Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
Pola
panczo1922    68

Ja już od 3 lat systematycznie biorę kujawit.... Wychodzi mi po 73zł brutto, płatność we wrześniu. Wapno uważam że jest dobre dobrze zmielone nie ma grubych brył. Jest to najbliższa kopalnia, a jak wiadomo wapno jakie by nie było ( Morawica, Mielnik) na kopalni kosztuje grosze, resztę zżera transport. U mnie Morawica prawie 125 za tonę. pier**le taki interes.

Jano7711    14

Do mnie z Morawicy 65 zł brutto (160km), mam dzierżawy gdzie PH leży totalnie, warto spróbować tym wapnem? Przedstawicielka twierdzi, że ta drobna frakcja będzie działać już w 1 roku, natomiast te grubsze kamyki ok 2 lat.

mikcom20    22

Kujawit reaktywnością nie powala bo ok 60% co innego Morawica ok 90% i tu plus za to. Cały czas zastanawiam się czy lepiej dać 3t wapna z Morawicy czy 4t Kujawitu.

Ja już od 3 lat systematycznie biorę kujawit.... Wychodzi mi po 73zł brutto, płatność we wrześniu. Wapno uważam że jest dobre dobrze zmielone nie ma grubych brył. Jest to najbliższa kopalnia, a jak wiadomo wapno jakie by nie było ( Morawica, Mielnik) na kopalni kosztuje grosze, resztę zżera transport. U mnie Morawica prawie 125 za tonę. pier**le taki interes.

Kto przywozi Ci ten Kujawit?

Wiadomość z agroFakt.pl

KlimekPL    124

Czy tona polcalcu na hektar ma szansę w jakiś wymierny sposób podnieść pH?

soltys48    485

Mam ofertę na Kujawit z firmy DOWO za 74zł brutto/ tona. Jakie macie opinie o tym wapnie? Czy warto to zakupić?

Chciałbym też się dowiedzieć co oznacza odmiana 05, ponieważ google mi nie chce odpowiedzieć na to pytanie :mellow:

Dla porównania osadkowski za ten sam kujawit chce 80zł netto/tona, a za standard cal 111zł netto/tona.

Brałem z DOWO przez trzy ostatnie lata i nie mogę narzekać na fizyczne właściwości Kujawitu, chemicznie to po 3 latach ph podniosło się o 0,8

mnie na lokalizacji PZL kosztowało ok 71,- brutto z terminem na koniec września ale z sąsiadami braliśmy 10 łódek

U mnie w okolicy z Inowrocławia ktoś wozi po około 400zł za tira :blink: w jedną stronę ma około 80km.

Jak dzwoniłem do gościa i trochę popytałem, co i jak, to wyszło że sam nie wie co wozi :) coś o tlenkowym pierniczył.

Udaje albo jest głupi. Rozmowa trwała z 60sek i się rozłączyłem, szkoda czasu.

A wszystko mi miał o wapnie powiedzieć i wytłumaczyć..

Kujawiat 05 miałem raz i więcej chyba nie kupię.

to po 400 za auto jest wapnem posodowym firmy odbierają to za free

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Bambi14    3

korzystacie z dofinansowan do wapna? oplaca sie czy gra nie warta swieczki?

mariuszzz    14

Kujawit reaktywnością nie powala bo ok 60% co innego Morawica ok 90% i tu plus za to. Cały czas zastanawiam się czy lepiej dać 3t wapna z Morawicy czy 4t Kujawitu.

Kto przywozi Ci ten Kujawit?

Kolego, żeby nie mylić pojęć. Reaktywność wapna węglanowego zależy od rozdrobnienia. Jeśli Morawica i Kujawit są podobnie zmielone to i reaktywność będą miały podobną, na poziomie ok 60%. Ale już wapna zmielone na "mączkę" np Fastcalc czy Kujawit Premium mają reaktywność na poziomie 99%. Zwróć uwagę że własnie dlatego Morawica i np Nordkalk Standardcal nie podają reaktywności tylko aktywność chemiczną. Niby podobna nazwa a zupełnie inny parametr. Aktywność kazdy producent podaje na poziomie ponad 90% bo tyle wynosi ona i dla Kujawitu i dla innych. Sprawdź sam, na stronie Morawicy nie ma podanej reaktywności:

http://www.kwmorawica.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=14

O reaktywności piszą Ci producenci którzy faktycznie mają ją wysoką, czyli np w kredach, bo tam jest mniej czystego składnika i dużo wody. Wiec reaktywność to jedyne czym producent kredy może się pochwalić. 

szczypka    73

ja wykorzystałem cały limit nie było z tym jakiś większych problemów połowę kasy za wapno zwrócili 

soltys48    485

jak to ugryźć??

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Sebusk    7

Czy nordkalk magnesium będzie dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zasobności gleby lekkiej i bardzo lekkiej w magnez? Poziom magnezu niski i bardzo niski. Da się zwiększyć zasobność do średniej w przeciągu 2/3 lat? Jaką dawkę zastosować? pH 5,2-5,7.

Ja osobiście nie slyszałem o takich dopłatach ,możesz coś więcej o tym powiedzieć jakie wymogi trzeba spełnić i gdzie sie zwrócić żeby dostać takie dofinansowanie??

Pszenżyto ozime odmiana GRINGO,pierwszy rok po centrali: https://www.olx.pl/oferta/pszenzyto-gringo-1-rok-po-centrali-CID757-IDo3s3k.html

StB    1

Czy nordkalk magnesium będzie dobrym rozwiązaniem na zwiększenie zasobności gleby lekkiej i bardzo lekkiej w magnez? Poziom magnezu niski i bardzo niski. Da się zwiększyć zasobność do średniej w przeciągu 2/3 lat? Jaką dawkę zastosować? pH 5,2-5,7.

Ważne przy dolomitach jest jak najlepsze do mielenie, czyli im drobniej tym lepiej :) przy takim ph dobrze by zastosować w połączeniu z mąką wapienną bo sam dolomit ma około 350kg w 1 tonie czystego CaO, jak chcesz to mogę Ci dać numer do gościa od wapna, który ma w ofercie mąkę dolomitową

StB    1

Kolego, żeby nie mylić pojęć. Reaktywność wapna węglanowego zależy od rozdrobnienia. Jeśli Morawica i Kujawit są podobnie zmielone to i reaktywność będą miały podobną, na poziomie ok 60%. Ale już wapna zmielone na "mączkę" np Fastcalc czy Kujawit Premium mają reaktywność na poziomie 99%. Zwróć uwagę że własnie dlatego Morawica i np Nordkalk Standardcal nie podają reaktywności tylko aktywność chemiczną. Niby podobna nazwa a zupełnie inny parametr. Aktywność kazdy producent podaje na poziomie ponad 90% bo tyle wynosi ona i dla Kujawitu i dla innych. Sprawdź sam, na stronie Morawicy nie ma podanej reaktywności:

http://www.kwmorawica.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=14

O reaktywności piszą Ci producenci którzy faktycznie mają ją wysoką, czyli np w kredach, bo tam jest mniej czystego składnika i dużo wody. Wiec reaktywność to jedyne czym producent kredy może się pochwalić. 

Dokładnie, tzw. reaktywność zależy między innymi od stopnia zmielenia :)

StB    1

dofinansowanie chyba zeleży od regionu i zawsze sie opłaca  :)  ale chyba musisz mieć zrobione badania gleby z zaleceniem wapnowania

misio3p    777

Jak magnez chcesz dostarczać to podawaj kizeryt, a odczyn gleby zwiększaj wapnem węglanowym :)

24 VII 2008r. - 24 VII 2017r. - dziewięć lat na AgroFoto ;)

Bambi14    3

no wlasnie, trzeba miec zrobione zalecenia (15zl)  do tego trzeba dojechac podpisac umowe (u mnie akurat 100km w jedna strone) wiec nie wiem czy to ma sens jak ktos nie ma kwasnego odczynu albo bardzo kwasnego, a ja mam lekko kwasne przewaznie wiec chyba sobie daruje..

StB    1

no wlasnie, trzeba miec zrobione zalecenia (15zl)  do tego trzeba dojechac podpisac umowe (u mnie akurat 100km w jedna strone) wiec nie wiem czy to ma sens jak ktos nie ma kwasnego odczynu albo bardzo kwasnego, a ja mam lekko kwasne przewaznie wiec chyba sobie daruje..

kwestia ile masz ha i jakie jest dofinansowanie, jeżeli np. potrzebujesz 50t wapna w cenie 70zł/t i masz 50% dofinansowania to łatwo sobie policzyć że dostaniesz 1750zł :)

Sebusk    7

Magnez w kizerycie jest dość drogi w tym roku dałem zobaczymy czy będzie efekt, jednak to nie zmieni zasobności gleby za mała ilość czystego składnika. Zresztą magnez podobno dość łatwo się wymywa. W tym nordkalku jest 19 % MgO, a za cenę 100 kg kizerytu mam tonę nordkalku czyli 25kg do 190 kg MgO. Tylko czy ten magnez w wapnie nie będzie się przez 10 lat zastanawiał czy będzie dostępny dla roślin. Do odkwaszania mam mielony (drobno jak skrobia ziemniaczana) suszony węglan na 130 za tonę w bigach musi być jak wysypiesz to się rozpływa jak woda. Zresztą pH niejest takie tragiczne, bliskie zalecanemu. W tym roku będę wiedział na ile ono dobre i czy zmienia coś po 2 i jednym roku.
Wapno musi być dopuszczone do ekologii.

mariuszd93    489

Równiez mam  średnią  i niska  zawartośc magnezu,  trzeba  by jakoś  to podnieść  .

Gleby lekkie  i  bardzo lekkie 

Kizeryt  to  drogi magnez ,  zastanawiam  się nad  produktem dolocorn

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwib0MrT-4XUAhVDjSwKHQbeD48QFgg6MAM&url=http%3A%2F%2Fsklep-galvet.pl%2Fdolokorn-90-wapno-weglanowomagnezowe-luz-1-tona-p-2852.html&usg=AFQjCNHuEA1V97AUFEdJuvrKgM9jG7etLA

Taka  ciekawostka  , gleba  6 klasa  ,  szczery piach , odczyn  wcześniej  był  poniżej  5 .W  ubiegłym  roku  jesienią zastosowałem  wapno  defakacyjne .

Są  opinie że  ono ma  mało  składników  , więc  wysiałem około  7 ton /ha i  wiosną  badałem  znowu  i odczyn uwaga  7,5 !!

Prawie  3 jednostki  do góry  w ciągu pół  roku , czy to  w ogóle możliwe? 

;)

Bambi14    3
Napisano (edytowany)

kwestia ile masz ha i jakie jest dofinansowanie, jeżeli np. potrzebujesz 50t wapna w cenie 70zł/t i masz 50% dofinansowania to łatwo sobie policzyć że dostaniesz 1750z

no to masz 4 tiry wapna 50% CaO weglanowe, ktore kosztuje jakies 40 zl bez transportu, odlicz zalecenia. zalatwiania to zostaje kilka stowek..  a zeby takie byly zalecenia to trzeba miec ze 40 ha, chyba ze ktos ma bardzo kwasne to i 20 ha. Tez zalezy ile kto ma dzialek, bo zalecenia licza 15zl do dzialki..

Edytowano przez Bambi14

StB    1
Napisano (edytowany)

Magnez w kizerycie jest dość drogi w tym roku dałem zobaczymy czy będzie efekt, jednak to nie zmieni zasobności gleby za mała ilość czystego składnika. Zresztą magnez podobno dość łatwo się wymywa. W tym nordkalku jest 19 % MgO, a za cenę 100 kg kizerytu mam tonę nordkalku czyli 25kg do 190 kg MgO. Tylko czy ten magnez w wapnie nie będzie się przez 10 lat zastanawiał czy będzie dostępny dla roślin. Do odkwaszania mam mielony (drobno jak skrobia ziemniaczana) suszony węglan na 130 za tonę w bigach musi być jak wysypiesz to się rozpływa jak woda. Zresztą pH niejest takie tragiczne, bliskie zalecanemu. W tym roku będę wiedział na ile ono dobre i czy zmienia coś po 2 i jednym roku.

Wapno musi być dopuszczone do ekologii.

dlatego lepiej zapłacić około 10zł/t więcej i nie dawać dolomitu 0-2mm tylko zastosować mąkę dolomitową 0-0,5mm która rozpuszcza się już w pierwszym roku ( oczywiście zależy od opadów itp.) zawartość MgO 17-20%, dawka od 2-3t/ha i ma atest ekologiczny z Puław

Edytowano przez StB

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?