Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Zastosuje jednak samo wapno tlenkowe 70% CaO bo tlenkowo-magnezowe granulat to jest coś koło 30% CaO i magnezu podobnie więc tego wapna by było potrzebne więcej , a magnez to już jakoś uzupełnie czy to wieksza dawka wieloskladnika czy czyms więc nie powinno być problemu. Grunt , żeby w miare te ph podnieść.

Edytowano przez Ogon988

warchest    44

Zastosuje jednak samo wapno tlenkowe 70% CaO bo tlenkowo-magnezowe granulat to jest coś koło 30% CaO i magnezu podobnie więc tego wapna by było potrzebne więcej , a magnez to już jakoś uzupełnie czy to wieksza dawka wieloskladnika czy czyms więc nie powinno być problemu. Grunt , żeby w miare te ph podnieść.

wapno tlenkowe skad kupujesz i po ile ? i ile na ha bedziesz dawac ?

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

U mnie w okolicy jest mały skup i tam mają właśnie nawozy, materiały budowlane itd, wapna raczej nie mają dużo bo widziałem tylko 2 bigbagi i 3 palety 25kg. Woj. Małopolskie. Mogę na PW poodac adres skupu ale oni rozwoza tylko po okolicy do 10km. Cena chyba 220 albo 270 zł/t
Dawka ok 1t/ha

Edytowano przez Ogon988

Wiadomość z agroFakt.pl

warchest    44

U mnie w okolicy jest mały skup i tam mają właśnie nawozy, materiały budowlane itd, wapna raczej nie mają dużo bo widziałem tylko 2 bigbagi i 3 palety 25kg. Woj. Małopolskie. Mogę na PW poodac adres skupu ale oni rozwoza tylko po okolicy do 10km. Cena chyba 220 albo 270 zł/t

Dawka ok 1t/ha

ja to z mazowieckiego a to wapno tlenkowe mozna w bigbagach kupowac to dobrze ze nie trzeba calej patelni brac . jak posypiesz te tlenkowe to pozniej daj znac jak efekty czy szybko odkwasilo glebe

ogar118    62
Napisano (edytowany)

Ma ktoś jakiś link w którym były by ładnie opisane te oznaczenia odmian wapna?

Już nie aktualne. 

Edytowano przez ogar118

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Dziś przywieźli te ostatnie wapno i wyszło w dwóch big bagow ponad 2 tony, z dowozem zapłaciłem 690zl ale coś koło 2,3tony. Oby to było to same wapno bo na bigbagu nic nie pisze ale te wapno przypomina te wapno z opakowania 25kg a raczej budowlanego by w bigbagu nie sprzedawali ale za transport 2km sobie dobrze policzyli + jeszcze 2 palety, cena za bb 280 tylko w bigbagu jest ponad tone , chyba 1174kg

Edytowano przez Ogon988

shrek    1

Duzo tego wapniaka potrzebujesz ?? Jak tak kolo 20t to ja bym zamawial bezpośrednio od producenta bo to okolice bialej podlaskiej wiec chyba nie tak strasznie daleko od ciebie a cena widzialem na stronie kolo 260 zl za 1 t plus transport ale to pewnie kolo 3 zl za 1 km. Najlepiej zadzwon i sie dowiedz co i jak bo moze sie okazac ze nawet solowke podesla z 10t i sie bedzie tobie opłacać i moze sie uda netto kupic jak nie potrzebujesz faktury.

dzięki shrek za info akurat dużo nie potrzebuje koło 5 ton ale myslę że i tak taniej wyjdzie,mozesz podać źródło skąd taka cena 260zł za tonę?

Arek    113

Stosował ktoś KUJAWIT? Mogę zamówić cały skład za 70-80zł/t z dowozem. 

Kujawit to chyba takie najzwyklejsze wapno węglanowe odmiany 04. Zapewne takie samo jak z Morawicy.

shrek    1

Zapomnialem dopisac ze to cena netto, ale podejrzewam ze idzie kupic po takiej cenie. Dzwonilem w tamtym roku do tej firmy i rozmawialem chyba z szefem i tam sa 3 ceny w zaleznosci od wielkosci granulatu. 260 bodajże kosztuje granulat 3 - 6 mm, jest jeszczw cos tanszego. Poszukaj na olx tam ktos sprzedaje w zblizonych cenach bodajże 10 zl drozej ale bedziesz mial wszystko rozpisane. Jest jeszcze opcja ze sam zalatwisz sobie transport.

mariuszzz    14

Kujawit to chyba takie najzwyklejsze wapno węglanowe odmiany 04. Zapewne takie samo jak z Morawicy.

Dokładnie tak, Nordkalk, Morawica, Kujawit to takie same wapna węglanowe. Tak, że tylko patrzeć które jest u Ciebie najtańsze i brać.

Nordkalk i Morawica są z pod Kielc, Kujawit z Barcina pod Bydgoszczą, więc jak ktoś jest z południa Polski tańsze beda dwa pierwsze, jak jesteś z północy Polski tańszy musi być Kujawit (chyba że pośrednik chce przyciąć na cenie;-))

Ma ktoś jakiś link w którym były by ładnie opisane te oznaczenia odmian wapna?

Już nie aktualne. 

Napisałeś ze już nieaktualne ale może przyda się innym.

Każde wapno sprzedawane w Polsce musi być zgodne z wymaganiami z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2010 R, poniżej l;ink:

http://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2010.183.0001229,rozporzadzenie-ministra-gospodarki-w-sprawie-sposobu-pakowania-nawozow-mineralnych-umieszczania-informacji-o-skladnikach-nawozowych-na-tych-opakowaniach-sposobu-badania-nawozow-mineralnych-oraz-typow.html 

Na końcu jest załącznik 6 i tabele 1 i 2 z dokładnym opisem odmian wapna.

A jak posieje wapno i zmieszam z ziemia to mozna siac pozniej normalnie miedzyplon np:łubin i normalnie na jesien dac potas-fosfor pod korzeń,pytam ponieważ w tym roku pierwszy raz będę wapnował?

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Panowie wysiałem na jednym polu te wapno i akurat deszcz polał i na drugi dzień dopiero udało się zmieszać z ziemią, w załączniku jest przekrój warstwy ornej i napiszcie czy jest dobrze zmieszane zeby to jakoś zadziałało i nie uszkodziło mi roślin po siewie w maju.

Wapno tlenkowe CaO 70% w postaci sypkiej

Przekrój ok 10-15cm

Edytowano przez Ogon988

EKO-ENERGIA    8

Dziś to cudo próbowałem rozsiać

Miało iść rozsiewaczem do nawozu i nic, musiałem żonę posadzić za kierownicą, włączyć jedynkę terenową i łopatka bo się zawieszało i lepiło.

1 godzina = 1 tona = 2 ludzi i pot.....

o cenie nie wypomnę, ale zobaczymy działanie, mam być cudowne, poczekam

Następną tonę rzucę rozrzutnikiem ale nie poryję się z ścieżkami na oziminach, ale spróbuję i zobaczę różnicę w ścieżkach i po za nimi.

milanreal1    290

stosował ktoś orcal ?

jak wrażenia w porównaniu z wapnem ?

wizualka2-1-1.jpg

Odpady poprodukcyjne niektóre firmy oddaja za flaszkę, ale jak widać niektórzy potrafią na nich zarabiać.

farmer1973    12

To nic innego jak odpad z utylizacji zdechłych zwierząt i resztek z ubojni.Z tego co wiem CaO 30-40% ale nie jestem pewny.Że się zawiesza to akurat się nie dziwię ponieważ są tam np.tłuszcze, pióra itp.

farmer1973    12
Napisano (edytowany)

To są odpady pozwierzęce, więc raczej dziki przyciąga :)  Ale cóż czyni dobra reklama,Według artykułu w farmerze ma ok 40% wodorotlenku wapnia, czyli tak jak napisałem wcześniej.Powiem że jeżeli chodzi o porównanie zawartości CaO do ceny do du.y nie urywa.Najdroższe CaO na świecie.Chyba że w tym nawozie chodzi o coś innego, jakieś inne składniki.

A z tego co wiem dziki odstrasza tylko hasło Darz bór :)

Edytowano przez farmer1973

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie