Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Pożyczyłem ostatnio kwasomierz od znajomego i wyniki mi wyszły następująco (próbki pobrane z paru miejsc na pojedynczym polu)

1. pole które chyba nigdy nie widziało wapna , miejscami rósł skrzyp polny ph wyszło  na b.dobre

skrzypafkj2.jpg

2. pole na których były warzywa  , fasola i ziemniaki 

okopoweezjug.jpg

3. pomiar ph w doniczce w domu w celu sprawdzenia miernika ph

kwiatl5j3u.jpg

Dodam , że po dodaniu octu do próbek odczyn zmniejszył się do 4-5 pH.

Więc po tym pomiarze wygląda na to ze odczyn jest ok , podobno nawozy zakwaszają glebe a jak nie było nigdy sypane nawozem to chyba nie miało co zakwasić i stąd takie wyniki. Fasola którą zasiałem w kwietniu chyba by na takich kwasach nie urosła aczkolwiek sypany był nawóz npk i urosła fajnie. Także chyba problemem u mnie chyba był brak nawozów przez co plon zbóż był słaby. Zastaniawiam się czy zrobić dla pewności badanie gleby w stacji czy ostatecznie sprawdzić tym płynem helliga

Edytowano przez Ogon988

stempos1980    38

Kolego nie patrz na skrzyp bo teraz skrzyp zrobil ekspansie i rośnie na polu o prawidłowym ph.zrób badania ziemi i wtedy będziesz pewny

zkordalski    83

Powiem ci cos na temat tego kwasomierzu . On łapie elektrony i protony z gleby czyli ładunek . Ktoś kiedyś jasno tu wytłumaczył na czym to polega od siebie mogę powiedzieć że można go sobie wsadzić w dupe ! Zrobiłem odczyn gleby badanie na tym wskańżniku ph wyszło mi 5.6 wiec nie ma tragedi ale gleba poszła do analizy i ta sama próba z analizy wyszła 4.3 ;) Wiedziałem że tam jest nedza dlatego mnie zastanawiał ten odczyn idać dalej . Moja naj lepsza działka obecnie ph około 6 na tym czymś wychodziło 7 i masz racje jak dolejesz octu spada tak samo ,wody  a wode lejesz po to by własnie te elektrony mogły jakoś zadziałac na ten kwasomierz a jej odczyn sam wynosi już 6 wiec może zawyżać

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzbr    987

Pożyczyłem ostatnio kwasomierz od znajomego i wyniki mi wyszły następująco (próbki pobrane z paru miejsc na pojedynczym polu)

1. pole które chyba nigdy nie widziało wapna , miejscami rósł skrzyp polny ph wyszło  na b.dobre

skrzypafkj2.jpg

2. pole na których były warzywa  , fasola i ziemniaki 

okopoweezjug.jpg

3. pomiar ph w doniczce w domu w celu sprawdzenia miernika ph

kwiatl5j3u.jpg

Dodam , że po dodaniu octu do próbek odczyn zmniejszył się do 4-5 pH.

Więc po tym pomiarze wygląda na to ze odczyn jest ok , podobno nawozy zakwaszają glebe a jak nie było nigdy sypane nawozem to chyba nie miało co zakwasić i stąd takie wyniki. Fasola którą zasiałem w kwietniu chyba by na takich kwasach nie urosła aczkolwiek sypany był nawóz npk i urosła fajnie. Także chyba problemem u mnie chyba był brak nawozów przez co plon zbóż był słaby. Zastaniawiam się czy zrobić dla pewności badanie gleby w stacji czy ostatecznie sprawdzić tym płynem helliga

Gleba zakwasza się cały czas:

Równolegle, w glebie zachodzą procesy zwiększające zawartość w niej kationu wodorowego:

- mineralizacja substancji organicznej, której produktem jest CO2 - bezwodnik kwasowy kwasu węglowego

- nitryfikacja kationu amonowego będąca przyczyną pojawienia się w glebie H+ i NO3-

- utlenianie związków siarki, którego produktami są H+ i SO42-

- wietrzenie minerałów uwalniające do gleby m.in. H+ i Al3+

- hydroliza kationu glinu z wydzieleniem kationu H+:

[Al(H2O)3]3+ + H2O = [Al(OH)(H2O)2]2+ + H+

[Al (OH)(H2O)2]2+ + H2O = [Al(OH)2H2O] + + H+

[Al (OH)2H2O]+ + H2O = Al (OH)3+ H+

A to czy zakwasza się szybciej czy wolniej zależy od zawartości w niej kationów zasadowych Ca, Mg, K, Na.

Więc albo masz bardzo dobre gleby, które wytworzyły się z zwietrzenia skały wapiennej i twoja gleba naturalnie zawiera mnóstwo kationu zasadowego Ca+, albo ten pomiar jest błędny.

Aczkolwiek problemy z słabym plonem nie zawsze muszą być spowodowane niskim pH. Bo może być taka sytuacja że posiadasz dużo Ca, np. 70% (w związku z pochodzeniem twojej gleby), Mg zaledwie 5%, K 1% i Na 1% i pozostałe 23% dla kwaśnych jonów.

Zrób badania na pH w stacji i jeśli wyjdą podobnie do wyników z tego testera będziemy szukać problemu słabego rośnięcia roślin.

drax    1
Napisano (edytowany)

Ogon988, mam identyczny miernik, wskazywał na około 5.5-6 pH, na jesień zrobiłem badania gleby, wyszło 4.07, koszt niewielki w porównaniu do informacji które można uzyskać i dziięki temu zaoszczędzić na eksperymentach i przeczuciach i niewłaściwych nawożeniach, bo oprócz tego masz od razu zawartość N P K Mg jak dobrze pamiętam,

za jedną próbkę wychodizło ok 12 zł + 3 zł za zalecenia nawozowe do próbki, ja robiłem 4 próbki z ok 1h z powodu zróżnicowania gleby.

Mam pytanie dotyczace wapna, na składzie jest dostepne u mnie wapno granulowane magneozowe w cenie 450 zl/t, handlowiec twiedzi, że 0.5 t granulowanego zastąpi ok 3-4t wapna tradycyjnego, a oprócz tego jest łatwiej je wysiać(bo można lejkiem), czy jest to prawda ? ( niestety nie wiem jaki jest dokładny jego skład CaO)

Edytowano przez drax

piotrp88    15

To jakaś plaga z tym granulowanym, chyba wszyscy handlowcy byli na jednym szkoleniu.

damianzbr    987

handlowiec twiedzi, że 0.5 t granulowanego zastąpi ok 3-4t wapna tradycyjnego

Nie jest to prawdą. To tak samo jak byś np. sól potasową puścił przez śrutownik i handlowiec mówiłby ci że ta w worku zgranulowana lepiej działa od tej którą zmieliłeś na śrutowniku.

Czy jest łatwiejsze w wysiewie? Nałóż 6 BB x 500kg /ha do rozsiewacza, a nałóż ładowaczem czołowym 6 łyżek x 500kg / ha do rozsiewacza RCW.

Różnica żadna...

slonju77    12

Lejek chyba posiada każdy do rozsiewania nawozów a RCW już nie koniecznie,więc na tym polega problem chociaz rozsiewałem krede lejkiem i nie było problemów z wysiewem poza tym że sie mocno kurzy no ale z RCW jak kreda sucha to jeszcze gorzej

AS2    52

Miałem dzisiaj telefon z Ampol Merolu, że niby mają jakąś promocję na wapno z Morawicy - 94 zł/t brutto i termin płatności do 1 lipca. Tak piszę jakby ktoś był zainteresowany.

mk9422    108

Ciekawe czy suche jest te wapno czy w większości woda 

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Witam

Jutro będe miał wyniki, dałem 50zł za próbkę czyli lacznie 150zl ale bedzie dokladnie zbadane i w dodatku prosza mnie tam przy odbiorze na rozmowe w sprawie gleby.

A tak apropo to mógllibyście doradzić które wapno zadziała szybciej i ogólnie (najlepiej)?

http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/monthly_02_2017/post-55090-0-00816400-1486820986_thumb.jpg u mnie chyba po 220zł/tona (sypkie, drobno zmielone)

oraz 

https://www.olx.pl/oferta/wapno-granulowane-atrigran-50-cao-dostawa-gratis-CID757-IDk7chk.html#ab4cd7c4c4

I problem jest w tym , że  jutro bym już znał ph i muszę wybrać wapno , a im wcześniej się rozsypie tym lepiej a u mnie jest nie wiadomo z pogodą, zapowiadają już słońce to może by się udało wjechać bronami lub czyms w najblizszym czasie

Czy lepiej rozsypać te granulowane i niech sobie samo wsiąknie w ziemie (podobno nie trzeba mieszać ) ale bronami już lekkimi wjedzie wiec można tez lekko zmieszac , czy poczekać do marca zeby wjechać i zmieszać te tlenkowe sypkie kultywatorem (pewnie pod koniec tygodnia juz będzie sie dało wjechać) , bo podobno te sypkie nie można zostawić bo zepsuje całkowicie ziemie

Edytowano przez Ogon988

zkordalski    83

Żadna promocja mam ofertę z trans boru 80zl\T bez większego targowania też z Morawicy

Kula07    139

A z jakiego województwa jesteś?

Tomek90    195

Nie jest to prawdą. To tak samo jak byś np. sól potasową puścił przez śrutownik i handlowiec mówiłby ci że ta w worku zgranulowana lepiej działa od tej którą zmieliłeś na śrutowniku.

Czy jest łatwiejsze w wysiewie? Nałóż 6 BB x 500kg /ha do rozsiewacza, a nałóż ładowaczem czołowym 6 łyżek x 500kg / ha do rozsiewacza RCW.

Różnica żadna...

No wybacz, ale akurat granulowane jest łatwiejsze w wysiewie pod każdym względem. 

damianzbr    987

Pod względem ładowania nie widzę różnic. I tu i tu trzeba przerzucić np. 3 t.  Na polu także do RCW 3 tony ładujesz na raz, a granulatu ile załadujesz na raz do rozsiewacza, 1500kg?

Uzasadnij to stwierdzenie jakoś, powiedz co masz konkretnie na myśli?

To jakaś plaga z tym granulowanym, chyba wszyscy handlowcy byli na jednym szkoleniu.

A ja dostałem dzisiaj ofertę od http://raf-pol.eu/ odnośnie kredy granulowanej. Z jednej strony nie mam nic przeciwko temu, żeby oferty były składane bo przecież po to funkcjonują działy handlowe z drugiej strony fajnie, żeby to było jakoś sensownie skoordynowane. Czasami mi się śmiać, chce jak przedstawiciele jednej firmy dzwonią do mnie z tym samym i na odpowiedź, że już otrzymałem ofertę z firmy, oni zaczynają mówić, że ich firma jest lepsza, a tamta to jakiś bubel - realna sytuacja z wczoraj :-) I te zmieszanie kiedy mówię kto dzwonił i okazuje się, że to kolega z pracy.

Tomek90    195

Pod względem ładowania nie widzę różnic. I tu i tu trzeba przerzucić np. 3 t.  Na polu także do RCW 3 tony ładujesz na raz, a granulatu ile załadujesz na raz do rozsiewacza, 1500kg?

Uzasadnij to stwierdzenie jakoś, powiedz co masz konkretnie na myśli?

Mogę załadować 3bagi (ogólnie zależy od rozsiewacz-wiadomo), ale ładowałem 2 odrazu, zanim ojciec obrócił miałem podwieszone 2 kolejne. Szerokość robocza 24m łopatki max, zero zbierania z ziemi wszystko w rozsiewaczu. 

Nie ma co gdybać taka jest prawda, a że cholerstwo jest drogie to inna sprawa chodz jak pisałem wcześniej Ecogran przy tej cenie wydaje się ciekawą opcja przy bagach 1t jeśli potrzebuję na podtrzymanie ph. 

damianzbr    987

No tak, nie pomyślałem że 3 BB można na raz złapać. I zero sprzątania z ziemi też się zgodzę że BB lepszy. 

Ale szerokość robocza 24 m to i prędkość musi być mniejsza.

Tego nie oszukasz, masz wysiać np. 3 t i siejąc pasem 5 m jedziesz z prędkością x, a siejąc pasem 24m jedziesz z prędkością y. Matmy nie przeskoczysz. ;)

Grzesiek84    12

Ja wapno brałem od nich mam do nich 22km http://www.wap-rol.pl/ cena przy własnym transporcie poniżej 200zł mnie wyszła (okoliczny sprzedawca nawozów wołał 320zł). Wysiewam lejkiem i dużo lepiej się wysiewa niż sypkie w tym samym roku miałem wapno z siewierza i musiałem pożyczyć RCW. W porównaniu stawiam na granulowane mniej trzeba wysiać mniejsze koszta, szybciej zaczyna działać u mnie więc w tym roku zakupiłem znów granulat.

damianzbr    987

Cena trzeba przyznać ekstra, ale takiej ceny za granulat jeszcze nie mają nawet mieszkańcy pow. Łosickiego gdzie jest Koszelów (granulat koszelowski).

Ale pozostała część tekstu to herezje nie z tej planety. 

,,mniej trzeba wysiać mniejsze koszta, szybciej zaczyna działać,,

ręce opadają , chłopie kto ci takich bredni naopowiadał? Jak to samo może działać lepiej w formie zgranulowanej od formy sypkiej?

lukbold    411

bo to wiejskie mądrości małego chłopka ;) zapłaciłem więcej i zyskam więcej a spróbuj myśleć inaczej to poszczuje Cie psem :P @damianzbr jesteś na celowniku :D

AlaCapone    4048

Robi się coraz ciekawiej. Czytając posty na tej stronie mam nieodparte wrażenie, że co niektórzy coś wciągali...

Niemożliwe, żeby na trzeźwo napisać takie banały.

Arek    113

Miałem dzisiaj telefon z Ampol Merolu, że niby mają jakąś promocję na wapno z Morawicy - 94 zł/t brutto i termin płatności do 1 lipca. Tak piszę jakby ktoś był zainteresowany.

Zadzwoń sobie do Martusa, Ampol-merol przez nich zamawia doliczając oczywiście swoją prowizje.

wilhelm    401

Panowie, w lutym temat wapnowania gleby wydaje mi się trochę "nietrafionym" :) Osobiście od xx lat zawsze wapnuje po żniwach, niezależnie czy węglanem z Morawicy, czy tlenkiem z Trzuskawicy. Granulek nie stosowałem żadnych i jakoś nie zamierzam.. Nie wiem co Wy tak na te granulki wszyscy żeście się uparli... Fajne big bagi, czy co ? ;)

Tomek90    195

Przykładowo kreda z mielnika, a ten ecogran to ilościowo napewno mniej idzie granulatu bo przecież to jest już podsuszony materiał i nie ma tej wody w sobie tyle co kreda luzem. Reszta to już raczej jest oczywista.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie