Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola

Ogon988    2

Tak, na 10cm minimum, tylko czy jest sens, bo mi zalezy zeby jak najszybciej zadziałało bo koncem kwietna przypada mi termin siewu

crazy29    6

mam tego świadomość, dla tego myślę nad wysianiem teraz tej kredy granulowanej

damianzbr    987

Znaczy się że była zamarznięta ale już puściło 10cm od góry?

Mówię że sensu raczej nie ma, przy wapnie węglanowym miesiąc w tą czy w tamtą cię nie zbawi.

Wiadomość z agroFakt.pl

Ogon988    2
Napisano (edytowany)

No węglanowe raczej nic nie poradzi do maja , tylko chyba tlenkowe , przynajmniej pasuje rozsypac na te 40 arów gdzie w paru miejscach był skrzyp, aczkolwiek tam bedzie sadzona roslinka ktora preferuje odczyn lekko kwasny, pare lat temu byl tam owies i dosc ładny byl. Ile kg tego tlenkowego powinno się dać żeby nie zniszczyło próchnicy itd? Na dniach będe miał badanie , bede wiedzial jakie ph , byc moze wapno nie będzie potrzebne gdyz może glebie brakuje skladnikow bo przez 8 lat na tych ziemiach nie bylo sypane nawozem

Edytowano przez Ogon988

akaku    69

Panowie co lepiej wysiac krędę nawozowa w cenie 420zł/t i dać jej w dawce 0,5t/ha czy sypać wapno posadowe w dawce 3-4t/ha które mam okazję kupić w cenie 550zł/25t 

Agrest    399

Nie wiem jaki jest skład tego wapna (głównie o metale ciężkie pytam - czy czasem nie wyjdą w ewentualnych badaniach gdybyś np uprawiał owoce lub warzywa), ale za tonę granulatu masz 21 ton posodowego. Tylko logistyka gorsza przy tym drugim.

Masz jakieś dane o tym wapnie ile ma wapnia?

akaku    69

Dzwoniłem własnie i ma bardzo mało wapnia ok 20% 550zł/25t + usługa rozsiania 500zł to juz mamy 1050zł. Kreda wyjdzie drożej ale lepsze działanie ma, wiecej składników i rozsieją ją swoją Amazonka do nawozu 

Agrest    399
Napisano (edytowany)

To mało tego wapnia.

Znalazłem coś takiego. Jak się komu chce to niech czyta, ale na pszenicy jarej efekty po wapnie posodowym najlepsze. Tylko, że tam i jego skład jest inny od podanego przez Ciebie

http://ssa.ptg.sggw.pl/files/artykuly/1980_31/1980_tom_31_nr_1/tom_31_nr_1_117-130.pdf

Nie pamiętam dobrze, ale chyba wapno posodowe jest wapnem poprodukcyjnym, przeszło już przez pewne procesy chemiczne i jego działanie jest szybsze - takie szybkie skojarzenie, choć ręki uciąć nie dam.

Jeśli z usługą nie ma problemów to  wydaje mi się, że i tak warto zastosować to wapno. Za 400zł dasz 10t/ha i dostarczysz 2 t czystego CaO prawdopodobnie o szybkim działaniu. W granulacie za tą kasę dostarczysz około 500kg CaO

Edytowano przez Agrest

RafaKdziela    141

Panowie co lepiej wysiac krędę nawozowa w cenie 420zł/t i dać jej w dawce 0,5t/ha czy sypać wapno posadowe w dawce 3-4t/ha które mam okazję kupić w cenie 550zł/25t 

To wapno u mnie kupują i nawet chwalą .Ale rozmawiałem z jednym gościem i powiedział ,że więcej ,jak 500 kg wapna nie powinno się stosować jednorazowo ,a to z tego względu ,że ziemia nie przyjmie więcej wapnia .Powiedział ,że zastosowanie powyżej 2 ton wapna na ha jednorazowo w większej części blokuje pk i trzeba dowalić z worka .A składniki w ziemi są zablokowane .Śmiał się ze mnie ,że wywaliłem kasę w błoto ,bo sypałem od 2,5 tony do 4 ton na hektar dwa zestawy łącznie 50 ton kujawitu .

MatiRol92    9
Napisano (edytowany)

a co myślicie o tlenku wapnia (Oxyfertil 90) moim zdaniem jest lepszy niz te wszystkie kredy granulownane itp, a cena ta sama, dajesz 500kg profilaktycznie (na podtrzymanie pH) a po skoszeniu zboża dawać weglanowe i lepiej na tym wyjdziesz niż na granulacie. Takie jest moje zdanie  :) 

Edytowano przez MatiRol92

damianzbr    987

Rafał weź ty pisz jakoś bardziej precyzyjnie bo kiedyś ktoś pomyśli że jakieś brednie opowiadasz.

To że gość podał liczbę 500 kg jako maksymalną jednorazowo to ok. 

Ale piszesz też że gość powiedział: 500kg wapna nie powinno się stosować jednorazowo (wapno jak wiemy, to jest wapniowy nawóz rolniczy)

Po czym uzasadniasz czy tam przytaczasz uzasadnienie brzmiące ,,bo ziemia nie przyjmie więcej WAPNIA,,

Więc się zdecyduj czy gość mówił o 500kg wapna czy wapnia bo to jest zasadnicza różnica.

I jeśli miał na myśl wapń czysty Ca, tylko ty po prostu pokręciłeś teraz nazwy to powiedzmy można się z tym zgodzić. niech mu będzie.

Ale jeśli faktycznie chodziło mu o wapno rolnicze, czyli np. węglan wapnia to koleś wprowadził cię w błąd. Bo 500 kg węglanu wapnia, to jest całe nic.

Kula07    139

Mam ofertę na Kujawit w cenie 75zł netto na gospodarstwie oraz Morawice za 95zł netto.

Jakie są wasze doświadczenia z tymi wapnami?

Agrest    399

Według mnie musisz dowiedzieć z jakich pokładów są te wapna. Morawica jest z okresu Jury, podejrzewam, że kujawit także. Właściwości chemiczne będą więc  zupełnie podobne, a więc kryterium wyboru będzie cena i przede wszystkim stopień zmielenia.

Czyli najlepiej gdybyś mógł na własne oczy zobaczyć oba wapna przed zakupem.

Morawicę stosowałem w tym sezonie i jak już pisałem byłem miło zaskoczony w stosunku do wapieni uprzednio stosowanych, w tym również tego z Morawicy jakieś 15 lat temu - jakość przemiału znacznie się poprawiła.

KRISS75    39

Mam ofertę na Kujawit w cenie 75zł netto na gospodarstwie oraz Morawice za 95zł netto.

Jakie są wasze doświadczenia z tymi wapnami?

Jeśli pytasz o zwykły Kujawit a nie premium to miałem i Kujawit i Morawicę w jednym roku więc mogłem je sobie porównać.Moim zdaniem Kujawit był lepszy,drobniej zmielony,parametry podobne.

Kula07    139
Napisano (edytowany)

A to ciekawe. Porównując cenę w przeliczeniu na 1 kg CaO i zakładając,że Kujawit zawiera 50% a Morawica 55% to Morowica jest droższa o ok 2 grosze na 1kg CaO a ma większa reaktywność i zawiera MgO. Z tego wywodu wnioskuję, że Kujawit jest lepszym wyborem jeżeli zależy nam tylko na podtrzymanie pH natomiast Morawica lepsza będzie w przypadku planowania jego poprawy.

Edytowano przez Kula07

Tomek90    195

Bierzemy z Morawicy ostatnio często, ładnie zmielone tylko bez magnezu bo wysoki mam. Ile masz do morawicy bo do mnie po około 90zł/t. 

Kula07    139

No jestem z okolic Malborka.

W sumie mam już zamówioną Morawice 150t ale może jeszcze bym wziął że dwa składy.

Tomek90    195

To jednak masz dalej. Teraz chyba w miejscu ceny stoją? Zawsze maj/czerwiec zamawiane. 

Kula07    139

Wiesz ja zamawiałem w połowie stycznia, jak teraz cenowo wychodzi to nie wiem.

cesus    1

A co sadzicie na temat wapna z jazwicy

PATr    238

Skąd polecacie wapno tlenkowe na rejon mazowieckiego/Podlaskiego?

czekaz    0
Napisano (edytowany)

Które z tych wapna granulowanego mieliście do czynienia, chodzi mi o to by się szybko rozpuściło w stosowaniu pogłównym, dobrze działało, nie mieliło podczas wysiewu, bo nie wiem na który się zdecydować: 

1 Wapniak koszelowski gruby 3-6mm

2 POLCALC 2-6 mm

3 Elplon 3-6mm

4 Wapniak jurajski 3-6mm

Edytowano przez czekaz

KRISS75    39

A to ciekawe. Porównując cenę w przeliczeniu na 1 kg CaO i zakładając,że Kujawit zawiera 50% a Morawica 55% to Morowica jest droższa o ok 2 grosze na 1kg CaO a ma większa reaktywność i zawiera MgO. Z tego wywodu wnioskuję, że Kujawit jest lepszym wyborem jeżeli zależy nam tylko na podtrzymanie pH natomiast Morawica lepsza będzie w przypadku planowania jego poprawy.

Dlatego napisałem że są podobne.Morawica ma magnez,Kujawit miedź,cynk więc jest drobna różnica.Ze względu na bardziej pylistą postać wydaje mi się że dość szybko zadziała.

AlaCapone    4048

Polecam wapno Orcal http://teamrol.pl/

Kolega zastosował pod oziminy na mocno zakwaszone ziemie i już dostrzega dużą poprawę,ziemie badał sam taką płytką

http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-ph-metr-z-plynem-helliga-wawa-i6685411164.html

Pragnę odnieść się do propozycji kolegi odnośnie nawozu organiczno-mineralnego OrCal.

Oficjalna strona producenta:http://www.orcal.pl/

Niech każda i każdy wyciągnie wnioski sam na podstawie lektury źródeł na postawie zdjęć i opisów!

Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia:

"Przed nawożeniem" i "Po nawożeniu"

Już po 8 dniach niesamowite przyrosty masy zielonej, brak widocznych miejsc bez wschodów.

Tylko proszę zwrócić uwagę iż mamy do czynienia z całkiem innym kątem siewu na obu załączonych obrazkach.

To jeszcze nic.

Proszę otworzyć stronę:https://www.olx.pl/oferta/orcal-nawoz-organiczno-mineralny-od-wylacznego-dystrybutora-szybka-CID757-IDfmhVf.html i zwrócić uwagę na daty. Pierwsze zdjęcie z widocznym napisem: "Przed nawożeniem" posiada datę 06.05.2015r., zaś zdjęcie "Po nawożeniu" datę 13.05.2015r. - czyżby od 6 do 13 upłynęło 8 dni?!

Na oficjalnej stronie producenta usunięto daty i przycięto zdjęcia, aby uprawdopodobnić działanie i uniemożliwić spostrzeżenie obłudy.

Żeby było jeszcze ciekawiej.

Porównamy działanie nawozu OrCal na podstawie tych dwu wyżej wspomnianych zdjęć oraz zdjęć zamieszczonych tu: http://teamrol.pl/wp-content/uploads/2016/02/opinia.pdf. Broszura ta ma udowadniać działanie nawozu OrCal jako odstraszacza na dziki.

Proszę zwrócić uwagę iż poprzednio po zastosowaniu nawozu OrCal juz po 8 dniach było niesamowite działanie, natomiast w broszurze (str. 17-19) na zdjęciach po kilkunastu dniach nie widać żadnego działania na przyrost masy zielonej. Tak samo broszura (str. 19-21) po 5 tygodniach nie widać żadnego działania. Podobnie przedstawia się sytuacja na zdjęciach przedstawionych na następnych stronach. Proszę zwrócić uwagę na jakość zdjęć zamieszczonych na str. 26, bo to nie jest przypadek. Jakieś wnioski...? Paradoksalnie uważna lektura broszury może odstraszyć potencjalnych nabywców, zamiast dziki!

Wnioski proszę niech każdy wyciągnie sam! Niemniej duża część ulegnie pokusie reklamy i pustych słów bez pokrycia. Powodzenia w zakupach, bo nawóz OrCal czyni cuda i nie dziwmy się dlaczego - cena mówi sama za siebie ponad 700 zł za tonę.

Tomek90    195

Szkoda gadać. Jeszcze gorzej niż z Wap -Mag"ikiem"

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie