Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
pola
a1fe26c2    36

A co myślicie o tlenkowym niby minimalnie 60%Cao za 150 zł/t jest to odpad z produkcji wapna do tynków itd.

Czy lepiej sypać 2t kruszonki(ten sam koszt) zamiast 1t tlenku? ziemie lekkie i średnie ph 4.5-5.5- :(

Na takie gleby trzeba stosować wapno węglanowe. Czytałeś cokolwiek na temat wapnowania?

Nikita_Bennet    100

Dla nie wtajemniczonych morawica sprzedaje nordkalkowi :) Jedna linia 99,9% jest wykupiona prze nordkalk najczesciej sypia na wagony

dobrze wiedzieć ;)

Czyli brać co taniej wyjdzie. Z Morawicy 100zł netto tona z dostawą Nordkalku pewnie drożej trzeba będzie zadzwonić.

dałem 108zł netto za nordkalk, ciut drożej ale mam pewność że znajomy mi to rozsypie bo sprzętu nie mam.

Wiadomość z agroFakt.pl

Patryk1222    23

Trzeba albo nie trzeba...
W każdym razie po kruszonce kieleckiej efekt słaby przy ph 4-5 trzeba siać kilka lat pod rzad po kilka ton...

Rob355    5

Słyszeliście o wapnie o nazwie orcal. Pomoc rewelacyjny materiał. Ktoś z was stosuje?

pawel885    376

Nie zalecają siać mocznika na świeżo wapnowane pola - jaki jest bezpieczny odstęp czasu? 

Rob355    5

To jakie wapno można dać teraz pod żyto aby szybko zadziałało? 

stefek1991    12

Dasz po żniwach wapno kredowe w konkretnej dawce jakies 4t/ha i tyle. W jakieś tam granulowane wapno nie warto inwestowac bo drogo wychodzi i sa mizerne efekty.

Rob355    5

Wiesz, chciałbym jeszcze coś z tego żyta wyciągnąć w tym sezonie.

damianzbr    972

Ale co ty wyciągniesz? Ile tego żyta średnio kosisz z ha? 4 - 5 t? No to se kup 1 tonę wapna granulowanego = 1 tona żyta. To co się zwiększy plon żyta albo i nie, wsadzisz w te wapno. Żyto jest tolerancyjne na zakwaszenie. Lepiej daj więcej azotu i kup środki skracające. A po żniwach kup normalne wapno po 60 - 120 zł w zależności od lokalizacji bo cenę głównie transport napędza.

Rob355    5

Dzięki za info, mam w planach jesienne nawożenie wapnem. 

Pomyślę jeszcze nad przetestowaniem tego orcal na 1 hektarze a tak to na reszcie wstrzymam się do jesieni.  

azot i środki skracjące będą użyte- min 5-6 ton mam zamiar zebrać. 

pawelol111    709

Wiesz, chciałbym jeszcze coś z tego żyta wyciągnąć w tym sezonie.

Dużo tańszym kosztem będzie aplikacja Wapnovitu ze 2 razy na działkę. Rok temu miałem niedobory wapna na dzierżawie - pszenżyto żółkło. Wapnovit ładnie je wyprowadził.

damianzbr    972

Paweł na serio pomogło? Fakt że nigdy tego nie stosowałem i się na własnej  skórze nie przekonałem, ale ja w to nie wierzę... Może zapotrzebowanie na wapń w roślinie tym wapnowitem ugasimy. Ale wapnowanie ma na celu wyeliminowanie zakwaszających składników gleby. I roślina nie rośnie dlatego jest gleba zakwaszona, a nie dlatego że nie ma dostępu do wapna.

krzychu95    8

1. Czy jeżeli wapno zawiera magnez to znaczy, że jest to dolomit?

2. Kreda może pochodzić z przerobu skał wapiennych? Kreda może być odmianą 04 czy tylko 06a, 07a....?

Dzięki za pomoc :)

damianzbr    972

1. Tak

2. kreda z mielnika surówka o ile się nie mylę nazywa się 06a

poszukaj sobie w googlach oznaczenia wapna ustalone w rozporządzeniu.

krzychu95    8

Czytałem to rozporządzenie, wiele wyjaśnia. Na KZK piszą, że 06a najlepsze do podniesienia pH, ale daleko mam wszędzie, czyli za drogo. 60km od siebie mam nawóz wapniowy węglanowy - jura, ponad 50% CaO, odmiana 04, około 56zł/t. Pomoże w podniesieniu pH?

farmer1973    12

06a według rozporządzenia ma mieć tylko minimum 35% CaO i max 10% wody.Więc zawartość czystego składnika nie jest zbyt wysoka.Trzeba dać dużą dawkę.No i 1 tona wody z wodociągu kosztuje tylko ok 5 zł :) . Jak masz gleby lekkie lub średnie wapniowy węglanowy pomoże tylko trzeba dać z 2-3 tony na ha

damian315    3

Co polecacie do szybkiego i efektywnego odkwaszenia gleby czy kredą będzie dobra słyszałem że nie którzy sieją też wapno palone (budowlane) i prosiłbym o jakąś poradę.

farmer1973    12

Jeżeli chcesz szybko odkwasić zwłaszcza ciężką glebę najszybciej tlenkowym CaO, budowlane to wodorotlenek Ca(OH)2

AlaCapone    3575

Stosowałem wapno hydratyzowane na łąkę a dokładnie podczas wyrównywania tejże łąki na ziemię ze stawu. Muszę przyznać, że efekt niemalże natychmiastowy. Nie wiem, jak działa, ale działa i to dla mnie najważniejsze.

Dawka 600 kg na 150 t ziemi.

damian315    3

A czy kreda też podobnie szybko działa bo czytałem gdzieś  że  wapno tlenkowe nie za bardzo nadaje się do wapnowania.

kewink    0

Panowie można teraz wysiać wapno węglanowego na polu i tak je zostawić nieruszane aż do uprawy przedsiewnej?

AlaCapone    3575

A czy kreda też podobnie szybko działa bo czytałem gdzieś  że  wapno tlenkowe nie za bardzo nadaje się do wapnowania.

Nie wiem, gdyż osobiście nie stosowałem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się