Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
pola

Panowie, stosowaliście może wapno magnezowe Radkowit (zwykłe, nie premium bo podobno już go luzem nie sprzedają). Ph od 4.2 do 4.7. Rok temu poszło 4t wapna 50% CaO na ha z Morawicy, a teraz zależy mi aby podnieść zawartość magnezu. Chyba, że ktoś poleci wapno magnezowe z innej kopalni.

jak masz ph poniżej 6 to i tak magnezu nie pobierze :( patrz na szybkość poprawy ph a nie na zawartość magnezu

to nie miejsce na reklamy !!!!!!!!!!!  Co jak co ale wapno za 750zł tona to ju musi odkwasic nawet 500kg podniesie pH o 2 jednostki :)

pewnie jak ktoś coś pochwali to reklama, lepiej się cieszyć że ktoś robi gorsze błędy i się smiać z niego haha :)

pawel885    380

U nas walili na pola wapno magnezowe - dolomit i po 3 latach zrobili badanie gleby- pH nadal słabe a magnezu full. 

damianzbr    988

pewnie jak ktoś coś pochwali to reklama, lepiej się cieszyć że ktoś robi gorsze błędy i się smiać z niego haha :)

Myślisz że nie widać tu reklamy?

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=core&module=search&do=user_activity&search_app=forums&mid=181321&sid=5cfa9c4e4abd8788f68693d46f747794&search_app_filters[forums][searchInKey]=&userMode=content

Wstydzisz się produktu który sprzedajesz że w kamuflażu zadowolonego rolnika go reklamujesz?

Edytowano przez damianzbr

Wiadomość z agroFakt.pl

pawel885    380

Ogólnie niezły biznes w Polsce robią na skale  :) To samo było kiedyś z solą potasową - była za grosze a mało kto stosował.... 

Michal673    3

U nas walili na pola wapno magnezowe - dolomit i po 3 latach zrobili badanie gleby- pH nadal słabe a magnezu full.

Nie ma się w sumie co dziwić, że ph nie drgnęło jak się stosuje dolomit o reaktywności 30%... Gdy rozmawiałem z osobą Lafarage dowiedziałem się, że firma jest w trakcie badań nad reaktywnością wapna Radkowit premium, ale jeden z klientów już takie badania wykonał i rektywność wyniosła 80%.

malorolny121    25

mam ofertę na kredę z mielnika. z transportem po 100 zł netto(8%vat) za tonę. Wiecie może ile teraz kosztuje kreda loco mielnik?

Dzisiaj dzwoniłem do nich to 60 zł netto na zakładzie.

maroko    3

Ja w 2011 stosowałem wapno nawozowe z Gniewkowa, a dokładnie na WZ jest Zakład Ogólnobudowlany.... Murzynko. 

Ale nie badałem tego wapna. Zapłaciłem wtedy 1.400 zł za 26.700 kg. 

Jeżeli ktoś brał od nich również to prosił bym o opinię. 

Tomek90    196

W tym roku z kredą to nie ciekawie bo sporo wody będzie miała, chyba że maja coś naszykowane albo schowane pod wiatą. 

michal1993    350

No ja dziś zamawiałem wapno to mówili, że dziś nie przywiozą bo jest mokre. Ogólnie to przewoźnicy mówią: mokrego to nam nie załadują na kopalni...

Tomek90    196

No ja dziś zamawiałem wapno to mówili, że dziś nie przywiozą bo jest mokre. Ogólnie to przewoźnicy mówią: mokrego to nam nie załadują na kopalni...

Folia na spód i załadują. 

ktosik25    0

Mam propozycję wapna z Morawicy po 85 brutto z transportem warto stosować ?

Podpinam się pod pytanie... Mi zaproponowali na powiat łukowski z transportem 77zl.

Czy lepsza kreda z Mielnika?

Ziemia IIIb, glownie IVa,IVb, trochę V.. Wapno stosowane z 7 lat temu, teraz na wiosnę 400kg/wapmagu pod jęczmień dawałem.

Może Biały2005 coś doradzisz?

adam882    8

PARAMETRY CHEMICZNE WAPNA MORAWICA:
- CaCO3 = 94% - 98%
- CaO = 50% - 53%
- MgCO3 = 1% - 3%
- MgO = 1% - 2%
- wilgotność = 3% - 8%
- aktywność chemiczna = 93%

Jak czytac ta tabele? co to jest aktywnosc fizyczna? ile trzeba zastosowac tego wapna (weglanowego) zeby np podniesc ph 4,8 na 6?

maroko    3

Ile masz do mielnika ? ogólnie tam wapno drożeje co roku 5zł/t :(

Jakieś 400 km. Drożeje i będzie drożeć dlatego że ludzie zaczynają dostrzegać jak ważny to zabieg, Nawet u mnie w okolicy jak duży gospodarz bierze jakąś działkę od kogoś to zawsze najpierw wapnuje. 

Teraz to faktycznie trochę bez sensu tamie mokre kupować, nawet jak by chcieli przywieźć, można wybrać z kont ale po co płacić za wodę w nim. A druga sprawa że nawet na polu może być ciężko wyjechać takim sprzętem, przynajmniej u mnie.

Raptus902    30

Podpinam się pod pytanie... Mi zaproponowali na powiat łukowski z transportem 77zl.

Czy lepsza kreda z Mielnika?

Ziemia IIIb, glownie IVa,IVb, trochę V.. Wapno stosowane z 7 lat temu, teraz na wiosnę 400kg/wapmagu pod jęczmień dawałem.

Może Biały2005 coś doradzisz?

No własnie doradzcie coś :P Od mnie daleko do każdej kopalni :( 

I do mielnika też bardzo daleko 

ktosik25    0

Z kolei dostawca z Adamowa (pow.łukowski) oferuje z Bukowej za ok.2000zl a wapno nawozowe (kornickie) ok 3000zl za 28ton. Na korzyść jego przemawia udostępnianie rozsiewacza w cenie. I jak to porównać do Morawicy za 77zl.
Natomiast kreda z koszelowska 270zl lub 240zl netto za tone w bb i bądź człowieku mądry.

Edytowano przez ktosik25

Michal673    3

Mam propozycję wapna z Morawicy po 85 brutto z transportem warto stosować ?

Kolego a jakie ph gleby i kiedy ostatnio wapnowałeś ? Wierz mi, bez analizy gleby się nie obejdzie, koszt jest na prawdę niski a będziesz wiedział na czym stoisz. Ja stosowałem wapno z Morawicy i polecam. W 2015 po żniwach badałem glebę i ph wyszło od 4.2 do 4.7 więc zastosowałem 4t wapna z Morawicy a w tym roku planuję dać 4t Radkowitu Premium aby podnieść dodatkowo ph i zawartość mg

W taki oto sposób będę miał odkwaszoną warstwę orną.

Ps. Jeśli ktoś wam mówi, że jego wapno jest mokre to nie zamawiajcie takiego towaru, chyba, że chcecie płacić chore pieniądze za wodę. Teraz są zapowiadane upały więc za kilka dni, tygodni wapno powinno być bardziej suche.

Edytowano przez Michal673

bialy2005    193

@ktosik25

Morawica drobniejsza od Bukowej,  WIem o kim mówisz z Adamowa ( mój dobry znajomy ale wapna nie kupuje mam swoj rosiewacz za wynajem liczy sie srednio 250zł od patelni:) Skad jestes  jak jestes poważnie zainteresowany to moge cos pomóc w wyborze i  dostawie :) 

tomo12    60

Dzisiaj przyjechał transport kredy z Mielnika 25ton - 2000zł. Pierwszy raz mam styczność z wapnem, ale nawet jak na moje oko to nie wygląda one zadowalająco. Co prawda z samochodu zleciało bez problemu lecz jest ono pozbijane w  grudki o średniczy 3-4cm... Oczywiście nie całe, ale spora część. 

dancio    4

Dzisiaj przyjechało do mnie 26t z dolomity 73 zł tona z transportem woj łódzki

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?