Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
Wapnowanie

bialy2005    193

Kreda tak wyglada nie przejmuja sie tymi bryłkami i tak szybciej odkwasisz niz weglanami czy dolomitami z Kielc.

tomo12    58

W moim przypadku taka struktura może mi ułatwić rozsiewanie, ponieważ zamierzam próbować rozrzutnikiem. Zobaczymy co z tego wyjdzie. W jakiej ilości mniej więcej to rozsiewać? Ziemie słabe, piaszczyste. pH badane prowizorycznie, ale w przedziale 4,5 - 5.

Wiadomość z agroFakt.pl

A którą krede wybrać? Z Mielnika czy wapniak jurajski extra.? krede z Mielnika znam bo stosowalem już ale wapniaka jurajskiego nie znam nawet nie wiem gdzie jest wydobywany. Ktoś doradzi?

ktosik25    0

@ktosik25

Morawica drobniejsza od Bukowej, WIem o kim mówisz z Adamowa ( mój dobry znajomy ale wapna nie kupuje mam swoj rosiewacz za wynajem liczy sie srednio 250zł od patelni:) Skad jestes jak jestes poważnie zainteresowany to moge cos pomóc w wyborze i dostawie :)

Do Adamowa mam około 16km, granica pow.łukowski/radzyński.

Miałem chęć z Morawicy przy założeniu że ma 50% i reaktywność 93% to 46 jest do wchłonięcia?

A jak wygląda Bukowa?

Poza tym ON udostępnia siewnik w cenie wapna a jak brak swojego to dodatkowy atut. A Ty co proponujesz? Może priv?

karol091193    91

Dzisiaj przyjechał transport kredy z Mielnika 25ton - 2000zł. Pierwszy raz mam styczność z wapnem, ale nawet jak na moje oko to nie wygląda one zadowalająco. Co prawda z samochodu zleciało bez problemu lecz jest ono pozbijane w  grudki o średniczy 3-4cm... Oczywiście nie całe, ale spora część. 

Można wiedzieć jak daleko masz do Mielnika? Tanio wyszła dla Ciebie ta kreda. Za tą cenę od razu bym kupił 3 łódki 

Edytowano przez karol091193

STIG0013    406

Jaka będzie bezpieczna dawka wapna tlenkowo magnezowego na 1 ha ? Gleba tam gdzie były próbki średnia, wstyd się przyznać ale na jednej próbce pH 3,7. W tamtym roku było 4 tony na ha nordcalcu standard. Myślałem o 1,5 tony/ha tlenkowo magnezowego 

Edytowano przez STIG0013

AleksanderX    106

czynnajlepiej i najszybciej odkasic dość lekka glebe misle iż tlenkowym w niskich dawkach np. po 1,5 tony na ha czy jednak kredą ale odkwasznie nia to jakieś 3 lata a po tlenkowym 2-3 miesiące
 czy macie jakies doświadczenia w szybkim odkwaszaniu bo wszędzie tylko wiedza ksiazkowa która nie zawsze jest wiarygodna bo w dzisiejszych czasach prawie wszystko jest libbowane/a lobba na kłamstwie polega

Edytowano przez AleksanderX

Tlenkowego na lekką glebę nie dawaj bo tylko zaszkodzisz sobie. Ja stosuje krede z Mielnika kilka postów wyżej pytałem się o inną krede lecz nikt nie odpowiedział więc i w tym roku zamówiłem z Mielnika bo to pewny towar i wiem że działa bo 3 lata temu kupiłem działkę gdzie pH wynosiło uwaga 3.82 co roku stosowalem krede w ilości około 4t/ha (może trochę więcej ciężko powiedzieć bo rozwiewa rozrzutnikiem) w tym roku na wiosnę powtorzylem badanie i pH wynosi 6.6. Więc jeżeli masz lekką glebę lub mozaiki i pH leży to najbezpieczniej stosować krede.

AleksanderX    106

to dałesw sumie 12 ton kredy by podnieść ph o 1,8 stad wniosek że 6 ton kredy podnosi ph o 1  tak jest w praktyce bo teoria i naukowcy mówią ci innego z mych obserwacji jest podobnie jak u ciebie a z tlenkowyn mam już wysiane na probę paletko 1 ar dawka w przeliczeniu na ha 1,5 tony wapna tlenkowego/wapno budowlane/ no o obserwuje gleba lekka zasiana kukurydza ph około 4 no i kukurydza jakby lepiej rosła w tym miejscu ale będę obserwować i na PW napiszę o efektach jesienią

Edytowano przez AleksanderX

to dałesw sumie 12 ton kredy by podnieść ph o 1,8 stad wniosek że 6 ton kredy podnosi ph o 1  tak jest w praktyce bo teoria i naukowcy mówią ci innego z mych obserwacji jest podobnie jak u ciebie a z tlenkowyn mam już wysiane na probę paletko 1 ar dawka w przeliczeniu na ha 1,5 tony wapna tlenkowego/wapno budowlane/ no o obserwuje gleba lekka zasiana kukurydza ph około 4 no i kukurydza jakby lepiej rosła w tym miejscu ale będę obserwować i na PW napiszę o efektach jesienią

no dałem 12 t kredy ale pH podniosłem dokładnie o 2.78 w ciągu nie całych 3 lat. Pole wapna nie widziało na pewno wieki bo wiem kto był właścicielem przede mną. Oczywiście pewnie część tej wysianej kredy została wymyta i podejrzewam że mniejsza dawka by wystarczyła ale jak zobaczyłem wynik to ręce opadły i bałem się, że nic mi tam nie urośnie. 

AleksanderX    106

Aha na 1 PH około 4 ton kredy i to jest realne nie tak jak ze stacji 1500 kg CaO w zaleceniach i ma być OK a gowno nie jest Ok

mat22889    11

witam

pytanie chyba w dobrym temacie i mam nadzieje że mi ktoś pomoże  :)

Kupujecie może wanne wapna z kimś na pół?? jak wtedy to podzielić żeby było sprawiedliwie? na oko? przyczepy chyba nie mają możliwości żeby przedzielić towar na pół jakąś przegrodą już podczas nasypywania wapna? czy jak kierowca będzie wywalał wapno to może wywalać wolniej żeby tylko część wysypać? wtedy trzeba by zważyć tira przed i w połowie wyładunku? czy szkoda się bawić w takie coś?

bialy2005    193

Jedynie na oko bo dokłądnie tego nie podzieleisz chyba że macie blisko pola i możecie na rozsiewacze rozliczyc bo to juz łątwiej zwazyc jednego i pózniej sie rozliczyce

Trzeba jeszcze pamiętać, że kreda z Mielnika ma ok. 40 % CaO ze względu na wysoką wilgotność. Stosowałem w zeszłym roku 3-4 t na 1 ha i przyznaję, że ph na lekkich o 1 kreskę skoczyło. 

Tomek90    194

Jak jest w nim taśma to pójdzie. Kosem kiedyś kiedyś dało rade, ale ile to trwało  :wacko:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie