Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adiss    6

O kopalniach to nie słyszałem . Tutaj raczej króluje posodowe z Janikowa albo Kujawit z Barcina . 

zkordalski    81

Tak samo było u mnie Ph sie nie podniosło fakt rośliny rosły lepsze  ale Ph stało i stosowałem grubo ponad 4 tony na ha x2 razy czyli powinien być skok o minimum j 1 pkt Ph ale nic wapno było weglanowe . Teraz zastosuje wapno Polcalc testowo na działki Ph zbadane zobacze jaki bedzie efekt i wtedy napisze wam wymiernie czy bardziej opłaca sie walić wapno po 70 zł tona w ilościach po 4-7 tona na ha czy 1 tone za 430zł i czy coś drgnie Ph

Wiadomość z agroFakt.pl

Mathieu92    112

W sierpniu podnosilem swoje grunty orne Kredą z mielnika, na częsci działek rosną rzepak oraz zboża ozime, na częsci jest zaorane na zimę. Czy biorąc po drodze próbki z nowych pól mogę pobrać też i z tych wapnowanych ?  Czy jak na razie nie będę miał miarodajnego wyniku ?

Michalk13    8

Tak samo było u mnie Ph sie nie podniosło fakt rośliny rosły lepsze ale Ph stało i stosowałem grubo ponad 4 tony na ha x2 razy czyli powinien być skok o minimum j 1 pkt Ph ale nic wapno było weglanowe . Teraz zastosuje wapno Polcalc testowo na działki Ph zbadane zobacze jaki bedzie efekt i wtedy napisze wam wymiernie czy bardziej opłaca sie walić wapno po 70 zł tona w ilościach po 4-7 tona na ha czy 1 tone za 430zł i czy coś drgnie Ph

Polcalc to również wapno węglanowe.

Wapno węglanowe granulowane POLCALC III GENERACJI to nawóz wysokoreaktywny o najwyższych parametrach odkwaszających i bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Produkt ten powstaje w skutek specjalistycznego przerobu skał wapiennych i jest zaliczony wg klasyfikacji opublikowanej w Ustawie z dnia 26 lipca 2000 roku do odmiany 04 i 05

Więc to nie jest żadna kreda tak jak piszą

Huberto89    34

"Różnica między kredą nawozową O6a a kamieniem wapiennym jest widoczna w obrazie mikroskopu elektronowego.

Odmiana 04 to wapno pozyskiwane z przerobu skał wapiennych, o kamiennej strukturze. Zmielenie skały wapiennej powoduje lepsze wchłanianie gleby, jednakże nie ma to wpływu na zmianę jej struktury. "

Kreda to węglan wapna oznaczona symbolem od 06a do 09a

Natomiast Polcalc również węglan wapna robiony jest ze skały tylko drobno zmielonej oznaczenie 04.

thor1984    7

Kolego czyli sugerujesz, że Polcalc jest po prostu dobrze zmielonym ale tylko zwykłym wapnem węglanowym i jakichś szybkich efektów po jego zastosowaniu nie ma się co spodziewać?

damianzbr    976

Szybkich, co ty rozumiesz przez szybkich? Tu chodzi o wynik końcowy. Ja mieszkasz na końcu PL to co to za biznes dla ciebie kupić kredę w mielniku za 60 zł i przewieźć ją za 150zł co sumując da ci 210 zł/t u ciebie na podwórzu jak polcalc może ci pod nosem mielą i będziesz go miał za 100 zł/t??

A gdyby cenowo wychodziło to samo to kreda z mielnika będzie deko lepsza lepsza bo o szybkościach tu nie ma co mówić.

thor1984    7

Kolego idąc tym tokiem myślenia, że nie chodzi o szybkość odkwaszenia to po co kupować jakieś węglany, tlenki czy kredy skoro można walić dolomit. Efekt końcowy jakiś będzie. Za 10-15- czy 20 lat ale będzie.

damianzbr    976

No widzisz i to taka rozmowa o szybkości. Ja myślę o 2 ty wyskakujesz z 20-stoma - latami.

Skały które będą działać za naście lat są nie warte uwagi - teoretycznie.

Wapna które zadziałają za rok, czy pół są nie warte sprzeczek jaka istnieje różnica w dniach reakcji.

Rozumiesz to, albo szukasz wapna doraźnego - kreda, polcalc, i wszystkie inne pyły, wybierasz najtańsze z nich na swoim podwórku i nie zaprzątasz sobie głowy tym czy zadziała za 200 dni czy może jednak 340 dni.

Albo walisz tony, dziesiątki ton jakiejś skały która zawiera w swoim składzie wapń i ten wapń systematycznie przez 20 lat jest z niej wypłukiwany do twojej gleby.

Po za tym napisałem ci na końcu. W laboratorium kreda z mielnika szybciej zareaguje od polcalc-a a z czego to wynika pobieżnie opisał ci kolega wyżej.

thor1984    7

Ja się z Tobą w zupełności zgadzam jeśli chodzi o swoje pola ale jeśli biorę jakieś w dzierżawę na określoną liczbę lat to jednak szukam najszybszej ale zarazem najekonomiczniejszej formy wapna aby  z takiego pola wycisnąć jak najlepsze plony. 

Michalk13    8

Działanie wapna węglanowego zależy od stopnia rozdrobnienia, większe frakcje nigdy się nie rozłożą.
Odmiana o4 jest to tlenek wapnia i weglan wapnia. Kolega kiedyś mówił jak produkują granulat, otoczkują kawałki dolomitu wapnem tlenkowym i zawsze jakiś efekt będzie, wolę zapłacić 150zł za tone dobrej kredy z patelni niż 400-500zł za zgranuolowany dolomit.

Tomek90    191

Chyba mówisz o Wp magu, eco gran czy wapniak kornicki jest przesiewany na podsiewaczu do odpowiedniej frakcji i podsuszany ot cała granulacja. 

ziomal_one    17

Odmiana 04 to węglan wapnia lub tlenek wapnia. Tlenku wapnia nie poddaje się granulacji, bo reaguje z wodą. 

Mateusz1q    24

No widzisz i to taka rozmowa o szybkości. Ja myślę o 2 ty wyskakujesz z 20-stoma - latami.

Skały które będą działać za naście lat są nie warte uwagi - teoretycznie.

Wapna które zadziałają za rok, czy pół są nie warte sprzeczek jaka istnieje różnica w dniach reakcji.

Rozumiesz to, albo szukasz wapna doraźnego - kreda, polcalc, i wszystkie inne pyły, wybierasz najtańsze z nich na swoim podwórku i nie zaprzątasz sobie głowy tym czy zadziała za 200 dni czy może jednak 340 dni.

Albo walisz tony, dziesiątki ton jakiejś skały która zawiera w swoim składzie wapń i ten wapń systematycznie przez 20 lat jest z niej wypłukiwany do twojej gleby.

Po za tym napisałem ci na końcu. W laboratorium kreda z mielnika szybciej zareaguje od polcalc-a a z czego to wynika pobieżnie opisał ci kolega wyżej.

Czyli co, generalnie wybierając wapno węglanowe należy się sugerować parametrami fizycznymi czyli Uziarnieniem takiego wapna i tak

Kujawit ma 94% <2 mm

Standard Cal 90%<2mm 

kw Morawica  90% <2mm(czy to prawda, ze to to samo co Nordkalk?)

Roznice minimalne więc co za roznica jakie kupimy? Do mielnika czy kornicy mam 500 km wiec transport mnie zjada

wilhelm    401

Ok. 6 t. wapna tlenkowego 60% na ha. gleby 4 klasy, na której już nawet żyto zaczęło wypadać. Nawet nie było sensu badać ph, tylko jesienią ok. 3 t/ha tlenku 60% i gruber raz, drugi, trzeci i znowu druga dawka wapna i orka zimowa. Wiosną była siana qq, która nie odbiegała od innych plantacji, na polach w dobrej kulturze. Minęły już chyba 4 lata od wapnowania, na polu uprawiana jest kolejno qq, pszenica ozima, jęczmień jary. Od tamtej pory nie wacham się stosować tlenku na lżejszej glebie, jeśli ph jest b.niskie. Podkreślam, mowa o tonach wapna 60%, nie o tonach CaO.

Agrest    347

Gdzie kupujecie wapno tlenkowe i w jakich cenach. Kiedyś jakiś kierowca proponował mi z trzuskawicy jakąś lewiznę po 100zł/t na patelni, ale byłem już po siewach węglanu więc odpuściłem. Możliwa taka cena?

wilhelm co to za wapno, że ma tylko 60% tlenku? Najczęściej trafiają się o wyższej zawartości .

Tomek90    191

Czyli co, generalnie wybierając wapno węglanowe należy się sugerować parametrami fizycznymi czyli Uziarnieniem takiego wapna i tak

Kujawit ma 94% <2 mm

Standard Cal 90%<2mm 

kw Morawica  90% <2mm(czy to prawda, ze to to samo co Nordkalk?)

Roznice minimalne więc co za roznica jakie kupimy? Do mielnika czy kornicy mam 500 km wiec transport mnie zjada

Ja ma do morawicy ponad 500, a kreda ponad 100km i co mam powiedzieć, co ma suwalszczyzna sama powiedzieć.

Nie ma zawsze że kreda, bo w tym roku woda była, a nie kreda. 

wilhelm    401

@agrest To wapno było właśnie z Sitkówki ( Trzuskawica), kosztowało mnie w 2013 r. 146 zł/t brutto z transportem w okolice Gliwic/Tarnowskich Gór. Wapno nawozowe odm.02 (tlenkowe)

Agrest    347

Dopytam - czy może było ono siwo popielate, o dość grubym uziarnieniu (jak na tlenek) tak na oko 0,5-1mm? Masz może jeszcze namiary do przewoźnika? Jak za takie pieniądze to naprawdę warto. 

Pajej    50

bierzecie tlenki luzem? po wysypaniu na pole i po deszczu jak to sie zachowuje da sie rozsiać?

wilhelm    401

Do mnie akurat przywieźli bezpośrednio przed rozsiewaniem.. Jeśli długo będzie narażone na opady, to robi się z tego taki trochę kit, wtedy na Piascie trzeba popychać.. Ale za to nie ma zadymy :D
@agrest Nie, to było białe wapno o konsystencji cementu (rozpływało się) a zamawiane poprzez firmę Agria z Tarnowa.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się