wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

kosa29    2

witam co sądzicie o wapnie nordkalk magnesium potrzebuje w lato rozsiać 2 tiry dobrego wapna które odkwasi dość szybko pola może polecicie lepsze wapno w przystępnej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18
Napisano (edytowany)

Panowie mam 2ha pola  które zostało zaorane na zimę, na przyoranie była w bardzo małych ilościach gorczyca.. Pole czeka na rosliny jare Ziemia klasa 3,4,5. Muszę wysiać wapno bo chyba ostatni raz było sypane z 10 lat temu, na jednym polu rósł miejscami skrzyp polny co swiadczy o niskim ph. I teraz pytanie  - kiedy najlepiej wysiac wapno bo już u mnie zrobiła się odwilż , snieg prawie stopniał ale ma jeszcze sypac , i jaki rodzaj wapna , tlenkowe czy weglanowe? Termin siewu roślin wypada u mnie na kwiecien/maj , przed siewem nawozy npk, zostały około 2-3 miesiące do siewu więc to chyba sporo aby wapno się rozłożyło. Pisać kto co uważa bo nie wiem co mam działać , z góry dzięki :)

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

To dzierżawa czy dopiero się obudziłeś? Przy uprawie ścierniska najszybciej, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18
Napisano (edytowany)

Tomek90, to nie dzierżawa. Ogólnie to te ok 2ha można podzielić na 3 pola jesli chodzi o niskie ph.

1 pole ma 30a , ziemia niby gliniasta ale bardzo lekko się uprawia, na niej miejscami był skrzyp , co najmniej 8-9 lat nie wapnowane  o ile wgl. więc tutaj az sie prosi o wapnowanie

2 pole ma ok 50a , ziemia 3 klasa , na niej była fasola i okopowe itd , przed orką był rozrzucony obornik , tutaj wapna na pewno pójdzie mniej bo ziemia jest w dobrej kulturze.

3 pole , ok 1,5ha. przed laty były zboza , w 2013 była rozsiewana jakas kreda, po tym zostala zasiana trawa, w sierpniu 2016  podorywka i siew gorczycy na przyoranie na zime.

Jakie wapno polecacie , 2-3 miesiace do siewu zostalo wiec nie wiem czy wziac te tlenkowe ktore szybko odkwasza czy weglanowego wiecej i taniej, zdązy odkwasic za te 2-3 miesiace?

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko granulat jeśli liczysz na jakiś efekt bo inne to czs działania od pierwszego roku do 10 ...albo i dłużej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Polecam wapno Orcal http://teamrol.pl/

Kolega zastosował pod oziminy na mocno zakwaszone ziemie i już dostrzega dużą poprawę,ziemie badał sam taką płytką

 http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-ph-metr-z-plynem-helliga-wawa-i6685411164.html


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

 dzis dzwonilem to za jedną próbkę powiedzieli mi 50zł , moge rowniez kupic ten przyrzad i oszczedzic duzo kasy i teraz sam nie wiem co wybrac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Coś dużo..

Stacja chemiczno-rolnicza Bydgoszcz-Analiza podstawowa (pH, P2O5, K2O, Mg) - 13,12 zł 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

No podobno juz jest to zaawansowane badanie ze wszystkie skladniki podadzą , a mi jest to nie potrzebne , a nie mają tego podstawowego za 10zl , jeszcze próbkę trzeba dostarczyć. Więc nie wiem , doradźcie czy kupić ten kwasomierz z allegro czy zrobić te badanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzi123    2

Z badania masz dokładne wyniki plus do tego zawartości składników co sie bardzo przyda. Może poprostu wyślij do innej stacji, np proponowanej w Bydgoszczy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Polecam wapno Orcal http://teamrol.pl/

Kolega zastosował pod oziminy na mocno zakwaszone ziemie i już dostrzega dużą poprawę,ziemie badał sam taką płytką

 http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-ph-metr-z-plynem-helliga-wawa-i6685411164.html

 

Po pierwsze:

Na jakiej podstawie polecasz ten produkt?

 

No i wytłumacz nam pod które oziminy zastosował ten kolega, bo jeśli masz na myśli tego roczne to chyba sobie z nasz kpisz, bo niby co można teraz dostrzec w ozimych?

 

Po drugie:

to jest temat o wapnowaniu a nie nawozach organicznych

 

,,Nawozy OrCal® zawierają znaczne ilości składników organicznych, które działają biostymulująco na rozwój roślin.,,

 

Po trzecie:

OrCal nie jest warte swojej ceny gdyż kosztuje kilka stówek za 1t. Aby było uzasadnione stosowanie tego czegoś max koszt musiał by wynosić 50zł/t.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

https://www.olx.pl/oferta/wapniak-koszelowski-kreda-nawozowa-przedluzamy-promocje-CID757-ID905kL.html#8e4f246d79;promoted

kupowal i toswal  ktos takie cos?? niby kreda granulowana wiec powinna szyko zadzialac. mam kiepska dzialke ph ok 4,5 wapnowane 3 lata temu 2,5 tony wapna weglanowego i jeienia 4,5t weglanu. po pierwszym wapnowaniu badane ph wdrugim sezonie i ph drgnelo ledwo o 0,2. teraz czekam na badania wiosenne i tak mnie korci wsypac po tonie tego wapniaku koszelowskiego tylko czy to pewny produkt z kredy??  wsypane wapno bedzie dzialac prez kilka lat powoli a to by troszke dalo kopa w szybszym czasie. chyba warto by bylo zainwestowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To jest oryginalna kreda, w Koszelowie są złoża kredy jeziornej.

 

Nie dziw się że pH ledwo co drgnęło. Na taki kwas to ci potrzeba kilkanaście ton węglanowego nie jakieś marne 4t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18
Napisano (edytowany)

Jesli sypne wapno granulowane  i wymieszam kultywatorem w najblizszym czasie to zadziała szybciej? U mnie już prawie śniegu nie ma, błota też nie ma tak do 10cm by dało rade wbic sprzet, może by to szybciej zadziałało niż jakby tylko rorzucił i miało samo wchłonąć? podobno ma jeszcze kiedys sypać snieg to przy odwilży ładnie woda wchłonie i rozpusci jeszcze , co o tym sądzicie? 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli to wapno w formie węglanowej to teraz miesiąc w tą czy w tamtą cię nie zbawi.

Jesteś pewien że ziemia nie jest zamarznięta i dasz radę wbić sprzęt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Tak, na 10cm minimum, tylko czy jest sens, bo mi zalezy zeby jak najszybciej zadziałało bo koncem kwietna przypada mi termin siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

mam tego świadomość, dla tego myślę nad wysianiem teraz tej kredy granulowanej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Znaczy się że była zamarznięta ale już puściło 10cm od góry?

Mówię że sensu raczej nie ma, przy wapnie węglanowym miesiąc w tą czy w tamtą cię nie zbawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18
Napisano (edytowany)

No węglanowe raczej nic nie poradzi do maja , tylko chyba tlenkowe , przynajmniej pasuje rozsypac na te 40 arów gdzie w paru miejscach był skrzyp, aczkolwiek tam bedzie sadzona roslinka ktora preferuje odczyn lekko kwasny, pare lat temu byl tam owies i dosc ładny byl. Ile kg tego tlenkowego powinno się dać żeby nie zniszczyło próchnicy itd? Na dniach będe miał badanie , bede wiedzial jakie ph , byc moze wapno nie będzie potrzebne gdyz może glebie brakuje skladnikow bo przez 8 lat na tych ziemiach nie bylo sypane nawozem

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Panowie co lepiej wysiac krędę nawozowa w cenie 420zł/t i dać jej w dawce 0,5t/ha czy sypać wapno posadowe w dawce 3-4t/ha które mam okazję kupić w cenie 550zł/25t 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25234

Nie wiem jaki jest skład tego wapna (głównie o metale ciężkie pytam - czy czasem nie wyjdą w ewentualnych badaniach gdybyś np uprawiał owoce lub warzywa), ale za tonę granulatu masz 21 ton posodowego. Tylko logistyka gorsza przy tym drugim.

Masz jakieś dane o tym wapnie ile ma wapnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj