Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
ziomal_one    17

Zgodnie z przedmówcą. Kopalnia pod nosem, a kupujesz od pośredników? Cena lipa. 

Zgodnie z przedmówcą. Kopalnia pod nosem, a kupujesz od pośredników? Cena lipa. 

laryy123    12

Panowie mam kawałek gleby dokładnie z16 arów co pH jest 4 pH czy da doprowadzić do 6 pH w jednym roku chciałem użyć do tego 1 tonę na 16 arów kredy polcalc na jesień a wiosną poprawić jeszcze 200kg. Co otym myślicie czy macie inne sposoby na taki kwas

Wiadomość z agroFakt.pl

AleksanderX    142

tak około 3 ton kredy na ha podniesie pH o 1 a by podnieść o 2 to 6 ton na ha a na 0,16 to sam policz Dawki są orientacyjne i zależą od wielu czynników np. ilość opadów,kategoria gleby,intensywniśc wymieszania ,nawożenie organiczne itd

Edytowano przez AleksanderX

ziomal_one    17

Kolego, dodatkowo nie ma sensu dzielić dawki kredy. Nie da się nią "przewapnować" gleby.

1t/0,16 ha to dawka 6,25 t/ha

1,2t/0,16 ha to dawka 7,5 t/ha

Edytowano przez ziomal_one

knoro93    171

Nie są zalecane większe dawki kredt niż 3-4 tony. Fakt kreda nie przewapnujesz tak jak tlenkiem ale kreda to tez wapno które wywołuje gwałtowne zmiany w glebie między innymi hamuje pobieranie mikro dlatego w pierwszym roku po wapnowaniu należy pamiętać o intensywnym dokarmianiu dolistnym. Dużej jednorazowej dawki kredy nie wymieszasz z gleba tak jak dwie po trochę to drugi powód. Ogólnie to bym polecil dwie dawki po tę 3-4 tony.
Do Alexander nie gadaj głupot ze za rok podniesiesz pH o dwa punkty bo nie jednego rozsmieszyles tym postem. Wgl dużo dajesz rad a się nie znasz ogarnij się trochę.

icek1    178

Idz do szkoły i się dokształć bo piszesz głupoty

Edytowano przez icek1

knoro93    171

Ty za to swoim postem wniosłeś dużo więcej niż ja. Przestan pieprszyć durnoty bo tylko tyle umiesz sądząc po Twoim poście a napisz coś sensownego jeśli się nie zgadzasz z kogoś postem i uzasadnij. Kształce się cały czas jakbyś chciał wiedzieć pochwal się może swoim wykształceniem na forum jak taki kozak jesteś.

Taurus83    95

wczoraj wymieszałem NPK  z ziemią i pole czeka na siew pszenicy. chciałem przed wjazdem siewnikiem rozsiać kredę granulowaną. pole uprawione płytko tzn na jakieś 12-15 cm talerzówką. czy mogę posiać to wapno teraz ? kiedyś jak brałem kredę u innego sprzedawcy to mówił że trzeba odczekać 3  tygodnie  między NPK a kredą. ten sprzedawca twierdzi że nie ma takiej potrzeby

Agrest    701

Niby jest to wiedza powszechnie znana, tylko tak na chłopski rozum  to jaka jest szansa, że granula kredy spotka się z granulą Npk, zważywszy że ta druga została już przemieszana z glebą na różnej głębokości profilu. Dodatkowo dochodzi dotkliwa susza - a więc marne szanse, że przez te kilka tygodni nawozy się rozpuszczą i spenetrują profil glebowy.

Ogólnie ja bym raczej posiał.

dwojakowski    1

Niby jest to wiedza powszechnie znana, tylko tak na chłopski rozum  to jaka jest szansa, że granula kredy spotka się z granulą Npk, zważywszy że ta druga została już przemieszana z glebą na różnej głębokości profilu. Dodatkowo dochodzi dotkliwa susza - a więc marne szanse, że przez te kilka tygodni nawozy się rozpuszczą i spenetrują profil glebowy.

Ogólnie ja bym raczej posiał.

A jak są  też nawozy NPK które w składzie zawierają i wapno i siarkę i magnes też fosfor się uwstecznia

szczypka    96

dziś dostałem wyniki badań gleby nowej dzierżawy zalecane 5 t wapna w czystym składniku i tak się zastanawiam na raz chyba niema sensu sypać takiej dawki? lepiej to podzielić na 2 dawki jedną teraz przed orką a drugą wiosną przed siewem?jak myślicie 

damianzbr    1032

szczypka zdecydowanie lepiej w dwóch dawkach ze względu na lepsze wymieszanie.

dwojakowski to już jest troszeczkę wyższa szkoła jazdy aby wszystko ogarnąć z tą chemią, ale tak pokrótce, fosfor uwsteczniony z wapniem będzie szybciej / łatwiej dostępny dla roślin niż fosfor uwsteczniony z glinem którego mamy nadmiar gdy jest gleba zakwaszona.

Coś w rodzaju na przykładzie kulturysty, tłuszcz ogranicza pobieranie białka, ale dieta tego kulturysty z samego białka i węglowodanów byłaby bez sensu, trochę tłuszczu też musi być który jak wcześniej napisałem źle wpływa na przyswajalność białka które jest głównym budulcem tej jego muskulatury.

Najlepiej to osiągnąć idealne warunki w glebie i wtedy nie trzeba się o nic martwić. Tyle fosforu i wapnia aby starczyło na uwstecznianie, na obecne potrzeby rośliny, na wymywanie i to wszystko oczywiście w odpowiednich proporcjach w stosunku do innych pierwiastków... eh marzenie.

czesio1612    7

Panowie dotarło dziś do mnie wapno( węglan wapnia odmiana 04), ale strasznie zbrylone i nie wiem jak się za nie zabrać czy czekać,  aż trochę przeschnie czy może poczekać na jakiś deszczyk bo nie wiem kiedy te bryły lepiej się rozbiją. Może podpowie ktoś z własnego doświadczenia bo ja pierwszy raz dopiero zakupiłem wapno luzem i taki mam dylemat. Zdjęcie niedługo w galerii

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez piotrek10
      Stosujecie tego typu środki? Czytałem ostatnio kilka artykułów na temat ich działania; piszą ładnie ale jak jest w rzeczywistości...Zastanawiam się, czy nie zastosować któregoś w uprawie fasoli na suche ziarno, gdzie przyrost plonu choćby o 2-3 q byłby uzasadniony ekonomicznie do zastosowania takiego środka, podobnie w uprawie rzepaku, bo w pszenicy przy obecnych cenach to raczej nie ma sensu pakować się w dodatkowe koszta. Jeśli ktoś je stosuje lub ma wiedzę o ich działaniu to może rozjaśni temat i napisze jak to wygląda w praktyce i czy warto je stosować.
    • Przez KamilJJ
      Stosował ktoś  preparat z tytułu, bądź inny preparat  który zawiera w sobie formononetin?  Jakie były efekty stosowania? 
    • Przez morganix
      Chciałbym umeliorować pole i mam pytanie odnośnie węży, czy warto kupić węże droższe w oplocie z włókna czy same tylko z tworzywa?

https://www.olx.pl/oferta/rura-drenarska-fi-100-w-oplocie-otulina-melioracyjny-odwodnienie-CID628-ID5T2Dn.html#dfc092b93d

https://www.olx.pl/oferta/rura-drenarska-fi-100-dren-drenazowa-melioracyjna-najlepsza-jakosc-CID628-IDjUIYX.html#dfc092b93d