Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Wapnowanie
Matey    427

ogólnie jestem w szoku, te wapna po 91-96 zł to transportują do mnie kilkanaście km, a cena wg mnie zbyt wysoka

TheBociek1996    515

ale te wapno to idzie z kopalni najbliższej czy przez pośredników? Lubuskie i reszta zachodnich i południowych województw ma gorzej z tymi wapieniami bo kopalni nie ma za wiele albo w ogóle i być może stąd ta cena.
Z resztą ogólnie nie wiem jak to do końca jest czy przypadkiem niektóre kopalnie nie mają różnych cenników dla danego powiatu/województwa.

jaro86    5

To pośrednicy was tak robią. Weź sobie tel. do którejś kopalni i zapytaj o cenę. Zobacz ile masz od kopalni km. Policz ok 2,5zł/km (cenę transportu jeszcze można sprawdzić, bo pewności nie mam) transportu i ci wyjdzie ile powinieneś zapłacić. Firma transportowe często biorą różne stawki w zależności o powiatu.

Wiadomość z agroFakt.pl

Jeśli kogoś interesuje okolice Śniadowa:

Wapno Morawica - 92zł brutto

Radkowit Premium - 96zł brutto 

Takie ceny usłyszałem wezmę Morawicę i może wiosną Radkowit zobaczę jak z funduszem.

karol091193    85

o ile cena wapna z Morawicy jest fajna, to o ten radkowit premium to cena chyba w kopalni, bo sporo za tanio , przynajmniej tak mi się wydaje

Szymi40    370

Wsadź   teściową   na rozsiewacz   z  kijem  i niech  dzióbie  to  rozsiejesz  -tak to się  zawiesza.  

Agrest    347

Jak teściowa  się o rucha - ups ! znaczy o rusza tym kijem, to jej głupie myśli do głowy przyjdą. I kłopot będzie jak zięć "stanie" na wysokości zadania, a jak nie stanie to też bryndza, bo w końcu jaka matka taka córka i teściowa stwierdzi, że dla hektarów jej córkę pojmał, a nie z miłości :D

KlimekPL    121

A co myślicie o sianiu pylistego kosem? Innego sprzętu nie posiadam a również zależy mi na wapnowaniu.

Jeśli kogoś interesuje okolice Śniadowa:

Wapno Morawica - 92zł brutto

Radkowit Premium - 96zł brutto 

Takie ceny usłyszałem wezmę Morawicę i może wiosną Radkowit zobaczę jak z funduszem.

Niezła cena za Morawicę, ja jestem spod Radzymina czyli mam parę ładnych kilometrów bliżej do Morawicy więc pewnie się zdecyduję od nich wziąć. Na ich stronie wyczytałem, że mają też wapno workowane ciekawe jaka cena w takiej formie.

Edytowano przez KlimekPL

milanreal1    290

Jak wyobrażasz sobie wysiew 5t wapna kosem? 20 kursów żeby 1 ha obrobić. Już szybciej załadować wapno na przyczepę i rozrzut łopatą.

KlimekPL    121

Nie mam wielu hektarów do obrobienia więc dałbym radę się przemordować ten jeden czy dwa dni. Chodzi mi o to czy technicznie taki kos da rade, tzn czy wypchnie i rozrzuci takie wapno. Jakbym chociaż miał od kogo pożyczyć lepszy sprzęt to bym się nie zastanawiał.

Chciałbym mieć takiego Piasta do wapna ale taka inwestycja jeszcze nie teraz.

Szymi40    370

Nie mam wielu hektarów do obrobienia więc dałbym radę się przemordować ten jeden czy dwa dni. Chodzi mi o to czy technicznie taki kos da rade, tzn czy wypchnie i rozrzuci takie wapno. Jakbym chociaż miał od kogo pożyczyć lepszy sprzęt to bym się nie zastanawiał.

Chciałbym mieć takiego Piasta do wapna ale taka inwestycja jeszcze nie teraz.

Właśnie  jestem w  trakcie  siania   wapna  kosem -   idzie  ładnie  tylko  wolno   ale do  zimy  daleko.  ;)

tracker    56

Jak suche to pójdzie KOSem, ale jak wilgotne raczej nie, chyba że ktos z kijem będzie cały czas na rozsiewaczu dłubał.

damianzbr    976

Ja też kiedyś wysiałem całą patelnię wapna z węglanowego magnezowego kosem. Trzeba było cały czas szpadlem szturchać, deska na górę siada się tam i ogień.

koczas    53

Wujek kupił takie coś, wziąłem z ciekawości to na działkę przebadaną oficjalnie, gdzie pH wynosiło 6,99, i faktycznie pomiar się zgadzał bo barwa była na 7-mkę. Tam gdzie było kwaśno to po prostu zabarwione na czerwono, niezależnie czy według badań było to 5,8, czy u niego przez miedzę gdzie wapna nigdy nie było i pewnie w okolicach 4,5 tam jest. Ogólnie myślę, że nie jest to złe aby sprawdzić tak na szybko, ale koszt badania w stacji nie jest przecież duży a dodatkowo wiesz dokładnie co zrobić potem.

jan34533    16

Praktykuje ktoś pomiar pH za pomocą płynu Helliga i porównywanie koloru ze skalą?

Uda mi się określić w miarę dokładnie pH na kilku działkach?

http://allegro.pl/kwasomierz-glebowy-ceramiczny-z-plynem-helliga-i6377853858.html

nie zawracaj sobie tym badziewiem głowy

nie uda się nawet niedokładnie

Edytowano przez jan34533

piotr30piotr    64

jak sialiśmy kosem kilka lat temu to ładowaliśmy przyczepę wapna tylna burta opuszczona na łańcuchach , kos podczepiony do przyczepy , dwie osoby do łopaty i jazda 

zetorr6441    25

machtomi nie zawracaj sobie gitary tym g... .

Ja kupilem badam jedna dzialke kolor zolty druga to samo 3 to samo wlewam sam plyn bez ziemi kolor tez zolty czyli zawsze i wszedzie ph 6 nawet bez gleby:D 

kupilem w agrotechniku ta zabawke i za 2 dni pobralem glebe laska i do stacji koszt niecale 14zł za probke takze zadne pieniadze a wynik pewny i do tego masz fosfor potas itd.

lukbold    397

ja też za każdym razem miałem żółty odczyn ale coś czuje że była to wina wilgotnej gleby... po prostu woda w niej zawarta będzie miała odczyn obojętny i temu to zakłamanie.... pewny tego nie jestem ale jeszcze na suchej spróbuje 

karol091193    85

Jak to jest z pobieraniem próbek glebowych do badania. Chcę jutro(niedziela) polatać po polach i pobrać próbki glebowe, tylko że nie mogę ich oddać do badania w poniedziałek tylko dopiero we wtorek. Czy to nie spowoduje zakłamania wyników itp.? Próbki będą trzymane w słoikach oczywiście zamknięte będą tylko na czas transportu a w poniedziałek będą trzymane w ciemnym pomieszczeniu. Moim zdaniem nic nie powinno się stać, ale chcę mieć pewność

Jano7711    14

Co będzie lepsze pod rzepak? PH około 5.5, tona kredy czy dwie zwykłego wapna z Morawicy? I jeszcze jedno, ile czekacie na wyniki analizy gleby?

ziomal_one    17

Przy tak małym odstępie czasu od wapnowania do siewu to tylko kreda. Ogólnie nie powinno się wapnować bezpośrednio pod rzepak, a pod przedplon; ale takie małe, interwencyjne dawki - owszem, czemu nie. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się