Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
pola
warchest    46

panowie a jesli ziemia mocno kwasna to co lepiej bedzie dac wapno kredowe czyli tkzw wapniak czy lepie jwapno tlenkowe ktore tez mozna w bigbagach kupic gleba srednia .

vvojtas1    25

Jak gleba mocno kwaśna to najważniejsza jest dawka - co najmniej 3 t/ha. Miarą skuteczności wapna jest jego współczynnik reaktywności - tzn ile % wapna z wapna zadziała. Wapno będzie tym szybciej działać im jest drobniej zmielone, a także jeszcze szybciej jeśli pochodzi z młodszych pokładów tzn jeśli jest to kreda. Najszybciej będzie działać wapno tlenkowe, tyle że jeśli chcesz je stosować to sugeruję wyłącznie jesienią i to na ciężkich glebach. Na lżejszych, a nawet na średnich gleba zbyt duże ryzyko i nie polecam tlenkowego.

Wiadomość z agroFakt.pl

konrad82    46

Mam ofertę na wapniak koszelowski granulacja 6-9mm big-bag po 230zł za tonę.Miał ktoś doświadczenia z tym wapnem jak z granulacja nie jest za gruba,bedzie sie dobrze rozsiewac?

Skąd masz taka ofertę ? Granulacja ok .

Skąd masz taka ofertę ? Granulacja ok .

Jest na olx bezposrednio od producenta z Koszelówki,poszukaj,jak chcesz to moge ci link wysłać.Takie ceny mają w ogłoszeniu:

Granulacja 2-6 mm opakowanie Big-Bag 500kg 270zł/t

Granulacja 2-6 mm worek 40kg złozony na palecie 1t 320zł/t

Granulacja 6-9 mm opakowanie Big-Bag 500kg 230zł/t

damianzbr    988
Napisano (edytowany)

Mam ofertę na wapniak koszelowski granulacja 6-9mm big-bag po 230zł za tonę.Miał ktoś doświadczenia z tym wapnem jak z granulacja nie jest za gruba,bedzie sie dobrze rozsiewac?

Od kolesia który jeździ z tym po rynkach?

To dwa lata temu w Koszelówce te granulki z pod sita luzem po 80 zł/t można było kupić, a koleś z rynków pakuje to do BB i sprzedaje :D taki sposób na biznes. B)

I ten koleżka jest właśnie gdzieś z pod Łukowa/Radzynia/Lubartowa, te okolice.

takie te granulki:

14833335.jpg?1491769535

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

Edytowano przez damianzbr

Napisano (edytowany)

Od kolesia który jeździ z tym po rynkach?

To dwa lata temu w Koszelówce te granulki z pod sita luzem po 80 zł/t można było kupić, a koleś z rynków pakuje to do BB i sprzedaje :D taki sposób na biznes. B)

I ten koleżka jest właśnie gdzieś z pod Łukowa/Radzynia/Lubartowa, te okolice.

takie te granulki:

14833335.jpg?1491769535

http://pokazywarka.pl/plizcv/#zdjecie15036921

W adresie na ogłoszeniu ma wpisane że Koszelówka,widzę że masz zdjęcia i kupywałeś więc mówisz że nie warto?? sądząc po zdjęciach ,oferta dość kusząca ze względu na cene bo gdzie indziej to kosztuje po 350-400zł w bb. Niżej daję link do ogłoszenia

https://www.olx.pl/oferta/wapniak-koszelowski-kreda-nawozowa-promocja-CID757-ID905kL.html#198c228eb3;promoted

Edytowano przez Szczerbatek902

Ten wapniak koszelowski to raczej chyba sobie odpuszczę,pójdę  w jakieś sypkie wapno i tutaj do was pytanie jakie wapno bedzie najlepsze.Gleby jakie mam to od IV-VI klasy głownie lekkie i bardzo lekkie ph w granicach 4,5 ,dokładnie będe wiedział jak przyjdą wyniki badań z ph.Widziałem że sa wapna z Cao-30% i Mg-18% a są także weglanowe bez magnezu z zawartoscia ok 52%-Cao,jakie bedzie lepsze w moim przypadku??

damianzbr    988

Ja nie mówię że nie warto, tylko ostrzegam, abyś nie naciął się na cfaniaka który sprzeda ci mokre zlepki kredy po 230 zł, bo takie zlepki chodziły po 80 dyszek od tony. Kup jednego BB i się przekonasz. Ale z drugiej str. zwykłe sypkie wapno wyjdzie zdecydowanie taniej niż 230zł/t

Ja nie mówię że nie warto, tylko ostrzegam, abyś nie naciął się na cfaniaka który sprzeda ci mokre zlepki kredy po 230 zł, bo takie zlepki chodziły po 80 dyszek od tony. Kup jednego BB i się przekonasz. Ale z drugiej str. zwykłe sypkie wapno wyjdzie zdecydowanie taniej niż 230zł/t

Też przeliczylem i wyszlo że sypkie taniej,a jakie proponujesz sypkie bo jeszcze nie stosowalem u siebie???

Niki20    6

To ogłoszenie powyżej to jest od właściciela kopalni... Kupowałem od niego 24t tylko że w granulacji 2-6mm. Ceny podane są cenami netto. 

To ogłoszenie powyżej to jest od właściciela kopalni... Kupowałem od niego 24t tylko że w granulacji 2-6mm. Ceny podane są cenami netto. 

I jak to wapno wygladało nie było grudek ,dobra granulacja? Ja u siebie zdecyduje się na sypkie ,ponieważ gdybym zastosował wapniak to na moich lekkich zmiech szybko by pomógł ale równie szybko by go wymylo z gleby i trzeba by z nowu wapnowac.

damianzbr    988

To chyba z koparki, łopatami nie idzie tego rozrzucić. I chyba z tej samej kopalni co wyżej wstawiłem zdjęcia kulek. Ale tam możesz zamówić z transportem, cztero ośką ci przywiezie.

Przez tel uzgodnij że ma byś suche i bez brył, on powie że tak, tak. Przed wysypaniem sprawdź czy takie jest, jeśli nie będzie to podziękuj i wskaż drogę powrotną.

johnsoon    5

jak maja byc bryły tak jak mówisz, to już chyba mielnicką krede lepiej zamowic. jak brałem to była trocha wilgotna ale generalnie towar malina. tylko mysle ze cena na kopalni okolo 70zł teraz

warchest    46

Jak gleba mocno kwaśna to najważniejsza jest dawka - co najmniej 3 t/ha. Miarą skuteczności wapna jest jego współczynnik reaktywności - tzn ile % wapna z wapna zadziała. Wapno będzie tym szybciej działać im jest drobniej zmielone, a także jeszcze szybciej jeśli pochodzi z młodszych pokładów tzn jeśli jest to kreda. Najszybciej będzie działać wapno tlenkowe, tyle że jeśli chcesz je stosować to sugeruję wyłącznie jesienią i to na ciężkich glebach. Na lżejszych, a nawet na średnich gleba zbyt duże ryzyko i nie polecam tlenkowego.

czemu nie polecasz na srednich glebach wapna tlenkowego ? w odpowiednich ilosciach mozna hyba stosowac ?

po jakim czasie   po wywyezieniu obornika moge zastoswoawac  wapno granulowane ?  to nie beda  duze ilosci na ha ok 100 kg na ha .?

KlimekPL    123

100kg/ha niezależnie od parametrów nawet nie utrzyma pH i lepiej sobie odpuścić zamiast tak się bawić, a jakie to ma być wapno?

Raptus902    30

Jak to jest z tą aktywnością chemiczną wapna z morawicy które wynosi 93 %. I czy to to samo co reaktywność ?

Warto kupić te wapno ? Bo reaktywność wapna z Siewierza wynosi ok 40 %

koczas    54

Witam,

Pochwalę się jedną ciekawostką z wyników- wynik z roku bodajże 2011 to 7,4 i 7,6, uprawy prowadzone intensywnie, przekraczane 200 N zazwyczaj rocznie a tu taki zonk. W 2014 roku rozrzucony tu został dolomit w ilości ok. 2,5 tony na hektar(towar kupiony przez dziadka leżał na pryzmie kilka lat i trzeba było się tego pozbyć). Panowie jest to jasny dowód, że warto robić próbki- 15 zł zapłacone, a jakbym robił "na oko" to pewnie rozrzuciłbym trochę w tym roku, bo na zdrowy rozum powinno być już sporo mniej.

A pytanie drugie orientacyjne, ile dać Nordkalk StandardCal na hektar w tych 3 kolejnych działkach, według was praktyków jak np. Damianzbr- nie książek i katalogów bo takie posiadam. Wyniki poniżej

post-57292-0-61290900-1492026180_thumb.png

warchest    46

Witam,

Pochwalę się jedną ciekawostką z wyników- wynik z roku bodajże 2011 to 7,4 i 7,6, uprawy prowadzone intensywnie, przekraczane 200 N zazwyczaj rocznie a tu taki zonk. W 2014 roku rozrzucony tu został dolomit w ilości ok. 2,5 tony na hektar(towar kupiony przez dziadka leżał na pryzmie kilka lat i trzeba było się tego pozbyć). Panowie jest to jasny dowód, że warto robić próbki- 15 zł zapłacone, a jakbym robił "na oko" to pewnie rozrzuciłbym trochę w tym roku, bo na zdrowy rozum powinno być już sporo mniej.

A pytanie drugie orientacyjne, ile dać Nordkalk StandardCal na hektar w tych 3 kolejnych działkach, według was praktyków jak np. Damianzbr- nie książek i katalogów bo takie posiadam. Wyniki poniżej

attachicon.gifwyniki.png

kiedy najlepiej robic proby keidy ty robiles ? czyli uwazasz ze ten dolomit dobry był czy nie ?

koczas    54

Jesień-po zbiorach i bardzo wczesną wiosną. Ja brałem początkiem marca jakoś. Dolomit akurat wydaje mi się nie dał zbyt wiele a wręcz nic, po prostu chyba jakaś taka dziwna ziemia bo sąsiad niedaleko też odebrał i wynik 7,2 a nie wapnował podobnie jak ja dobre 15 lat.

warchest    46

a to magnez jak sie chce uzupelnic to wtedy jakim wapnem bo chyba tylko dolomitowe wapno ma magnez ta?

Jakie wapno będzie najlepszę żeby podwyższyć ph gleby na klasach IV-VI ,gleby lekkie.lepiej kredowe czy dolomit i w jakich dawakach na hektar?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie