Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
damianzbr    992

Siedlce ponoć się kopią ciągnikami w polu a mówisz że mielnik suchy. To dobrze bo po niedzieli myślałem zamówić parę ton, z tym zamiarem noszę się już od sierpnia ale każdy gadał że mokre i tak czekam i czekam.

A z której kopalni bo ponoć mielnik (OMYA) od nie dawna ma drugą kopalnię pod Bugiem, gdzieś w okolicach Łosic, To z której takie suche?

damianzbr    992

No to już bliżej Siedlec oby tam nie pływało. Bo dla mnie tańszy transport byłby z koszelówki.

Wiadomość z agroFakt.pl

kr9292    71

Czy wg was lepiej jest zapłacić 120 zł\t nordkalka czy nie warto przepłacać i kupić wapno z mielnika 95 zł\t. 

damianzbr    992

Nie wiem co to za wapno nordkalk, ale mielnik to jedno z najlepszych wapn w Polsce, do tego mówisz że taniej cię wyjdzie więc bierz kredę z mielnika.

Chyba że to na jakieś podtrzymanie pH to nie wiem co ci powiedzieć, ale jak straszny kwas to mielnik a za rok popraw magnezowym.

mariuszd93    489

Siedlce ponoć się kopią ciągnikami w polu a mówisz że mielnik suchy. To dobrze bo po niedzieli myślałem zamówić parę ton, z tym zamiarem noszę się już od sierpnia ale każdy gadał że mokre i tak czekam i czekam.

A z której kopalni bo ponoć mielnik (OMYA) od nie dawna ma drugą kopalnię pod Bugiem, gdzieś w okolicach Łosic, To z której takie suche?

Drugą kopalnie ma w Koszelówce

w  Starej Kornicy  dokładnie , kupowałem  kilka  tyg  temu  [poczatek sierpnia] i było  suche .

zgadza się to  ta  sama  grupa . 

Edytowano przez mariuszd93

Wiecie jaka jest cena w zakładzie za mielnicką kredę bądź z tej Koszelówki? W tym roku brałem z morawicy w następnym pewnie którąś z tych kred i radkowit premium

icek1    178

o kopalni mielnik dostawa była w piątek a z tej drugiej nie polecam bo przywieźli mi poprzednio/biąła glinę/

karol091193    93

do mnie tak jak do kolegi mariuszd93 przywieźli 2 łódki z Kornicy i z wyglądu byłem bardzo zadowolony. Gorzej było z rozsianiem jak w powietrzu była wilgoć. Strasznie ją wchłaniało i przy załadunku na rozsiewacz trzeba było pryzmę za każdym razem zakrywać o odkrywać.

Panowie powiedzcie mi coś o tym niby wapnie: http://olx.pl/oferta/wapno-nawoz-ktory-podnosi-ph-innowacyjnosc-dziala-jak-wapno-CID757-IDfcrmP.html#302f5d4f79

Dziś w Szepietowie na dniu kukurydzy był facet który sprzedaje to niby cudo. Trochę się z nim zacząłem kłócić że nabijają ludzi w butelkę. Zaczeliśmy trochę dyskutować. Myślał że nic nie wiem i trochę go przytkało jak się go spytałem jakim cudem jego tona(700zł) odkwasi w ten sam sposób ziemię przy dawce 4 ton kredy mielnickiej(520zł-koszt kredy(400zł+wapnowania). W każdym razie jak ja odeszłem to i ludzi się mnie zrobiło na stoisku :lol:

sznajdik    131

do mnie tak jak do kolegi mariuszd93 przywieźli 2 łódki z Kornicy i z wyglądu byłem bardzo zadowolony. Gorzej było z rozsianiem jak w powietrzu była wilgoć. Strasznie ją wchłaniało i przy załadunku na rozsiewacz trzeba było pryzmę za każdym razem zakrywać o odkrywać.

Panowie powiedzcie mi coś o tym niby wapnie: http://olx.pl/oferta/wapno-nawoz-ktory-podnosi-ph-innowacyjnosc-dziala-jak-wapno-CID757-IDfcrmP.html#302f5d4f79

Dziś w Szepietowie na dniu kukurydzy był facet który sprzedaje to niby cudo. Trochę się z nim zacząłem kłócić że nabijają ludzi w butelkę. Zaczeliśmy trochę dyskutować. Myślał że nic nie wiem i trochę go przytkało jak się go spytałem jakim cudem jego tona(700zł) odkwasi w ten sam sposób ziemię przy dawce 4 ton kredy mielnickiej(520zł-koszt kredy(400zł+wapnowania). W każdym razie jak ja odeszłem to i ludzi się mnie zrobiło na stoisku :lol:

Mi też pokazywał ten swój test z kubeczkami i jakoś słabo wierzyłem w ten efekt, a ta kreda którą miał w torebce to mu mówię że to chyba skała kruszona a nie kreda chyba jakaś pomyłka

karol091193    93

bo to była kruszona skała, albo wapno węglanowe prawdopodobnie przesortowane przez sita i zostałą frakcjia >2mm a pył został odsiany.

szczypka    59

mogli byście mi tak w skrócie wyjaśnili różnice pomiędzy kredą a wapnem nawozowym 

ja zawsze sypie wapno magnezowe z siewierza 

raz sypałem kredę z pobliskiego zakładu kredowego i jakoś różnicy nie zauważyłem 

lukbold    412

a Ph zmierzyłeś przynajmniej? Co siejesz? bo dajmy na to  w owsie czy np ziemniakach kwas nie przeszkadza

Agrest    409

Może ja spróbuję  -jeśli źle to ktoś mnie poprawi  :D

Wapna nawozowe to kruszone skały wapienne. Ich pokłady tworzyły się w różnych okresach geologicznych - np jura i kreda. Kreda jest stosunkowo najmłodszym okresem i wapienie z tego okresu są najmiększe i najlepiej przyswajalne z najwyższą reaktywnością (np Mielnik)

Większość kopalni kieleckich to pokłady jurajskie czyli starsze i dużo bardziej skamieniałe, a więc mniej reaktywne. To one są najczęściej określane mianem wapna nawozowego. Ich reaktywność może być znacznie podniesiona poprzez zmielenie (ziarna mierzone w mikronach). A więc wartościowe są w formie pyłu. Tu często spotyka się w obrocie nazwę kreda pastewna (np. kiedyś była w sprzedaży z Bukowej).

Najstarsze pokłady wapieni to dolomity zawierające magnez ( też dużo kopalni w okolicy Kielc, np Miedziana Góra, Radkowice, Laskowa. Te przez wielu doradców  uważane są jako idealne materiały na podniesienie poziomu gruntu, a nie pH. Ale tu też istnieje istotna zależność pomiędzy stopniem zmielenia, a reaktywnością ( np Radkowit premium).

Osobiście uważam, że nazwa kreda powinna być zastrzeżona dla pokładów kredowych.

czesio1612    5

Panowie a zamawiał ktoś wapno ze strony wapno.nawozowe.pl Pierwsze raz będę zamawiał wapno i nie wiem czy szukać pośredników w okolicy czy zamówić stamtąd? Jestem z mazowsza więc i cena nie mała

szczypka    59

czyli teoretycznie lepiej stosować kredę?

moim zdaniem omijaj pośredników po co im kasę nabijać mi pośrednik zaoferował wapno z siewierza za 75zł za tone +transport zadzwoniłem na kopalnie i mi przywieźli na pole za 62zł brutto z dostawą (104 tony)

Agrest    409

Tak - najlepsza jest kreda ale z pokładów kredowych, a nie coś co sprzedawca nazwał kredą. Trzeba mieć świadomość co się kupuje i dobrze dopytać sprzedającego. Jeśli gubi się w odpowiedziach na pytania to go olać zwłaszcza gdy cena za towar  jest wysoka.

Ja np świadomie zamówiłem wapno z Morawicy, choć wiem, że są to pokłady jurajskie i jest to ktuszonka. Ale pola mam w miarę regularnie wapnowane i mogę sobie pozwolić na zastosowanie kruszonki 0-2mm za 55 zł/t. Zawsze będzie coś frakcji pyłu który zadziała szybko i będzie na bieżąco zaspokajał potrzeby nawozowe. Choć przy ostatnich suchych latach nawet działanie frakcji pyłu jest pod znakiem zapytania.

Tylko w ..uja robią mnie z terminem - już tydzień spóźnienia mają.

lukbold    412

A ja miał z Siewierza od pośrednika za 55zl więc jak to z tymi pośrednikami? w lipcu żeby kupione

szczypka    59

to daj namiar do swojego pośrednika

w styczniu planuję kupić następną partię na swoje grunty już dotację wykorzystałem w przyszłym roku na dzierżawy się postaram 

lukbold    412

agroenergetyk z Opola... heh a też myślałem że pośrednik tylko kasę trzepie a widać cenę też potrafi wynegocjować... weglanowe też mieli w podobnej cenie ale nie wiem skąd.... tak na marginesie: do Siewierza tylko 50km

Edytowano przez lukbold

szczypka    59

w woj śląskim jest dotacja do wapnowania gleb zwracają 50% kosztów zakupu wapna załatwia się to przez śląską izbę rolniczą 

ja do siewierza mam ok 75 km 

Edytowano przez szczypka

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?