Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
damianzbr    993

sołtys no źle koleś napisał bo pisze 100 zł tona kredy ,, i ,, do tego 1500zł transport, jak ja mu piszę że kreda 60zł/t to my z Mariuszem nie wiemy skąd mu się wzięło te 100 zł???

Troker jak ci tak wychodzi i ci pasuje to gitara, nikt nie zmusza do niczego to jest forum gdzie można znaleźć porady, dobre porady. Różni ludzie to czytają niektórzy tylko czytają i każdy stara się udzielać dobrych porad aby te różne osoby głupot się nie naczytały.

Ty przeczytałeś dobre porady a co z tym zrobisz to już twój problem, na moje to możesz i granulowane mieszać ze sypki i siać helikopterem jak ci tak pasuje a nam nic do tego.

Aha i policz jeszcze raz tylko z większą starannością. Bo przepłacasz dużo więcej niż dwukrotnie, chyba że granulowaną rozsiewa ci wolontariusz ciągnikiem jeżdżącym na wodę, a ładują za talerz zupy i bez tura jego koledzy z afryki łopatami z BB albo 14t worków przerzucą przez ramie. 

Edytowano przez damianzbr

mraukot    43

Pamiętam jak kiedyś dawno rozsialiśmy wanienke 26t. tlenkowego wapna lejkiem. Oczywiście załadunek łopatami we dwóch :D

Troker1979    13

Tak gwoli ścisłości za patelnie kredy(nie wapniaka mielonego) na miejscu policzyli mi ok 4300 zł plus minus do tego dochodzi rozwiezienie. Niech będzie kreda po 60 -70 netto zł a transport 2000 -2400(nie szukałem zawzięcie gdzie indziej taniej bo pewnie bym znalazł). Mam cyklop więc mam czym wsypać do rozsiewacza. Ile paliwa spalę? Myślę że 20 litrów to z grubą nawiązką, koszt 70 zł. Zdaje sobie  sprawę że to i tak dużo drożej ale na chwile obecną to przede wszystkim wygoda. Wypasam jeszcze krowy w dzień i pomału mogę sobie nawozić wyłączone kwatery.

Dostałem propozycję kredy z Trębaczewa w BB za 190 bruttoz dowozem. Planuję w następnym roku kupić rozsiewacz typu Kłos Motyl. To na pewno będzie taniej. Czy rozsiewacze tego typu dadzą sobie radę?

PS Bardzo sobie cenie Wasze rady i staram się rozważać każdą opcje która będzie najlepsza dla mojego gospodarstwa(najlepsza nie znaczy najtańsza). Proszę też się nie unosić bo nie uważam siebie za eksperta z dziedziny rolnictwa i ekonomii. Jestem rolnikiem na własny rachunek niespełna rok.

Wiadomość z agroFakt.pl

szczypka    73

dwa lata temu 78 ton w zeszłym roku 52 tony rozsiewałem kosem troszkę zabawy było ale dałem radę w tym kupiłem rcw i 104 tony wapna i teraz sobie nie wyobrażam rozsiewania kosem 

PATr    242

Tak jest ze wszystkimi maszynami, jak ktoś kupi coś lepszego technologicznie to się zastanawia jak mógł być głupi i tyle lat się męczyć...

mariuszd93    489

teź mam tylko rozsiewacz kłos (nie kos, rozsiewacz jest zawieszany, napęd na wałek). Nie jest to zadna męczarnia nim siać . Wysiałem w tym roku prawie 70 ton.

;)

PATr    242

teź mam tylko rozsiewacz kłos (nie kos, rozsiewacz jest zawieszany, napęd na wałek). Nie jest to zadna męczarnia nim siać . Wysiałem w tym roku prawie 70 ton.

Nie wiem jakie masz działki, ale jak musisz 3 lub 4 razy cofać się i ładować bo do brzega nie starcza to nie mów mi ze to nie jest męczarnia, nie mówiąc o tym że sypać Łopatą a łyżką to niebo a ziemia

mariuszd93    489

ładuję turem nie łopatą. Wolno się jeździ niestety takźe wannę ze 2 dni schodzi , ale się da. bb 500 kilo wchodzi w mój, a jest 1 tarczowy. kłosy są 2 tarczowe z większym koszem

;)

pawel885    434

Damian ja jestem z okolic Kętrzyna i kreda sypka wychodzi mi też drogo, ok 100 zł  tona kredy i do tego minimum 1500 transport. To pi razy oko ze 4000 kafle. Nie mam rozsiewacza i ładowarki(tudzież Tura) do sypkich nawozów więc i usługa rozsypania jednej patelni to pewnie dodatkowe 1000 zł. Mam za to około 14 -15 ton markowej kredy granulowanej, suchej, dobrej jakości, równo rozsianej w dogodnych dla mnie terminach(użytek zielony jak skończę wypas, na orne po przyoraniu obornika z zachowaniem bezpiecznej przerwy). Przepłacam sporo ale nie kilkukrotnie a co najwyżej dwukrotnie a może i mniej.

Na mazurach jest pełno kredy jeziornej za grosze a Ty nie wiadomo czego szukasz 

jaro86    6

Ja kosem wysiałem ze 20 ton w tym roku wapna. Ale podczepiłem go pod przyczepę i na bieżąco sypałem wapno. Oczywiście potrzebne 2 osoby.

Huberto89    34

Kiedyś pożyczyłem motyla do wapna w workach pylistego to jak było mokre to się zawieszało na nierównym polu jak trochę trzęsło było ok ale na równym to tragedia. Teraz mam rcw i nie wyobrażam sobie wysiać patelni wapna motylem. Rcw tylko pod koniec trzeba trochę obgarnąć jak jest mokre bo się przywiesza na bokach a tak to idzie o niebo lepiej jak motylem czy kosem.

Troker1979    13

Na mazurach jest pełno kredy jeziornej za grosze a Ty nie wiadomo czego szukasz 

Jak to rozsiać? Pójdzie zwykłym rozrzutnikiem 3,5 t(bo chyba to mokre mocno?)? Jakiś namiar? Nadaje się to na użytki zielone? Z góry dzięki za info

pawel885    434

Ogólnie to nie ma struktury - to taka posklejana mąka, rozrzutnik talerzowy z tylną klapą i rozsiew super - zwykłym nawalisz brył, chociaż dobry deszcz powinien je rozpuścić. 

massey235    41

czy można zastosować wapno weglanowe na trawe ,kotora była siana w sierpniu a pole nawozone oborikiem?ile musi byc przerwy od stosowania obornika a wapna?

Troker1979    13

Może jest ktoś chętny z okolic Kętrzyna(wapno z pod Warszawy powiat Łosicki, może po drodze też da się załatwić) wziąć z pełnego transportu (24 t)  9 - 12 ton Wapniaka Koszelewskiego? Cena od 310 zł za tonę z transportem na Mazury. Jeżeli są chętni to proszę o kontakt na priv najlepiej z moich okolic.

Witam.
Chciałbym przeorać łąkę i mam do Was pytanie w jakim terminie zastosować wapno?
Czy rozsiać je bezpośrednio pod orkę przed zimową czy lepiej wczesną wiosną. Tak aby było to najkorzystniej dla trawy

Edytowano przez mariusz123456789a

Adrian_K_90    59

Możesz dać pod agregat uprawowy. Wysiałem tak niedawno pod pszenżyto z wyką, i efekt jest już widoczny. Oranie wapna bez wczesnego przemieszania jakoś mi się nie podoba.

macin87    49

Witam.

Chciałbym przeorać łąkę i mam do Was pytanie w jakim terminie zastosować wapno?

Czy rozsiać je bezpośrednio pod orkę przed zimową czy lepiej wczesną wiosną. Tak aby było to najkorzystniej dla trawy

Ja jak przeoruję łąki to na wiosnę daje kredę przed zasiewem

Pajej    53

moze mi pomożecie 5 lat temu zrobiłem analize i teraz powturzylem pomimo tego ze co 3 lata daje po 3 t/ha wapna weglanowego to ph bardzo mało sie podniosło najwiecej to o 0,5 ph. jaka tego przyczyna czy moze lepiej dawac krede po 500kg/ha

Rolnik z powołania :-)

kryssr    50

może być taka przyczyna że wapno jest wymywane, niestety na lekkich glebach tak to bywa zwłaszcza jak jest przyorywane bez wymieszania. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?