Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
soltys48    347

Równiez mam  średnią  i niska  zawartośc magnezu,  trzeba  by jakoś  to podnieść  .

Gleby lekkie  i  bardzo lekkie 

Kizeryt  to  drogi magnez ,  zastanawiam  się nad  produktem dolocorn

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib0MrT-4XUAhVDjSwKHQbeD48QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fsklep-galvet.pl%2Fdolokorn-90-wapno-weglanowomagnezowe-luz-1-tona-p-2852.html&usg=AFQjCNHuEA1V97AUFEdJuvrKgM9jG7etLA

Taka  ciekawostka  , gleba  6 klasa  ,  szczery piach , odczyn  wcześniej  był  poniżej  5 .W  ubiegłym  roku  jesienią zastosowałem  wapno  defakacyjne .

Są  opinie że  ono ma  mało  składników  , więc  wysiałem około  7 ton /ha i  wiosną  badałem  znowu  i odczyn uwaga  7,5 !!

Prawie  3 jednostki  do góry  w ciągu pół  roku , czy to  w ogóle możliwe? 

skąd brałeś defrakcyjne??

mariuszd93    489

ze zlikwidowanej już cukrowni w Opolu Lubelskim. Okoliczny przewoźnik co przywoził mi kredę z Kornicy, napomknął że ma tam jakieś dojście i zaproponował że przywiezie.Leży tam na haudzie długo , bo już korzenie drzew jak ręka w tym były...

Wiadomość z agroFakt.pl

soltys48    347

no kupiłem takie z cukrowni po 15,-/t plus transport i ciekawe co to bedzie, czy lepsze od posodowego

Agrest    408

no wlasnie, trzeba miec zrobione zalecenia (15zl)  do tego trzeba dojechac podpisac umowe (u mnie akurat 100km w jedna strone) wiec nie wiem czy to ma sens jak ktos nie ma kwasnego odczynu albo bardzo kwasnego, a ja mam lekko kwasne przewaznie wiec chyba sobie daruje..

Nie wiem jaki widzisz problem. Opiszę  Ci działanie jakie było modne na przełomie milenium. Otóż, aby mieć mocno kwaśny odczyn gleby i wysokie dofinansowanie próbkę gleby pobiera się w lesie z miejsca gdzie leży najwięcej igliwia z sosny lub świerka. Zapewniam Cię że nawet pod borówkę wapnowanie konieczne. pH 3,5 -3,8 murowane.

panczo1922    68

Kujawit reaktywnością nie powala bo ok 60% co innego Morawica ok 90% i tu plus za to. Cały czas zastanawiam się czy lepiej dać 3t wapna z Morawicy czy 4t Kujawitu.

Kto przywozi Ci ten Kujawit?

Agrolok

KlimekPL    123

Nie wiem jaki widzisz problem. Opiszę  Ci działanie jakie było modne na przełomie milenium. Otóż, aby mieć mocno kwaśny odczyn gleby i wysokie dofinansowanie próbkę gleby pobiera się w lesie z miejsca gdzie leży najwięcej igliwia z sosny lub świerka. Zapewniam Cię że nawet pod borówkę wapnowanie konieczne. pH 3,5 -3,8 murowane.

I teraz nagle na polach, na których pszenica sypie 9 ton okaże się, że pH wynosi 3,5 :D

StB    1

Równiez mam  średnią  i niska  zawartośc magnezu,  trzeba  by jakoś  to podnieść  .

Gleby lekkie  i  bardzo lekkie 

Kizeryt  to  drogi magnez ,  zastanawiam  się nad  produktem dolocorn

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib0MrT-4XUAhVDjSwKHQbeD48QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fsklep-galvet.pl%2Fdolokorn-90-wapno-weglanowomagnezowe-luz-1-tona-p-2852.html&usg=AFQjCNHuEA1V97AUFEdJuvrKgM9jG7etLA

Taka  ciekawostka  , gleba  6 klasa  ,  szczery piach , odczyn  wcześniej  był  poniżej  5 .W  ubiegłym  roku  jesienią zastosowałem  wapno  defakacyjne .

Są  opinie że  ono ma  mało  składników  , więc  wysiałem około  7 ton /ha i  wiosną  badałem  znowu  i odczyn uwaga  7,5 !!

Prawie  3 jednostki  do góry  w ciągu pół  roku , czy to  w ogóle możliwe? 

Jak pisałem wcześniej raczej najtaniej wychodzi zastosowanie maczki dolomitowej i magnez z dolomitu tak szybko nie jest wymywany z gleby. Kizeryt jest bardzo dobry ale raczej w celu uzupełnienia  bardziej siarki niż magnezu. MgO 25% - dawka ok.200kg/ha to mamy ok 50kg/ha czystego składnika MgO , na jedną roślinę może wystarczy :)

KlimekPL    123

MgO 25% - dawka ok.200kg/ha to mamy ok 50kg/ha czystego składnika MgO , na jedną roślinę może wystarczy :)

Pszenica pobiera około 4 albo 5kg magnezu na każdą tonę plonu, stosując 200kg kizertytu uzupełniamy glebę o magnez w ilości 50kg a więc potencjalnie na plon 10t ziarna. Więc trochę przesadzasz z tą "jedną rośliną".

Nie jest to zbyt tani nawóz, ja płaciłem w lutym koło 1400-1500zł nie pamiętam dokładnie, ale tam gdzie zastosowałem to widać ogromną różnicę. Zgodzę się jednak, że powinno się go traktować jako uzupełnienie magnezu a nie jako podstawowy nawóz. Fajne jest w nim to, że ma dużą zawartość siarki, wówczas stosując ten kizeryt można by odpuścić stosowanie nawozów azotowo-siarczanych i jechać już czystą saletrą. ;)

Szymi40    373

Tylko  że to jest  wapno tlenkowe  a ja mam  ,, lotne  piaski''  5-6  klasa. Coś  do żniw  trzeba znaleźć...-,

Ogon988    2

Ktoś wspominał kiedyś , że skrzyp polny nie jest już rośliną wskaźnikową na ziemie kwaśne,i to prawda.  Moje pole po wapnowaniu w marcu , mimo , że już miało ph w normie to rozsypałem jednak  wapno tlenkowe , pryskałem 2x glifosatem i skurczybyk akurat wylazł 2 dni po opryskach i nawet go zauważyłem na polu po wapnowaniu gdzie on nigdy nie rósł, i wydaje mi się  , że nawet lepiej rośnie skrzyp na glebach o wysokim ph

StB    1

Rozumiem oznaczenie 45% - 30%CaO+15%MgO   to jest granulowany dolomit ale 75% ma tylko wapno palone 50%CaO+25%MgO a zalecana dawka dolomitu to 2-5t więc granulat trochę drogo jak dla mnie 

Pszenica pobiera około 4 albo 5kg magnezu na każdą tonę plonu, stosując 200kg kizertytu uzupełniamy glebę o magnez w ilości 50kg a więc potencjalnie na plon 10t ziarna. Więc trochę przesadzasz z tą "jedną rośliną".

Nie jest to zbyt tani nawóz, ja płaciłem w lutym koło 1400-1500zł nie pamiętam dokładnie, ale tam gdzie zastosowałem to widać ogromną różnicę. Zgodzę się jednak, że powinno się go traktować jako uzupełnienie magnezu a nie jako podstawowy nawóz. Fajne jest w nim to, że ma dużą zawartość siarki, wówczas stosując ten kizeryt można by odpuścić stosowanie nawozów azotowo-siarczanych i jechać już czystą saletrą. ;)

niestety trzeba dodać jeszcze wymywanie magnezu z gleby a siarka jak piszesz jest nośnikiem azotu  :)

Nowy81    22

Skąd bierzecie mączki dolomitowe? Jakaś pewna firma.

misio3p    773

Radkowit premium jest na przykład tego typu mączką ;)

StB    1

Co sądzicie o siarczanie wapna wapna 30% siarki 41%? stosowałem na próbę w zeszłym roku pod rzepak na działce  3ha i na tym kawałku rzepak jest wyraźnie mocniejszy, ciekawy jestem jak będzie sypał  ;)

StB    1

1t/ha podobno wystarczy dawka 500 kg/ha ale ciężko ustawić  :)

warchest    46

Wklepałem numer tamtej firmy a w tel mi wyskoczyło że juz tam brałem 04.

Zamówiłem 04 , po niedzieli ma być.

Dzierżawa kwaśna ( owies plackami nie rośnie),walne całą patelnie na 2,5ha. :) 6,7t. już dawałem, ale tyle jeszcze nie.

Efekt nawet widoczny w pierwszym roku.

to bierzesz te wapno z Morawicy ono jest odmiany 04 ??

Brałem z DOWO przez trzy ostatnie lata i nie mogę narzekać na fizyczne właściwości Kujawitu, chemicznie to po 3 latach ph podniosło się o 0,8

mnie na lokalizacji PZL kosztowało ok 71,- brutto z terminem na koniec września ale z sąsiadami braliśmy 10 łódek

to po 400 za auto jest wapnem posodowym firmy odbierają to za free

te posodowe wapno to sa smieci u nas kiedys taki jeden nam wciskal te wapno bralismy a to nic ziemi ph nie podnioslo . a u sasiada jak wzial tez posodowe od kogos innego to ono smierdzialo taka chemia kamienie byly w tym wapnie i wgl te wapno to sa smieci a obszarowcy niektorzy biora te wapno niewiem czemu

corrado    217

Ja od nich kupiłem ale dopiero się okaże jak z jego właściwościami.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?