Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
Tomaszzzz    4

W okolicy Bydgoszczy Piły, ogólnie na Kujawach Pomorzu są jakieś kopalnie wapna?? Ktoś coś wie na ten temat?

jest kujawit od lafarge jak sie nie myle to w ok Barcina maja kopalnie badz tez http://www.wapno-kruszywo.pl

z tego drugiej fimy czyli inowap bralem odmiane 05 jak i INOVIT 25. Odmiana 05 super zmielone doslownie pyl i suche na pewno lepiej od Kujawitu odmiany 05 bo tam bylo wiecej grubszych frakcji i bylo mokrzejsze. Inovit 25 o dziwo nie byl tak mokry jak pisza w prospektach czyli do 40% h2o, ladnie sie osypywalo,  piastem bez problemow i zadnego zawieszania pieknie sie rozsialo. 

Michalk13    8

Czyli co, generalnie wybierając wapno węglanowe należy się sugerować parametrami fizycznymi czyli Uziarnieniem takiego wapna i tak

Kujawit ma 94% <2 mm

Standard Cal 90%<2mm 

kw Morawica  90% <2mm(czy to prawda, ze to to samo co Nordkalk?)

Roznice minimalne więc co za roznica jakie kupimy? Do mielnika czy kornicy mam 500 km wiec transport mnie zjada

patrzysz na nie ten parametr ważniejszy jest Przesiew < 0,5 mm, albo Przesiew < 0,125 mm, proponuję kujawit albo nordkalk, są to na pewno młodsze skały wapienne niż morawica, i tak jak np z nordkalka towar zawsze jest bardzo dobrze zmielony a z kopalni pod kielcami często przywożą żwir, więc jeśli coś takiego przywiozą to najlepiej nie przyjmować, rozmawiałem przez telefon to pan z Checin zapewniał że wapno spełnia wszelkie normy a jak zobaczyłem co przywieźli to od razu do laboratorium, miałem też patelnie standard calc i wyniki jak poniżej:

post-97672-0-97821500-1480626045_thumb.gif

Wiadomość z agroFakt.pl

thor1984    7

Teraz nie mogę znaleźć tego postu ale ktoś wcześniej pisał, że w Morawicy są 2  linie i jedna z nich jest dla wszystkich a z drugiej bierze wyłącznie Nordkalk. Jeśli to prawda to chodzi zapewne o to, że dla Nordkalku jest lepiej zmielone a wiek złoża jest taki sam. 

bialy2005    194

Dokłądnie tak jest Nordkalk to tylko pośrednik który swoim logiem firmuje wapna,  które spełniaja faktycznie normy. Dużo kopalni kieleckich w sezonie  leci na ilosc nie na jakosc czyli przesiew do du.... Kiedys braem z Bukowej i morawicy jednoczesnie to Bukowa moze sie schowac w porówaniau do Morawicy.  Morawica tak jak pisałem kiedys ma 2 linie jedna jest w 99% wykupiona przez nordkalka i wiekszosc idzie na wagony i w swat nie tylko do PL.  Ale z drugiej lini tej dla typowego polskiego rolnika tez jest dobre choc przesiew gorszy jak z tej pierwszej lini. 

Ja juz z wielu kopalni brałem i najlepsze mielone to Morawica i Wierzbica z "czystych" wegalnów wapnia, a z magnezem Radkowice przoduja w jakosci

TheBociek1996    515

@biały właśnie coś w tym jest prawdy, bo w tym roku mieliśmy 3 transporty z Morawicy 2 takie normalne jak zawsze, ale jeden był taki, że za rozsiewaczem nic nie było widać. Sam pył i właśnie kierowca mówił, że pod jakąś nową linie podjeżdżał czyli możliwe, że to właśnie była to od nordkalka.

Wiem, że nic nie wiem.

Tomek90    209

W slawnie tak ale całe auto trza kupić a ja chce max 2t

2t to od sąsiada bierz,a lbo granulatem się posiłkuj. 

bilibo    1

Sąsiad nie używa tam większość to ugory ludzie nie dbają o ziemię leży odłogiem a oni na etacie 

Ja kupiłem to 3 lata temu i chce na tej ziemi sad w 2018 założyć 

Na razie głęboka orka i 2 rozrzutniki gnoju poszły na wiosnę chcę wapno i gorczyca a później zobaczymy ...

wilhelm    401

To w końcu jak to jest z tym Nord kalkiem i Morawicą... Niby dlaczego Nordcalk bierze z Morawicy, skoro ma przecież swoją kopalnię i zakład w Sławnie ?

bialy2005    194

Mysle ze kwestia logistyki  i wydajnosci zakłądu. Temat morawicy i nordkalku potwierdziło mi juz kilka firm który handluja wapnem nie od wczoraj :) 

wilhelm    401

Trzeba dogłębniej zbadać sprawę przed przyszłorocznym zakupem :) Miałem w tym roku z Morawicy i wyglądało przyzwoicie :)

thor1984    7

Mam pytanie odnośnie kredy z Dwikóz. Orientujecie się czy oni maja tam jakieś swoje złoża i czy można kupić tam kredę niegranulowaną  luzem czy może po prostu przywożą kredę do siebie z innego miejsca i poddają ją procesowi granulacji. 

Agrest    519

Przywożą kredę , bodajże pojeziorną z Podlasia do siebie i ją granulują. 

ziomal_one    17

Tutaj na forum jeden użytkownik zrobił stelaż do piasta i przykrył to plandeką, tylko bardziej w kształcie kwadratu.  Nie pamiętam który... 

bialy2005    194

Zajrzyj do mojej galeri tam zobaczysz jak to wygladało.  Efekt byl bardzo dobry choc wykonanie to było na tzw. "szybko"  

zkordalski    83

Co myślicie o Wapnu z koplani Morawica dostałem ofertę 28 zł/tona ? To jest faktycznie weglana wapnia czy dolomit nigdy od nich nie brałem ?

karolr2    180

Węglanowe białe jak śnieg,mam nawet atest nie wiem czy wiarygodny ale jest. Ja płaciłem nie dawno po 70zł z transportem

zkordalski    83

28 zł tona plus transport dla uściślenia i wychodzi około 70 zł tona . Tanio bo jak inni proponowali to 95 zł z transportem

mk9422    121

opłaca się teraz brać wapno sypkie? chodzi mi o to że jest mokre i płaci się za wodę, ostatnio przywieźli do znajomego to przy 24 tonach malutka ta kupka była z tym wapnem, nie lepiej kupić granulowane typu polcalc? i jak to jest z tym że granulowanego zalecają od 500 do 1000 kg a sypkiego 3-4 tony ?

farmer1973    12

Różnica między sypkim a granulowanym(dobrej jakości) jest taka że granulat jest zrobiony z pyłu, natomiast w sypkim tego pyłu który szybko się rozłoży będzie ok 10 %.

mk9422    121

skąd takie dane? to dlatego by wychodziła taka różnica na tonie i dawkowaniu? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?