Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
KlimekPL    135

Czy warto zastosować wapno pod pług albo talerzówkę? Nie mam innego sprzętu który by dobrze wymieszał wapno na ściernisku z dużą ilością słomy.

Czy polecilibyście jakieś wapno granulowane na lekkie piaszczyste gleby? Myślę o sukcesywnym podnoszeniu pH, a nie tylko o wapnowaniu interwencyjnym.

Tomek90    241

Zawsze wale wapno na ściernisko i potem mieszam z resztkami. Talerzówka przecież jak najbardziej. 

ziomal_one    17

Kolego, a o jakich dawkach wapna rozmawiamy? Sypkie rozumiem odpada na starcie? Jaką masz zasobność gleby w magnez? 

Na agrofoto jest oddzielny dział poświęcony wapnu granulowanemu.

Jeżeli wapno granulowane - to opłaca się tylko kreda. Parametry nawozów są zbliżone. To na co powinieneś zwrócić uwagę to frakcje, żeby Ci w rozsiewaczu poszły. 

Ceny jakie podają koledzy  w w/w dziale (przy zakupie całych samochodów netto):

ekogran (wapniak koszelowski) - 280 zł/t 

nordkalk atrigran  - 310zł/t  reaktywność rzekomo >99%

Mam też kilka cen od pośrednika:

1.  KPG-40ξ  ( Kreda Pisząca Granulowana ) : cena dla zestawu (24 tony - bigi 500 lub 1000 kg)  wynosi netto 348 zł/t  +8% VAT

(istnieje możliwość zakupu od 2 ton  w bigach 1 tona ) - w cenie netto 445 zł/t +8% VAT

2. Kredkal ( kreda pisząca, zgranulowana )(istnieje możliwość zakupu od 2 ton  w workach 40 kg /paleta  ) - w cenie netto 465 zł/t z +8% VAT

3. Polcalc ( wapień kredowy miałki, zgranulowany): cena dla zestawu (24 tony - bigi 500 kg)  wynosi netto 355 zł/t  +8% VAT

4Wapniak Jurajski ( wapień kredowy miałki, zgranulowany) cena dla zestawu (24 tony - bigi 500 kg)  wynosi netto 355 zł/t  +8% VAT

Wiadomość z agroFakt.pl

KlimekPL    135

Sypkie odpada ponieważ po pierwsze nie miałbym gdzie go przechowywać (trochę za mało pola aby wszystko zużyć na raz) a po drugie nie mam sprzętu do rozsiewu i załadunku takiego wapna. Dlatego oczywistym jest, że preferuję workowane. ;)

Nie znam jeszcze zasobności. Po żniwach będę robił analize wszystkich pól a teraz tak orientacyjnie staram się zdobyć jak najwięcej informacji na ten temat. Czy granulowane wapno wychodzi o wiele drożej niż pyliste?

Huberto89    34

Pyliste zależy w jakiej części Polski i z jakiej kopalni. Za morawicę płaciłem 68zł/t granulaty cenią się w okolicy 400zł/t w porywach nawet do 500zł.

ZUCH1234    73

Zrobiłem badanie gleby i wyszło ze pH jest 5.3 czyli kicha jest na tym polu teraz trawa z dużą ilością koniczyny czerwonej . Chciałem na to teraz posypać kredy ok 2 ton i moje najważniejsze pytanie czy mogę na zimę rozrzucic na to obornik

karol091193    102

jak teraz dasz kredę to myślę, że spokojnie możesz tak zrobić. ja planuję po żniwach sypnąć kredę (orientacyjnie 29 lipiec-5 sierpień). A po 10 września dać obornik i posiać pszenżyto/pszenice.

Panowie mam 2 pytania.

1. Jaką laskę glebową(laska Egnera) wybrać do pobierania próbek glebowych? Do 20cm czy 30cm głębokości pobierania próbek glebowych? Skłaniam się do 30cm, ponieważ zaczynam przygodę z lucerną a ona ma głęboki system korzeniowy. Tylko problem jest taki, że głębokość orki na moich piachach to około 20 cm może trochę więcej.

2. Jaką dawkę kredy z mielnika sypnąć na pole? Ph od 4,5 do 5, gleba lekka. myślałem o 4 do 5t/ha tylko nie wiem czy to nie będzie przesada jak dam 5 ton. Za 2 lata przebadam  glebę i ewentualnie jak będzie widać po badaniach jakieś spore wahania to poprawić 2-3t/ha

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

ziomal_one    17

Koledzy planuję zamówić wapno i mam kilka pytań.Aktualnie na polu rośnie pszenica i qq.Po kukurydzy planuje siew pszenicy ozimej i tu moje pytanie czy mogę rozsiać po qq wapno,zaorać i siać pszenicę ozimą?Dodam,że chciałbym dać przedsiewnie 200kg/h polifoski.Co o tym myślicie?Po pszenicy także planuje wapnowanie,ale nawozy będą dawane dopiero wiosną więc nie powinno być problemu.Posiadam rozrzutnik Tytana na pionowych wałkach z talerzami.Idzie tym rozsiać wapno?

Kolego możesz bez problemu. Wapno wymieszać i zaorać. Polifoska rozumiem już na zaoraną ziemie.  :rolleyes:

Rob355    5

Panowie czy można zrobić tak że, na ściętą słomę prysnąć mocznikiem, zaorać to nie za głęboko a za ok 3 tyg wapno na to?

Potem siew oziminy.

Rob355    5

Zrezygnuj z mocznika na rzecz wapna węglanowego.

tzn ??? 

na słomę i tak muszę dać azot przecież.

planuję dać kredę taką aby szybko zadziałała.

Tomek90    241

Wapno węglanowe też pomaga w mineralizacji słomy. Także jak ładujesz wapno to zrezygnuj z mocznika. Wapno na ściernisko i wymieszaj brona talerzową czy gruberem. 

Huberto89    34

tzn ??? 

na słomę i tak muszę dać azot przecież.

planuję dać kredę taką aby szybko zadziałała.

Kreda to też wapno węglanowe. Na pociętą słomę  sypiesz wapno i tyle. Natomiast później w nawożeniu rośliny azotem zwiększasz dawkę N.

Ostatnio w prasie rolniczej czytałem że to jest dobry sposób wapno na słomę poprawia jej rozkład oraz reguluje pH natomiast azot podany nie na słomę, a pogłównie na roślinę jednocześnie uzupełnia to co bakterie rozkładające słomę pobrały jak również bezpośrednio wpływa na roślinę uprawną.

W tamtym roku tak robiłem ze słomą, w tym roku żyto po ściętej słomie jest super.

damianzbr    1035

A do mnie jeden przychodzi z tekstem. Tee masz tyle tej słomy nie masz co z nią robić, mogę ją sprasować i zabrać bo co roku tniesz a ona tylko zakwasza glebę :D

Powiedziałem mu, to se kupie wapna, niech leży.

Tomek90    241

Kreda to też wapno węglanowe. Na pociętą słomę  sypiesz wapno i tyle. Natomiast później w nawożeniu rośliny azotem zwiększasz dawkę N.

Ostatnio w prasie rolniczej czytałem że to jest dobry sposób wapno na słomę poprawia jej rozkład oraz reguluje pH natomiast azot podany nie na słomę, a pogłównie na roślinę jednocześnie uzupełnia to co bakterie rozkładające słomę pobrały jak również bezpośrednio wpływa na roślinę uprawną.

W tamtym roku tak robiłem ze słomą, w tym roku żyto po ściętej słomie jest super.

Pod zboża nie jest tak potrzebny azot na resztki pożniwne jak pod raps.

Daje wapno w celu mineralizacji słomy, po co ma zwiększać niby nawożenie azotem?? 

Edytowano przez Tomek90

Szymi40    382

Panowie  a z jakim  najniższym  Ph.  się  spotkaliście  gdzie jeszcze  coś rosło  ?

damianzbr    1035

To chyba był błąd w pomiarach, bo nie możliwe aby pszenica rosła, chyba że jakaś bardzo dobra klasa gleby, organiczna i ktoś to zakwasił nawozami.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez piotrek10
      Stosujecie tego typu środki? Czytałem ostatnio kilka artykułów na temat ich działania; piszą ładnie ale jak jest w rzeczywistości...Zastanawiam się, czy nie zastosować któregoś w uprawie fasoli na suche ziarno, gdzie przyrost plonu choćby o 2-3 q byłby uzasadniony ekonomicznie do zastosowania takiego środka, podobnie w uprawie rzepaku, bo w pszenicy przy obecnych cenach to raczej nie ma sensu pakować się w dodatkowe koszta. Jeśli ktoś je stosuje lub ma wiedzę o ich działaniu to może rozjaśni temat i napisze jak to wygląda w praktyce i czy warto je stosować.
    • Przez KamilJJ
      Stosował ktoś  preparat z tytułu, bądź inny preparat  który zawiera w sobie formononetin?  Jakie były efekty stosowania? 
    • Przez morganix
      Chciałbym umeliorować pole i mam pytanie odnośnie węży, czy warto kupić węże droższe w oplocie z włókna czy same tylko z tworzywa?

https://www.olx.pl/oferta/rura-drenarska-fi-100-w-oplocie-otulina-melioracyjny-odwodnienie-CID628-ID5T2Dn.html#dfc092b93d

https://www.olx.pl/oferta/rura-drenarska-fi-100-dren-drenazowa-melioracyjna-najlepsza-jakosc-CID628-IDjUIYX.html#dfc092b93d