Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
pola
Huberto89    34

Z tego co tam piszą to magnez faktycznie w postaci kizerytu można podać( ale moim zdaniem tylko żeby zaspokoić potrzeby rośliny)

bo pognieść jego ilość w glebie dość drogo by to wyniosło. Najtańszy sposób żeby podnieść Mg w glebie to właśnie sianie wapna magnezowego.

Michal673    3

To jak wkoncu jest z tym działaniem wapna z Morawicy działa w pierwszym roku cokolwiek czy dopiero w kolejnych latach ? Ma ktoś jakieś pewne info ? Bo jak nie działa wogole to do d*py z taką robota jak mam kwaśne gleby ale jak działa chociażby w 20 procentach to zawsze coś. Kredy z Mielnika nie chce mi się brać bo na pewno od groma wody będzie a za wodę to już wystarczy ze wodociągom place.

Reaktywność tego wapna według producenta wynosi 93% także na pewno to wapno działa. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to kreda i w pierwszym roku nie podniesie ph o jeden punkt, ale na pewno ta najdrobniejsza frakcja w pierwszym roku będzie już ,,odkwaszała". Jest też pewna frakcja która dopiero po pewnym czasie zacznie działać bo jest stosunkowo grubsza ale to przecież o to chodzi, żeby rozłożyć ten proces w czasie. To jest moja własna opinie na temat tego wapna bo stosowałem je w ubiegłym roku. W tym roku mam już zamówiony samochód Radkowit-u Premium.

Wiadomość z agroFakt.pl

knoro93    167

To co napisałeś to i sam wiem. Tylko jak mam ph na poziomie nie całe 5 to na cholere mi rozkładanie działania wapna w czasie. Mi trzeba z 30 proc w tym roku i kolejnych latach zeby co roku odkwaszało a nie za 4 czy 5 lat. Wszystko by było proste zeby nie padało tyle deszczu i wapno w Mielniku było suche a tak przywioza patelnie wody i rób z tym co chcesz za 2,5 koła. 
Naprawde nikt nie wie ile w poszczególne wapno działa w pierwszym roku? A jak jest z tym radkowit albo kujawit?

wilhelm    401

Jak zależy Ci na szybkim i pewnym podniesieniu ph, to dawaj tlenek. W mojej okolicy tylko to wapno jest stosowane. Wszelkie węglany tylko przeorujesz co roku, raz płycej raz głębiej, a ph podnosi się tak jakby mu sie nie chciało..

farmer1973    12

Z tego co jest napisane tutaj: http://polcalc.pl/pytania-opinie/

wynika, że nie warto brać wapna magnezowego i że lepiej magnez wprowadzać w osobnych nawozach mineralnych. Więcej info w linku.

Wierutna bzdura !!

tlenek magnezu ma o 40% większą siłę zobojętniającą niż tlenek wapnia (1 t MgO powoduje taki sam efekt odkwaszający w glebie jak 1,4 t CaO).

KlimekPL    123

A co powiesz w takim razie o dolomitach? W linku co podałem, również bardzo krytycznie odnoszą się do tego rodzaju wapna twierdząc iż w ogóle nie jest skuteczne i prawie nie posiada właściwości odkwaszajacych.

Sam nigdy nie stosowałem wapna i planuję sie przyłożyć do tego w tym roku. Jutro zawożę próbki do OSCHR. Poznam zasobnosć i pH gleby ale jakie wapno wybrać? Granulat jest drogi ale nie mam po prostu sprzętu aby wysiewać pyliste. Dlatego wolę kupić poworkowane, które wsypię sobie spokojnie do kosa i rozsieje. Pytanie tylko, jak droga będzie taka impreza? W dodatku szukam takiego wapna, które zadziała dość szybko, bo niemal wszystkie pola to dzierżawy a dzierżawy jak wiadomo to rzecz nie pewna, w tym roku uprawiasz w następnym powiedzą, abyś schodził z pola. Dlatego preparaty działające po kilku latach mnie raczej nie interesują.

ziomal_one    17

Każdy swoje chwali, byłe pieniądz się kręcił. Polcalc w detalu po 450zł za 1 tonę. Za tyle masz 10 ton "słabszego" wapna loco kopalnia. Chyba nie muszę nikomu sugerować co sprawdzi się na dłuższą metę. 

Są i tacy co wychwalają granulowane wniebogłosy. W tym wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. 

Ostatnio widziałem koszelowskie w tonowych bigach po 230zł/t loco producent przy całym aucie. 

Wapniak Jurajski luzem 120 zł/t, bb 190zł/t loco producent

Edytowano przez ziomal_one

danielhaker    823

Panowie, a czy konieczne jest mieszanie kredy z ziemią po rozsianiu?

W 2013 wapnowałem kredą wziętą luzem, ale pojedyncze bryłki kredy jeszcze wiosną leżały. Częściowo może przez to, że po przywiezieniu poszła ulewa i na pryzmie zrobiła się skorupa, a talerz rcw nie rozdrobni tego idealnie.

Ktoś tu na forum jakiś czas temu pisał, że myśli o rozsianiu jesienią po orce, a wiosną wymieszaniu agregatem przy uprawie. Przez te kilka mokrych miesięcy woda skutecznie rozpuściłaby wszystkie granulki.

Miałoby to sens?

damianzbr    987

Daniel, przy kredzie która sama w sobie od wilgoci się zgranulowała ma to jak największy sens.

knoro93 nie wiem ile ty potrzebujesz tego wapna, ale na twoim miejscu ja zrobił bym tak:

Albo bym zamówił patelnię kredy i jeśli była by lipa, czyli zbyt wilgotna, odpuścił bym sobie (ja potrzebuję na ten sezon minimum 100t wapna)

albo bierz ten radkowit premium, dobre wapno, odkwasza i ma Mg w sobie wiem bo stosowałem.

Panowie a jakie wapno będzie najskuteczniejsze na gleby 4-5-6 kl najlepiej jak to wapno będzie działać już w pierwszym roku bo ph na 3 ha dzierżawy mam tragiczne ile mam dac tego wapna na ha ??
Jeszcze takie pytanie czy ma ktoś jakiś kontakt do kogoś kto wozi takie wapno po Podkarpaciu ??

wilhelm    401

Bierz k**wa tlenek! W przeciwnym raziaAe w nieskończoność będziesz "kasprował" może to, a może jednak lepiej tamto... W stosunku "cena - efekt odkwaszania" nie ma korzystniejszej opcji. Przerabialem te wszystkie weglany, granulaty, i jedynie tlenek daje szybki i widoczny efekt..

Tomek90    196

A co powiesz o tlenku stosowanym na dosłowny piach, 6 klasa?

Skasuje ci pruchnice ktorej i tak masz znikome ilosci?

mariuszzz    14

Z tego co jest napisane tutaj: http://polcalc.pl/pytania-opinie/

wynika, że nie warto brać wapna magnezowego i że lepiej magnez wprowadzać w osobnych nawozach mineralnych. Więcej info w linku.

To się nazywa czarny PR:)

Akurat Polcalc nie produkuje wapna magnezowego więc oczernia konkurencję ile się da. W sumie trochę się dziwię, że sie nie boją bo za teksty "wapno magnezowe nie działa" producenci dobrego magnezowego spokojnie mogliby iść do sądu z Polcakiem.

Polcalc jak na polskich producentów to faktycznie niezły granulat ale jednak jesli kosztuje ok 500 zł/t to nic dziwnego ze wypisują bzdury o innych wapnach zeby tylko sprzedać swoje. Liczy sie czysty składnik CaO a tego w Polcacu jest ok 50%. Czyli dokładnie tyle co w Morawicy, nordkalku, Kujawicie itd. Więc jak ktoś ma do wyboru wapno po ok 30 zł i po ok 500 to samo ale zgranulowane to rachunek ekonomiczny jest prosty...Granulaty nie są lepsze, mocniejsze, itd bo wapna nie da się "skoncentrować" . Jak masz kwasną glebę i wyliczoną dawkę np 2 t CaO, to musisz dać 4 tony wapna 50-procentowego i kropka. Tylko za granulat wybulisz 2000 zł a za to samo w luzie pewnie 200 - 300 zl (zalezy od kosztów trasnsportu:))

wilhelm    401

W pytaniu była wzmianka także o glebie klasy 4 i 5.. Tez mam cholerne mozaiki, zdarzają sie miejscami "place" litego piachu.. Dawniej w tych miejscach ph oscylowało wokół 4! Kazde zboze po wschodach praktycznie znikało. Obecnie siejąc np. jeczmien, nie ma roznicy w rozwoju w obrebie calego pola..
Apropo's 6 klasy, to "wypala" brak wody, a nie wapno.

the1mati1    45

Z jakiej kopalni polecacie wapno Jaźwica, laskowa czy Radkowice? Chodzi mi o wapno magnezowe. Każdy poleca mi jazwice, ma około 11% mgo i okolo 38% caO, za to radkowit ma więcej magnezu a mniej wapna.

BIGAGRO    11

Z jakiej kopalni polecacie wapno Jaźwica, laskowa czy Radkowice? Chodzi mi o wapno magnezowe. Każdy poleca mi jazwice, ma około 11% mgo i okolo 38% caO, za to radkowit ma więcej magnezu a mniej wapna.

Hmm, może magnez granulowany z Agroliedmann?

http://big-agro.pl/produkt/dolomag-g/

Panowie a co powiecie o tym dostawcy i wapnie któro oferuje http://olx.pl/i2/oferta/wapno-nawozowe-morawica-odmiana-s04-52-cao-transport-CID757-ID25Ixw.html#:ffa273a98a

Tlenkowe podobno szybciej działa ale boje się czy nie wypali mi zboża na V kl jak magnezowe będzie się zachowywać i po jakim czasie zacznie działać i ile ton sypać na ha ??

damianzbr    987

Hmm, może magnez granulowany z Agroliedmann?

http://big-agro.pl/produkt/dolomag-g/

Łoo panie teraz to żeś pocisnął, to je forum dla pomocy rolnikom, a nie dla czyszczenia kieszeni rolnikom.

Co by nie było to 360zł/t cena i tak za wysoka, ale przynajmniej pochwal się jaki to konkretnie towar, opisz proces produkcji. Skała mielona w pył i granulowana, czy skała kruszona, przesiewana przez sito i kamyki do big baga pakujecie?

bartekd91    3

To podziel sobie na mniejsze dawki zrob odstęp czasowy no miesiąc, jedna dawka zmieszać i po miesiącu nastepna.

BIGAGRO    11

Damianzbr, my nie produkujemy lecz zajmujemy sie sprzedażą. W naszym sklepie znajdują się dobre i sprawdzone (a przede wszystkim oryginalne produkty) -dlatego ich cena jest taka a nie inna.

damianzbr    987

Napisać cenę to można na wszystkim. Nie wiem czy widzieliście produkt wap-mag. Proszę sprawdzić sobie cenę, a zapewniam że sprzedawcy wap-magu także deklarują iż produkty z ich oferty są dobre, sprawdzone a przede wszystkim oryginalne.

Pojęcia oryginalne i sprawdzone są niepodważalne, jednak dobre nie zawsze idzie z nimi w parze.

Proszę zaczerpnąć informacji u producenta na temat procesu produkcji owego produktu bo jakaś tam informacja w opisie na waszej str jest mało wymowna.

Uprzedzam, ja nie mam zamiaru kupować tego produktu, poziom wapna w glebie podnoszę w znacznie tańszy a przede wszystkich znacznie skuteczniejszy sposób, jednak że taka informacja może być przydatna dla innych rolników poszukujących informacji w tym temacie.

Najlepsze były by zdjęcia produktu przed procesem granulacji, oczywiście zakładając że wszyscy są tu uczciwi i zdjęcia będą autentyczne.

EDIT: pisząc - ,,poziom wapna w glebie podnoszę...,, oczywiście chodziło mi o poziom magnezu, zgodnie z tematem naszej rozmowy.

Edytowano przez damianzbr

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie