Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pajej    50

Używałem. Bez rewelacji i jeszcze się marze przy wysiewie lejkiem...

jak się rozsiewa to wiem, pytanie jak działa

czy mogę dać pod orkę kredę granulowaną i sól potasową?

ja tak bede robil nie widze przeciwskazań pomiedzy wapnem a fosforem trzeba zrobic 3 tyg przerwy a potas to inna historia

master20002    151

Pajej- Słabo działa. Sypałem 3 lata pod rząd po 500-700 kg i Ph w najlepszym wypadku na takim samym poziomie.

Wiadomość z agroFakt.pl

ziomal_one    17

Przecież to są dawki zachowawcze, a nie odkwaszające. Trzeba glebę doprowadzić do wysycenia kationami wapnia i pozostałymi, antagonistycznymi wodoru i glinu. 

Kelton    1

jak się rozsiewa to wiem, pytanie jak działa

ja tak bede robil nie widze przeciwskazań pomiedzy wapnem a fosforem trzeba zrobic 3 tyg przerwy a potas to inna historia

A nie lepiej wapno pod orkę a sól pogłownie?

Pajej    50

to zalezy pod jakie uprawy i na jakich ziemiach. ja bedę dawał pod groch, a on nie lubi chlorków więc dam jesienia. mam ziemie srednie do cięższych więc nie powinno wymyc potasu

thor1984    7

Czy mogę na pszenżyto  i żyto rozsiać wapno węglanowe około 1,5-2 tony na ha i zostawić to żeby sobie przenikało głębiej teraz i wraz z wiosennymi roztopami?

czy mogę wysiacw w nie duzych ilosciach wapno tlenkowe na glebe średnią mozajkowa od 3 do 5 klasy . chciałbym troche szybciej zmienić odczyn . czy to może zły ten pomysł

Edytowano przez a-moczulski-90

PATr    238

Jeśli to nie jest 5 klasa i piach to wal bez problemu, chyba że chcesz 5 ton lub więcej tego dać to zły pomysł

wojtal24    165

Używał ktoś z Was wapniak kornicki ?

Jakie opinie ja do dej pory uzywałem polcalc,a ten wapniak kornicki wychodzi o połowe taniej 

Prosze o opinie

mariuszd93    489

wapniak o połowe  taniej?

Nie widziałem   ofert  w  cenie  poniżej  360 zł  tona brutto 

to ile  wychodzi  ci ten polcalc ?? 

co  do opinii to nawóz  dobry ,łatwo sie  wysiewa , ale  drogo wychodzi

Edytowano przez mariuszd93

thefarmer    3

Witam, wytłumaczcie mi jedną rzecz mianowicie czy jeśli stosuję granulowane wapno węglanowe to wprowadzam do gleby składnik CA (wapń) ? czy tylko podnoszę PH proszę o odpowiedź.

ziomal_one    17

Witam, wytłumaczcie mi jedną rzecz mianowicie czy jeśli stosuję granulowane wapno węglanowe to wprowadzam do gleby składnik CA (wapń) ? czy tylko podnoszę PH proszę o odpowiedź.

Tak, wprowadzasz wapń. pH to w uproszczeniu stosunek jonów wodorowych do wodorotlenowych, gdzie pH ok. 7 to punkt równowagi (odczyn obojętny). 

STIG0013    406

słaniałbym się ku 6.0 - 6.5 aby była dobra dostępność makro/mikro przy 7 zacznie się utrudnianie dostępu mikro

wojtal24    165

wapniak o połowe  taniej?

Nie widziałem   ofert  w  cenie  poniżej  360 zł  tona brutto 

to ile  wychodzi  ci ten polcalc ?? 

co  do opinii to nawóz  dobry ,łatwo sie  wysiewa , ale  drogo wychodzi

polcalc kupowałem po ok 400zł/t a tu mi oferowali 185zł za ten wapniak kornicki muszę to jeszcze sprawdzic w poniedziałek chyba że ktoś mi podał cenee za bigbag

jaro86    6

Wapniak kornicki kupowany na wiosnę płaciłem za big baga 500 kg 210zł. Więc domyślam się, że powiedzieli ci cenę za pół tony.

Pajej    50

polcalc kupowałem po ok 400zł/t a tu mi oferowali 185zł za ten wapniak kornicki muszę to jeszcze sprawdzic w poniedziałek chyba że ktoś mi podał cenee za bigbag

tani ten polcalc ja w tej cenie kupowalem krede z dwikóz. a podobno polcalc o niebo lepszy

Troker1979    13

Przez odwlekanie wapnowania(pogoda) nie wiem czy jeszcze w tym roku uda mi się sypnąć na użytki zielone. Liczę że uda mi się rzucić jeszcze granulat tak chociaż z 1,5 t/ha na kawałki bardzo kwaśne(podniesie taka ilość posypana pogłównie?). Mam problem jaki granulat zamówić. Chciałem kredę 06a (wapniak kornicki, koszelowski) ale ona ponoć jest w BB bez foli więc napije się wody przed rozsypaniem(nie mam gdzie przechować pod dachem). W związki z tym może Polcalc zda egzamin(wapno 4a drobno zmielone)? Można go przetrzymać na podwórzu i przykryć folią? Nie stanie się z nim nic? Ponoć to jest w BB plus folia w środki?

adamos012    2

witam. mam pH gleby 4,3 badalem w stacji chemicznej gleby ciężkie Moje pytanie jest czy mogę około końca lutego wysiać na pole wapno tlenkowe w ilości 1t. na hektar. Siał będę około początku kwietnia pszenżyto jare. czy to wapno nie zaszkodzi? Proszę o pomoc

kryssr    50

myślę że przy takiej dawce nie zaszkodzi ale niech ktoś się wypowie co doświadczał:) 

Tomek90    191

Przez odwlekanie wapnowania(pogoda) nie wiem czy jeszcze w tym roku uda mi się sypnąć na użytki zielone. Liczę że uda mi się rzucić jeszcze granulat tak chociaż z 1,5 t/ha na kawałki bardzo kwaśne(podniesie taka ilość posypana pogłównie?). Mam problem jaki granulat zamówić. Chciałem kredę 06a (wapniak kornicki, koszelowski) ale ona ponoć jest w BB bez foli więc napije się wody przed rozsypaniem(nie mam gdzie przechować pod dachem). W związki z tym może Polcalc zda egzamin(wapno 4a drobno zmielone)? Można go przetrzymać na podwórzu i przykryć folią? Nie stanie się z nim nic? Ponoć to jest w BB plus folia w środki?

U mnie parędziesiąt ton stało na paletach przykryte folią jesień, zima, wiosna, lato zbrylone nie było. 

damianzetor9540    1260

Siałem początkiem września wapno węglanowo-magnezowe na pola gdzie będzie qq (5 t/ha) i łąki (4t/ha). Moje pytanie, kiedy mogę zrobić badania gleby? Wiosną przed ruszeniem wegetacji by znać zasobność gleby w pkmg i dostosować nawożenie czy to za wcześnie i wyniki będą zafałszowane? 

karol091193    85

ja bym na twoim miejscu pobrał próbki wczesną wiosną jak tylko zniknie śnieg i ziemia nie będzie zmarznięta. Przez wiosenne roztopy jakaś część składników może być wypłukana w głębsze warstwy gleby co spowoduje zakłamanie wyników tych które zrobiłbyś teraz, a na wiosnę będziesz miał czarno na białym jaka jest rzeczywista zawartość składników w glebie.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się