Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pola
Toru    1

Mi zapach nie przeszkadza, też chcę coś zamówić na po zniwach bo ph slabiutkie. Woj. lubelskie

Posiadam na sprzedaż zbiorniki/mauzery 1000l na RSM, paliwo itp. czyste, płukane, więcej info -> szyna_89@o2.pl lub 797-575-135

Samcio    4

Witam. Gdzie można kupić najtaniej wapno w ilości około 60 ton . Powiaty sokolow podlaski

masa24    55

nie zrobie glupoty jak dam krede jeziorna ?   duze zasoby sa tego na warmii  i 17 zl tona , wiec myslalem o tym

jak wg badania mam dosarczy 3 tony czystego Cao  to jest to dawka coroczna?  czy poprostu po takiej iloci Cao moje ph sie podniesie?  

Wiadomość z agroFakt.pl

jacek472    16

fajny,siałeś nim już wapno pyliste nie zawiesza się?

No właśnie. Jak tym idzie wapno o konsystencji jak mąka?

Tak wygląda aparat dozujący, więc nie wiem czy mąka pójdzie

57d9e90c8f83d177med.jpg

A tak wygląda cały

dc0163f085c48c2dmed.jpg

ziomal_one    17
Napisano (edytowany)

nie zrobie glupoty jak dam krede jeziorna ?   duze zasoby sa tego na warmii  i 17 zl tona , wiec myslalem o tym

jak wg badania mam dosarczy 3 tony czystego Cao  to jest to dawka coroczna?  czy poprostu po takiej iloci Cao moje ph sie podniesie?  

Ile tam wody jest? 

Po takiej ilości pH się podniesie. Szkoda tego na raz sypać. Zalezy jeszcze jaka ziemia i jakie miejsce wapnowania w płodozmianie. 

A jak chcesz, to zostaw namiar na tą kredę. 

Edytowano przez ziomal_one

masio513    7

Ma ktoś namiary na wapno z mielnik ?

Ja mam namiary. 60 zł tona plus transport. Tylko teraz nie wiem czy wydobywają. A może kredę granulowana Polcalc III w big bagu po 460zł/t brutto. Przy całym aucie taniej.

piotrp88    28

A nie słyszałeś nigdy od sprzedawców tego towaru "ale panie, jakie to wydajne" ?

Mateusz1q    24

Jakie polecacie wapno wapno z magnezem? najlepiej jakiś węglan bo słyszałem, ze np Radkowit to dolomit, ktory ma bardzo niska reaktywność.

slawek1234    18

a jakie wapno polecili byście na gleby ,,bardzo lekkie,, z odczytem ,,kwaśny,,  chodzi mi o dobre wapno  w miarę bliskim transportem (mile widziane namiary) z góry dzięki

mat22889    11

kupował ktoś wapno a agroloku? skąd oni załatwiają wapno? i prawda że w maju taniej troszkę można kupić?

Jestem w wlkp.północno zachodniej

Samcio    4

Hehe 460 zl trochę dużo. Niedaleko mnie mam do kupna kręte granulowana po 250 w bb a luzem po 200 też granulowana

mariuszzz    14

Jakie polecacie wapno wapno z magnezem? najlepiej jakiś węglan bo słyszałem, ze np Radkowit to dolomit, ktory ma bardzo niska reaktywność.

Każde wapno węglanowo magnezowe to dolomit. Zwykły Radkowit to takie raczej typowe wapno magnezowe, ale popytaj o Radkowit Premium, to akurat rewelacja, wapno magnezowe ale pyliste, bez żadnych kamyków, chyba najwyższa reaktywność z wapien magnezowych produkowanych w Polsce.

milanreal1    290

kupował ktoś wapno a agroloku? skąd oni załatwiają wapno? i prawda że w maju taniej troszkę można kupić?

Jestem w wlkp.północno zachodniej

Nie zamawiałem od nich wapna, ale mają z wielu lokalizacji, bo maja kujawit, nordcalc, morawica, trzuskawica, radkowit itd. Zazwyczaj cena poza sezonem (żniwami) jest niższa.

Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Agrest    524

Hehe 460 zl trochę dużo. Niedaleko mnie mam do kupna kręte granulowana po 250 w bb a luzem po 200 też granulowana

Tylko uważaj - bo w sklepie też możesz kupić kiełbasę za 9,9 jaki za 30zł/kg.

Przynajmniej sprawdź ten granulat, żeby nie okazał się przesortowanym kamieniem lub otoczkowanym kamieniem.

Boniar    8
Napisano (edytowany)

Czołem. Mam pytanie odnośnie odkwaszenia gleb średnich - IVa,b. Stosowałem na przeciągu 4-5 lat dwukrotnie zwykły dolomit.

Po badaniach w stacji chemicznej ph wniosek jest jeden - dolomit to shit - ph nawet nie drgnęło na przestrzeni 3-4 lat.

Jako że już szkoda mi pięniędzy na niereaktywne nawozy, powiedzcie co polecacie na moje gleby ? Tlenkowe czy kredy ? W jakich dawkach żeby ruszyć ph z 5,3 w górę?

W stacji okreslili mi dawki wapnowania na 1,5 - 2,5t/ha ale nie jakiego nawozu.

co polecacie tutaj na dolnym śląsku  - producent,firmy handlujące ?

Ja kupowałem od Nawozy Bis Memlauer z Wałbrzycha ale ciągle mi pchał ten dolomit...

Edytowano przez Boniar

ziomal_one    17

Kluski z rosołem. A ile ton tego dolomitu sypałeś i jakiego? :D pH nie drgnęło, ale i nie spadło, więc pewnie dawka była zachowawcza. 

Tlenkowe odpada, chyba, że to jakimś cudem ciężka gleba. Zostaje kreda, ewentualnie wodorotlenkowe.

Myślę, że dolomit tez ma swoje plusy. Dziwne, że u ciebie się nie sprawdził. 

Na każdym worku/ certyfikacie masz siłę odchwaszczania podaną w CaO, tak jak na badaniu z prób gleby, więc zbytecznym jest podawanie jakiego nawozu. 

Czekam na podanie ile tego wapna sypałeś, może naprawdę lepiej opłaca się sypać dalej dolomit? pH 5,3 to też nie jest jakieś straszne, zależny co siejesz. Kreda, jak i dolomit, nie rozpuszcza się w wodzie. Pozdrawiam.

Samcio    4

Zamowilem wapno z kielc 36% wapna 18% magnezu . Jaka dawke dac na hektar klasa ziemi od 2 do 4b. Planuje dac 4 tony na hektar i za rok poprawic okolo 2 tony na hektar bedzie ok? Badania nie robilem po zniwach moze zdaze zrobic przed rozsianiem .

Boniar    8
Napisano (edytowany)

Kluski z rosołem. A ile ton tego dolomitu sypałeś i jakiego? :D pH nie drgnęło, ale i nie spadło, więc pewnie dawka była zachowawcza. 

Tlenkowe odpada, chyba, że to jakimś cudem ciężka gleba. Zostaje kreda, ewentualnie wodorotlenkowe.

Myślę, że dolomit tez ma swoje plusy. Dziwne, że u ciebie się nie sprawdził. 

Na każdym worku/ certyfikacie masz siłę odchwaszczania podaną w CaO, tak jak na badaniu z prób gleby, więc zbytecznym jest podawanie jakiego nawozu. 

Czekam na podanie ile tego wapna sypałeś, może naprawdę lepiej opłaca się sypać dalej dolomit? pH 5,3 to też nie jest jakieś straszne, zależny co siejesz. Kreda, jak i dolomit, nie rozpuszcza się w wodzie. Pozdrawiam.

5 lat temu dolomit 05 40% cao ok 3ton/ha

2 lata temu 05 węglanowo-magnezowy 30%cao i 15%mg też ok 3 ton/ha

sieje rzepak,żyto hybrydowe,owies,ziemniaki. rzepaki są raczej słabe - mimo książkowego nawożenia.myślę że to właśnie przez ph.

myślę żeby teraz sypnąć kredę lub mączkę wapienną - tlenkowe jest chyba ryzykiem,zwłaszcza że wczesnym wrześniem sieje żyta.w tym roku nie mam rzepaku.

tylko ile żeby było mocno i w miarę szybko ph drgnęło?

Edytowano przez Boniar

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez blabla
      Witam, mam pytanie odnośnie nawożenia pola nawozami mineralnymi przed założeniem plantacji truskawek. Truskawki sadzę na przełomie maj-czerwiec, obornika nie rozwoziłem. Na wiosnę mam jeszcze zwapnować ziemię. Pole ma 70 arów. Jaki polecacie nawóz w postaci granuli ?

• Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?