Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
ansu    73

Nawet ta kreda by spełnić zalecenia 2,5t/ha CaO (1t CaCO3) odpowiada 0,56t CaO

2,5t/ha/95%/0,56/98%=4,8t/ha

Ale jak dasz tanie wapno mało reaktywne w dużej ilości to pomimo większego nakładu pracy i dużych strat erozyjnych za te same pieniądze masz zabezpieczone pH na kilka lat.

Jeśli nie chce rosnąć i chcesz podnieść pH to kreda jak najszybciej nawet na wiosnę przepłacisz za kredę ale plon może zrekompensuje

Jakie by nie było to dobrze wymieszać po żniwach i przeorać

W moim małym gospodarstwie brak sprzętów i jak wapnuje to pożyczam rozsiewać i koparkę i co kilka lat zasuwam kilkaset ton wapna obecnie pH około 6,6 kiedyś pomiędzy 4,5-5,5 ale przez 10 lat poszło średnio ponad 30t/ha po przeliczeniach  ponad 8t/ha CaO

Edytowano przez ansu

marcinp125    1

Zaczynam łapać, dzięki. 

A co byś radził posiać na tej dzierżawie ( ph 4.70 ) myślałem o grochu ze względu na krótki okres wegetacji i łatwość uprawy ziemi(korzeń palowy), ale przy takim ph to chyba strata czasu i pieniędzy. :(

zkordalski    81

Co do POLCalc  ładnie wygląda ładne plakaty kalendarze... Granulacja ładna jak Polifoska jednak ma inny kolor dość mięka wiecej o jego działaniu powiem na wiosnę jak zbadam znowu ph. Ale zrobiłem próbę domową pisza że jedna granulka jest wstanie podnieść pg gleby o 1 jednostkę (masa gleby 0.5 kg) próba zrobiona zbadałem ph domowym PHmetrem wyszło mi 6.5 wsypałem nie jedną a z 10 tych granulek polałem woda przemieszałem dziś mija 2 tydzień te granulki sie rozpuściły ( jeszcze widac poszlaki gdzie leżały ) na moim ph metrze wskazówka drgneła o 0.1 . A wiec mamy zaledwie 6.6 ph przy zastosowaniu 10 krotnie wiekszej dawki. Zobaczę za jakiś czas o ile sie zmieni dalej .

Wiadomość z agroFakt.pl

pimper21    47

Panowie czy ja jeszcze mogę wysiać wapno granulowane Ecogran- Wapniak Koszelowskiego na łąki czy lepiej poczekać do wiosny teraz lekko przymarzło i bym błota ani nic nie robił.  

zkordalski    81

Teraz o ci je wymyje wstrzymaj się. Patrz posiejesz gleba zmarżnieta a wiec zostanie na wierzchu następnie odpłynie z sniegem i wodą i z twojego nawożenia bedzie nic tak bynajmniej ja uważam.

marcinp125    1

ansu z owsem mogę mieć problem ze zbytem :( może pszenżyto ?czytałem że toleruje niskie ph?

albo jakąś przewódkę? też piszą że tolerują ale wolałbym żeby ktoś kto walczył na zakwaszeniem się wypowiedział 

ansu    73

Sialem Tybalt (jara przewódka) na działce z niski pH nie wiem czy nie dołożyłem cokolwiek zasiałem to była kich prócz owsa.  Poniżej 5 pH nie wiem co można z powodzeniem. Len oleisty urośnie??

pimper21    47

Dzisiaj już bez przymrozków to puści i tak ziemia a łąki równe i nawet nie zapowiadają mrozów na razie. Miało być wcześniej  ale musiałem 2 tygodnie czekać aż mi kompletują wszystko co potrzebne :D 

grzesior90    23

Koledzy co do wyliczania dawki wapna na pole to w wapnie węglanowyn i tak zawartość wapnia podawana jest w formie tlenkowej (bynajmniej od ladnych kilku lat z takimi mam doczynienia) wiec tylko wystarczy pomnozyc przez reaktywnosc i zawartosc oczywiscie

mariuszd93    489

Zazwyczaj w pierwszej kolejności podawana  jest  zawartość  węglanu  wapnia - bo  lepiej brzmi i wygląda  np 95% niż 53 % 

przykład 

Kreda zawiera 95%CaCO3 co daje 53% CaO oraz mikroelementy.

Tu  nie  ma  zawartości  tlenku  wapnia podanej  wcale 

https://www.olx.pl/oferta/wapno-granulowane-wapniak-kornicki-kreda-bb-500kg-CID757-IDieoeR.html#1201710688;promoted

Wapno granulowane Wapniak Kornicki-Kreda CaCO do 96% BB500kg

Edytowano przez mariuszd93

RafaKdziela    135
marcinp125 kolego na tej działce zakwaszonej możesz zasiać pszenżyta jarego Dublet .Też będę siał to pszenżyto z owsem na działce ,gdzie jest niskie ph i mimo ,że zasiałem wapno to poczekam ten rok z bardziej wymagającymi roślinami .

AS2    52

damianzbr

Co jesli 4 tony kamyczków/magnezowego kosztowały 250 zl a za 300 mozna miec granulowane? Jesli ktos nie potrafi kupić dobrego wapna luzem to lepszym wyjsciem jest juz ten granulat

Za 300 zł/t to raczej granulowanego nie znajdziesz. I to nawet przy całym tirze.

marcinp125    1

Na 90 % zdecyduje się na pszenżyto, rozmawiałem już z kilkoma producentami trzody z okolicy i są zainteresowani zakupem, tak że problem zbytu rozwiązany.

Koledzy a co byście powiedzieli gdybym rozsiał wapno teraz ?

ansu    73

To najbardziej spławialny składnik pasowało by wymieszać jak coś rośnie to jeszcze, ale stosowany na gołą zamarznięta ziemie może spłynąć.

Troker1979    13

Miałem w tym roku rzucić granulat na łąki i pastwiska ze względu na to, że nie mam czym rozsiać pylistego. Doszedłem jednak do wniosku że jak zdecyduję się na pyliste to na jednej łódce zaoszczędzę na rozsiewacz. Podejrzewam też że zaletą wapna granulowanego jest tylko równy rozsiew i możliwość rozsiania zwykłym rozsiewaczem. Bo czym różni się wapno w granuli od tego pylistego z którego przecież robi się granulat.

Stąd moje pytanie. Jaki rozsiewacz kupić na 24 ha. Czy Motyl albo Kłos 600 l da radę? Który lepszy Motyl czy Kłos? czy do takich 600 l wchodzi BB 500 kg? Trochę przeraża mnie to że żeby rozwieść 24 t to 48 kursów, ale pole mam w jednym kawałku przy domostwie. Do 5 tys kupię nówkę z przystawkami.

Czy może jednak szukać rcw? Do 5 tys ciężko pewnie będzie znaleźć coś w dobrym stanie. A jeżeli już to jaki jest najlepszy do rozsiewu? Taki z taśmą jak w polskim rozrzutniku do gnoju na wałek Wom (lub z koła) czy taki z  łańcuchami do dwóch  stronach z przystawkami przymocowanymi do łańcucha(łańcuchy nie połączone) czy taki z taśmą z tworzywa sztucznego (gumowy)?

damianzbr    973

Jak 24 ha, to nawet nie myśl o czymś mniejszym niż RCW. Bo na dobrą sprawę potrzebujesz z 250 ton wapna jeśli masz niskie pH. Teraz wysiejesz łódkę czy dwie, zobaczysz jaki efekt daje wapnowanie to na następny raz mniej nawozu kupisz na rzecz wapna ;)  i po kilku sezonach wyjdzie że twoje pola nagle zaczęły rodzić najlepiej w całej okolicy ale za sobą masz rozsiane setki ton wapna. A motylem ciężko będzie tego dokonać.

To czy taśma czy łańcuch zależy od rodzaju wapna. Suche i sypkie taśma gumowa, mokre i zwięzłe taśma łańcuchowa.

Do 5000 zł to już kupisz dobrego RCW, gotowego do pracy. Za 3000 takiego do drobnych poprawek.

@ansu wapń nie jest najbardziej spławialnym składnikiem (przez spławialny rozumiem - spływ z wodą powierzchniową erozja wodna) wapń jest najbardziej wpłukiwanym w głąb gleby z pośród kationów zasadowych.

damianzbr    973

Usługa? 2 tony ręcznie trochę ciężko, może w kilka osób. Ja bym wolał dać komuś 100zł aby maszyną to zrobił niż chodzić we trzech cały dzień. 

bilibo    1

A takim nie wiem jak to nazwać lejkiem do saletry pod ciągnik da radę ? Takie coś mam u sąsiada 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się