Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
AleksanderX    106

jak rok polezy to się ,lasuje  i nie bierze wody i jest dobre do wysiewu/suche bez przykrycia/a te zlasowane pięknie się kruszy i wysiewa tylko w czasie zimy zamarznie bo jednak posiada trochę wody a po dawce 10 ton na ha możesz siać np. zboże bez PK tulko uniarkowane dawki N bo zwiera potas,fosfór i nawet azot o miktolelmentach nie wspominaj ac  a po roku podniesie ph jak rzadne inne wapno no i nie ma obawy że przewapnujesz pole nawet przy dużo wyższych dawkach /bo na pryzmie z tego wapna będzą ci rosnąc rosliny

Edytowano przez AleksanderX

soltys48    347

A co powiecie o wapnie defekacyjnym z cukrowni. Jak by to załatwić na jesień to czy nie było by problemu z trzymaniem tego do następnego lata żeby rozsiać?

z tego co mnie uczono to "najlepsze" wapno jednak bardzo ciężko je dostać , w mojej najbliższej okolicy to tylko dla plantatorów i to w dodatku limitowane

Wiadomość z agroFakt.pl

aro321    16

koledzy a co powiecie na temat wapna granulowanego POLCALC? zwykłego sypkiego nie chcę bo nie mam czym rozwieść

ziomal_one    17

ubiegły sezon( grudzien 2015) - 35 zł netto/t, ale tak jak kolega nadmienił- tylko plantatorzy i ograniczone ilości (bo chętnych nie brakuje). 

kwiecień 2014 - 26 zł netto/t

Edytowano przez ziomal_one

icek1    178

Na podtrzymanie odczynu super, na szybkie podniesienie pH jest słabiutkie.

oj chyba nigdy nie stosowałeś tego wapna lub w bardzo malej dawce Ja lepszego wapna nie znam

icek1    178

a jak myślisz jaką reaktywność na wapno defekacyjne nie poć się 100%

Edytowano przez icek1

nie    571

znacie jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę z wlkp co sprzedaje kredę np. z mielnika?

STIG0013    406

cytat z pewnej strony:

W przypadku gleb o niższym pH potrzebne są dawki rzędu 5, a nawet 10 t/ha. Wapno defekacyjne może podnieść pH gleby zaledwie w zakresie od 0,1 do 0,5 jednostki, nie nadaje się zatem do szybkiej regulacji kwaśnego odczynu

Kiedyś mieliśmy, szajs jak cholera, kupa kamieni była

icek1    178

czym się różni wapno defekacyjne od kredy  jeśli chodzi o zawartość CaO to kreda 48 a defekacyjne 30 i na dadatek część w formie tlenkowej A wiesz ile trzeba CaO na ha by podnieść Ph  o 1 stopień

Edytowano przez icek1

Średnia-dobra trochę gliniasta zastanawiam się bo zamawiam jeden normalnego z morawicy albo mielnika a zastanawiam się czy na lepszą ziemię nie dać tlenkowego

przem    11

Moim zdaniem wapno defekacyjne z cukrowni jest super działa szybko i łatwo się przemieszcza w profilu glebowym, problem to ograniczona dostępność i trudność w rozsianiu, w tym roku odwiedził mnie człowiek sprzedający wapno Polcalc i przekonywał mnie że wapno defekacyjne to najgorsze wapno z dostępnych, ale według niego wszystkie wapna oprócz tego które on sprzedaje są nic nie warte... Zamówiłem dziś wapno z Morawicy z transportem do powiatu Gostynińskiego na Mazowszu, czyli ok 240 kilometrów od kopalni 77zł tona brutto przez pośrednika, 83zł bezpośrednio w kopalni i ok 115brutto w firmie Agrolok ;)

mariuszd93    489

podrzuci ktoś namiar na jakiegoś dystrybutora, u którego moźna kupić kredę z Mielnika? Znalazłem na olx namiar na kogoś z miejscowości Boćki, ale nie mogę się dodzwonić.

masio513    7

podrzuci ktoś namiar na jakiegoś dystrybutora, u którego moźna kupić kredę z Mielnika? Znalazłem na olx namiar na kogoś z miejscowości Boćki, ale nie mogę się dodzwonić.

Kolego nie lepiej znaleźć jakąś spedycje? Kreda na loco Mielnik kosztuje 60zł/tona brutto. Jestem z tych okolic i znam tego kolesia więc z transportem na pewno wyjdzie ponad 100zł/t zależy ile km ale jak powyżej 50 kilometrów + powrót to na pewno tyle wyjdzie.

karol091193    93

@mariuszd93 spróbuj przez olx z nim się skontaktować, albo dopiero po godzinie 8 rano zadzwoń. Dla niego to także praca i też chce mieć trochę wolnego od telefonów dla siebie i dla rodziny. Ja kontaktowałem się z tą osobą przez olx i w ten sam sposób zamówiłem u niego kredę.

@masio513ctak drogo to on się nie ceni. Dla mnie zaśpiewał 100zł/t netto(do kopalni mam niecałe 160km), a lokalny spedytor powiedział także 100zł/tonę (faktura tylko z kopalni za kredę bez transportu) i to na drodze powrotnej, więc jak mam dać zarobić swojemu który próbuje mnie oszukać to wolę jednak dać zarobić komuś innemu.

Edytowano przez karol091193

sznajdik    131

Chcesz to mogę zapytać znajomego czy po drodze np do morawicy nie mógł by ci podrzucić kredy z mielnika i ewentualnie wyślę ci namiar bo ty z lubelskiego jesteś? z resztą dzwoń tu https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjM8fGT0u7NAhUJVSwKHS8CBacQFggkMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.regiobiznes.info%2Ffirma%2Fbielsk-podlaski%2F1871%2Fmateriay-budowlane-klink-sawomir-siemieniuk&usg=AFQjCNE2JSVOquKjx12PoZd8Y8ZLji6jRg

Edytowano przez sznajdik

milanreal1    290

a jak myślisz jaką reaktywność na wapno defekacyjne nie poć się 100%

100% to tylko tlenki, kredy, kujawit premium czy nordkalk fast cal ma. Przyzwoita reaktywność jest od co najmniej 70%, tyle w wapnie defekacyjnym jest nieosiągalne.

tomek73    189

Moim zdaniem wapno defekacyjne z cukrowni jest super działa szybko i łatwo się przemieszcza w profilu glebowym, problem to ograniczona dostępność i trudność w rozsianiu, w tym roku odwiedził mnie człowiek sprzedający wapno Polcalc i przekonywał mnie że wapno defekacyjne to najgorsze wapno z dostępnych, ale według niego wszystkie wapna oprócz tego które on sprzedaje są nic nie warte... Zamówiłem dziś wapno z Morawicy z transportem do powiatu Gostynińskiego na Mazowszu, czyli ok 240 kilometrów od kopalni 77zł tona brutto przez pośrednika, 83zł bezpośrednio w kopalni i ok 115brutto w firmie Agrolok ;)

Wapno z cukrowni to najgorszy szajs jaki można na pole wysiać.

Gość z Polcalc miał tu 100% racji.

Siałem przez dwa lata, bo niby tanie, po 8 ton dawałem, W drugim roku zrobiłem podział jednej działki 3 ha, na połowie jakieś 1,4 ha,   wysiałem 12-14 ton wapna z cukrowni, a na drugiej połowię 4 tony z NrrdCalcu Standart.

Posiałem pszenicę, po Nord Calcu pszenica sypła jakieś 1200 kg więcej niż po cukrowniczym wapnie.

Mało tego dałem pod buraka na 10 ar z 4 tony ba miałem skrzypi skrzyp na drugi rok dużo ładniejszy był.

U nas wciskają  dosłownie to wapno.Na chama dzwonią że już samochód z cukrowni do mnie wyjeżdża.

Teraz cena, u nas było po 20 zł/t plus 20 zł za przywiezienie, czyli 40 zł/t, wysianie 8 ton to jest 320 zł, plus koszt wysiania 1 tony wapna to 10 zł, czyli wychodzi 400 zł 1 ha.

Ja sieje wapno tlenkowe  po 105 zł, mam na polu, wysiewam po 3 tony czyli 1 ha wychodzi mi 345 zł/ha.

Efekt na drugi rok gołym okiem widać.O zaoszcżedzonym czasie nie wspominam.

ejczbio    24

Wysiałem rok temu w sierpniu 4 tony na ha wapna z Jaźwicy 06 (wiem, kiepskie wapno) W lutym na tych działkach w niektórych miejscach powychodziło 4,5 4,7 pH O ile może sie podnieść do września tego roku? Zastanawiam się czy na takich mozaikach ryzykować sianie rzepaku, bo na reszcie pola jest ok 6 pH

mariuszd93    489

Chcesz to mogę zapytać znajomego czy po drodze np do morawicy nie mógł by ci podrzucić kredy z mielnika i ewentualnie wyślę ci namiar bo ty z lubelskiego jesteś? z resztą dzwoń tu https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjM8fGT0u7NAhUJVSwKHS8CBacQFggkMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.regiobiznes.info%2Ffirma%2Fbielsk-podlaski%2F1871%2Fmateriay-budowlane-klink-sawomir-siemieniuk&usg=AFQjCNE2JSVOquKjx12PoZd8Y8ZLji6jRg

Zapytam , dzięki .

a tak  z  ciekawości ... mieszka  koło  Mielnika  i  handluje wapnem  z  Morawicy ? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?