Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Pola

rozważam zakup wapna granulowanego ponieważ nie mam jak rozsiać wapna luzem . mam pytanie  czy moge zastosowac go teraz jesienia pod agregat . bo na wiosne planuje rozwieść obornik na  to i przyorać . co o tym sądzicie ?

karol23    1

Posiałem dziś wapno granulowane Nordkalk AtriGran przed orką siewną przejchać jakimś gruberem czy od razu orać co byście doradzili. 

Wiadomość z agroFakt.pl

PATr    238

Posiałem dziś wapno granulowane Nordkalk AtriGran przed orką siewną przejchać jakimś gruberem czy od razu orać co byście doradzili. 

przy granulowanych to możesz od razu orać bo jego i tak jest mało, jak będziesz sypał kredę czy coś w tym rodzaju to dobrze jest przelecieć gruberem/talerzówką i wymieszać to z glebą na 10-15 cm a następnie zaorać, wtedy jest większa styczność z powierzchnią ziemi i wapno szybciej odkwasi glebę

PATr    238

ale przyśpieszy i to w dużym stopniu jak będzie wymieszane na warstwie 10 cm niż na 2 cm.. także zależy kto czego potrzebuje, jak na podtrzymanie ph to wystarczy zaorać

PATr    238

Nie rozumiesz, jak zaorzesz to ta warstwa rozrzuconego wapna będzie leżała 20-30 cm pod powierzchnią gruntu, i będzie wymieszana na poziomie max 2 cm, jak wymieszasz najpierw na 10 cm to jak zaorzesz to górne 10-20 cm będziesz miał czystej ziemi a następne 10 ziemi z wapnem...

mariuszd93    489

to  ty  nie  rozumiesz 

myślisz że  całośc  wierzchniej  warstwy,  w czasie  orki  trafia  na  sam  spód  bruzdy?  trafia  tam ze 30  % , część  wierzchniej  warstwy  po  zaoraniu jest na  głębokości mniej niż  10  cm 

mariuszd93    489

a jak to wyliczyłeś? źe w 30% zewnętrznej warstwy gleby będzie 90% wapna , które leźy właśnie na tej zewnętrznej warstwie?

mickas092    325

Jeśli orzesz ze ścinaczami to mniej więcej tak będzie bo sam tak orałem rok temu i kreda poszła głęboko. W tym roku owies miał tam problem z pobraniem tego wapna - im był większy tym żółte zanikały ale trwało to spory czas. Najlepiej moim zdaniem zaorać na zimę i wtedy rozsiać kredę - o ile chcemy szybko odkwasić. Po kupie kredy co leżała w tamtym roku na łące na pierwszy pokos trawa była 2x wyższa i geściejsza. 

Pawe60    0

W zakładzie wapienniczym trzusawica pod Kielcami na hałdzie leży jakiś odpad który można kupić jako mieszanke tlenkowo-węglanową  w cenie 40zł netto za 1t Zawartość CaO 50-70%.

Czy ktoś to stosował i czy warto to siać?

mariuszd93    489

Jeśli orzesz ze ścinaczami to mniej więcej tak będzie bo sam tak orałem rok temu i kreda poszła głęboko. W tym roku owies miał tam problem z pobraniem tego wapna - im był większy tym żółte zanikały ale trwało to spory czas. Najlepiej moim zdaniem zaorać na zimę i wtedy rozsiać kredę - o ile chcemy szybko odkwasić. Po kupie kredy co leżała w tamtym roku na łące na pierwszy pokos trawa była 2x wyższa i geściejsza. 

To że  trawa  była  wyższa  i gęściejsza - świadczy tylko o  tym, że  kreda jest  bardzo łatwo  dostępna,  nawet  bez mieszania .

To że  owies żółkł znaczy że  czegoś mu brakowało , najprawdopodobniej magnezu , z oraniem  kredy nie ma to nic  wspólnego 

Jak orzesz  ze  ścinaczami , warstwa  skiby którą  załamuje  ścinacz  trafia na  głębokość "+" "-" 10 cm  , spód  bruzdy  w momencie  spadania  skiby ze ścinacza jest już  zasypany , 

marko-kolo    220

zaoranie wapna po wysianiu to błąd 

można sobie na to pozwolić jak  się walnie kilka ton na ha 

nie bez powodu optymalnym  terminem na wapnowanie jest okres pożniwny bo wtedy można wymieszać go z glebą gruberem talerzówką czy nawet podorywką 

kreda bardzo dobrze się rozpuszcza i jest łatwo dostępna i dlatego nie powinna  trafić zbyt głęboko  

S-Piotr    48

Stosownie silnego wapna lub kredy,przedsiewnie to wielki błąd, ponieważ tylko wierzchnia warstwa gleby staje się "odkwaszona" a korzenie idąc w duł dostają "kwas".

damianzbr    987

Może nie tyle co przedsiewnie tylko słabo mieszając co w sumie się pokrywa, bo przedsiewnie znaczy właśnie słabo mieszając. Ale dotyczy to tylko działek mocno zakwaszonych, w takim przypadku wiadomo zależy nam na czasie, aby jak najszybciej daną powierzchnię doprowadzić do stanu użyteczności. Jeśli pH jest w okolicach 5,5 - 6 to można sypać na wierzch.

marko-kolo    220

Stosownie silnego wapna lub kredy,przedsiewnie to wielki błąd, ponieważ tylko wierzchnia warstwa gleby staje się "odkwaszona" a korzenie idąc w duł dostają "kwas".

to się nazywa ratowanie plonu a nie odkwaszanie  ;)

większym błędem jest sianie w '' kwas ''  

S-Piotr    48

To się raczej nazywa lenistwo 

Wapno należy dać na ściernisk  po uprzednim otrzymaniu wyników próbek , Tyle teoria 

Każdy robi jak uważa jak nie uważa to jego sprawa.

thor1984    7

No ale chyba wapno rozpuszczając się grawitacyjnie "idzie" do dołu więc chyba trochę rośliny z niego skorzystają. 

lukasz1995    39

Co myślicie,żeby po żniwach,przed podorywką sypnąć wapno granulowe,albo zrobić podorywkę,wysiać wapno i zabronować.Który sposób lepszy?

wieslaw16    46

Ja rozsiałem na skibę,potem kultywatorem zrobiłem i bronami dociążonymi oponami podwójnie zjeżdziłem aby dobrze wymieszać z ziemią i dobrze jest, teraz deszcz powoli rozpuszcza co powoduje przenikanie rozpuszczonego wapna głębiej tak robiłem w innych latach i jest bardzo dobrze i skutek widoczny jak zboże rośnie i potem w czasie żniw najlepiej widać efekty w zbiorach.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie