Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
pola
Martes    0

Witam wszystkich! Chciałem zapytać jaki preparat do wapnowania pola pod truskawki? Chcę doprowadzić moje do porządku, bo w tym sezonie plony pozostawiały wiele do życzenia ;/ Czytałem o tym, że raz na jakiś czas na takim polu warto zrobić wapnowanie. Myślę o wapnie nawozowym z magnezem. Znalazłem fajną stronkę dodatkowo z fajnym przelicznikiem ile nawozić, ale  totalnie nie znam produktu - czy Flormex coś wam mówi? Ktoś stosował? Dla zainteresowanych podaję stronę www.flormex.pl. Będę wdzięczny za opinię. Cena jest atrakcyjna, więc poważnie się nad tym zastanawiam, ale wolałbym wiedzieć, że to sprawdzony preparat. Z góry dzięki za wszelkie sugestie :) Pozdrawiam! Krystek

Stosuję Dolokorn 90 od 3 lat. Jestem zadowolony. Do sadu również.

ziomal_one    17

A ja mam pytanie jak pogodzić wapnowanie i nawożenie obornikiem kurzym i gnojowica świńska?

Co roku obornikiem nie nawozisz. Obornik normalnie, a wapno pod przedplon rośliny wrażliwej na pH, tj. wapno - pszenica, obornik - burak.

Jeżeli jednak zdecydujesz się w tym samym roku - wapno wymieszać, min. 4 tyg przerwy i obornik. 

A jeżeli gonią terminy agrotechniczne - obornik/kurzak, wymieszać i orka, wapno na zaoraną glebę. 

Wiadomość z agroFakt.pl

KlimekPL    123
A jeżeli gonią terminy agrotechniczne - obornik/kurzak, wymieszać i orka, wapno na zaoraną glebę.

Że niby od razu po oborniku wapno??? Broń Boże....

kostromati    2

Chodzi o to aby wapno po orce zastosować, i wtedy, zostawić na wierzchu czy wymieszać czymś? Ja mam problem z kolejnością agtotechnik, wyników gleby jeszcze nie ma, wapna zreszta też a trzeba siać poplon i leży na polu obornik do rozrzucenia, najlepiej byłoby wapno-agregat z poplonem-jesienia obornik i orka ale nie da rady tak

ziomal_one    17

Dlaczego się "nie da"?? 

Jeżeli nie boisz się erozji to możesz zostawić bez mieszania :D Woda opadowa/roztopowa zrobi przez zimę robotę. 

Edytowano przez ziomal_one

danielhaker    827

tak białym manem. Na numerach LCH. Lokalny przewożnik wziął powrotnym kursem. U mnie ta kreda to z połowa takie grudki 1 do 3 cm. Rozpuszcza się ładnie, moim zdaniem ok.

Mariusz, po ile w tym roku kreda w Kornicy?

Ansja    345

Chodzi o to aby wapno po orce zastosować, i wtedy, zostawić na wierzchu czy wymieszać czymś? Ja mam problem z kolejnością agtotechnik, wyników gleby jeszcze nie ma, wapna zreszta też a trzeba siać poplon i leży na polu obornik do rozrzucenia, najlepiej byłoby wapno-agregat z poplonem-jesienia obornik i orka ale nie da rady tak

Najlepszy okres wapnowania jest czas pozniwny..Wapno rozsiane po sciernisku dostaje sie podczas orki do srodka gleby co znacznie przyczynia sie do walki z chwastami .

Edytowano przez AnnaHejniak

Michal673    3

Dziś zamówiłem wapno Radkowit Premium. Za tonę wyszło 79 zł z transportem. W przyszłym tygodniu ma być dostawa.

knoro93    167

Panowie w jakim stopniu działa w pierwszym roku wapno z Morawicy. Miała być kreda ale to chyba bez sensu w tym roku jak wilgotność będzie na wysokim poziomie. Jeszcze jedno czy jak wycięte wapno na ściernisko i przytalerzuje to czy mogę siać polifoske na ściernisko? Czy wapno nie uwsteczni fosforu ?

aro1975    114

jak siałem w piątek kujawit 05 (trochę się kurzyło) pajac za miedzy (same krzaki rosną) wezwał policję twierdząc, że robię nielegalne opryski. przyjechali na podwórko, spisali i pojechali - chyba zamówię z 20tys gnojowicy i z tydzień nie będę ruszał ścierni :), ale szkoda wapna.

ziomal_one    17

Panowie w jakim stopniu działa w pierwszym roku wapno z Morawicy. Miała być kreda ale to chyba bez sensu w tym roku jak wilgotność będzie na wysokim poziomie. Jeszcze jedno czy jak wycięte wapno na ściernisko i przytalerzuje to czy mogę siać polifoske na ściernisko? Czy wapno nie uwsteczni fosforu ?

A co jeśli Ci powiem, że w pierwszym roku nie zobaczysz efektu wcale

Wilgoć jest, to samochody z kredą będą cięższe? Węglan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie. Kreda jest młodszym wapieniem, ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą reaktywność. 

Tak, fosfor może się uwstecznić, w trudno rozpuszczalne związki.  

knoro93    167

A co jeśli Ci powiem, że w pierwszym roku nie zobaczysz efektu wcale?

Wilgoć jest, to samochody z kredą będą cięższe? Węglan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie. Kreda jest młodszym wapieniem, ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą reaktywność.

Tak, fosfor może się uwstecznić, w trudno rozpuszczalne związki.

To kiedy będę widział efekty po wapnie z Morawicy? Jaka wilgotność ma w porównaniu do wapna z Mielnika? Mam gleby które wymagają natychmiastowego wapno wania i nie wiem na które wapno się zdecydować

aro1975    114

knoro daj kredę tak jak kolega pisze ma najwyższą reaktywność i najszybciej zadziała (w tym roku w którym zastosujesz) - miej na uwadze że efekt kredy jest krótkotrwały 2 lata. ja zazwyczaj stosuję ją interwencyjnie aby szybko podnieść pH, a dodatkowo w tym roku rozsieję 100t kujawitu dla długotrwałego efektu.

Morawica zacznie działać za 1-2 lata

Tomek90    196

To z morowicy działa stopniowo także w pierwszym roku kilkadziesiąt procent pójdzie napewno. W tym roku kreda u znajomego po rozładowaniu wygląda słabo objętościowo w porównaniu do 2 lat wstecz jak brałem. 

szymon91    8

witam panowie mam takie pytanie  mogę dać wapno magnezowe na ściernie tam gdzie ma być rzepak? 

icek1    178

na ogół wapnuje si e pod przedplon rzepaka by uregulować odczyn ziemi  ba rzepak jest wrażliwy na niskie hp

Mathieu92    112

Proszę o radę, na dniach będę brał wannę kredy z Mielnika, tylko czekam na kilka dni słonecznych żeby mi glajchy nie przywieźli. Mam stanowiska gdzie teraz będę siać rzepak. Muszę niestety przez ostrożeń pola opryskać glifosatem. Teraz pytanie, ścierniska nie uprawiać ścierniska, opryskać glifo a następnie wapno po czym orać koło 25go sierpnia pod rzepak ?   Czy ztalerzować ściernisko przed glifo a po wapnowaniu ? Tylko martwię mi się że wtedy mi chwasty nie odrosną a wiadomo że od pryskania glifo do uprawy potrzebny jest odstęp chociaż 10dni...

knoro93    167

To jak wkoncu jest z tym działaniem wapna z Morawicy działa w pierwszym roku cokolwiek czy dopiero w kolejnych latach ? Ma ktoś jakieś pewne info ? Bo jak nie działa wogole to do d*py z taką robota jak mam kwaśne gleby ale jak działa chociażby w 20 procentach to zawsze coś. Kredy z Mielnika nie chce mi się brać bo na pewno od groma wody będzie a za wodę to już wystarczy ze wodociągom place.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?