Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
Pajej    50

Ja nie mówię że nie warto, tylko ostrzegam, abyś nie naciął się na cfaniaka który sprzeda ci mokre zlepki kredy po 230 zł, bo takie zlepki chodziły po 80 dyszek od tony. Kup jednego BB i się przekonasz. Ale z drugiej str. zwykłe sypkie wapno wyjdzie zdecydowanie taniej niż 230zł/t

krede luzem można juz po 100 zł/t kupic

massa1994    1

czy stosował ktoś się forumowiczów wapna Orcal? słyszałem dilera że podobno już w pierwszym roku potrafi poprawić ph z 5.5 do 7.5..ktoś miał z nim styczność?

Agrest    347

Zapytaj tego dilera o jego dilera, bo towar ma przedni skoro ma taki odjazd. 

Widzę, że trzeba stosować go od razu z siarką w celu ponownego zakwaszenia :D , bo alkalicznego odczynu rośliny też nie lubią

Wiadomość z agroFakt.pl

nieARMANDv2    6

Or..kal teoretycznie szybko podnosi ale na krótko... przy okazji zabija sporo tego co żywe w glebie, a przecież wapno ma tworzyć korzystne warunki dla mikroorganizmów... poza tym cena zabójcza więc sens stosowania żaden. Ja stosuję tylko kredę i węglanówki. Skutecznie, bezpiecznie etc.

Arturo69    34

Pytania dotyczą Orcal:

Ile lat stosowałeś? Na jakich glebach i jaki areał? Ile wynosiło ph przed zastosowaniem, a ile po?

Jaką metodą liczyłeś zabijanie tego co żywe i jakich organizmów to dotyczyło?

TYLKO KONKRETY A NIE BZDURY WYSSANE Z PALCA!

nieARMANDv2    6
Napisano (edytowany)

Na wszelki wypadek mała edycja... ;)

o or.klu

1. Nie stosowałem, bo jednak nie dałem się na to nabrać.

Wypróbowałem w kontekście "antydzik" i efekt żaden.

2. Sam skład nawozu odpowiada na pytanie.

Nie jest to tylko moje zdanie (...)

Ogólnie nie chcę rozwijać tego tematu, bo zaraz padną różne oskarżenia i pseudofakty...

ale... miło będzie jak odpowiesz na swoje pytania albo ja je zadam w sposób bardziej sensowny w tym kontekście...

- opisz konkretnie, czyli: kiedy, w jakiej dawce, na jakiej glebie i co to dało (i na jak długo)

- opisz (wg Twojej opinii) wzrost "życia w glebie" jaki się dokonał po stosowaniu tego nawozu...

Tak czy siak to cena jest 3 razy za wysoka do efektów o ile byłyby takie jak jest napisane w tej bajce. Dlatego u mnie to odpada. Kropka.

Edytowano przez nieARMANDv2

soltys48    315

Jesień-po zbiorach i bardzo wczesną wiosną. Ja brałem początkiem marca jakoś. Dolomit akurat wydaje mi się nie dał zbyt wiele a wręcz nic, po prostu chyba jakaś taka dziwna ziemia bo sąsiad niedaleko też odebrał i wynik 7,2 a nie wapnował podobnie jak ja dobre 15 lat.

a co macie "pod spodem"??Mam działkę  nie wapnowaną x lat i ph ok 7 ale tam jest "pod spodem "kreda

laryy123    11

Panowie ktoś stosuje krede
Z kopalni trobiszew czy widać efekty po tym bo cena przyzwoita jest 120zł za tonę

Ursus932    10

Panowie ktoś stosuje krede

Z kopalni trobiszew czy widać efekty po tym bo cena przyzwoita jest 120zł za tonę

kolego a nie chodzi przypadkiem o kopalnie w Trębaczewie woj lódzkie

jaro86    6

Czy o to wapno chodzi? Wogole to jest to granulowany dolomit?

post-23705-0-73333600-1492622251_thumb.jpg

warchest    44

mi sie wydaje ze to nie jest dolomit tylko juz jak cos to jest to prawdopodobnie wapno tlenkowe

mikcom20    22

Pytanie bardziej techniczne : czy wapno z Mielnika sprawia kłopoty przy sianiu, czy bardzo kurzy i czy po wysypaniu z patelni rozpływa się jak mąka?

farmer1973    12
Napisano (edytowany)

Juz było kilka razy o takim wapnie na forum.Nie ma czegoś takiego jak trójtlenek wapnia.Przynajmniej na tej planecie. CaCO3 to węglan wapnia a nie trójtlenek.Albo gość jest słaby z chemii albo  celowo pisze takie ściemy.Przecież na logikę trójtlenek powinien być 3 razy mocniejszy od tlenku :)

Zobacz fotkę

post-92161-0-44337600-1492706638_thumb.jpg

W okolicach Działoszyna musieli mieć złego nauczyciela od chemii w podstawówce.

Co któryś producent wapna granulowanego z tamtych okolic ma trójtlenek :D :D

I jeszcze piszą na swojej stronie że żeby dobrze dobrać dawkę można do nich zadzwonic i skorzystać z porady eksperta, śmiechu warte.Ekspert który pisze że ma wapno w postaci trójtlenku.

Wysokoprocentowe wapno ? Też nie .90 % CaCO 3 to raczej cienkie wapno. Np. Mor.,,ca i Nord.. mają 95-97 % CaCO 3 . Poza tym powinni podawać zawartość CaO a CaCO3 w nawiasie,ponieważ wapno przelicza się na czysty składnik.To jest dla rolnika najważniejsze i taką informację powinien otrzymać.

Nastepna sprawa stosowanie według strony producenta 500-600 kg na gleby silnie kwaśne ?

Tylko na zneutralizowanie 1 kg azotu trzeba 1 kg CaO. Więc przy dzisiejszych dawkach 200 kg azotu na 1 ha trzeba dać 400 kg takiego wapna.A gdzie tu mowa o podniesieniu ph ??? Przy silnie kwaśnej glebie 600 kg ??? Alleluja !!! Nie widzieli a uwierzyli

Edytowano przez farmer1973

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Ja stosowałem wapno tlenkowe Agria CaO 70% 1t/ha  w tym roku jakoś miesiąc przed siewem i będę widział różnicę w owsie bo rośnie na polu bez wapnowania i z wapnowaniem , na pierwszym polu wszystko wygląda ok bo 20 dni wcześniej siany ale ten z 1 kwietnia już wychodzi także jak to urośnie to będę widział różnicę

Edytowano przez Ogon988

mariuszd93    489

Pytanie bardziej techniczne : czy wapno z Mielnika sprawia kłopoty przy sianiu, czy bardzo kurzy i czy po wysypaniu z patelni rozpływa się jak mąka?

Wapno  z mielnika  - to kreda . Jest  to  rodzaj  kruszonki zdarza sie  frakcja  do  kilkunastu mm , ale  to miękka  skała  i bardzo łatwo  sie  rozpuszcza .

Bynajmniej  nie  rozpływa  się  jak  maka i mało sie  kurzy .

Nie  lubi  zmoknąć 

sobek112    5

Miał ktoś styczność z wapnem drogowym? Używają go do stabilizacji gruntu przy budowie ekspresówki, jest bardzo pyliste. 

Agrest    347

Nie znam tematu ale domyślam się, że jest to dolomit. Jeśli pył to coś w rodzaju radkowitu premium

HAKER    4

Mam pytanie odnośnie wapna magnezowego radkowit Premium jak się to rozwiewa i czy się pyli podobnie do kredy ?

daro189    11

Radkowit premium ma konsystencje mąki. W galerii i na poprzednich stronach masz troche danych o tym wapnie, poszukaj troszke i wszystkiego siędowiesz

mariuszzz    14

a ten radkowit to jest dolomit czy jakie wapno ?

Radkowit Premium to dolomit.

Czyli nie dość że bardzo szybko podnosi pH to jeszcze masz ok 150 kg magnezu w tonie, szczególnie pod kukurydzę to bardzo ważne.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się