Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wapno defekacyjne: zalety i wady

galeria
pola
AleksanderX    106

Rozsiewaczem na łańcuchach też się przyklei do podłogi ale da radę poskrobać i wysiać /bo siałem takim/obecnie sieją rozsiewaczem na taśmę gumową i idzie pięknie tylko kreda jednak zakleja tarcze wysiewające które trzeba ci jakiś czas przeczyścić ale to trwa kilka sekund Jak się naklei wapna to zmienia się szerokośc rozsiewu

Edytowano przez AleksanderX

ejczbio    24

Dzięki za odp. A kreda przy każdej wilgotności tak zakleja? Jeśli da radę łańcuchowym wysiać kredę, to nie będę płacił kilku stów za wypożyczenie rozrzutnika. Teraz pytanie czy tańsza kreda i ewentualna zabawa w skrobanie, czy radkowit premium pewnie będzie drożej, ale łątwiej rozsiać. 4-5 aut będę musiał rozsiać, dlatego tak dopytuję, żeby jakoś to szybko poszło.

mariuszd93    489

Tu nie o wydajność chodzi a o przyswajalność.Kreda jest bardziej rozpuszczalna i ph szybciej się podniesie.

A co do wydajności i przelicznika na czyste CaO to masz współczynnik czystego składnika jak przy nawozach mineralnych w np 100 kg.

Przykładowo 04 lub 05 węglanowe ma ok 50% a tlenkowe 60-70% kreda z kolei 40-50%

70zł za węglanowe jak wyżej to chyba dobra cena.Mnie Lhoist proponował 90 netto z kopalni.

Kreda  ma  40 50 %  ?? skąd  masz  takie  dane ? 

Wiadomość z agroFakt.pl

KRISS75    39

Zauważył Kolega że ten rozrzutnik nie ma okrągłych talerzy a są w kszatłcie gwiazdy. Nie będzie to powodować dostawania się wapna pod tarcze rozsiewające. ?

Ja osobiście także rozrzutnikiem rozsiewam przy czym należy ustawić dość wąską szczelinę pomiędzy podłogą a zasuwą tylną i zrobić jak najmniejszy posuw taśmy

Masz rację nie zauważyłem.Kolega miał talerze a tutaj rzeczywiście może część dostawać się pod tarcze.

@suchy330 ja stosowałem Polcalc i byłem zadowolony.

STIG0013    406

Nie polecam łańcuchowych rozsiewaczy do wapna, miałem w tamtym roku na taśmę i na łańcuch ten z taśmą szło pięknie, ten na łańcuchach obklejało się ciągle, więcej męki jak pożytku. Wapno standardcal przykryte,suche

Edytowano przez STIG0013

maly00    6

Ktoś posiada phmetr draminsk? Warto kupić? Chodzi mi o dokładny pomiar prosilbym o info.
Ktoś posiada phmetr draminsk? Warto kupić? Chodzi mi o dokładny pomiar prosilbym o info.

damianzbr    988

Tak, ja posiadam, ale ja kupiłem niby używkę, raz był używany chyba za 400 zł. To było warto, ale za ponad 1000 to już sporo kasy. W pierwszym roku był szał, latałem sprawdzałem. Teraz nawet nie wiem gdzie jest. Częściej pobieram próbki i wożę do stacji.

Co do pomiaru bardzo dokładny, nie ma co się przyczepić.

TheBociek1996    515

miał ktoś do czynienia z wapnem Żelatowa z Chrzanowa? Mam ofertę na ich wapno w cenie 50zł brutto z transportem.

Skład:
Cao+MgO min 50% w tym MgO min 15%

frakcja 0-2mm

Reaktywność: około 45% - i tu moje pytanie, po jakim czasie będą efekty tego wapna bo reaktywność wydaje mi się dość mała. Jaką reaktywność ma wapno z Morawicy?

wapno:
http://www.clickweb1673436.home.pl/dla-rolnictwa
badania reaktywnoci:
ftp://serwer1340825.home.pl/Nawozy/Certyfikaty/reaktywnosc%20nawozow.pdf

karol091193    91

mam ofertę na kredę z mielnika. z transportem po 100 zł netto(8%vat) za tonę. Wiecie może ile teraz kosztuje kreda loco mielnik?

Tomek90    196

miał ktoś do czynienia z wapnem Żelatowa z Chrzanowa? Mam ofertę na ich wapno w cenie 50zł brutto z transportem.

Skład:

Cao+MgO min 50% w tym MgO min 15%

frakcja 0-2mm

Reaktywność: około 45% - i tu moje pytanie, po jakim czasie będą efekty tego wapna bo reaktywność wydaje mi się dość mała. Jaką reaktywność ma wapno z Morawicy?

wapno:

http://www.clickweb1673436.home.pl/dla-rolnictwa

badania reaktywnoci:

ftp://serwer1340825.home.pl/Nawozy/Certyfikaty/reaktywnosc%20nawozow.pdf

Prosto z ich strony: 

PARAMETRY CHEMICZNE WAPNA MORAWICA:

- CaCO3 = 94% - 98%

- CaO = 50% - 53%

- MgCO3 = 1% - 3%

- MgO = 1% - 2%

- wilgotność = 3% - 8%

- aktywność chemiczna = 93%

Ile kreda ma wody przy dobrym roku? 

3 zestawy ~27t zwykłe węglanowe po 86 brutto ~~400km w jedna stronę. 

Michal673    3

Panowie, stosowaliście może wapno magnezowe Radkowit (zwykłe, nie premium bo podobno już go luzem nie sprzedają). Ph od 4.2 do 4.7. Rok temu poszło 4t wapna 50% CaO na ha z Morawicy, a teraz zależy mi aby podnieść zawartość magnezu. Chyba, że ktoś poleci wapno magnezowe z innej kopalni.

mariuszzz    14

Panowie, stosowaliście może wapno magnezowe Radkowit (zwykłe, nie premium bo podobno już go luzem nie sprzedają). Ph od 4.2 do 4.7. Rok temu poszło 4t wapna 50% CaO na ha z Morawicy, a teraz zależy mi aby podnieść zawartość magnezu. Chyba, że ktoś poleci wapno magnezowe z innej kopalni.

Sprzedają luzem Premium jak najbardziej.

Tylko pewnie już kolejkę mają i kilka dni trzeba poczekać bo wapno o tej porze roku idzie jak świeże bułeczki:)

huliszek1990    27

Rok temu sypalem wapniak jurajski i dolokorn 90, w tym sprobuje chyba polcalc dzis przyslali mi probke i fajnie wyglada tylko ta cena 430zł........ :)

malorolny121    25

Kopalnia Józefka

Michal673    3

Dzięki za informację. Dzisiaj dzwoniłem do Lafarge i dowiedziałem sie, że tylko Kujawit premium jest sprzedawany w BB, a Radkowit premium można bez problemu kupić luzem.

Raptus902    30

Warto stosować Kujawit są jakieś widoczne efekty. Może coś innego bo kredy granulowane może i były by ok nie musiał bym najmować do siewu.Tylko ta cena. Doradzcie coś bo sam już nie wiem :P

Tyle tego jest biggrin.png

Edytowano przez Raptus902

Warto stosować Kujawit są jakieś widoczne efekty. Może coś innego bo kredy granulowane może i były by ok nie musiał bym najmować do siewu.Tylko ta cena. Doradzcie coś bo sam już nie wiem :P

Tyle tego jest biggrin.png

jeśli chcesz odkwasić to proponuję orcal, sam spróbowałem i nie żałuję, chociaż cena 750 za tonę to mnie przeraziło na początku, ale efekty rewelacyjne :) wcześniej próbowałem rózne dolomity i kredy... szkoda czasu na te węglany... teraz żałuję, ze tak mało tego wysiałem i to co mówił gosciu na szkoleniu że odstrasza dziki, nie wierzyłem, ale zobaczyłem ze coś w tym jest :)  polecam :)

bialy2005    193

to nie miejsce na reklamy !!!!!!!!!!!  Co jak co ale wapno za 750zł tona to ju musi odkwasic nawet 500kg podniesie pH o 2 jednostki :) 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie