Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
Pola
Agrest    345
Napisano (edytowany)

Działanie węglanu jest wprost proporcjonalnie uzależnione od stopnia jego zmielenia, więc możesz obserwować kiepskie efekty, bo roczne rozpuszczanie może być nie wiele większe od sumy pobierania wapnia przez rośliny i jego wypłukiwania. Ale odżywiasz rośliny i nie obserwujesz niedoborów wapnia i nie zubażasz gleby z wapnia. Dlatego nasze tzw. kieleckie kruszonki sypie się w dużych ilościach i na zapas. Parę lat temu pisałem, że wapna kieleckie są dobre jak wapnował dziadek i ojciec, a my kontynuujemy wapnowanie co te kolejne zalecane 3-4 lata.

Do szybszego uzyskania efektu to tlenek, kreda jeziorna lub węglan jurajski zmielony na pył (wapno granulowane polcalc to właśnie taki zgranulowany pył - nordcalk fast i polcalc to dla mnie to samo tylko jedno w granuli drugie w pyle - różnica w cenie i łatwości wysiewu)

Edytowano przez Agrest

RafaKdziela    135

Nie odpowiem Ci jednoznacznie na to pytanie bo nie mam doświadczenia, a nie chcę być posądzony o wprowadzenie w błąd.. Kiedyś mnie uczono, że bezpieczna jednorazowa dawka wapna tlenkowego to 500kg/ha.  I tu też już nie jestem pewien czy to dawka wapna tlenkowego czy czystego CaO. Ale skłonny bym był zastosować  500 kg czystego CaO na klasach bonitacyjnych  I-III, no może jeszcze na IVa w mocnym kompleksie i przy bardzo dobrym uwodnieniu gleby (zachodzi proces gaszenia wapna wymagający dużej ilości wody, przy czym mocno wzrasta temperatura podczas tego procesu - może ktoś jeszcze pamięta lasowanie wapna na budowę). Pozostałe bonitacje raczej węglan lub połowę tej dawki tlenku z ponownym podkreśleniem dużej wilgotności gleby.

Popytajcie kulawa_koza - pisał kiedyś że stosuje nawet 10t CaO na ha z dobrym skutkiem. Ja osobiście to neguję.

Kolego taką dawką wapna tlenkowego wybijesz większość mikroorganizmów w ziemi .Na co wam tyle wapnia w ziemi .Wapń też jest wymywany z ziemi i nie rozumiem dlaczego koniecznie chcecie stosować go na zapas skoro jedna z najbardziej wymagających roślin ,jaką jest burak cukrowy pobiera z plonem 50 ton -50kg Ca na hektarze .To jaki sens jest walić tyle kasy w błoto i zabijać mikroorganizmy ,które kształtują całe życie na polu .Samo wapno możesz sobie nasypać do herbaty ,jak wybijesz mikroorganizmy .

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Ja czekam na wyniki ze stacji , u mnie są dwie opcje

1. Od ponad 10 lat nie było sypane nawozami wiec ziemia chyba u mnie ma brak składników odzywczych a nie zakwaszenie

2. Zakwaszone gleba i dlatego roślinki słabo rosną 

I teraz podam przykłady, na pierwszym polu posiałem gorczyce zeby zaorac przed zimą, oczywiście skiełkowała, podrosła na 5cm ale nie chciała juz  rosnąć , liście żółkły i tak zostało lecz teraz powiem wam ze na tym samym polu była zakopana skóra z barana z uboju i w tym samym miejscu gorczyca odziwo urosła normalnie więc chyba wygląda na nie zakwaszenie lecz na brak nawozów w ziemi. Co wy o tym sądzicie, pare lat temu zasiany był owies na tym polu i wyrósł całkiem dobrze, plon chyba też dobry więc co o tym myślicie

Edytowano przez Ogon988

Wiadomość z agroFakt.pl

Agrest    345
Napisano (edytowany)

Ja piszę co mi kiedyś przekazano. Każdy ma rozum i wolną wolę aby znaleźć co potrzebuje. Nie wolno sugerować się jedną opinią i trzeba umieć szukać informacji i jeszcze umieć odcedzić reklamę i propagandę od rzetelnych informacji.  Nie ma nic lepszego jak uczciwa wymiana informacji osób które zastosowały dawkę X tlenku na glebie takiego a takiego kompleksu i zaobserwowały to i to. Ale takie info ciężko znaleźć. Ja stosowałem i stosuję wapna z kopalni kieleckich i z Iłży. Tam gdzie odbywało się to regularnie pH mam w normie, a plony z agrestu czy porzeczki czerwonej niejednokrotnie przekraczały 20t/ha.

Ogon988 - jak gorczyca nie urosła to z wapniem na pewno jest kiepsko. Chyba że masz rędziny  i totalnie zaniedbane wyjałowione pola.

Łubin i owies to najbardziej tolerancyjne na niskie pH rośliny uprawne . Nie licząć borówki wysokiej i żurawiny

Edytowano przez Agrest

Tomek90    190

ECOGRANY teraz w promocji (chodz już sporo czasu) po 220zl bez negocjacji ale zapewne loco kopalnia w bagsach po 1t nie głupia sprawa jak kogoś transport nie zje. 

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Agrest, dzięki za odpowiedź, tylko na tym jednym polu i u sąsiada u którego dzierżawie ta gorczyca nie urosła (miejscami rósł skrzyp polny) Na drugim polu tam gdzie 4 lata temu była sypana jakaś kreda urosła w miarę wiec tam wapna raczej mniej pójdzie.  Wapnowanie jest raczej konieczne tylko czy te wapno wyrobi się do maja jeśli w najbliższym czasie bym rozsypał i zmieszał kultywatorem, bo u mnie znowu robi się odwilż. Ja nie mam zielonego pojęcia o wapnowaniu dlatego zwracam się do was, wiem tylko , że tlenkowe czyli to granulowane? działa szybko i musi być zmieszane z ziemią , raczej węglanowe odpada bo mi zależy żeby choć cokolwiek odkwasiło do maja przed siewem. Zakładam , że na analizie wyjdzie niskie pH więc już muszę wiedzieć wcześniej jakie wapno i ile, chyba po 500kg/ha powinna wystarczyć, nawet zostanie bo część pola nie jest zakwaszona bo były na nim okopowe/groch itd

Edytowano przez Ogon988

Agrest    345

Ecogran wydaje się być lepszą opcją od polcalcu. Pierwszy to kreda jeziorna, drugi mielony wapień jurajski

Nie mieszaj pojęć.  

Tlenkowe to wapno palone, nie występuje w granulacie tylko w kawałkach - połupane na drobną frakcję to co zostało wypalone w piecu - działa b. szybko.

Granulowane to pojęcie dotyczące formy sprzedaży wapna. Produkowane jest  tylko po to aby ułatwić wysiew. Będzie to albo zgranulowany zmielony na pył węglan wapnia, albo zgranulowana wysuszona kreda jeziorna/pisząca.

Na rynku znajdziesz wiele ofert wapna granulowanego. Tu też jest najwięcej oszustów. Bo część otoczkuje kamień, a część użyje takich materiałów jako lepiszcza, że to przez miesiące się nie rozpuści.

Kreda jeziorna zawsze szybciej zareaguje niż zmielony na pył węglan. Najszybciej zareaguje tlenek, ale jak wcześniej pisałem tu są i  minusy.

W formie węglanu możesz podać i 5 ton i nie zaszkodzi, najwyżej kieszeni.

Jak możesz wjechać w pole to nie czekaj i siej. Na dobrej ziemi  możesz sypnąć trochę tlenku (nie powiem Ci ile) lub najbezpieczniej kredę z Mielnika (nie wiem czy dostępna o tej porze roku), wapniak koszelowski, rudnicki, kornicki kreda z Dwikóz ( te 4 to granulaty z kredy) lub nordkalc fast, kujawit premium(pył) lub polcalc (granulat z tych samych pokładów co dwa poprzednie) lub każde inne wapno mielone.

Kolejność zamieszczona jest jednocześnie kolejnością w szybkości działania. Granulat to droższa opcja tego co jest luzem wymienione.

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

Dzięki , na taką odpowiedź czekałem

U mnie w okolicy tylko takie wapno mają na stanie, gdzieś dalej to już sam transport będzie kosztował drugie tyle. Jeszcze jest jeden skup gdzie musze przedzwonić bo też mają jakies wapno,  Czy takie się nada?

https://www.olx.pl/oferta/wapno-tlenkowo-weglanowo-magnezowe-sprzedam-CID757-ID9RZz3.html#35491fff78

Edytowano przez Ogon988

Agrest    345

Dla mnie przekręt na samym początku jak sprzedawca nie potrafi nazwać swojego produkty. Jak tlenkowe to nie węglanowe.

Jeśli ma magnez to jest to dolomit, czyli najstarszy najmniej reaktywny pokład wapienia.  Pozostaje sprawdzić co zawiera granula, czy aby nie jest to kamień w otoczce. Jeśli jest zgranulowany pył to jakaś reakcja zajdzie, ale nie w szybkim czasie.

I znowu napiszę, że to tylko moje zdanie i nie oznacza to stanu faktycznego.

Nie wiem skąd jesteś i jakie ilości potrzebujesz, ale nie wierzę, że w okolicy nie znajdziesz jakiegoś dystrybutora innych sprawdzonych granulatów (jeśli tylko takie pod uwagę bierzesz)

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

jutro zadzwonię jeszcze bo w okolicy jest jeszcze jedna stacja co ma wapno. Tak jak wspomniałeś niby wapno ok ale jak tlenkowe i węglanowe razem. Mi to nie przeszkadza , moze byc granulat albo pył jesli by był , byle jakoś w miare odkwasilo do maja

W sumie mają wszystkie rodzaje z transportem

http://wapno-nawozowe.pl/cennik-kreda-granulowana

Edytowano przez Ogon988

damianzbr    972

Ja czekam na wyniki ze stacji , u mnie są dwie opcje

1. Od ponad 10 lat nie było sypane nawozami wiec ziemia chyba u mnie ma brak składników odzywczych a nie zakwaszenie

2. Zakwaszone gleba i dlatego roślinki słabo rosną 

I teraz podam przykłady, na pierwszym polu posiałem gorczyce zeby zaorac przed zimą, oczywiście skiełkowała, podrosła na 5cm ale nie chciała juz  rosnąć , liście żółkły i tak zostało lecz teraz powiem wam ze na tym samym polu była zakopana skóra z barana z uboju i w tym samym miejscu gorczyca odziwo urosła normalnie więc chyba wygląda na nie zakwaszenie lecz na brak nawozów w ziemi. Co wy o tym sądzicie, pare lat temu zasiany był owies na tym polu i wyrósł całkiem dobrze, plon chyba też dobry więc co o tym myślicie

Pierwsza i druga opcja idą w parze. Od 10 lat nie było sypane nawozami ani wapnem. Więc przez 10 lat wypłukało wapno oraz inne pierwiastki. A te co pozostały są nie dostępne z powodu zbyt niskiego pH które jest spowodowane wypłukanym wapnem sodem, Mg i potasem.

Zacznij od badań gleby - zacząłeś bardzo dobrze

Druga sprawa, zacznij od sypania węglanów nawet dolomitów, w tak kwaśnym środowisku nawet one będą wchodziły w reakcję z tak silnymi kwasami. Zacznij od dolomitów bo są najtańsze a ty zakładam z góry że potrzebujesz mnóstwo Ca oraz Mg, K, Na. Więc syp na potęgę jak najtańszego wapna, nawet i 6 czy 10 ton dolomitu.

Następnie syp sole potasowe i fosforany.

Ogon988    2

Agrest , damianzbr dzięki za odpowiedź :)

A więc ja robie tak;

Zamawiam tego wapna jedną tone bo tyle spokojnie wystarczy na ok 2ha   , bo

- 0,5ha  (30arów mojego i 25 dzierżawy) ha jest ewidentnie zakwaszone

- 1,4ha jest lekko zakwaszona bo gorczyca coś tam urosła więc wapna pójdzie mniej

i pozostałe jakieś 20-25 arów obstawiam , że jest ok bo tam były okopowe , warzywa , fasola więc tutaj wapna pójdzie mało , w dodatku był na jesien dawany obornik

Jak przyjdą wyniki to dam zdjecie i będzie wiadomo.

Damian, na jakas sól potasowa i fosforany nie mogę sobie zbytnio pozwolić bo muszę ograniczyć koszty do minimum. Aczkolwiek w garażu zostały jeszcze jakieś nawozy ktore byly do nawozenia ogorkow a typu właśnie fosfor , npk itd które siedzą już 2 lat  więc sie je wykorzysta.

Jak będe widział wyniki z analizy to rozsypuje te wapno i lekko przejade broną cienką, tak będzie czekać  do momentu siewu, przed siewem rozsypie nawozy npk i brona ciezka z walcem strunowym i powinno byc ok.

Tomek90    190

Pierwsza i druga opcja idą w parze. Od 10 lat nie było sypane nawozami ani wapnem. Więc przez 10 lat wypłukało wapno oraz inne pierwiastki. A te co pozostały są nie dostępne z powodu zbyt niskiego pH które jest spowodowane wypłukanym wapnem sodem, Mg i potasem.

Nie koniecznie. Blisko 10lat temu wyorałem pastwisko, po 5 lat po tym robiona próba pH zasadowe miejscami, rok temu badane znowu ph w zależności od próbki 6,7-7,3. Wapna nie widziało i nie będzie widzieć następne 5 lat, ewentualnie jakiś granulat będzie posypany. 

czekaz    0

Które z wapna polecacie, by nie kurzyło się za bardzo, bo nie znam i cenowo dobrze wyszło:

Wapno Nordkalk FastCal - luz

Wapno Nordkalk Standard Cal - luz

Wapno węglanowe Lhoist - luz

Wapno węglanowe Morawica - luz

Wapno Radkowit - luz

MatiRol92    9

a co myślicie o tlenku wapnia (Oxyfertil 90) moim zdaniem jest lepszy niz te wszystkie kredy granulownane itp, a cena ta sama, dajesz 500kg profilaktycznie (na podtrzymanie pH) a po skoszeniu zboża dawać weglanowe i lepiej na tymsie wyjdzie niż na granulacie cenowo i jakosciowo

AlaCapone    3592

Skoro jest lepszy to kupuj bracie jeszcze dziś, bo w poniedziałek już nie będzie. Wszyscy jutro rzucą się i wykupią - bo to najlepszy nawóz na świecie. Nic nie wspominasz: co chcesz osiągnąć, ani na jakich glebach, ani jakie masz obecnie ph, ani dla jakich upraw, ani o jakiej kalibracji nawóz.... . Ale gratuluję wyboru ceny! Każdy jest kowalem swego życia. Nie potrzebujesz niczyjej opinii już sam wszystko wiesz.

Ogon988    2

A mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego wapna? To jest pył więc pewnie trzeba będzie odrazu przejechać cięzką broną zeby cokolwiek wymieszać?

AlaCapone    3592

Kolega @Agrest bardzo prosto i przystępnie pisze. Napisał niemal wszystko na temat nawozów. Dużo można wyczytać i dowiedzieć się na podstawie lektury wypowiedzi innych kolegów (nie będę wymieniał których). Trzeba zacząć czytać i wyciągać wnioski a nie o wszystko pytać. Co wcale nie znaczy, żeby nie pytać.

Przede wszystkim MYŚLEĆ!

A tak na marginesie. Skąd mamy wiedzieć jakie masz ziemie, kiedy masz stosować to wapno, jaka wilgotność gleby, itd... , bo od tego będzie zależeć technika wymieszania.

Ogon988    2

Jakie mam ziemie można wyczytać ze wcześniejszych moich postów, o termin siewu nie pytałem bo im wcześniej tym lepiej. Gdzieś wyczytałem , że wapna w formie pylistej czyli na ostatnim zdjęciu nie można zostawić na wierzchu bo może dojsć do zepsucia struktury ziemi gdyż wapno będzie działało tylko na powierzchni  dlatego wolałem się upewnić więc zapytałem czy trzeba wymieszać na 10-cm broną.

KlimekPL    121

Kolego, wapno aby skutecznie działało trzeba bezwzględnie wymieszać z glebą, nie bez powodu wałkowany jest okres pożniwny jako optymalny na rozsiew wapna. :) Właśnie po to, aby po uprawkach pożniwnych dokładnie te wapno wymieszać.

Ciekawi mnie jeszcze kwestia wapnowania a siewu metodą strip till. Pod pewnym zdjęciem na AF była dyskusja na temat, że jak się kupuje siewnik strip till to powinno się sprzedać wszystkie maszyny do mieszania gleby, od pługów do agregatów. To jak te wapno wymieszać wówczas?

rozal22    15

Był u mnje ostatnio gosciu przedstawiciel z tym Orcal- em. W kubeczkach wszystko ładnie się odkwaszało. Zapewniał że przy dawce 1t/ha ładnie odkwasi, i co najciekawsze będzie trzymać 4lata. Nie wierze w takie bajki, bo jesli jest np. zalecenie 3t Cao to jakim cudem ma wystarczyć tona tego cudownego specyfiku. Druga sprawa to cena. Około 800zł za tonę. Za 4 tony tego mam cały skład 25t dobrego sprawdzonego wapna z Nordkalku. Fakt że nordkalk od razu nie odkwasi, ale bardzo szybko bo bardzo drobno mielony.

wejdź sobie na ich stronę pobierz specyfikę dopuszczenia do obrotu na terenie polski produktu wydanego przez ministerstwo i doczytaj się tam prób jakie zostały przeprowadzone aby dopuścić .... Na końcu są wnioski: mi. że wapno tlenkowe jak ich specyfik odkwasił glebę.

Reszty sam się domyśl.

damianzbr    972
Napisano (edytowany)

Kolego, wapno aby skutecznie działało trzeba bezwzględnie wymieszać z glebą, nie bez powodu wałkowany jest okres pożniwny jako optymalny na rozsiew wapna. :) Właśnie po to, aby po uprawkach pożniwnych dokładnie te wapno wymieszać.

Ciekawi mnie jeszcze kwestia wapnowania a siewu metodą strip till. Pod pewnym zdjęciem na AF była dyskusja na temat, że jak się kupuje siewnik strip till to powinno się sprzedać wszystkie maszyny do mieszania gleby, od pługów do agregatów. To jak te wapno wymieszać wówczas?

Aby wejść w ST trzeba mieć bezwzględnie pola w dobrej kulturze co za tym idzie uregulowane pH. Przy ST nie mieszamy gleby więc nawozy zakwaszające glebę nie są mieszane głęboko tylko rozsiewane pogłównie, kwaśne deszcze nie są mieszane głęboko tylko osiadają na powierzchni. Więc w związku z tym i wapno siejemy pogłównie nie mieszając go.

A wszystko to samo powoli przemieszcza się w głąb profilu glebowego, wapno, nawozy zakwaszające. Warunek to systematyczne wapnowanie, w ST nie można sobie pozwolić na wapnowanie dużymi dawkami raz na kilka lat.

Nie zapominaj że  ST nie ma mowy o wapnowaniu w celu podnoszenia pH o jego regulowaniu. Tak samo nie ma mowy o przedsiewnym nawożenie K, Mg, Si, S, Na. W dniu siewu ST czy chwilę przed, nawożenie składnikami odżywczymi w większości przypadków jest to nawożenie na kolejne sezony.

Edytowano przez damianzbr

MatiRol92    9
Napisano (edytowany)

Kolega @AlaCapone jak zawsze jakoś inaczej interpretuje moje posty, czy tu ,czy w innych tematach. Co do interpretacji Twojej "bracie" wypowiedzi ,to ja tak uważam ze jest lepsze to wapno, ale chyba nie zauważyłeś pierwszej linijki w moim poście, mianowicie "a co myślicie o...." (czyt. jaka jest Twoja opinia na ten temat, używałeś podziel się doświadczeniami. Nie używałeś, to może ktoś Ci o tym coś mówił) Jak masz ochote to podziel się tym na forum, bo od tego ono jest

Szkoda, ze nie ma tego w Twojej wypowiedzi... :(

Edytowano przez MatiRol92

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się