Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
stempos1980    37

Z tym ich atestem to bym polemizowalbo kiedyś do ojca przyjechali z wapnem niby magnezowym i z atestem o zgodność składnikow  ale jak ojciec powiedział ze bieże prube i zawozi do analizy to się zaczeli stawiać to im podziękowałi dowidzenia

farmer1973    12

Składniki pewnie są ok, natomiast przesiew według normy mało które wapno sypkie przechodzi.Dla informacji 0-0,5 mm powinno być minimum 50 % i 0-2 mm minimum 90 %. Tak mówi nasze rozporządzenie określające typy wapna nawozowego oraz wymagania jakościowe

Wiadomość z agroFakt.pl

stempos1980    37

ja zazwyczaj teraz stosuje koszelowskie albo kornickie granulowane a w tunele foliowe kreda ale w tym roku musze zawieść próbki do analizy bo były duże braki na roślinach pod folią

damianzbr    976

Zajączek pic na wodę, niemalże dosłownie.

Edytowano przez damianzbr

kisiel123    1

Witam. zdecydowałem się na próby glebowe. Dostałem wyniki tylko co dalej nie ma doświadczenia. Jak wyliczyć dawkę  na hektar  i jakie najlepiej zastosować ? w załączniku mam wyniki. Będę wdzięczny jak ktos pomoże.  Z góry dzięki za pomoc 

post-30259-0-68979700-1481139138_thumb.jpg

Camry    8

Witam,czy mogę dać na wiosnę z nawozami pod buraki cukrowe wapno radkowit z lafarge? nie zaszkodzi wschodom itp.

damianzbr    976

Witam. zdecydowałem się na próby glebowe. Dostałem wyniki tylko co dalej nie ma doświadczenia. Jak wyliczyć dawkę  na hektar  i jakie najlepiej zastosować ? w załączniku mam wyniki. Będę wdzięczny jak ktos pomoże.  Z góry dzięki za pomoc 

W pierwszej kolejności myśl o wapnie, magnezowym, kilka ton na ha.

thor1984    7

Też robiłem analizę gleby i wyszło, że ziemia kwaśna ale magnez we wszystkich próbkach wysoki i bardzo wysoki. I teraz moje pytanie czy mimo kwaśnego odczynu rośliny korzystają  z tego magnezu i z czego wynika taki wysoki jego poziom?

kisiel123    1

W pierwszej kolejności myśl o wapnie, magnezowym, kilka ton na ha.

kila to znaczy ile 4 tony  na hektar ? zastosować je je na ściernie po żniwach i uprawić pole talerzówką ? 

major_89    35

Ogólnie d*pa. pH i magnez to najmniejszy problem bo sobie gruntownym wapnowaniem  powyciągasz  wyniki w 2-3 lata. Do tego celu polecam ci Wapno Nordkalk Magnesium CaO> 28% + MgO > 19% w twoim przypadku wydaje mi się że będzie najodpowiedniejsze. 

Jeśli chodzi o nawożenie PK zalecił bym ci nawożenie na zapas, stosuj ok. 30 kg czystego składnika  ponad potrzeby pokarmowe do zakładanego plonu. Wtedy przez okres kilku lat (3-5 lat) podciągniesz wyniki i wyjdziesz z wartości niskich. W międzyczasie dbaj o wzbogacenie gleby o materie organiczną i próchnice.

damianzbr    976

kisiel, sporo zależy od składu wapna jakie masz pod ręką aby mówić ile ton potrzebujesz. Znając mniej więcej ogólny skład nawozów wapniowych w PL będzie to w przedziale mniej więcej 3-6 t/ha

major_89 nie ma co się spieszyć z nawożeniem na zapas. Przypominam:

Odczyn_1.gif

doprowadzić pH do żądanej wartości, zrobić nowe badania i wtedy podejmować stosowne kroki.

Zwróć uwagę na zależność występującą w próbce Kisiela nr. 1 oraz 4. pH delikatnie wyższe i wycena fosforu od razu także lepsza.

bilibo    1

Panowie a jak u mnie ph po badaniu ma wynik 9.6 to jak jr obniżyć ?

Na razie poszedł gnój i głęboka orka

Czym zbić to ph ?

damianzbr    976

sprawdź czy oby na pewno to wapno jest blisko ciebie, czy samo ogłoszenie jest blisko a wapno już nie koniecznie.

Dla potrzeby wapnowania - potrzebne, gleba średnia musisz zastosować 3t/ha CaO. To z ogłoszenia zawiera 45% CaO więc musiał byś go zastosować 6,6 t/ha. Ono zawiera także Mg, a on też działa odkwaszająco, ale nie znamy reaktywności tego wapna a ona może być niska. Więc tak czy siak musisz dać 6t/ha

kisiel123    1

mogę zastosować odrazu 6 ton ? strasznie dużo ;D jest jakieś wapno które by miało większą skuteczność stsując mniejszą ilość ? co sądzisz o granulowanym wapnie np; polcalk ? Pozdrawiam 

sprawdź czy oby na pewno to wapno jest blisko ciebie, czy samo ogłoszenie jest blisko a wapno już nie koniecznie.

Dla potrzeby wapnowania - potrzebne, gleba średnia musisz zastosować 3t/ha CaO. To z ogłoszenia zawiera 45% CaO więc musiał byś go zastosować 6,6 t/ha. Ono zawiera także Mg, a on też działa odkwaszająco, ale nie znamy reaktywności tego wapna a ona może być niska. Więc tak czy siak musisz dać 6t/ha

kisiel123    1

Dobrze jest podzielić na 2 dawki aby lepiej go wymieszać z glebą.

Polcalc granulowany: https://www.agrolok.pl/nawozy/wapno-granulowane-polcalc-500-kg.htm

Skład % :

• CaO: >50%,
  • CaCO3: 93- 98%,

Reaktywność: 100%

z tego co pamiętam masz zalecenie 3t/ha CaO. Więc przelicz.

czyli połowę na ściernie pod talerzówkę a drugą połowę pod orkę ? 

ansu    73

Czy można podnieść pH za pomocą wapna węglanowego do ponad 7 dając nawet dziesiątki ton CaCO3 /ha

KULAWA_KOZA    88

Ja na jesień wziołem 2ha w dzierżawę , i po analizie gleby wyszło ze Ph 4.3, zawartość fosforu i potasu bardzo niska.Na głęboko zaoraną ziemie poszły 2 auta z rozsiewaczem wapna, potem agregat i zasiałem pszenice ( bez NPK) NPK pójdzie na wiosnę .PK pójdzie dolistnie a N doglebowo .http://images.tinypic.pl/i/00848/rlsbq5hwlcf1.jpg

dla mnie pomimo tak słabej ziemi pięknie wyglada, siana 230kg/ha

Agrest    347

No ładna pomyłka. I to ph 3,6 nie wiem czy prawdziwe, bo takie to pod ściółką w lesie świerkowym znaleźć można :D

Tomek90    191

czyli połowę na ściernie pod talerzówkę a drugą połowę pod orkę ? 

3t na ściernie i za rok znowu to samo. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się