nordkalk standardcal to wapno kredowe ?

Nie  - to mielone wapno jurajskie

A  kreda  to jakie  wapno- jesli nie  jurajskie ???

Edytowano przez mariuszd93

Agrest    347

Kreda  jak nazwa wskazuje pochodzi z okresu kredy. Jurajskie z jury. Pierwsze jest młode drugie stare, pierwsze miękkie, drugie twarde

Na rynku zwykło się sprzedawać kredę mieloną, która w rzeczywistości jest wapnem jurajskim.

StB    1

Kreda  jak nazwa wskazuje pochodzi z okresu kredy. Jurajskie z jury. Pierwsze jest młode drugie stare, pierwsze miękkie, drugie twarde

Na rynku zwykło się sprzedawać kredę mieloną, która w rzeczywistości jest wapnem jurajskim.

i tu masz rację jest wiele firm które mówią że mają kredę pylistą a w rzeczywistości jest to tzw. maczka wapienna np. bukowiak 0-0,09 mm  :)

Tomek90    191

Hehehehe a to dobre. 500 kg na ha czyli dawka bieżąca. I jeszcze siarczan stosowałeś który też coś tam zakwasza. Ile Ci płacą za marketing szemrany/ szeptany czy jak tam zwał ? 500 kg na hektar to 250 kg czystego składnika CaO, bieżące potrzeby. A żeby od razu efekt było widać po granulowanej mączce wapiennej ? Ile masz pola ? a raczej klientów jako agencja marketingowa ?

Napisał przecież że siarczan magnezu, a on nie zakwasza. 

StB    1
Napisano (edytowany)

Słyszał ktoś o wapnie z firmy RAF-POL http://raf-pol.eu/produkty ?

Podobno lepiej zmielone niż z Morawicy.

to wapno pewnie jest z tego samego złoża co Morawica ale tam jest pełno firm mielących kamień sprawdź sobie na mapie kopalnia Morawica i włącz satelitę :) w Twoim przypadku (Łowicz)  dostanie dobrego wapna w cenie około 60zł/t to nie problem :)

Edytowano przez StB

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się