Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
farmer1973    12

Przy tak małym odstępie czasu od wapnowania do siewu to tylko kreda. Ogólnie nie powinno się wapnować bezpośrednio pod rzepak, a pod przedplon; ale takie małe, interwencyjne dawki - owszem, czemu nie. 

Nie zgodzę się, naukowe głowy mówią że pod rzepak powinno się wapnować bezpośrednio przed siewem wapnem tlenkowym.Jak znajdę ten artykuł to wrzucę cytat.

damianzbr    972

Jak to jest z pobieraniem próbek glebowych do badania. Chcę jutro(niedziela) polatać po polach i pobrać próbki glebowe, tylko że nie mogę ich oddać do badania w poniedziałek tylko dopiero we wtorek. Czy to nie spowoduje zakłamania wyników itp.? Próbki będą trzymane w słoikach oczywiście zamknięte będą tylko na czas transportu a w poniedziałek będą trzymane w ciemnym pomieszczeniu. Moim zdaniem nic nie powinno się stać, ale chcę mieć pewność

Możesz tak bez obaw zrobić. Kilka moich próbek jeździ od wtorku w bagażniku. I jak się da to pewnie w środę jeszcze z kilku działek pobiorę i czwartek dopiero będę wiózł.

Taka rada, ze słoikami będzie sporo zachodu a i po jakimś occie mogą być. Ja zawsze kupuję w sklepie ze 20 reklamówek po 10gr. i tam ładuję ziemię, zawiązuję i sobie stoi w plastikowej skrzynce co chleb albo mięso się wozi. A do środka do tych reklamówek z próbkami wkładam kartki z numerami włożone w woreczek śniadaniowy.

Gdybyś chciał badać na N to musisz jak najszybciej zawieźć i najlepiej chłodzić. A przede wszystkim szczelnie zamknąć w worku foliowym.

Wiadomość z agroFakt.pl

poderwa    4

machtomi nie zawracaj sobie gitary tym g... .

Ja kupilem badam jedna dzialke kolor zolty druga to samo 3 to samo wlewam sam plyn bez ziemi kolor tez zolty czyli zawsze i wszedzie ph 6 nawet bez gleby:D 

kupilem w agrotechniku ta zabawke i za 2 dni pobralem glebe laska i do stacji koszt niecale 14zł za probke takze zadne pieniadze a wynik pewny i do tego masz fosfor potas itd.

Widocznie miałeś zły płyn,bo płyn nie jest żółty !

ziomal_one    17

Nie zgodzę się, naukowe głowy mówią że pod rzepak powinno się wapnować bezpośrednio przed siewem wapnem tlenkowym.Jak znajdę ten artykuł to wrzucę cytat.

Czekam. Na nawozy.eu podano, żeby wapnować pod przedplon. Domyślam się, że chodzi o odkwaszanie (zazwyczaj dużymi dawkami), co prowadzi do ograniczenia pobierania mikroelementów młodym roślinom rzepaku.

Z kolei zastosowanie małych dawek tlenku wapnia (zgaduję, że dużo poniżej 500kg CaO), zabezpiecza dostępność wapnia roślinom, a forma (CaO) że rośliny zdążą z niej skorzystać. Z tego samego względu skłoniłem kolegę do kredy, a sam fakt lokalizacji wapnowania w zmianowaniu - dodałem jako ciekawostkę.

Pozdrawiam.

Tomek90    190

Na tlenkowe trzeba mieć jeszcze sporo wilgoci, której w tamtym roku akurat było mało.

Zawsze staram się pod przedplon nie ważne jakie wapno i efekty raczej ba napewno lepsze niż przed siewem powiedzmy rapsu. 

Mateusz1q    24

Tomek90, ale ziomal_one mówił o stosowaniu tlenkowego tylko jako uzupełnienie zapotrzebowania rośliny a nie odkwaszanie gleby. Wtedy dawki ok 300kg CaO nie zrobia krzywdy nawet przy suchym roku ;)

ziomal_one    17

Ja w tym roku lecę z gipsem pod rzepak i gorczycę na poplon. Rozpuszczalne w wodzie i łagodne dla życia biologicznego. 

farmer1973    12

Ja w tym roku lecę z gipsem pod rzepak i gorczycę na poplon. Rozpuszczalne w wodzie i łagodne dla życia biologicznego. 

Gips, ale ilu wodny ?

Pawel29    4

Słuchajcie dzwoniłem do Mielnika dowiedzieć się o cenę ich wapna a przede wszystkim o wilgotność i tam pani powiedziała że ma około 18%. Czy to jest dużo jak na te wapno i czy przy takiej wilgotności da się je rozsiewać piastem?

Alio    61

Ja dziś uruchamiam PH-metr od Darmińskiego. Twierdzą że bardzo dokładny. Ma ktoś jakieś opinie o tym? Porobię punktowe próby na polu żeby precyzyjniej dawkować wapno. Kupiłem 2 auta węglanowego z kopalin Morawica 1800 zł/26 ton ok 150 km od kopalni. Miałem tańsze ferty z innych kopalni ale to wapno wizualnie wygląda ładnie. 

Pawel1296    0

Witam. Chciałbym rozsiać wapno węglanowo-magnezowe (CaO36%-Mg18%) w ilości 5.5 t/ha, po wykopaniu ziemniaków i zaorać. Po jakim czasie siać pszenicę ozimą? Czy można zastosować jakiś nawóz przedsiewnie?

Cris90    2

Witam. Jestem właśnie po żniwach i przygotowuję się do uprawy pożniwnej. Chciałbym jednak nakarmić moją ziemię wapnem. Ze względu na to, że posiadam zwykly lejek do nawozów wybralem wapno granulowane. Chciałbym aby ktoś podpowiedział mi jakiej firmy i jakie będzie dobre, jakaś dawkę stosować na ha i czy rozsiac przed oraniem czy przed uprawa przedsiewna? Na 2,5 ha bedzie pszenica ozima a na 2 ha jęczmień jary. Pole było wapnowane 3 lata wstecz ale zwykłym wapnem. Z gory dziękuję za pomoc.

przemo89    6

Jak 3 lata temu było wapnowane to może odpuść sobie ten granulat i odłóż te pieniądze na jakiegoś RCW, za rok posypiesz sypkie.

farmer1973    12

Nie wiem jak z nawozem, ale możesz od razu siać pszenicę.Dolomit czyli mielony kamień z odległej epoki nie będzie miał na pewno negatywnego wpływu na kiełkowanie

mariuszzz    14

chodzi mi o te wapno magnezowe co sporo osób z niego korzysta, ono jest z Barcina tak ? 

Jeśli tak no to blisko Kruszwicy faktycznie

Radkowity są z Radkowic koło Kielc.

Z Barcina są Kujawity:)

lukbold    397

yyyy a to pod ziemniaki wapno się daje? a jeśli już to najsłabsze i najwolniej działające z możliwych

kadore    8

Koledzy kilka dni temu wysypalem na pole pod rzepak krede nawozową z dwikóz i pytanie czy mogę dać jeszcze obornik czy to sie bedzie gryzlo ze sobą?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się