Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Zapisz się na wapno defekacyjne!

galeria
Pola
damianzbr    976

Nawet na worku jest napisane CaO około 45 % a w opisie albo się pomylił albo wiedział że taka bajka to całkowite przegięcie i napisał że CaO około 35%.

Trzeba pozamieniać literki

M na G

A na Ó

G na W

Agrest    347

No właśnie - błędy i rozbieżności pomiędzy nadrukiem a opisem. Samo słownictwo  na worku według mnie odbiega od ustalonych norm. Bo np. przyjmuje się, że na worku jest napisane zawartość składnika wynosi minimum x%, a nie około x%. Druga sprawa spotkaliście się gdzieś z tak podaną granulacją : do 1 na 20%, od  1-6,9 na 70%???. Bo ja nigdy.

No i najważniejsza zawartość składników  -  MgO 15%, CaO 45%, co w przeliczeniu daję odpowiednio 31,35% MgCO3 i 80,1% CaCO3. W sumie jest 111,45%. 

Tu też ciekawy kwiatek  http://olx.pl/oferta/wapno-nawozowe-granulowane-CID757-IDblU87.html#def3c57635

Zawartość CaO 49,8%    Ca  29,07%  CaCO3  9,01%

A przy zastosowaniu przeliczników wapno o zawartości CaO 49,8% na Ca winno być 35,6%, CaO na CaCO3 winno być 87,22%.

Chyba, że ja korzystam ze złych przeliczników.

Ogólnie w przeliczeniu CaO na CaCO3 ewidentnym błędem jest złe umiejscowienie przecinka, ale chyba w poważnej firmie takie coś by nie przeszło. W wyrobach warsztatowych i owszem.

Tu http://olx.pl/oferta/promocja-wapno-nawozowe-granulowane-CID757-IDaJmht.html#def3c57635;promoted           bardzo ciekawe ogłoszenie - cena już od 79,60 zł netto na hektar. Tylko czy ta cena jest za garść, wiadro, worek, a może tonę??? :blink:

A tu http://olx.pl/oferta/promocja-10-rabatu-wapno-rolnicze-granulowane-CID757-IDck2O7.html#5288045305   jest aż 6% mikroelementów (B, Fe, Cu, Mo)  - na stronie jakiejś kopalni znalazłem takie dane o mikro w wapnie dolomitowym - bor 0,02%, miedź 0,003%, mangan 0,1%, cynk 0,005%, żelazo 1,51%, molibden 0,02%. Na mój gust istotna różnica.

Tylko może ja jestem zbyt podejrzliwy ;).

Wiadomość z agroFakt.pl

dwojakowski    1

witam mam wapno na kupach niema bardzo co robić pytanie czy można go rozsiewać teraz po głównie na pszenice i pszenżyto  wapno węglanowe  zakupione w Morawicy

KRISS75    39

Ja co prawda rozsiewałem Morawicę po żniwach i się pyliła.Nie wiem jak w tych warunkach by się rozsiewało.Wydaje mi się że rośliny są zbyt mokre i możesz im zaszkodzić.

KULAWA_KOZA    88

a chodzby było tlenkowe to też by nic się nie stało!!

witam panowie mam pytanko wiosną pod jeczmien jary na 5 klasie gleby. jakie granulowane wapno dac i ile. tlenek ponoc szkodzi wschodom. a weglan niedziala szybko ktos cos poradzi?

a kto ci takich głupot naopowiadał że tlenek szkodzi wschodom? Ja daje wapno tlenkowe 90% z Trzuskawicy na głęboką orkę na to sól potasowa lub polifoska , mieszam wszystko z ziemią agregatem lub bronami  i potem normalnie sieje zboze.I  NIGDY nic się nie dzieje.

Puścił ktoś profamacje a ludzie słuchają i dalej powtarzają , byłem z próbkami ziemi w stacji badań ziemi to tez mi przedstawili swoje opinie dopiero im otworzyłem oczy przykładami.

mariuszzz    14

To jest wysiew wapna tlenkowego rozsiewaczem pneumatycznym

To nie jest wapno tlenkowe, wyraźnie pisze w tytule filmu ze to liquid lime i widac przeciez ze jest aplikowane zwykłym opryskiwaczem.

Liquid lime jest popularne w USA i zach. Europie jako sposób na szybką i precyzyjną (ale droższą) regulację pH. Stosuje się najlepszej jakości mączki wapienne (kredy techniczne). U nas takie coś to np. Fastcalc albo Kujawit Premium z Lafarge. Wapna specjalnie mielone o zawartości CaO ok 53-54% i reaktywności 99%, czyli najlepsze wapna węglanowe. Ponieważ są zmielone to przy rozsiewie zwykłym rozsiewaczem świata nie widać:) Ktoś tu pisał niedawno ze mgła nad polem wisi po takim wapnie nawet poł godziny:) 

Ze względu na wysoką zawartość czystego składnika CaO i najwyższą reaktywność (np. Kujawit Premium ma 54% CaO i 99,7% reaktywności), takie wapna nadają się np do szybkiego, "awaryjnego" wapnowania wiosną. 

No wiec zeby nie wapnowac pola sąsiada, wymyślono ze takie wapno miesza się z wodą i dozuje zwykłym opryskiwaczem. Metoda droższa ale nie ma strat, wiatr nie znosi na pole sąsiada, sprzęt się nie zakurzy a jak widać na filmie gleba jest pokryta wapnem bardzo równomiernie.

Jesli chodzi o stosowanie wapna pylistego na sucho to tu są dwa filmy:

a tu akurat wapno tlenkowe:

i jeszcze jeden:

tu akurat wysiew mączki wapiennej, jak widać jest ładowana do rozsiewacza z ciśnieniowo z cementonaczepy.

Zwróćcie uwagę, że liquid lime rozlewa się opryskiwaczem a tlenkowe czy mączki na sucho aplikuje się rozsiewaczami z belką w fartuchu gumowym co trochę ogranicza pylenie

damianzbr    976

Możesz coś więcej powiedzieć o tej metodzie zagranicznej? Czy oby na pewno jest to zwykły opryskiwacz? Gdzie wlać wodę a gdzie wpompować wapno do niego?

Na filmie poltor dlaczego wapnowali zasiane zboże skoro i tak ścieżki technologiczne są szersze od rozsiewacza i w środku zostały pasy nie zwapnowane?

knoro93    165

a chodzby było tlenkowe to też by nic się nie stało!!

a kto ci takich głupot naopowiadał że tlenek szkodzi wschodom? Ja daje wapno tlenkowe 90% z Trzuskawicy na głęboką orkę na to sól potasowa lub polifoska , mieszam wszystko z ziemią agregatem lub bronami  i potem normalnie sieje zboze.I  NIGDY nic się nie dzieje.

Puścił ktoś profamacje a ludzie słuchają i dalej powtarzają , byłem z próbkami ziemi w stacji badań ziemi to tez mi przedstawili swoje opinie dopiero im otworzyłem oczy przykładami.

Nie masz do końca racji. Wapno tlenkowe na słabej glebie tj. V klasa może narobić bardzo dużo  złego jeżeli da sie zbyt dużą dawkę. W ogóle wapno tlenkowe nie jest polecane na takie gleby tylko węglanowe. 

KULAWA_KOZA    88

Mam na 1 kawałku IVb poszła na głęboką rolę 10t tlenkowego na hektar.( całe auto)  na to odrazu agrehat potem brona , nawóz i zasiałem pszenice.

Pszenica kapitalna.Wydała ponad 7t/ha.

Agrest    347

Ty tak na poważnie?

10t/ha?

Bo nie wiem czy z użytkowników forum robisz głupków, czy sam się gubisz. Jeśli nawet nie jesteś świadom działania wapna tlenkowego w takiej dawce, to chociaż ekonomia powinna Cię skłonić do przemyśleń.

Agrest    347

Też najpierw o tym pomyślałem, ale wcześniej pisał o tlenku 90% z Trzuskawicy.

KULAWA_KOZA    88

Miałem równy hektar.Przyjechało auto z rozsiewaczem , a na auto wchodzi 10t .

Tlenkowe 90% .Rozsiał i jak wymieszałem z ziemią to sladu nie było.Pszenica kapitalna.

Tam było Ph 4.2 po roku jak zbadałem było 6.7.

Teraz nie wiem .

Zróbcie experyment.

Na 10r wysypcie 1t tlenkowego wymieszajcie dobrze z ziemią posiejcie pszenice a zobaczycie .

Jestem w stanie się założyc tutaj oficjalnie ze zbożu nic sie nie stanie.

Oczywiście Ph musi być poniżej 5.0

Jest ktoś chętny do zakładu?

Edytowano przez KULAWA_KOZA

bialy2005    193

Jesli takie pH było jak piszesz to jest to realne tylko aż dziwne ze nie było jakichs skutków ubocznych po tak dużej dawce jednorazowo. Mam takie działki ze pH jest 4,5 sypie po 4-6t weglanów co 3 lata i az takiego skoku to nie uzyskałem choc efekty widac:( 

KULAWA_KOZA    88

Biały zrób próbę na 10ar z tlenkowym.

A przyznasz mi rację.

Mogę się założyć o wszystko ze zboże bedzie super.

Biały bo po węglanie efekt jest powolny i to latami przebiega a po tlenku masz bardzo szybki .Na tlenek inaczej ziemia reaguje  niż na węglan.

Ja kilka lat temu zaczynałem od marglu i wapna 50% węglanowego oraz tego magnezowego siwego, ale efektu 0, więc odpóściłem węglan.

Po tlenku widać efekt od razu.

Edytowano przez KULAWA_KOZA

aro1975    114

Koza a jak z życiem biologicznym w takiej glebie?

również nie neguję wzrostu pH - to normalne. stosując tlenek trzeba brać pod uwagę również życie biologiczne i to że lekkie gleby mają mały bufor i duże dawki tlenku (który działa dość agresywnie) z czasem przyniosą więcej szkód niż korzyści

KULAWA_KOZA    88

Na razie nie odczułem jakiś złych zmian, a przeciwnie .Bardzo ładnie się rodzi zboże.

Dawniej to była tragedia.

Urosło np. jęczmień na 20 cm i koniec , nawet się nie wykłosił , zżółkł i koniec , podobnie s pszenicą.

A jak przywaliłem wapna tlenkowego to az radość spojrzeć jak pszenica rośnie , listki grube i ciemne, ładnie sie krzewi.

pawel885    376

Mylisz dolomit z węglanowym czyli np kredą pylistą, albo tak Ci powiedzieli, 10 ton tlenkowego na hektar to spowodowało by przekroczenie optymalnego ph i to sporo

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się