Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

no tak u mnie jest 3,5t czyli przy kupnie np wapna o zawartosci 29%CaO i 17% MgO to gdzies ok 10 ton powinienem wysiac na hektar tak?

Powiem Ci tak, zapomnij o tym że 1 zabiegiem przywrócisz glebę do sprawności, to trochę potrwa. Następnie poczytaj poprzednie posty i tam się dowiesz że wapno magnezowe pH nie podnosi. Więc w Twoim przypadku Zastosował był wapno węglanowe i wapno magnezowe i zrobisz to co trzeba, wzrośnie pH i zaw Mg.

@silva ciekawe pytanie, mi się osobiście wydaje że jak wapno ma papier z instytutu to chyba jest to wiarygodne źródło.

cezar903    1

Czyli pewnie brunatne- tylko kwaśne, czy normalne?

Kwaśne- wystepuja na terenach z obfitymi opadami deszczu(Karpaty, Sudety, Pomorze Warmia i Mazury)

Tutaj wapno tlenkowe3-4,5 t/ha

Normalne- Przylegaja do czarnoziemów oraz zachodnia czesc niżu polskiego.

Tutaj wapno może być dowolne, choć ja osobiscie polecam tlenkowe, dawka co 4-6lat w ilości 1-2t/ha. Przy tych glebach odczyn pH możesz polepszyć uprawiając przykładowo rzepak.

No i wiadomo, żeby polepszyś efektywność to należy wymieszać.

A tutaj czy te gleby normalne, czy kwaśne to sam powinieneś dojść do wniosku(np plony lub może nawet badanie, ale oni tam ci wszystko zaleca- nawet dawke wapna). Choć jeżeli piszesz, żę to pszenno- buraczany to na pewno brunatne normalne.

pabloooo    13

Mieszkam w Poznaniu, ale wapno zamawiałem spod Przemyśla (wczoraj rozsiałem - normalnie tragedia: zbijało się w jednolitą masę, po prostu glina <_< ).

Popytaj u Małeckich w Kórniku albo w GS w Kórniku. Być może Wesołek w Środzie...

to znaczy ze miałeś dobre wapno, czyli w cale lub nie w pełni skrystalizowane, czyli wysoka reaktywność

Mathieu92    112

Jak pisałem wyżej miałem rozsiewać wapno tlenkowe, niestety w składzie nie mają i mieć nie będą, mają za to jak to pan określił wapno budowlany 70% hydratyzowane. Czy w jakimś stopniu można je przyrównać do tlenkowego? Działaniem? Skutecznością? Jak tak to ile można go sypać na ha ?

meteorek91    1

Jak pisałem wyżej miałem rozsiewać wapno tlenkowe, niestety w składzie nie mają i mieć nie będą, mają za to jak to pan określił wapno budowlany 70% hydratyzowane. Czy w jakimś stopniu można je przyrównać do tlenkowego? Działaniem? Skutecznością? Jak tak to ile można go sypać na ha ?

Mi gość przed żniwami proponował wapno tlenkowe od 50-70% po 50zł/t ale nie brałem bo nie mam czym to naładować, rozwieść a zarazem jak sie chodzi do pracy to ciężko znaleść czas na taką zabawe;)

szynszyl    0

Mam pytanie do zorjentowanych w temacie wapna,czy pod kielcami wydobywają krede?Pewna firma oferuje z tamtych rejonów krede nawozową,ale nigdzie nie moge znależc informacji czy jest tam jakas kopalnia.

Wacek21    35

Mi gość przed żniwami proponował wapno tlenkowe od 50-70% po 50zł/t ale nie brałem bo nie mam czym to naładować, rozwieść a zarazem jak sie chodzi do pracy to ciężko znaleść czas na taką zabawe;)

Z jakiej kopalni to wapno było ? 50 zł/t to z transportem ?

meteorek91    1

Z jakiej kopalni to wapno było ? 50 zł/t to z transportem ?

Nie pamiętam ale mieli mi to przywieść tatrą 15 t. Jak chcesz to dam Ci numer do niego ;)

rami    6

to ciekawe aby to z atestem bo może ci chcieli sprzdać o zaniżon ych parametrach bo unas takie chodzi po 95zł/tona to możesz dać namiar na tego gościa będę ci zobowiązaqny

cezar903    1

@mathieu Podobno takie wapno budowlane jest mało skuteczne, ale nie wiem- nie stosowałem. Nie wiem jakie dawki i jaka skuteczność. Chociaż literatura na dobre gleby zaleca dowolny wybór wapna, tylko że tam jest uwzglednione tlenkowe lub węglanowe. A o takim hydratyzowanym nic nie wiadomo. Ale gdzieś w tym temacie ktoś się chwalił, że stosował takie.

KarolTD90    145

możesz przyorać chyba ze będziesz dawał obornik to wtedy lepiej było by to przed orko wymieszać.

Obornik i wapno jednoczeeśnie dobry jestes :lol:

PK007    14

Czym się różnią wapna tlenkowe od węglanowego oprócz formy chemicznej? które gdzie stosujemy, jak działa, które lepsze? Zastanawiam się także bo mam do wyboru wapno tlenkowe oraz wapno magnezowe ale to mielona skała która podobno dłużej się rozkłada tak mówi sprzedawca które wybrać?

PK007    14

Czym się różnią wapna tlenkowe od węglanowego oprócz formy chemicznej? które gdzie stosujemy, jak działa, które lepsze? Zastanawiam się także bo mam do wyboru wapno tlenkowe oraz wapno magnezowe ale to mielona skała która podobno dłużej się rozkłada tak mówi sprzedawca które wybrać?

damiandcba    0

A ja mam Pytanie jeśli wysieje kredę pastewną to mogę np. za dwa dni siać pszenicę ozimą?? Bo tegoroczne żniwa bardzo się spóźniły muszęjeszcze zamówić wapno a więc zanim przywiozą to będzie połowa sierpnia a więc sianie ozimin. Nie zaszkodzi to nasioną w ziemi??

dexterek    83

@PK007: wapno tlenkowe rozni sie od weglenowego czasem dzialania. CaO rozklada sie glebie duzo szybciej niz trudno rozpuszczalna sol CaCO3. na gleby lekkie stosuje sie wapno weglanowe, na tych glebach w rozsadnym tempie podnosi pH. natomiast wapno tlenkowe stosuje sie na gleby ciezkie. wynika to z tzw "buforowosci" gleby czyli ilosci czesci splawialnych. zastosowanie wapna tlenkowego na glebach moze zaskutkowac popaleniem roslin, powaznym zaburzeniem zycia w glebie i spadkiem plonu. zastosowanie zas wapna weglanowego na glebach ciezkich moze ujawniac swoje dzialanie nawet za 8 lat. kazde wapno jest mielona skala, zwykle jest to dolomit. wapno magnezowe to dodatek tlenku magnezu do wapna tlenkowgo badz weglanowego. wapno z magnezem jest zawsze lepsze niz bez magnezu, to z magnezem ma taki rozowo-pomaranczowawy kolor.

@damiandcba: kreda pastewna? to dodatek dla pasz dla bydla. moze chodzi Ci o krede jeziorna?

piotrb14    187

wapno magnezowe najlepsze jest pod buraki cukrowe. A co do etapów prac, wapno powinno być rozsiane na ściernie ( aby dało jakiś rezultat na następny rok trzeba go dać około 1 tonę na hektar, następnie ściernie przyorać dość głęboko bo wapno przesusza ziemię, w kolejnym etapie można np zasiać poplon a na zimę wywieźć obornik i zaorać, jeśli wszytko dobrze będzie wykonane to na wiosnę zauważysz że ziemia będzie miała inną strukturę ( będzie pulchna i lepiej będzie się uprawiać

Ważne jest aby wapno wymieszać z ziemią dokładnie jednak najlepiej go przyorać, nie zaleca się siania wapna na wiosnę i orki wiosennej w przypadku uprawy pod buraki ( gdyż ziemia się przesusza ) nie tylko jest tak w przypadku buraków ale i innych roślin

Edytowano przez piotrb14

samczyk1991    82

heh, wapno + obornik = zero efektu:) oj przepraszam, jest efekt: mniej kasy w portfelu

A ja czytałem w gazecie, że odstęp między wapnem, a obornikiem powinien być nie krótszy niż 6 tygodni, a potem można dawać. My planujemy na jesień wapno, a na wiosnę obornik co wy na to ? ;)

mazowsze    0

Znajomy ostatnio mówił że będzie zamawiać wapno spod Inowrocławia w cenie 1100zł za łódkę czyli 24tony. Nie wiem co to za towar ale podejrzanie tanie to.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?