Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
pola
a1fe26c2    36

Nikita_Bennet - dla gleb średnich 2 t/ha węglanu wapna to nic szczególnego. Możesz sypać, biedy z tego powodu nie będzie (najwyżej trochę się fosfor z wapniem zwiąże), ale warto zajrzeć na stronę np. Kujawskiego Pomorskiego ODR i poczytać o zasadach wapnowania.

remik1988    1

Czy jesli stosuje obornik co 2-3 lata to zastepuje on wapnowanie? Bo nigdy wapna nie stosowalem a PH 6,5-7.

Wiadomość z agroFakt.pl

damianzbr    988

Nic z tych rzeczy. Obornik więcej zakwasza niż odkwasza. Wapno wypadało by dać, ale i tak jest lepiej niż na samych nawozach z worka.

remik1988    1

Byl u mnie przedstawiciel jakiejs firmy i chcial namowic wlasnie na wapno, pobral próbki z pól i uznal ze nie potrzebuje kupowac od niego tego wapne bo mam dobre Ph. Wapna nigdy nie stosowalem  nawet w nawozach a obornik dosc czesto

damianzbr    988

O nawozach mówiąc miałem na myśli nawozy sztuczne, ze one bardziej zakwaszają niż obornik.

Co do próbek gleby, to najlepiej pobierz je sam i zawieź do stacji chemizacji rolnictwa na zbadanie wtedy będzie wszystko jasne.

kewink    0

Czy łąki torfowe można wapnować? I jeśli można to w jakich bezpiecznych dawkach aby nie zaszkodzić.

kewink    0

Na analizy pewnie trzeba długo czekać a chciałbym jak najszybciej jakieś wapno rozsiać żeby zaczynało działać powoli. Łąki nie były nigdy wapnowanie więc raczej pH niskie. Analizy trzeba będzie zrobić jesienią jak czasu będzie więcej. Tylko czy jeśli wysieje 3 tony jakiegoś wapna węglanowego nie poszkodzi to torfom? Czy takie dawki są zbyt duże na organiczne gleby?

a1fe26c2    36
Napisano (edytowany)

Na wyniki analizy czekasz minimum 2 tygodnie. OSChr może wysłać wyniki pocztą elektroniczną.

Edytowano przez a1fe26c2

kewink    0
Napisano (edytowany)

No właśnie te minimum może się przeciągnąć a chciałbym wysiać wapno jak najszybciej żeby był odstęp między wapnowaniem a nawożeniem.

Edytowano przez kewink

a1fe26c2    36

Możesz kupić kwasomierz z płynem Helliga. Płyn w buteleczce ma mieć kolor zielony. Otrzymany wynik będzie o 0.7 do 1 większy niż pH określone w OSChR. Badanie będzie szybkie i w miarę dokładne.

Nikita_Bennet    100

powiedzcie czy to dobra oferta:

Standard Cal - 108 zł netto/t (CaCO3 93-95%, MgCO3 1,5% aktywność chem. 98%)
Magnesium - 154 zł netto/t (CaCO3 50%, MgCO3 40%, aktywność chem. 54%)

Czy jednak poszukać np kujawit05 w cenie 90zł/tona?

Bo tak myślę sobie o 2 wannach i dawce 4,2-4,3tony na ha tego pierwszego wapna.

pawel885    380

Z jakiej części płn jesteś? Te wapna straszna drożyzna, węglan to węglan, co daje suszenie, oczyszczanie i inne zabiegi jak nie zysk "producentowi" a rolnikowi kilka % więcej CaO za ciężkie pieniądze,chociaż to i tak taniej jak granulowane :) , moim zdaniem lepiej kupić kredę jeziorną

piotrp88    15

To chyba całkiem normalne ceny jak na Mazury patrząc na OLX. Swoja drogą zauważyłem że w te granulowane daje się wkręcić coraz więcej ludzi, nawet facet który usługowo rozsiewa stwierdził że jest lepsze niż "jakieś nie wiadomo co, które rozsiewamy".

Nikita_Bennet    100
Napisano (edytowany)

Z jakiej części płn jesteś? Te wapna straszna drożyzna, węglan to węglan, co daje suszenie, oczyszczanie i inne zabiegi jak nie zysk "producentowi" a rolnikowi kilka % więcej CaO za ciężkie pieniądze,chociaż to i tak taniej jak granulowane :) , moim zdaniem lepiej kupić kredę jeziorną

NKE*

To chyba całkiem normalne ceny jak na Mazury patrząc na OLX. Swoja drogą zauważyłem że w te granulowane daje się wkręcić coraz więcej ludzi, nawet facet który usługowo rozsiewa stwierdził że jest lepsze niż "jakieś nie wiadomo co, które rozsiewamy".

no właśnie też sugerowałem się OLXem i ceny u mnie faktycznie o 20zł wyższe niż w innych częściach PL ale tutaj dochodzą koszta transportu.

Granulowane mnie nie interesuje.

A dostałem taką propozycję i się zastanawiam czy aby nie przepłacę.

Siać je się dobrze sieje-sprawdzone 2 czy 3 lata temu.

Edytowano przez Nikita_Bennet

bialy2005    193

Dla nie wtajemniczonych morawica sprzedaje nordkalkowi :) Jedna linia 99,9% jest wykupiona prze nordkalk najczesciej sypia na wagony

kewink    0

Czyli brać co taniej wyjdzie. Z Morawicy 100zł netto tona z dostawą Nordkalku pewnie drożej trzeba będzie zadzwonić.

Agrest    401

Z opisu frakcji wygląda na normalną kruszonkę, która kosztuje około 30zł/t na kopalni.

A ile sobie cenią to wapno?

spajki01    1

No tak ale pewnie 30 zł kosztuje nie zgranulowane :) a Granulki to dałem  380 zł/ t ale z tego co pisze to jest tylko na podtrzymanie ph tak przynajmniej na worku pisze a wapno powinno podnieść a nie tylko utrzymać ph. Chociaż różne wapna są :)Kulawa Koza żyjesz mam parę pytań do ciebie :)

Edytowano przez spajki01

Dla nie wtajemniczonych morawica sprzedaje nordkalkowi :) Jedna linia 99,9% jest wykupiona prze nordkalk najczesciej sypia na wagony

potwierdzam .

powiedzcie czy to dobra oferta:

Standard Cal - 108 zł netto/t (CaCO3 93-95%, MgCO3 1,5% aktywność chem. 98%)
Magnesium - 154 zł netto/t (CaCO3 50%, MgCO3 40%, aktywność chem. 54%)

Czy jednak poszukać np kujawit05 w cenie 90zł/tona?

Bo tak myślę sobie o 2 wannach i dawce 4,2-4,3tony na ha tego pierwszego wapna.

polecam ci wapno z zakładu kredowego minerał w Trębaczowie .Mają promocję i w cenie 105 zł kupisz tonę w jakości nordkalk fast .  

Patryk1222    23

A co myślicie o tlenkowym niby minimalnie 60%Cao za 150 zł/t jest to odpad z produkcji wapna do tynków itd.
Czy lepiej sypać 2t kruszonki(ten sam koszt) zamiast 1t tlenku? ziemie lekkie i średnie ph 4.5-5.5-:(

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez Rolnikix
      Witam
      Zamierzam w tym roku ściąć ok 5-10ha słomy u siebie, praktycznie pierwszy raz, i zastanawiam się co najlepiej zastosować na drobno pociętą słomę? I nie chodzi mi tutaj o uprawę pola, a nawóz/oprysk który pomoże szybkiemu rozkładowi słomy i przyswajaniu jak największej ilości składników w niej zawartych do gleby bez powstawania oczywiście pleśni i innych niekorzystnie wpływających na strukturę gleby czynników.
      Myślałem nad zastosowaniem mocznika w ilości 100kg/ha, jednak obiło mi się o uszy że są o wiele lepsze substancje/nawozy korzystniej wpływające na glebę.
      Proszę o swoje spostrzeżenia i porady na ten temat.
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie