Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
bartekd91    3

No wlasnie u mnie jest plac maja wapno prawdopodobnie morawica 5.5tony sypie na ta siewke przyjeżdża rozsypuje i mysle dac to na hektar koszt kolo 360zl dokladnie musze dopytać, tylko czy dobrze tym wapnem zrobię żeby w błoto kasy nie wywalić.

AleksanderX    106

tona kredy to jak łyżeczka curku na dzbanek 2l :) JAkbys dał 4-5t na raz lub podzielił na 2 dawki  to moze by cos z tego bylo :) Wapna weglanowego to trzeba dac 4-5t i to 2 x zeby takie pH ruszyc choc o 1 do góry. 

nie zartuj 5ton razy 2 by podnieść o 1 ph

mam pytanie bo nie wiem jakie wapno wybrać na pola gdzie ziemia jest dosyć ciężka w zasadzie sama glina  pola niebyły wapno większą ilości od ponad 50 lat tylko to co w nawozach się znajduję to uszczerbek potrzeb więc nie wiem jakie kupić węglanowe czy tlenkowe tylko że tlenkowe to chyba na lekkie ziemie i w jakich dawkach

Wiadomość z agroFakt.pl

zetorr6441    25

karolursus ja na dzierzawie kl 4b mialem takie place gdzie kukurydza nawet do kolan nie rosła 2 lata temu dalem po 500kg tlenkowego a w tamtym roku na jesieni po 3.5t z rordkalku i w tym roku nawet w tych najgorszych miejscach ma powyzej 2.5m :)

milanreal1    290

Nie wiem kiedy rolinicy zrozumia że Nordcalc to tylko marka - "gosciu z teczka pieniedzy", a wapno jedzie z najbliższej kopalni która spełnia ich standardy najczesciej Morawica jesli bez magnezu, chodzi tylko o przesiew ze dla nich jest towar który musi spełnic pewne wymogi. Juz o tym pisałem w Morawicy sa 2 linie produkcyjna ta lepsza która mili ładuje głownie dla nordkalca i głownie na wagony a druga linia to każdy moze kupic. Zapewnie w innych kopalniach tez maja podobne kontrakty i woża w inne rejony kraju. Ja nie lubie napychac kieszeni posrednikom   :) Nie wiem ile masz do Kielc ale po 80zł z kwitem to spokojnie do mnie przywioze i jeszcze na tym zarobie pare zł :)

Dokładnie kolego, już wiele razy to zauważyłem że niby to wożą kujawit czy morawice w super promocyjnej cenie to za każdym razem inny materiał, a najgorsze jak czasem dowiozą posodowe.

W sumie potem się nie dziwie że każdy woli przepłacić za granulat, jak kupisz oryginalny polcalk to wiesz co kupiłeś.

mi to nie zależy czy będzie granulat czy nie, czy przywiozą mi na miejsce jak do Morawicy to zapinam przyczepę do ciągnika i 15 min i jestem na miejscu tylko że nie wiem jaki dokładnie wybrać  ale raczej węglanowe z magnezem będzie lepszy na moje ciężkie ziemie 

Michalk13    8

Nie wiem kiedy rolinicy zrozumia że Nordcalc to tylko marka - "gosciu z teczka pieniedzy", a wapno jedzie z najbliższej kopalni która spełnia ich standardy najczesciej Morawica jesli bez magnezu, chodzi tylko o przesiew ze dla nich jest towar który musi spełnic pewne wymogi. Juz o tym pisałem w Morawicy sa 2 linie produkcyjna ta lepsza która mili ładuje głownie dla nordkalca i głownie na wagony a druga linia to każdy moze kupic. Zapewnie w innych kopalniach tez maja podobne kontrakty i woża w inne rejony kraju. Ja nie lubie napychac kieszeni posrednikom   :) Nie wiem ile masz do Kielc ale po 80zł z kwitem to spokojnie do mnie przywioze i jeszcze na tym zarobie pare zł :)

"chodzi tylko o przesiew ze dla nich jest towar który musi spełnic pewne wymogi"

Dobrze że to podkreśliłeś ponieważ polskie firmy ten wymóg rzadko spełniają i dlatego ja wolę zapłacić te 15zł na tonie drożej i mieć dobry produkt.chodzi o frakcje gdzie powyżej 2mm powinno być max 10% a poniżej 0,5mm minimum 50%, i tak wyszlo mi z badań:

nordkalk 2mm- 0,8% 0,5mm 56,6%

polskie 2mm-4% 0,5mm  38%

polskie Mg 2mm-9,4% 0,5mm 42%

jeśli nasze firmy przestaną oszukiwać to wtedy kupie od nich wapno a tak to nie bede ryzykował, ponieważ jak zamówisz 4 patelnie to jedna przyjedzie ok a 3 to będzie bardzo gruba frakcja, a w nordkalku mam pewność że nikt mnie nie oszuka...

michal1993    350

Ja stosowałem Kujawit rok temu, bardzo przyjemne do siana, dobra frakcja i rozpuszczalność. Nawet tam gdzie siane było strasznie grubo to nic się nie wyorało na wiosnę.

Jeszcze jedno pytanie po rozsianiu wapna i wymieszaniu go, to w jakim odstępie czasu mogę rozrzucić obornik na to pole czy w ogolę mogę dać

acha rozumiem gdzieś za tydzień wyruszam ze żniwami i od razu wapnowanie a na koniec sierpnia obornik zobaczymy co z tego wyjdzie jeszcze zastanawiam się na zastosowaniu użyźniacza gleby zamiast wapna ale to się zobaczy

mariuszzz    14

acha rozumiem gdzieś za tydzień wyruszam ze żniwami i od razu wapnowanie a na koniec sierpnia obornik zobaczymy co z tego wyjdzie jeszcze zastanawiam się na zastosowaniu użyźniacza gleby zamiast wapna ale to się zobaczy

Ręce opadają.

Nawet nie będę pytał Kolegi o wyjaśnienie pomysłu "użyźniacz zamiast wapna".

Co ma piernik do wiatraka?

Kolego, jakie masz pH? Poniżej 5? 

Zobacz co piszą  np na stronie UG Maxa:

"Wapnowanie - UGmax działa w każdym odczynie gleby, ale najlepsze efekty działania uzyskujemy przy pH zbliżonym do obojętnego i obojętnym, dlatego regenerację gleb kwaśnych należy wspomóc wapnowaniem."

w tłumaczeniu na polski: "Zwapnuj chłopie solidnie ziemię to moze użyźniacz pomoże, jak nie to daruj sobie"

Tylko na zdrowy rozum, jak już będziesz miał ph 6,5 to życie biologiczne w glebie tak się rozhula, że nic więcej nie potrzeba.

Może masz i rację zobaczę co wyjdzie chociaż nie wiem czy to pomorze od razu jak te pola nigdy niebyły wapnowane ale próbuję 

Edytowano przez karolursus2812

maroko    3

Dzwoniłem dzisiaj do Gniewkowa żeby zapytać o ceny wapna i tak to wygląda:

- węglanowe 30 % CaO                    - 1,300

- węglanowe 50 % CaO                    - 2,000

- magnezowe 30% CaO, 19 % Mg    - 95 zł. / t.

Termin realizacji ok. tyg. 

Dokładnie to jest Murzynko miejscowość, ktoś może juz zamawiał od nich?

Szymi40    373

Dokładnie   3  godziny  temu  zamówiłem  u  nich  węglanowe  50 %  -  jutro  mają  przywieźć.   Zobaczymy  co to za  cudo . 

soltys48    346

Dzwoniłem dzisiaj do Gniewkowa żeby zapytać o ceny wapna i tak to wygląda:

- węglanowe 30 % CaO                    - 1,300

- węglanowe 50 % CaO                    - 2,000

- magnezowe 30% CaO, 19 % Mg    - 95 zł. / t.

Termin realizacji ok. tyg. 

Dokładnie to jest Murzynko miejscowość, ktoś może juz zamawiał od nich?

to 30% to posodowe jest!!

przywiezli mi dzis krede granulowaną wapniak jurajski 400zl za t .i teraz pytanie jak to po zniwach dać przed podorywke czy po niej pod brone ? 

Martes    0

przywiezli mi dzis krede granulowaną wapniak jurajski 400zl za t .i teraz pytanie jak to po zniwach dać przed podorywke czy po niej pod brone ? 

Pod bronę lub pogłównie.

ziomal_one    17

Im wcześniej tym lepiej. Wapno będzie miało więcej czasu żeby reagować z glebą. Swoją drogą, ostatnio widziałem ogłoszenie po 150 zł/t za cały samochód luzem tego wapna. 

maroko    3

Tylko i wyłącznie przed uprawa pożniwną, raz że łatwiej się rozsiewa bo twarde podłoże, dwa że lepiej wymieszane później :)

bartekd91    3

Tez sypię kredę granulowana, sypalem jesienią, ta wiosna i teraz tez sypie, musze poprawić ph w miare szybko.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?