Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno w dobrej cenie

galeria
Pola
Troker1979    13

Rozsiałem pyliste i rzeczywiście  dorobiłem mieszadło(przedłużka plus rolka). Przy maksymalnym otwarciu zasuwy wychodziło tak pomiędzy 1 do 1,3 t na ha. Wątpię Byś kosem(też posiadam) wysiał szybciej. W 3 godziny wysialiśmy z ojcem ze 12 ton. Z tym że BB wcześniej rozwiezione po polu i wszystko w jednym kawałku.

Armand    24

Wlasnie ph nie znam, probki dalismy do badań ale nadal czekamy na wyniki, wapno jest w postaci pyłu, okolo 65 procent wapna, a czemu nie dobry pomysl?

Wapno tlenkowe stosuje się zwykle na cięższe ziemie i żeby ostro zadziałać.

Jeśli dasz teraz sporo, a okaże się dość dobre pH no to efektem ubocznym będzie znaczne przesuszenie gleby więc zaczekaj na te analizy lepiej i odpowiednio dobierz dawkę.

Ja ogólnie preferuję kredę. Skuteczna i bezpieczna :)

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

U mnie też było sypkie ale jak zasypałem na noc zbiornik to na drugi dzień tak się zsiedziało , że nie chciało nic lecieć, może jakbym świeżym zasypał lub drugi raz to samo to by szło bo też dorobiłem mieszadło  ale wkońcu przepiąłem na kosa i w pare godzin wysiałem 2 ha. I dawka chyba idealnie bo coś koło 1t/ha.  Lejek ma większy zbiornik bo pewnie coś koło 500kg a Kos koło 200kg, ale jakby dorobił metalowy zbiornik z nadstawkami do kosa to do wapna jak jest jak ulał. W 3 godziny 12 ton jest możliwe jeśli sypaliście z bigbaga , ja zamówiłem 2 BB i łopatą dopiero z niego ładowałem na Kosa. Kos fajny bo ma taśmę i ja mam zawieszany więc puszczam w dół i rozsiewam więc niczego więcej nie trzeba , a no i kos ma jedną wadę a mianowicie po przechyleniu z taśmy wapno leci już nie na środek tarczy tylko na bok i rozsiewa szerzej w strone nierówności

A tak pozatym to był bym wdzięczny jakby ktoś pomógł co  z tym kultywowaniem co napisałem wcześniej :)

Edytowano przez Ogon988

Wiadomość z agroFakt.pl

Ale z tego co wiem to wapno tlenkowe odrazu trzeba wymieszać z gleba wiec bede musiał wstrzymać siew. Ph bedzie raczej niskie bo od 15 lat wapno nie bylo sypane na pola i łaki a na pasteiskach mam sporo szczawiu ktory jest oznakiem kwaśniej gleby. Nie wiem tylko czy moge posiac wapno odrazu nawoz i uprawiac pod siew, czy wapno z nawozami nie wejdzie w jakas niekorzystna reakcje?

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Raczej nie wolno mieszać nawozów i wapna, musi być minimum 4 tygodniowy odstęp ale wg. Wikipedi i tabeli mieszania nawozów można mieszać wapno tlenkowe z polifoską , ale ja bym poczekał ten miesiąc dlatego ja wysiałem początkiem marca a miałem w planie już początkiem lutego ale było za duże błoto

Edytowano przez Ogon988

Armand    24

Krótko mówiąc "gryzie się" z fosforem, natomiast jeśli masz skrajnie kwaśne to i tak fosfor nie będzie zbytnio dostępny. Ogarnij odczyn, a później daj nawóz PK.

damianzbr    976

ogon już daj spokój, przemieszałeś raz starczy. To nie apteka że co do miligrama trzeba. A swoją drogą ta metoda z okiem na sprawdzanie jakości wapna to dobra, współczuję, kiedyś za dzieciaka mi takie wpadło podczas bielenia ścian to wiem co to za ból był :wacko:

armand mówisz że polecasz kredę, a jak w badaniach wychodzi ci Mg? Też stosowałem kredę (parę setek ton) ale niestety moje gleby są bardzo słabe, fakt faktem jeśli chodzi o zwięzłość to jak na okolicę otaczających gmin u nas są w miarę zwięzłe, ale co z tego jak kwaśne i bez Mg. Dodałeś zdjęcie po talerzówce i widać że twoja gleba jest dość urodzajna, taka czarna i tłusta. Może masz naturalnie występujący Mg? Ja dopiero po zastosowaniu wapn magnezowych zobaczyłem spektakularne naoczne zmiany w roślinach, kreda słabo działała, ale jak mówię rozchodziło się o brak Mg. Więc przestroga dla czytelników tematu o wapnowaniu. Mg jest tak samo ważny jak Ca.

Armand    24

U mnie zasobność w magnez jest wysoka / bardzo wysoka praktycznie wszędzie. Skąd to wynika akurat na tych polach nie wiem... Nie wypowiem się co do naturalnej zasobności, bo nie ogarniam tematu dość dobrze.

Na pewno zbyt wysoka zawartość Mg nie jest korzystna stąd pod rzepak nie stosuję siarczanu magnezu - tak o tym mówię, bo akurat dziś Klient chciał zakupić i mówi że ma full Mg więc zapytałem go po co mu to potrzebne. No i wziął AS21 i Saletrosan i... Damian uwaga :) Siarkomix na próbę... pogłównie na rzepak gdzie dał saletrę, bo akurat ją miał.

Wracając do gleby ze zdjęcia jest to bardzo mozaikowate pole. Powierzchnia ok. 25ha i występuje tam dosłownie wszystko. Akurat zacząłem talerzować na tej lepszej części więc może rzeczywiście fajnie wygląda ta ziemia.

A Ty jakie wapna z magnezem preferujesz?

damianzbr    976

Mi kolega z forum i mojej okolicy, polecił radkowit premium. Czyli dolomit bardzo stara skała, ale ,,premium,, oznacza jakby pył.

Jest to pył odciągany wentylatorami podczas kruszenia/mielenia dolomitu na tłuczeń drogowy. Czyli radkowit premium to po prostu pył z dolomitu, jest dosłownie jak mąka.

Po jego stosowaniu robię już drugi raz badania i pH wzrasta, Mg wzrasta i rośliny lepiej rosną.

Po kredzie pH oczywiście wzrastało ale rośliny jakoś nie koniecznie. W wyższym pH od kredy lepiej zimowały lepiej się krzewiły ale podczas wegetacji już te różnice się zacierały i naoczne nie można było dostrzec różnić. ale o czym my tu rozmawiamy jak ja mam przypadki 1,4 - 1,8 mg MG na 100 g gleby. Czyli całkowita bida z nędzą więc u mnie ewidentnie brak Mg ograniczał wszystko. 

Zbyt wysoka zawartość Mg oczywiście nie jest wskazana i najlepiej robić badania a nie w ciemno walić. Tak jak u ciebie Mg nie potrzeba więc bez sensu dawać dolomity lepiej kredę, natomiast u mnie Mg niski i mimo wprowadzenia wapnia rośliny tylko nieznacznie się poprawiły.

mała uwaga dla zainteresowanych, na glinie nie powinno się dawać zbyt dużo Mg gdyż jeszcze bardziej się pogorszy jej strukturę. W zasadzie na glinie powinno się ograniczyć do samej kredy, bo tlenkowych nie miałem do czynienia więc się nie wypowiadam.

Arek    113

Czym rozsiewasz ten radkowit?

Bambi14    3

a jakie wapno moge jeszcze teraz sypnac przed sianiem burakow klasa gleby I,II. Mozna teraz tlenkowe pyliste rozsiac do tego potas pod buraki i wymieszac?

Armand    24

A jaki masz odczyn? Chyba na takiej klasie to ogarnięty musi być więc po co tlenkowe ;)

soltys48    315

Mi kolega z forum i mojej okolicy, polecił radkowit premium. Czyli dolomit bardzo stara skała, ale ,,premium,, oznacza jakby pył.

Jest to pył odciągany wentylatorami podczas kruszenia/mielenia dolomitu na tłuczeń drogowy. Czyli radkowit premium to po prostu pył z dolomitu, jest dosłownie jak mąka.

Po jego stosowaniu robię już drugi raz badania i pH wzrasta, Mg wzrasta i rośliny lepiej rosną.

Po kredzie pH oczywiście wzrastało ale rośliny jakoś nie koniecznie. W wyższym pH od kredy lepiej zimowały lepiej się krzewiły ale podczas wegetacji już te różnice się zacierały i naoczne nie można było dostrzec różnić. ale o czym my tu rozmawiamy jak ja mam przypadki 1,4 - 1,8 mg MG na 100 g gleby. Czyli całkowita bida z nędzą więc u mnie ewidentnie brak Mg ograniczał wszystko. 

Zbyt wysoka zawartość Mg oczywiście nie jest wskazana i najlepiej robić badania a nie w ciemno walić. Tak jak u ciebie Mg nie potrzeba więc bez sensu dawać dolomity lepiej kredę, natomiast u mnie Mg niski i mimo wprowadzenia wapnia rośliny tylko nieznacznie się poprawiły.

mała uwaga dla zainteresowanych, na glinie nie powinno się dawać zbyt dużo Mg gdyż jeszcze bardziej się pogorszy jej strukturę. W zasadzie na glinie powinno się ograniczyć do samej kredy, bo tlenkowych nie miałem do czynienia więc się nie wypowiadam.

w jakiej cenie masz ten radkowit premium???

Brat w ubiegłym tygodniu wiózł to na łódce max 1/3objętości i DMC pełno....wieźć się nie da pływa jak woda.

U mnie ok 200,-/t lokalizacja PZL

Bambi14    3

ph 6,22 lekko kwasny (tak bylo 2 lata temu, wiec pewnie troche spadlo) wapnowane nie bylo z 5 lat

Armand    24

No to tragedii nie ma. Nie znam się na uprawie buraków ale chyba mają same w sobie spore zapotrzebowanie na wapń i ogólnie wyciągają bardzo dużo składników.

Bezpiecznym i skutecznym sposobem byłaby dobra kreda. Na takiej glebie to już trzeba działać na maxa :) A jaki rejon kraju? 

Bambi14    3

a jaka to jest dobra kreda? pewnie droga? zawsze bylo stosowane wapno pyliste takie na RCW ktore  u mnie  z transportem kosztuje ok 70zl tir, ostatnio bylo magnezowe, ale na probkach magnezu mam duzo..  slask

Armand    24

Jeśli masz RCW to wiadomo że taniej miałkie jak granulat.

Jeśli jest magnez to nie ma co przeładowywać aczkolwiek nie wiem jak z zapotrzebowaniem buraka, podejrzewam że ma duże ale to może liściem lepiej wychodzi...

Dobra kreda to wysoko reaktywna kreda. W granulacie to głównie Polcalc i Wapniak Jurajski G. Jako miałką sprzedaję głównie Wapniaka miałkiego i wszyscy są zadowoleni. Cenowo luz całe auto bez transportu wychodzi ok. 80kilka złotych/tonę. W big-bagu 130kilka zł/t.

Bambi14    3

a ten wapniak mialki to co to dokladnie jest? ile to ma %? to jest tlenkowe, weglanowe, dolomit?

Bambi14    3

a nie ma zadnych przeciwwskazan zeby to teraz na wiosne wysiac?

bialy2005    193

w jakiej cenie masz ten radkowit premium???

Brat w ubiegłym tygodniu wiózł to na łódce max 1/3objętości i DMC pełno....wieźć się nie da pływa jak woda.

U mnie ok 200,-/t lokalizacja PZL

Nie wiem ile masz km do Kielc ale transport głownie robi cene choc 200zł to cos drogo. U nas mamy 260km do kieleckich kopalni i radkowt premium wychodził około 80-90zł/t niecałe 10zł drożej od zwykłego radkowitu. W tym roku juz podniesli cene i bedzie drozszy o jakies 15zł od standardu ( popyt rosnie i cene podnosza)  

Teraz wisona mozna jeszcze pokusic sie o tzw. mix  radkowitu standard i premium, a w cenie standardu ( włąsnie takie autko bede miał po niedzieli zobacze jak to bedzie wygladac i jak nie zapomne wrzuce foto. Bałem sie wziasc premium bo troszke mokro i czesc zostanie na działki pod kuku gdzie jeszcze nie moge wjechac, a jak by wlało w to to zmijkami nie rozsieje.  W tej chwili mam talerze załozone wiec bez przekładnia :)

Co do transportu  do mnie przywoza i nie narzekaja na zwykłych wywrotkach. Premium jest lżejszy niz standard bo nie zawiera wody ma duzo mniejsza wilgotnosc niz standard   

damianzbr    976

Czym rozsiewasz ten radkowit?

JAk to czym, normalnie RCW. Czekan na bezwietrzny dzień albo czekam aż przemoknie pryzma wapna i działamy:

[galleryimg=639537]

Kreda z mielnika chyba w 2014 tak samo kurzyła, sucha ja pieprz była więc nie ma co się spinać że coś uleci w powietrze. Albo zapłacisz za wodę albo poleci do sąsiada. Albo wykładasz 20 tysia na pnemumatyka i kupujesz nano wapno :D wtedy nic nie ucieknie i wody nie kupisz. 

Soltys48 to to wapno mnie kosztuje coś około 80zł/t nie więcej.

A na kopalni coś około 30 / 40 zl tona. Więc w Wielkopolskę tak może być że wyjdzie 200 zł/t. TAm do was to chyba lepiej coś z dolnego śląska szukać, raczej taniej wyjdzie niż kieleckie. Chyba że wagonami.

soltys48    315

Do mnie z kopalni jest prawie 500 km , i z tego co szukałem  to tylko jedna firma to wozi.....

Na żniwa będę właśnie ze śląska szukał,a może macie jakieś namiary na handlarzy co handlują towarem ze śląska??

przemo93pl    14

dostałem oferte z agroloku wapno z morawicy po 88zł na maja z płatnością na sierpień dobre oferta ? a może inne wapno bo ja w tych sprawach jestem ciemny gleby słabe 5 i 6 klasa ph tragiczne 4,5-5 ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się