Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
karolr2    180

Jeśli pole już jest zaorane i pójdzie na orkę wapno węglanowe lub radkowit premium jeszcze nie zdecydowałem które,to lecieć po tym talerzówką czy niech leży do wiosny. Część działek już zaorane na inne pójdzie wapno i orka ana jeszcze inne talerzówka i wiosną obornik i orka. 

Agrest    343

witam. mam pH gleby 4,3 badalem w stacji chemicznej gleby ciężkie Moje pytanie jest czy mogę około końca lutego wysiać na pole wapno tlenkowe w ilości 1t. na hektar. Siał będę około początku kwietnia pszenżyto jare. czy to wapno nie zaszkodzi? Proszę o pomoc

Po co czekać do lutego? Jak masz możliwość wjazdu na pole to siej teraz.

Wiadomość z agroFakt.pl

adamos012    2

Witam jeszcze raz. Na razie stać mnie aby sypnac 1 tonę tego wapna tlenkowego na hektar
około końca lutego.A mam zamiar siać pszenżyto jare na początku kwietnia . Ale czy to wapno nie zaszkodzi późniejszym zasiewom.?

Edytowano przez adamos012

damianzbr    972

Siałem początkiem września wapno węglanowo-magnezowe na pola gdzie będzie qq (5 t/ha) i łąki (4t/ha). Moje pytanie, kiedy mogę zrobić badania gleby? Wiosną przed ruszeniem wegetacji by znać zasobność gleby w pkmg i dostosować nawożenie czy to za wcześnie i wyniki będą zafałszowane? 

Wyniki nie powinny być sfałszowane, jednak to dotyczy tylko przypadków w których wapno było wymieszane z glebą.

Jeśli na łąkach nie jest wymieszane z glebą także warto już wiosną pobrać i oddać do badania, aby w końcu mieć jakiś pt. wyjścia.

Dobrze było by powtórzyć te wyniki po kolejnym mieszaniu gleby gdyż wapno magnezowe szybko nie reaguje i ,,fałszować wyniki,, może jeszcze długo.

@adamos

Jeśli to nie jest lekka gleba, nic nadzwyczajnego się nie wydarzy zwłaszcza że w naszym kraju dostatek wilgoci jest regułą właśnie wiosną.

mariuszzz    14

Nie widziałem jeszcze tego towaru ale może ktoś powie jak wygląda? Jak zmielony? dużo kamyków?

Samo wapno to dolomit z nowej malutkiej kopalni koło Kielc.

Co do ceny - może ktoś powie ile sobie życzą?

szczypka    58

parę dni temu rozmawiałem z sąsiadem mojej babci (gościu po 70-ce)opierniczał mnie trochę za to że rozsiewałem czerwone wapno (dolomit z siewierza) mówił że to g... warte żebym rozsiał to brązowe co się aż na fioletowo barwi

o jakim wapnie on mówił spotkał się ktoś z was z wapnem brązowym?

Agrest    343

Z każdego złoża dolomit może mieć inną barwę. Może to być kolor rdzawy, brązowy, szary, a nawet jasno kremowe. I barwa nie zmieni właściwości dolomitu - i tak to najtwardszy, najmniej reaktywny wapień. Także nie zaprzątaj sobie głowy  - najważniejsze aby był jak najdrobniej zmielony.

Rafik87    14

czy opłaca się wapnować ziemię 6 klasy gdzie ph wynosi 4,5?  dodam ze wapnowalem pole kredą granulowana 2 lata temu dawka 500 kg na hektar i ph jest praktycznie takie same. Chyba trzeba by było wapnować co roku ale czy to ma sens ekonomiczny

damianzbr    972

Na plaży to raczej powinieneś cisnąć z magnezem. Bo sam wapń zawarty w kredzie będzie szybko wypłukiwany i dalej będzie zakwaszone. A te 500 kg na hektar, to tak jak byś na śniadanie pół mini herbatnika zjadł.

Gdybyś dał z 10t jakiegoś magnezowego albo i więcej jednorazowo, to i strukturę od razu byś poprawił gleby.

kryssr    50

na lekkich glebach co 2 lata po 2 tony węglanu drobno zmielonego i będzie różnica. Zależy jeszcze ile i jakich dawkach używasz nawozów azotowych bo one zakwaszają często. 

zkordalski    81

Witam znalazłem ten temat chce zastosowac wapno granulowane stosowałem juz polcalc jest dobry ale drogi chciał bym coś tańszego ale też dobrego ? A może jednak zrezygnować z wapnowania granulowanego i stosowac te całosamochodowe ? Sieliśmy tak ale to poszły 3 tiry na 20 ha i jakoć różnicy nie wiedziałem . Proszę o odpowiedz .

thor1984    7

Z której kopalni najlepiej w obrębie mazowieckiego wapno węglanowe jest najlepiej rozdrobnione?

Agrest    343

W tym roku brałem z Morawicy,  to z tego co na przestrzeni lat stosowałem było najlepiej zmielone. Trochę wiało podczas rozsiewu to kurzyło bardzo mocno. Kosztowało mnie 55zł/t brutto na polu - cena ustalana telefonicznie na kopalni i to oni załatwiali przewoźnika. Kolega ma na polu z Iłży to jak patrzę, to na tą chwilę darmo bym go nie chciał. Parę lat temu brałem z Drugnii Rządowej to też różnica na duży plus dla Morawicy.

Mam pytanie do doswiadczonych mam odczyn 5.5 bede siał wiosna jeczmien jary mam na oku wapno pyliste po 210zł za tone. moje pytanie wysiac te wapno teraz czy czekac do wiosny??

ziomal_one    17

To nie jest aby wapno palone? 

Jeśli to węglan to bym wysiał na zmarzniętą glebę. 

Już pomijam, że wapnuje się pod przedplon rośliny wrażliwej na pH. 

Edytowano przez ziomal_one

To nie jest aby wapno palone? 

Jeśli to węglan to bym wysiał na zmarzniętą glebę. 

wiesz co dokładnie nie wiem co to jest bede wiedział jutro. a nie lepiej rozsiac te wapno teraz i lekko przebronowac??

ziomal_one    17

a wiedziesz teraz na pole? :D jak wiedziesz to siej 

Edytowano przez ziomal_one

celtis    7

Chodzi mi raczej o to czy wapno musi być wymieszane z ziemią, dodam że jest to wapno super rozdrobione siane rozsiewaczem z rękawem. Jak nie musi to wiadomo ze lepiej nie ruszać bo lepiej żeby została orka w ostrą skibę na zimę.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się