Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
damianzbr    975

O to chodzi, w głąb niech wypłukuje.

A tabela nie podaje procentowego udziału tylko ogólny poziom wypłukana, nie ma odniesienia ile było a ile zostało.

To tak samo jakby stwierdzić że codziennie w chinach goli się 20 mln mężczyzn, a w PL codziennie goli się 19,5 mln mężczyzn i na tej podstawie ktoś by uznał że więcej chińczyków goli się codziennie. Co byłoby nie prawdą bo polskich 19,5 mln mężczyzn daje np. 95%, a chińskich 20mln mężczyzn daje może 3%.

Więc stanowczo 9,5 faceta na 10 w PL goli się co dzień, a w chinach raptem 0,3 faceta na 10 goli się co dzień. W związku z tym więcej mężczyzn w Polsce niż w Chinach goli się codziennie.

Edytowano przez damianzbr

ansu    73

Rząd wielkości jak domniemam może wskazywać. że straty erozyjne Ca są znaczne. Z tego co pamiętam Dr inż. Janusz Smagacz mówił, że największe straty erozyjne są właśnie wapnia.

W badaniu chodziło bardziej o wielkość strat w zależności od systemu uprawy. Ciekawe jak by wyszło w porównaniu do strat przy wapnowaniu na zamarzniętą glebę.

ejczbio    24

Zaczynam łapać, dzięki. 

A co byś radził posiać na tej dzierżawie ( ph 4.70 ) myślałem o grochu ze względu na krótki okres wegetacji i łatwość uprawy ziemi(korzeń palowy), ale przy takim ph to chyba strata czasu i pieniędzy. :(

Miałem w tym roku łubin Regent na podobnym pH, ziemia bardzo lekka, potas-średnio, fosfor/magnes-nisko. 3t z ha było, bez żadnej ochrony fungi. 200kg poli6 przedsiewnie

Edytowano przez ejczbio

Wiadomość z agroFakt.pl

bilibo    1

A jeszcze pytanie otóż mam niedaleko bio oczyszczalnie i proponuje mi kolega za darmo ten wysuszony wior/granulat bo na pole 

Nie wiem co o tym myśleć wziąć to ? Każdą ilość tego mogę 

Troker1979    13

damianzbr  dzięki za rady. Czyli jak będę zamawiał zestawy luzem(najtaniej) totrzeba się raczej liczyć że będzie to mokrawe i zbrylone czyli zestaw z taśmą łańcuchową będzie lepszy? Bardziej uniwersalny? Da też się tym rozsiać kredę z mielnika jak trafi się suche i sypkie?

Tomek90    191

Jak jest mokro ( ten rok) to nikt normalny nie bierze kredy bo płaci za wodę. Bierzesz jakieś weglanowe z magnezem bądź nie.
Ja mam rcw czyli na taśmę i jak wapno w porzadku to idzie bezproblemowo.

grzesior90    23

Słyszał ktoś o wapnie STANDART CAL ? Cena za 25 ton 2700zł z przywozem , troche drogo jak na węglan.....

Kolego polecam te wapno. Stosuje je juz 2latka i jestem zadowolony. Drobno zmielone co daje szybkie dzialanie. Reaktywnosc tez ponad 90 procent. Wczesniej bralem radkowit. Tansze bylo od nordkalku ok 15 20 zl natonie ale warto dolozyc do nordkalku. Pozdro

Agrest    347

KULAWA_KOZA -  według mnie przepłacisz minimum 1000zł na samochodzie. Jak już wiele razy było tu pisane Nordcalk bierze wapno z Morawicy (choć chodzą słuchy o dwóch liniach przemiałowych). Ja z transportem płaciłem do siebie  (około 120km) 55zł/t tj. około 1500-1600 za patelnię.  Ty widzę, że masz identyczną odległość. Jak dla mnie to najlepiej zmielone wapno węglanowe jakie do tej pory stosowałem.

Marek2507    0

Nie dostaniesz. Jeśli różnica jest (a wydaje mi się że nie ma bo sam odbieram to wapno z tej kopalni) to bardzo niewielka o ile jej nie ma. Pewnego czasu faktycznie nordkalk kupował od morawicy ale tylko dlatego żeby zrobić na tym biznes. Rozładowywali wagony u siebie i sprzedawali pod nazwą NORDKALK (+ 15-20 zł na tonie a i tak im się to opłacało). Pośrednicy wciskają kit gospodarzom że po wapnie z nordkalka to cuda wianki rosną na polu, poprawa jest duża ale nie przesadzajmy. Nordkalk, Morawica, Celiny, Wierzbica - wapno węglanowe (wszystkie mają ok 53% wapnia, reaktywność powyżej 90%), Jaźwica, Radkowice - wapno węglanowo - magnezowe, skała dolomitowa (8-16% magnezu, 38-49% wapnia, reaktywność powyżej 75%). Parametry magnezu dość znacznie wahają się bo magnez jest trudnym pierwiastkiem do osiągnięcia (przerosty skał dolomitowych. Reaktywność nie zależy od stopnia uziarnienia. Drobniejsze wapno = szybsze wchłanianie. Wapno węglanowe - działanie już w pierwszym roku, wapno węglanowo - magnezowe - działanie w następnym roku. Każde wapno MUSI SIĘ ROZPUŚCIĆ W CIĄGU 3-4 LAT !! Taki wymóg aby wapno mogło być sprzedawane jako wapno a nie kruszywo. Kopalnie starają się o ten certyfikat więc tego przestrzegają 

Wojtek987    61

ok dzięki.

A nie lepiej dla ciebie będzie wapno z Żelatowej, koło Chrzanowa? Ja biorę od nich i jestem zadowolony.

KULAWA_KOZA    88

A nie lepiej dla ciebie będzie wapno z Żelatowej, koło Chrzanowa? Ja biorę od nich i jestem zadowolony.

Pomyśle , do wiosny mam czas :) Pasuje mi kupić bo mam na 1,5ha 4.3 Ph , zawartość Mg 2.8 :) , Potasu 8.0, Fosforu 3.2

ansu    73

Kiedyś kupiłem działkę gdzie były place 20% powierzchni na których nic nie rosło nawet jak coś powschodziło to w lecie nie było co zbierać. Zrobiłem kilka odrębnych prób i na tych placach było 4.3 pH na pozostałym obszarze 80% 5,5-5,7 pH  Kilka lat potrzebowałem by uzyskać zysk.

Jest u mnie w okolicy kilku szalonych dzierżawców którzy się licytują dopłata podatek i jeszcze dla kurek kilka kwintali za hektar gdzie na oko pH poniżej 5 widzę jakieś śladowe ilości kredy granulowanej i jakoś nie widzę efektów. Dla prestiżu czy lub dla dofinansowania na modernizacje tych ha potrzebują??

Troker1979    13

Witam

Doradźcie koledzy dla początkującego rolnika. Chcę na wiosnę jak najwcześniej(a może rzucić na zmrożoną darninę przed śniegiem? Tylko czy dostane teraz wapno luzem) nawieźć swoje łąki jakimś wapnem węglanowym 2-4 tony/ha . W związku z tym jakie zastosować nawożenie mineralne by nie zmarnować składników tych nawozów? Myślałem by zaraz po wapnie dać tylko sól potasową ze 150 kg/ha a za 4 -5 tygodni sypnąć ze 100 kg/ha saletry i kolejne 100 kg z początkiem maja. Ewentualnie dokarmić dolistnie fosforem ale nie wiem w jakim terminie? I czy tak będzie dobrze zgodnie z wiedza rolniczą?

Czy lepszym rozwiązaniem będzie dać parę tygodni po wapnie nawóz azotowo(azot amonowy) potasowy odpowiednio dużą dawkę by zrównoważyć to co wyżej. Plus później dolistnie fosfor. Czy wogóle te dokarmianie dolistnie coś da oprócz drenaży kieszeni?

A może saletrę w pierwszej opcji zastąpić mocznikiem? Jak mocznik znosi niskie temperatury? Pójdzie w straty jak będzie zimno czy zadziała ale później jak się ociepli?

Proszę o rady znawców tematu chemii rolniczej

d4rek    16

Ogólnie jakieś to małe nawożenie (azot) na co cokolwiek,  z obornika za dużo nie pobierze w pierwszym roku wiec ...uprawa - Owies?

Edytowano przez d4rek

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się